Kestade pesu.

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Vasta
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Tiit Karp »

Triloon B kasutatakse veepehmendamiseks fotolahuste tegemisel, kui puudub võimalus vee keetmiseks. Sama otstarbel on ta mõningate pesupulbrite retseptides mis mõeldud kareda veega pesemisel. Loomulikult on tal ka puhastustoime metallide puhul. Mäletan, et ta oli küllaltki kallis. Kestade puhul, milledel puudub ajalooline väärtus, tuleks otsida odavamaid lahendusi, mis on küll karmimad, kuid ega kesti sajandeid ei pea säilitama. Kes vene kroonus käinud peaks mäletama kui lihtsalt sai asidoliga rihmapandla läikima.
Viimati muutis Tiit Karp, E Mär 23, 2009 4:23 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Kallekke »

honkomees kirjutas:
reinuvader kirjutas:...Kas keegi oskab veel miskit peale äädika soovitada? :roll: jääks se soodas leotamine ära....

Triloon-B lahus
Triloon B x 2H2O p.a. 500gr. (Lach-Ner)

175EEK/tk+18
http://www.keemiakaubandus.ee/index1.html

http://ennistatudeesti.virtuaalmuuseum. ... ecord_pub#



Kuuldavasti pidi ka sapise ämma saunavesi kestade pesuks sobima.tõsi aga et pärast pesu peab uued kestad hankkima.
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas honkomees »

Tiit Karp kirjutas:Triloon B on veepehmendaja, puhastustoime on sidruni- või äädikahapel.

EDTA (etüleendiamiintetraäädikhape) e. triloon B kuni 15%-line lahus on museoloogias kasutusel põhilise vahendina metallide puhastamisel (orto)fosforhappe nõrga (kuni 5%-line) lahuse kõrval - mõlema puhul on protsess aeglane ja seega kergelt kontrollitav. Triloon B kasutatakse küll vee kareduse laboratoorsel määramisel, mitte pehmendamisel. Isegi ilma ultrahelivannita, lihtsalt ööks eseme triloonilahusesse jätmine toob kaasa suure sodikihi vannipõhja, ultrahelivannis on silmaga näha eralduv mustus jms
tsitaat museoloogia õppematerjalist, http://www.kanut.ee/koolitus/hindpere_P ... 20kons.pdf viimasel lehel:
Parim vahend vask, valgevask ning pronksesemete keemiliseks puhastamiseks
oksüdatsiooni produktidest on triloon B 3-5% vesilahus. Lahuse soojendamine kiirendab
protsessi tunduvalt. Tavaliselt piisab 1-2 h töötlemisest. Et nüüd takistada lahusest vase
sadestumist puhastele pindadele on soovitatav lahusele lisada väike kogus
ammooniumhüdroksiidi, umbes 5ml liitrile.
Häid tulemusi annavad ka:
- Naatriumheksametafosfaat 5-15% vesilahus
- Sidrunhape 5-10% vesilahus
- Sulfamiinhape 5-15% vesilahus

Tervitustega Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja Rain :M
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Pauli »

Näedsas kui palju ühiskonnale kasulikku kraami mul laual on! Ultrahelivann mahutab 3 l, EDTA seisab kanistritega riiulis, hakka või teenustööd pakkuma (1 mg täpsusklassiga analüütilised laborikaalud sobivad muide peale püssirohu kaalumise ka suurepäraselt rallimootori kolvigrupi tasakaalustamiseks). Tegelikult peaks sihukese bakteritüve aretama, kes püssirohujääkidest toitub - biotehnoloogia päralt on teatavasti tulevik.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas kirp »

Triloon B on kaubanduslik nimetus ja mõnevõrra segadusse viiv kuna ei täpsusta alati millega tegemist. On olemas hape (EDTA) ja selle soolad (kõige rohkem kasutusel EDTA-Na4). EDTA naatriumsool on veepehmendajana kasutusel ja annab vesilahuses aluselise lahuse (10g/L pH11). Puhastav toime tundub olevat ka soolal (kuigi aluseline), kuna ta seob metalliioone (ju võtab oksiididest siis ka dissotseeruva iooni ära). Aga igal juhul võiks retseptide esitajad täpsustada, millist ainet (hapet, soola) kasutatakse ja mis on lahuse pH, sest EDTA "töötab" erinevatel pH-del erinevalt. Sellest "väikesest segadusest" kasutatava aine osas võivad tulla ka erinevad kogemused (on/ei ole efektiivne) kestade puhastamisel.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Mul on üks küsimus. Nimelt kas ja kuidas reageerivad need keemilised hülsipuhastus ained püssirohuga (laetud padrunis) pikema perioodi jooksul? :roll:
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Tiit Karp »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Mul on üks küsimus. Nimelt kas ja kuidas reageerivad need keemilised hülsipuhastus ained püssirohuga (laetud padrunis) pikema perioodi jooksul? :roll:


Ei usu, et ükski lisand parandaks püssirohu kvaliteeti. Küllap püssirohu tootjad on hoolitsenud, et kõik vajalik püssirohul juba sees on. Küsimus on vaid selles, kui puhtaks sa pesujääkidest hülsid saad. Neutraliseerimine ja pesu on siin olulised.Ja kui üldse ei pese- siis on veel halvem. Näiteks siledaraudsetele padrunitele, mis laetud kasutatud kestadesse, anti säilituse ajaks 6 kuud. Mina olen seni teinud pesu aviobensiiniga. Ma ei väida, et see kõige õigem on ja kestad päris puhtaks saan, aga see kogus tagi, mis pesunõusse jääb ja ka peale kuivatamist välja koputada annab, on ikka muljet avaldav. Kujuta ette kui see peaks karabini rauast kiirusega 900m/sek läbi minema. Liivapritsi kiirus on tunduvalt aeglasem.
kaidojaht
Postitusi: 141
Liitunud: R Okt 29, 2004 8:46 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas kaidojaht »

Sai siis lõpuks proovitud trilooniga ( tänud Honkomehele) kesti pesta ultraheliaparaadis. Tulemused on sellised: külma veega peseb halvasti
mida kauem väristada seda parem
parim tulemus oli 70 kraadise veega kaks tsüklit
Soovitaks kombineerida, kõigepealt leotus tavalise veega, siis pesu trilooniga kaks tsüklit, pesu ajal kesti segada. Lõpuks loputus veega ja kuivatus. Enamus kesti said pealt ja seest puhtaks, mõned jäid seest mustaks, veel ei tea miks, aga arvata võib et oli lihtsalt teiste vahel kinni ja ei värisenud korralikult. Lapua kestad puhastusid kõige kehvemini, S&B kõige paremini. Tahaks veel proovida laduda kestad kanna peale püsti ja siis puhastada. Kestad jäid normaalset värvi, tsillitiga kui kaua sai siis muutsid värvi, vist sõi mingid ained sulamist välja. Loodan varsti ka pildid üles panna.
reinuvader
Postitusi: 105
Liitunud: T Dets 04, 2007 11:23 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas reinuvader »

kas triloon tegi oma töö äädikhappega võrreldes kiiremini, kui võimsat pesurit sa kasutad?
Külaline

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas Külaline »

Kes viitsib ja oskab lugeda ultrahelipuhastaja kohta:
http://www.brownells.com/.aspx/lid=1277 ... ase_Cleani
reinuvader
Postitusi: 105
Liitunud: T Dets 04, 2007 11:23 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas reinuvader »

Kas keegi Teist kasutab pesuks analoogset aparaati:
http://www.youtube.com/watch?v=wUItmkwdeL0
Tundub, et puhastab, poleerib sama aegselt, kuidas selline asi ka reaalselt ennast õigustab :?:
Paistab igati asjalik leiutis olevat
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas wsm »

Peale kalibreerimist ja sütikute eemaldamist tumblerisse ja 3-4 tunni järel kestad on poleeritud nii seest, kui väljastpoolt koos sütikuavadega. Olen täheldanud , et 6,5 mm mõõdu puhastamisel on vahel mõned nõelad jäänud kestasuudmesse risti kinni, kuid eks see sõltub puhastusnõelte pikkusest. Roostevaba traati mõõduga 1mm meil kaubaduses saada ja vajadusel saab puhastusmaterjali ise juurde lõigata. Peale puhastust olen suudmefaasid uuesti üle faasinud. Mul ta juba kaks aastat kasutuses ja teised "mänguasjad" jäid tööst eemale.
reinuvader
Postitusi: 105
Liitunud: T Dets 04, 2007 11:23 am

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas reinuvader »

kui pikka nõela soovitad kestadele 222 ja 308
Kas 1mm jämedaks ei jää?
Tegelikult oligi plaan ise see masin teha, leidsin sellised nõelad:
http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel ... 2576a6e3bb
Kas tegid trumli ise? Muidu kui ultraheliga pesen siis olen eemaldanud ainult sütikud spets matriitsi abil, seejärel teen kaela ja lõikan mõõtu siis pole õliga nii palju mökerdamist. Kas kasutad Lemishine-t ?
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Kestade pesu.

Postitus Postitas wsm »

Mul kõik originaal komplekt koos pesuvanniga ja sinna sisse käiva tsentrivuugitava vändaga korviga, kus saad kestadest nõelad ja vee välja ajada, seejärel kestad pannile ja soojale pliidile või natukeseks praeahju kuivama. Nõelad ongi 1mm mõõduga ja pikkus ca5-6,5mm . Mul ei ole vajadust teha olnud 22 cal-le, võin ära proovida. 6,5mm ja jämedamate puhul toimib super.
Vasta