16 cal laadimine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Kellamees »

Tänud kõigile kes oma kogemusi siiani jaganud. Olen 16cal laadimises jõudmas järgmisesse etappi. Plaan on ka kuule valada.
Kuna olen leidnud internetist ainult ühe spetsiaalselt 16cal kuuli matriits (mõõduga .614), siis olen uurimas millise läbimõõduga peaks olema ümarkuuli matriits?
16cal raua läbimõõt peaks olema 16,8mm. Mõõtühikute kalkulaator annab selle vasteks .61417 tolli. Ümarkuulide matriitsidel on mitmeid mõõte mis võiksid äkki sobida: .61; .614; .626; .662? Olen meelsasti valmis teie kogemusest õppima.

Teine küsimus on, ega kellegil ei juhtu olema müügiks kuuli valamise matriitsi 16cal relvale? Eriti olen huvitatud vormidest mis teevad enamat kui ainult ümarkuuli.
Juhul, kui peaks kuskil kuuri nurgas vedelema muudki kuulide valamisega seonduvat, siis minu huvi on suur ka neid endale soetada. Seda eriti kui tegu on CCCP/NSVL või veelgi vanema-aegse kirjanduse/vidinaga.

Tänud juba kõigile ette kes vastata viitsivad ja ammugi neile kes oma vara on valmis mulle ostmiseks pakkuma.
Kasutaja avatar
Räven
Postitusi: 176
Liitunud: K Sept 28, 2011 9:30 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Räven »

Internetist leiab otsides ikka, kasuta otsinguks "shotgun molds bullet casting 16ga"
ebay-s jäi ka kohe silma yks vene pood: https://www.ebay.com/str/SVAROGHUNT?_tr ... 7675.l2563

Edu laadimisel!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas duv »

Miks just ümarad peavad oleme, mida kaasaegses jahis enam ei kasutata, sest nendega on mõningaid hädasid nagu näiteks suurem rikosheti oht, vähene ekspansiivsus ja sobivus rohkem silinder rauaga(otsast ei ahene tshokiks). Vene ajal ümaraid tehti ka ribidega, mis võimaldasid kergemat tshoki läbimist ja omal ka 12 kal vorm olemas, mille kuulidega sai ka vahel niisama kärtsutatud. Mis puutud vanadesse vormidesse, siis enne CCCP-i loeti vormi käsitööna tegemist kalliks tööks ja minu kätte sattunud sellest perioodist ainult vintrelvade omi, millele ei olnud lihtsalt teist võimalust oma materjalist kuule soetada. Sileraudsetel lasti oma valatud haavlitega (talumehel väikeuluki jaht) ja ümara kuuli sai häda pärast meetodil raiudes tina kangist paraja tüki ja seda kahe metall plaadi vahel veeretades, millist meetodit kasutati veel CCCP- ajal. Minu teadliku elu vene ajal, käis muidugi leiutamine kõigil elualadel ja mäletan, et neid vorme tehti ikka igat sorti, aga rohkem ikka 28-32kal, mida polnud saada. Peale CCCP-i sai ikka Kurtna laadalt mõningaid omaloominguid osta, siis tükk tühja maad ja eelmisel laadal oli vist isegi 16 stendebach-i ideaali vormi olemas, aga välja nägi küllalt keeruline ja vigane, mulle ei sobinud igatahes. Kui nüüd huvi valada vanade vormidega, siis tuleb ikka kõik laadad läbi käia, seal kõik kahtlased esemed läbi lapata, sest oma loomingud meenutavad enamali rohkem suvalist metalli tükki ja hea õnne ja tahtmise korral ehk õnnestub leida, aga tuleb aja ja kütuse arvel kallim, kui tellida.
P.s. Vaadates siin postitustes olevat püssirohu dosaatorit, siis soovitan tänapäeva rohtudega seda mitte kasutada, need riistapuud rohkem ikka musta rohu jaoks(+ - 0,5gr siia-sinna) ja tänapäevaseid suitsuta ilma laadimisandmete ja kaalumata laadides võib ikka väga soovimatuid tulemusi saavutada.
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Kellamees »

Olen tänaseks saanud kätte oma 16 cal kuulide vormid. Tellisin Venemaalt Svarog firmast https://en.svaroghunt.ru/16-kalibr-puleleyki .
Komplekti täiuse huvides tellisin ka alakaliibrilise kuuli vormi ПУЛЕЛЕЙКА ЗВЕРОБОЙ П 16 (подкалиберная). Minu suureks üllatuseks saadeti mulle 16 alakaliibrilise kuulivormina 20 kaliibriline kuulvorm! Kui selle kohta firmast küsisin, siis oli nende kindel vastus, et kõik peabki nii olema.

Tehniliselt on neil õigus. 20 cal on väiksem kui 16 cal ja seega on tegu alakaliibrilise kuuliga, ent oma firma lehel reklaamivad nad 16 cal alakaliibri vorme ilma mõõtudeta (vähemalt mina neid ei osanud leida) jättes mainimata, et tegu on lihtsalt üks kaliiber väiksema kuuliga.

Minu kogemus jagamiseks. Kui tellite Svarog-ilt alakaliibrilisi kuulivorme, siis saate lihtsalt ühe kaliibri võrra väiksema vormi s.t. tellides 12 cal alakaliibrilse kuulivormi siis saad endale 16 cal kuulivormi ja vastavalt 16 cal alakallibrilist tellides saad 20 cal vormi.

Minu küsimus teadjatele, kas on olemas mingi spetsiifiline mõõt sileraudse relva alakaliibrilistele kuulidele? Seda nii 16 kui ka 12 kaliibrile.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas duv »

No ma kardan, et see haavlikonteinerisse laadimine hea mõte ei ole, siin eelmistes postitustes kirjutasin, kuidas klassivennad 12cal püssist haavlikonteineris 16cal stendebach ideal kuuliga katsetasid ja kuuli lötsi lõi. Vähemasti neid ekspansiivsuse suurendamise sisselõikeid sinna valada on kahtlane, et avanevad äkki juba rauas, mis nulliks igasuguse täpsuse. Juhul muidugi kui pehmest tinast valad, kui mingi kõvem sulam siis ehk ei teformeeru nii. Sellel reklaamlehel on ka pilt kildudeks lagunenud kuulist, mis minu arust jälle hea mõte ei ole, kuul peaks jääma ikka ühte tükki, sest muidu näiteks põtra abasse tabades laguneb kuul juba sissetungimisel ära ega suuda piisavalt surmavat haavakanalit tekitada. Selle tõttu ka siledaga jahis neid keskmise kanaliga(näiteks Maier või eelpool mainitu) või lihtsalt kergelt avanevaid kuule ei kasuta. No aga, kui juba tellitud on siis tasub proovida ja arvamusi jagada, kui saladus pole, siis palju see kohalikus rahas maksma läks.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas aivar00 »

Vene ajal sai laadida justnimelt 16 kaliibri kuule enda 12 kaliibrile- niidirulle. Treial aga treis. Messingist sai tehtud täpsemaid nii, et mahtus täpselt haavli konteineri sisse. Siis ei pidanud tinast ringe kuulile jootma. Terasest, mis oli raskem sai aga kasutatud 16 kal niidirullide mõõte ning kaalu. Kussjuures jooksid messingiga praktiliselt 1-1-le. Mingeid anomaaliaid meil vähemalt ei juhtunud. Mikihiire maalt sain ka kunagi kingiks 2 karpi 5 padruniga nende tehases laetud messingist niidirulli sarnase kuuliga. Vot need olid karmid asjad.
ikka lõbusalt
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas VR »

Ma ikka imestan, kui mehed viitsivad vanu asju uuesti leiutada...
Ilmselgelt ma ei peagi kõigest aru saama ja unelmad ongi erinevad - mis teevad ka inimlooma huvitavaks :D
Ddupleks'i Monolit 25 võib põhimõtteliselt lugeda samuti n-ö alakaliibriliseks, tehas kompunnis 10 esimest aastat Sokol'iga. Siis loobus ja nüüd laeb itaallaste rohuga. Zala Arms samamoodi.
Pole mul isegi aimu, kui palju nad katsetavad ja saavad tagasisidet - hülsiprobleemid, sütikud, erinevad välistemperatuurid...
Tüki hind 1.30
Kui jahimees kulutab aastas 34 padrunit (kuigi enamusel ei kulu isegi 15 koos üleaastase laskekatsega, aga arvestame linnuhaavleid ka, mis siis et nendel hind on odavam), siis 30 aastaga 1020 tükki. See on rahas 1326.- eurot. Garantiiga, oma aega kulutamata, rääkimata seadmete ostukulust...
Midagi pole parata - 16 kaliiber on hääbuv kaliiber, isegi "pärandada" pole seda kogetavat know-how'd kellelegi...
Aga kui tõesti ei leia siit maailmast vaba aja kulutamiseks teistsugust hobi, siis käraka panemise või perepeksu asemel on see loomulikult igati tervitatavam! :wink:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas kakuke »

Kõiki asju saab poest, isegi liha järel ei pea tegelikult metsas käima. ;)
Mina saan neist küll aru, kes ise pusivad kodus laadida. Täpselt sama asi, mis metsas liha järel käimine, ainult natuke teises võtmes.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Kellamees »

Tellimus oli pisut suurem kui ainult 16 cal kuulvormid. Pildil on täiskomplekt.
Hinnad on kahjuks rubledes. Tellimuse tegin veegruaris käesoleval aastal. Seega oleks just veebruari kuu kurss õigeks aluseks ümber konventeerimisel. Vabandan, et ei saa anda hinda EUR-ides kuna asjaolude tõttu hõlmas kogu finantspool kolme erinevat valuutat.

Subtotal RUB 17,700.00
Shipping RUB 4750.00
Tax RUB 1347.00
Total RUB 23,797.00

Kauba saabumine võttis aega peaaegu 1 kuu. Kahjuks ei salvestanud endale seda kogu paki liikumise teekonda aga kui õigesti meeles on siis kõige pikem aeg läks postkontorite keskjaotus punktides nii Venemaa kui ka Eesti poolel.
Manused
Tellimus Peipsi tagant.jpeg
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Kellamees »

Ma ikka imestan, kui mehed viitsivad vanu asju uuesti leiutada...

Ma loen VR-i kirjutatust välja pigem positiivse noodi ja ei kirjuta järgnevat mitte vastuseks, vaid puhtast rõõmust, et keegi on viitsinud püüda mõelda teisiti kui mina.
Loomulikult ei ole minu tegevuse taga nõukogude aegne üldine defitsiit kõigele, vaid tegemist on puhtalt hobiga. Kui minus oleks vähegi rohkem ettevõttlikust, siis järgmisena võtaks ette musta püsiirohuga eestlaetavad relvad ning vibud/nooled kuni tulekivist nooleotsteni.

Oma tinavalamise projekti suuremaks ohuks ei pea niivõrd kuulide odavust kuivõrd keeldu kasutada sellest materjalit kuule jahis ja võimalik, et ka kunagi tulevikus lasketiirus. Kui see peaks juhtuma, siis pole muud kui kogu sellest tinast mis kogutud tinasõdureid valada ja pronkskuulide treimiine ära õppida.

Kogu sellest ajavitest tulenevat rõõmu saab võrreda hea ilukirjanduse lugemisega, praktiline väärtus väike, ent ülimalt rahuldust pakkuv. ... ja lisaks kõigele ei välista see mingil moel väikest käraka panemist.
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas smtasku »

Kellamees kirjutas:Kogu sellest ajavitest tulenevat rõõmu saab võrreda hea ilukirjanduse lugemisega, praktiline väärtus väike, ent ülimalt rahuldust pakkuv. ... ja lisaks kõigele ei välista see mingil moel väikest käraka panemist.

(y) (y) (y)
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
oliver
Postitusi: 79
Liitunud: E Sept 25, 2006 9:25 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas oliver »

Minu esimene laadimiskogemus oli 1986 aastal Õismäe ühiskorteris kus naabrimees köögis padruneid laadis - olin siis 8 aastane. Oh seda õnne kui mul lubati mõõdutopsikuga haavleid pappkesta kallata...
2 nädalat tagasi ostsin ostast 200 kasutamata veneaegset pardipildiga pappkesta just selle lapsepõlvest pärit positiivse emotsiooni pärast :D Ega tähtis ei olegi kohalejõudmine, pardipauke ostan tavaliselt kastiga, tähtis on teekond, protsess. Ja tundub et emotsioon kandub ka edasi, vintpüssipadruneid laadides on kodus kaklus kes saab rohtu kaaluda, kes võib pressikangi liigutada.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas VR »

Kellamees kirjutas:Ma loen VR-i kirjutatust välja pigem positiivse noodi ja ei kirjuta järgnevat mitte vastuseks, vaid puhtast rõõmust, et keegi on viitsinud püüda mõelda teisiti kui mina
Sina oskasid juba algusest lugeda, aga lõpp peaks mu postil üsna ühemõtteline olema :wink:
Edu kindlasti!!
tmgb
Postitusi: 4
Liitunud: K Dets 16, 2015 9:04 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas tmgb »

Kas on huvi cal 16 kuulide ja haavlikonteinerite vastu?
Messingist tinavööga niidirullid, brenneke tüüpi tinakuulid ja õõnsad tinakuulid, kogu saadaolev kraam on pildil.

IMG_20210425_151147.jpg

IMG_20210425_151007.jpg
estrelles
Postitusi: 1
Liitunud: P Mär 04, 2012 7:23 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas estrelles »

Tervist,
Ikka on huvi, aga saaks mingi kontakti.
Aadu 56506213
Vasta