Kestade pesu.

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Selles ei maksa kaheldagi, et Hornady Lee`d ületab. Kui need kaks asja kõrvuti panna siis üks meenutab pigem hiinlaste toodetud plastmassist mänguasja. :) Küsimus on nüüd tegelikult selles, et kuidas tongid saaks eemaldada. See vaev tasub mul ära, kuna korraga kalibreerin suht palju (ligi 500 kesta) ja lastud on neist ka juba omajagu.
Küsimus siit suurele ringile, et kas on olemas mingit vidinat millega saaks tongid kestadest välja? Lee kolmas matriits millega see lüke tehakse ja ka hülsi kaela kalibreeritakse, ei tundu esialgu mõistlik, kuna vaja pole tegeleda hülsi kaelaga vaid tongide eraldamisega. Tongid oleks vaja välja saada just selle tõttu, et vedelik läbi kesta liiguks, st sinna sisse miskit ei jääks ning loputamine ja kuivamine paremini toimuks, sest tongi pesad saab niisama ka puhtaks.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

kakuke kirjutas:...
Matriits, kui hülsi kael seest määrimata korralikult, ei taha kuidagi läbi tulla. Mõtlesin, et kui Cif`iga tahm seest eemaldada, see mure kaob.


Kust Sa selle hülsi kaela seestpoolt määrimise välja nuputasid!? Ja siis jälle garanteerid, et miskit sisse ei lähe ega jää!? Matriitsi kesta sisse liikudes kogunevad määrdejäägid matriitsi kaelataha hunnikusse ja hoova tagasikäiguga tämbab sealt mõnele hülsile nutsaka sisse kaasa! Need määrde jäägid on ju kordi kahjulikumad kui püssirohu põlemisjäägid.
VV suuremate numbritega rohi küll nii hullusti põlemisjääke ei jäta, et eraldi kaela puhastamist vaja oleks. Võibolla selles asi.
Muuseas on ju osadel Hornadi Holkidel see kalibreeriv osa eraldatav. Nii et palja vardaga lükka ainult tongid välja. Lihtsam oleks aga siiski spets avaga augu kohal nad kiirelt väikse haamriga välja toksata. Saab kordi kiiremini (või lase siis treida eraldi varras, nii et see kalibreeriv osa oleks lihtsalt väiksem - suunavaks osaks).
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

puukoi kirjutas:Ma pesen kesti küll iga kord enne laadimist eelkõige parema-mugavama kalibreerimise huvides.
Vaat selle peale pole tulnudki, et sellega üritada täpsust taga ajada.


Sry jah, ma siin kalibreerimise täpsust mõtlesingi ;)

BM
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

bighornet kirjutas:
kakuke kirjutas:...
Matriits, kui hülsi kael seest määrimata korralikult, ei taha kuidagi läbi tulla. Mõtlesin, et kui Cif`iga tahm seest eemaldada, see mure kaob.


Kust Sa selle hülsi kaela seestpoolt määrimise välja nuputasid!?


Vastan kakukese asemel: mina näiteks ei nuputanudki seda kaela seestpoolt määrimist ise välja, vaid lugesin Hornady laadimisjuhendist. Huvitav mispärast see kahjulik tegevus seal küll autorite meelest soovituslik ja vajalik on....

BM
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

bighornet kirjutas:Kust Sa selle hülsi kaela seestpoolt määrimise välja nuputasid!?

Meil üks tark Gunnari nimeline pundis kes selle peale tuli.
Kasutuses on lubrikaat https://www.hornady.com/shop/shop_image ... e_Lube.jpg
ja see on selline asi, et kui kiirelt ei tegutse siis aurab lihtsalt minema. Jääke ei pidavat jätma.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Spets. määre on muidugi väidetavalt kahjutu, kui peakski kuidagi laengusse sattuma.
Ise pole küll veel kaela sisemäärimise järgi vajadust tundnud, pesu järel käib asi niigi muretult. Kalibreerimise järel muidugi tuleb ka alati varras puhastada, midagi sinna ikka koguneb, ka pestud kestadega.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

kakuke kirjutas:Selles ei maksa kaheldagi, et Hornady Lee`d ületab. Kui need kaks asja kõrvuti panna siis üks meenutab pigem hiinlaste toodetud plastmassist mänguasja.
:)

No oleneb ikka pressist. Kui sa pead silmas seda LEE nn. rahvakomplekti, siis muidugi.
Mul on Lee Classic Cast, mis suuruselt ja väljanägemiselt mehisem vast kui Hornady ongi. LEE"l on presse mitut masti, seda peaks nendest rääkides silmas pidama. On ju Lee"l veel sihukesed laadimistangid, mis tasku mahuvad ja millega metsas kännu otsas saad laadida.
Ja kui see paremus siis ikkagi on, siis lugupeetud, seletage milles see seisneb!? Mulle on jäänud see tänaseni veel arusaamatuks. Mida head on asjast, millega kogu aeg üksainus häda on!? :shock:
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ma hoian natuke aega veel vett suus. :lol:
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

kestad

Postitus Postitas bighornet »

Jutt läks kesta pesust küll tsipa kõrvale, kuid haakub siiski.
Nagu üldarvamusest aru olen saanud, on sel klassikalisel Lee pressil see käepideme kinnitus kummaline. Aga nende poltide pingutust tuleb lihtsalt kontrollida ja kõik. Anti Levandi (laeb ikka väga palju ja kaua) lasi oma pressile selle otsajubla rauast teha ja mott.
Aga kesta kaelast matriitsi tagasikäik on näiteks 6,5 -sel padrunil tunduvalt raskem kui näiteks 7 rem-il. 6,5 käib lausa rompsuga! 7 rem suht sujuvamalt. Huvitav, millest see erinevus.?Ma teistel kaliibritel laadimisekogemust võrdluseks ei oma.
Kuidas laiema kaliibri spekriga laadijad seda tunnetavad.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: kestad

Postitus Postitas kakuke »

bighornet kirjutas:Aga kesta kaelast matriitsi tagasikäik on näiteks 6,5 -sel padrunil tunduvalt raskem kui näiteks 7 rem-il. 6,5 käib lausa rompsuga! 7 rem suht sujuvamalt.

Ma ise kalibreerinud vaid 222Rem ja 308Win ja ütleks nende kaliibrite kohta sama, et 308`ga on kuidagi kergem ringi käia.
Puukoile, pidasin tõesti silmas seda rahvakomplekti millel press plekkijuppidest ja dosaatori sisu pidada olema plastmassist. :)
Rohkem Lee toodangut siin pool lompi näinud pole.
Mart võiks "vee suust välja lasta" ja poodi kvaliteetsemat Lee toodangut tuua, et inimestel ei jääks halba muljet Lee`st. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jah 308 Win on kõige kergem laadida, magnumkaliibrite puhul läheb juba jõudu tarvis!

Mul jõuab nädala pärast USA-st "varandus" kohale, kuulid+ tumbler, media/mais ja poleerimisvahend. Siis pajatan, kuidas hülsid sädelema löövad! :lol:
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: kestad

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Mart võiks "vee suust välja lasta" ja poodi kvaliteetsemat Lee toodangut tuua, et inimestel ei jääks halba muljet Lee`st. ;)


Mis LEE-l viga on :?: , selle meeletu kiunumise peale, et press peab hirmus jurakas malmist tükk olema, lasi LEE lõpuks selle uue pressi välja ja müügis on see meil sellest ajast peale, nüüd peaks hakkama kiunuma Hornady kallal, et press näeb nõrk välja. Matriitsid on sellised nagu nad on ja pole veel ükski padrun laadimata jäänud, väikse ebaselguse pärast magnumite koha pealt ei tahtnudki alul midagi kosta, aga see ka kohe- kohe selge ja olen enam kui kindel, et tegemist ebaõige matriitside või hüllside käsitsemisega.
Mida sa kvaliteetsema LEE toodangu all silmas pead ja kellel see halb mulje jäänud on. Millegipärast hädaldavad LEE kallal need, kes ise LEE-ga ei lae.
puukoi

Re: kestad

Postitus Postitas puukoi »

bighornet kirjutas:Nagu üldarvamusest aru olen saanud, on sel klassikalisel Lee pressil see käepideme kinnitus kummaline. Aga nende poltide pingutust tuleb lihtsalt kontrollida ja kõik. Anti Levandi (laeb ikka väga palju ja kaua) lasi oma pressile selle otsajubla rauast teha ja mott.


Mulle tundub, et sa räägid antud juhul just sellest rahvakomplekti pressist.
LEE Classic Cast on Mardi poes eraldi müügis - 2,5 tuh.
Sellel niigi kõik malmist ja rauast. Kas siis nupu peab ka rauast tegema!? :shock: Mul peab puunupp ka päris hästi.

Veel räägid, et 6,5 kal. käib "rompsuga". Ei ta nüüd kaelas seda rompsu tee, vaid hülsi paksema seinaga alaosa kipub kinni jääma. Eriti, kui on kõvad laengud olnud. Selle vastu aitab korralikult pestud-puhastatud kest ja nats rohkem määret kesta pinnale.
Kestadest endist oleneb muidugi ka. Oma kogemusest - paremini kalibreeruvad Norma kestad, siis Lapua, S&B. Sako kestad on väh. mulle üksjagu raskemad.
Veel üks variant - püssil padrunipesa liig lobe.

Kakukesele ja teistele LEE vaenlastele veel niipalju - Lee matriits, mis tongi välja surudes surub, just surub, esmaselt koomale hülsi kaela, kergendab hiljem oluliselt kogu hülsi kalibreerimist. Ei ole veel õnnestunud ühtegi hülssi ära rikkuda. Hornadyga on aga korraga kogu hülsi kalibreerimisel ärarikkumise võimalus üsna suur, piisab väikesest häälestuse ja käsitluse veast ja on jälle käkerdis käes.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Puukoi, see kolmas matriits, mida sa mainid on tegelikult mõeldudki ainult hülsi kaela kalibreerimiseks, et ei peaks hülsi terves pikkuses kalibreerima. See kaugmaa laskjatele hea, hülss ei pea padrunipesas enam paisuma ja laeng saab oma toimetused ära teha ilma kõrvaliste tegurite mõjudeta ja sellega ka täpsusele kuigipalju juurde andma. Ise sai see asi 222 Rem-iga järgi proovitud ja 150m distantsil ma terves pikkuses kalibreeritud hülsiga võrreldes täpsuses erinevusi ei täheldanud.
Aga mida olen tähele pannud, hülsi puhtusest oleneb palju, tegemist ikkagi ju sajandikega ja igasugune kiht tahma hülsi kaela sisepinnal mõjutab oluliselt tervet laadimisprotsessi. Ega siis ilmaasjata need trummlid välja pole mõeldud. Ootame Kaupo võrdleva hinnangu ära, usun, et ta arvab sama, et puhastatud hülsside laadimisega kaovad nii mõnedki probleemid.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Mõistan, aga ise ei aja maailmarekordeid taga ja eelistan kalibreerida just nii nagu eespool kirjeldasin.
Nõnda talitades on kogu hülsi kalibreerimine veatu ja kerge, mistõttu ka ümberlaadimine kerge ja kiire, mis ei ole jahil sugugi vähetähtis.
Oponentide rõõmuks üks protseduur tuleb küll juurde, aga hea asja nimel väike ohver.
Sellel kahekordsel kalibreerimisel on veel see eelis, et see matriits, mis külgsuunas ainult kaela kokku surub, võimaldab seda väga täpselt kogu kaela pikkuses teha ja ka hiljem sama täpselt üle kalibreerida.
Korraga kogu hülsi kalibreerijaga ei saa nii täpselt kaela lõpuni minna. On väga suur oht õlast kortsu vajutada.
Seetõttu oli mul Hornadyga laetud padrunite rauda murdmisega üksjagu tegemist ja näinud seda LEE kolmeosalist matriitside komplekti, oli mõte küps - see värk tuleb ära osta. Tagantjärele võin öelda, see oli üks viimase aja väheseid õnnestunud kulutusi.
Vasta