Matriitside reguleerimine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Matriitside reguleerimine

Postitus Postitas wsm »

Poolautomaadile on ikka soovitav kõik kestad kalibreerida, kui te tahate korralikult jahil käia. Mõned isendid on väga tundlikud ja hakkavad tõrkeid tegema.
Samas ise kalibreerin ka uued hülsid (Hornady match, Winchester, Nosler)
üle kuna nende valmistamisel on jäänud kesta kaela sisse ebatasasusi ja väikesi mõlke( mis võivad tekkida ka transpordil). Peale kalibreerimist on hiljem ka kuuli paigaldus täpsem ja seega lasketulemus parem.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

LEE matriitside reguleerimine :
Täies ulatuses hülsi kalibreerimise matriits -
1. Paigalda hülsihoidja.
2. Pressi kang alla (ramm ülemisse surnud seisu).
3. Keera matriitsi, kuni see puutub kokku hülsihoidjaga, nüüd stopp. Pressi kang ülesse, seejärel keera matriitsi sissepoole veel 1/4 kuni 1/3 pööret, stopp. Nüüd kinnnita lukustusrõngas, jälgi et matriits ei pöörduks lukustusrõngaga kaasa.

Enne matriitside kasutamist lugege kasutamisjuhendit ja kui tekib probleeme keelega, küsige kaaskodanikelt abi.
Veelkord : loe Manuali

Hülsi kaela kalibreerimise matriits :
1. Paigalda hülsihoidja.
2. Pressi kang alla (ramm ülemisse surnud seisu).
3. Keera matriitsi, kuni see puutub kokku hülsihoidjaga, nüüd stopp. Pressi kang ülesse, seejärel keera matriitsi sissepoole veel 1 pööre, stopp. Nüüd kinnnita lukustusrõngas, jälgi et matriits ei pöörduks lukustusrõngaga kaasa. Kui soovitakse tugevamat kuuli haaret, siis lisaks veel 1/4 pööret.
Märkus: Kui kasutatakse mitte LEE pressi, siis on soovitav keerata matriitsi ühe pöörde asemel kaks pööret.

Kuuli paigaldamise matriits -
1. Paigalda hülsihoidja.
2. Pressi kang alla (ramm ülemisse surnud seisu).
3. Keera matriitsi, kuni see puutub kokku hülsihoidjaga, nüüd stopp. Pressi kang ülesse, seejärel keera matriitsi sissepoole veel 1/4 kuni 1/3 pööret, stopp. Nüüd kinnnita lukustusrõngas, jälgi et matriits ei pöörduks lukustusrõngaga kaasa.
4. Reguleeri padruni pikkus vastavalt vajadusele. (siia tuleks tegelikult päris pikk jutt, aga esialgu soovitaks lähtuda laadimismanualides kirja pandud suurustest)
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Hornady matriitside reguleerimine :
Täies ulatuses hülsi kalibreerimise matriits ekspandri ja nõela seadistamine -
1. Vabasta varda lukustusmutter.
2. Seadista varras nii, et nõel ulatuks matriitsi põhjast 5mm.
3. Fikseeri varras lukustusmuttriga. Veendu, et seadistus jäi paikka.

See on väga oluline samm, kui nõel ulatub liialt vähe välja ei pruugi nõel sütikut hülsi sütikupesast välja suruda ja kui nõel on liialt pikalt väljas ei kalibreerita hülssi terves pikkuses. Nõela väljaulatumise pikkust tasub aeg-ajalt üle mõõta.

Täies ulatuses hülsi kalibreerimise matriits -
1. Paigalda hülsihoidja.
2. Pressi kang alla (ramm ülemisse surnud seisu. NB! osadel pressidel tuleb ülemine surnud seis enne kui kang on lõpuni alla vajutatud).
3. Keera matriitsi, kuni see puutub kokku hülsihoidjaga, nüüd stopp. Kinnnita lukustusrõngas, jälgi et matriits ei pöörduks lukustusrõngaga kaasa.

Korrektse kuuli paigaldamise aluseks on, et kõik hülsid oleks trimmitud!!!
Kuuli paigaldamise matriits ilma valtsimiseta -
1. Paigalda hülss pressi ja pressi kang alla, kui kuuli sügavuse reguleerkruvi liialt sügaval, keera välja poole.
2. Keera matriitsi sisse poole kuni tunned takistust.
3. Keera matriitsi tagasi üks täispööre. Kinnita matriitsi lukustusmutter.
4. Reguleeri padruni pikkus vastavalt vajadusele.

Kuuli paigaldamise matriits valtsimisega -
1. Paigalda hülss pressi ja pressi kang alla, kui kuuli sügavuse reguleerkruvi liialt sügaval, keera välja poole.
2. Keera matriitsi sisse poole kuni tunned takistust.
3. Keera matriitsi tagasi üks täispööre. Kinnita matriitsi lukustusmutter.
4. Reguleeri padruni pikkus vastavalt vajadusele.
5. Vabasta matriitsi lukustusmutter keera matriitsi välja poole mõned pöörded.
6. Paigalda juba kuuliga padrun pressi, pressi kang alla.
7. Keera matriitsi sisse poole, kuni tunned takistust. Nüüd keera matriitsi 1/6 pöörete kaupa sisse poole (iga kord ikka vajuta kang peale seadistmist alla), kuni oled saavutanud soovitud valtsi tugevuse.
8. Lukusta matriitsi lukustusmutter. Nüüd oled valmis paigaldama ja valtsima kuuli ühe liigutusega.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

kult kirjutas:Kraavik ,mis püss sul on ? Poolautomaatidel on vist enamuses lukul rulltappid ,st. paugu tegemiseks pöördub luku sisemine osa tappidesse,et kohe plahvatusel lukk tagasi ei lendaks/annaks väikse viivituse! Ja seoses sellega ei tahagi need lukud pehmel käsitsemisel kinni joosta.Pane aga kest/padrun sisse ja lase lukk kolaki luku vinnastushoovast järgi ja kõik OK!


Püss on Benelli Argo. Korra ühe kalibreerimata kestaga proovisin niimoodi ja kest kiilus padrunipessa kinni. Arvan et asi oli kalibreerimata kestas ja samuti selles, et polnud minu püssist lastud kest. Täna kahjuks seajahi tõttu tiiru ei jõudnud ja jahil ei tulnud meelde püssi üksiku padruniga laadida.

Mart, mul selle terves ulatuses kestakalibreerijaga tekkis probleeme. Seadistasin selle matriitsi nii nagu juhendis oli elik nagu sinagi siin kirjeldad. Aga kalibreerimisest ei tule midagi välja - kest matriitsi lõpuni sisse ei lähe, hakkab kaela oluliselt kitsamaks suruma, ma isegi ei kujuta ette, mitmetonnist jõudu oleks vaja kangile rakendada, et kest lõpuni kalibreerida. :D Samamoodi on siis vaja rammi alla lastes jõudu rakendada, et see tilgamoodi munakas kaelast läbi mahuks (kuna kael nii kokku pressitud). Kasutasin määret jms mis vajalik. Neck sizer ei taha kah enam hiljem sellest kaelast läbi minna. Midagi on kindlapeale väga valesti, aga ei saa aru, mis nimelt?
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas wsm »

Kraavik: Uue matriitsi kasutuselevõtuga ongi esimesed kalibreerimised raskemad kuna asi sisse töötamatta. Aga aitab kesta libestamine pealt ja kindlasti ka vaja määrida kesta kael seestpoolt. Kui kasutad kiirpaigaldus-süsteemi, siis võid lasta sutsaka aerosoolmääret ka matriitsi sisse ja seejärel paned matriitsi pressi ja alustad kalibreerimist. Ise kasutan eelnevalt kestade puhastamisel libestus ainet kus puhastan ka kesta kaela seestpoolt, siis kalibreeimisel ei teki raskusi. 308 win kalibreerimine on üks lihtsmaid, samas magnumitega eriti 270 ,7mm ja 300 WSM üks raskemaid kuna neil kest ikka paras pudel.
Vaata, äkki on sul hoopis Berdaan tüüpi kestad, siis nendega hoopis teine lugu :!:
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Kuna mul pole press eriti statsionaarselt kuhugi metallist töölaua või muu tugeva konstruktsiooni külge kinnitatud, siis ei saa ma kangile mingit meeletut survet avaldada. Mida teadjamad mehed arvavad - kas see kogupikkuses kalibreerimine on möödapääsmatu? Piisab vast ainult kaela kalibreerimisest ja vajadusel kesta pikkusesse freesimisest kah?
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas wsm »

Press peab ikka olema kinnitatud poltidega tugeva ja paksu(40-50mm) töölaua külge ja laud peaks ka olema tugeva ehitusega.
Ja kestad tuleb ikka täies pikkuses kalibreerida. Mida sa teed, kui jahil juhtub tulema haavatud kult sulle peale ja sul kiilub kalibreerimatta padrun püssi kinni ja pauku ei tule ja lukk on kinni. :twisted:
Kas paned puu otsa või hüppad kuldile selga :oops:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Laud seal all peab tõesti vihane olema. Hea, kui ka massiivne, sest kangi ülesse tõmmates tahab kergem laud vägisi maast lahti tulla näiteks Hornady matriitsidega, kuigi kestad määritud väljast ja samuti ka hülsi kael seest. Kerge laua lammutad kähku ära.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Nojah, poolautomaadile soovitatakse rangelt kogu kesta kalibreerimist. Poltlukuga relva puhul piisab ka ainult kaela vormimisest. Nii võib Lee manualist aru saada.
Veel üks ebaselge koht - mul sama matriitside komplekt mis kadunud Puukoil ehk et tongi eemaldamisel tehakse kestale ka kaela kalibreerimine. Sellel holgil on varras ühtlane silinder, mis tähendab seda, et kui kaela väljastpoolt surutakse, on tal sees vastas ühtlane lai pind. Kogupikkuses kalibreerimine teeb kaelaga ikka hullu füüsikat ja kuna selle varras on tilgakujuline (kokkupuutekoht kestaga suht väike), siis jääb mulle mulje, et kesta holgist välja tõmmates ei vormi see tilgakujuline punn kaela seestpoolt korralikult ära. Igatahes kui lasta kogupikkuses kalibreeritud kest uuesti neck sizerist läbi, siis selle varda sisenemisel kaela on tunda väikest vastupanu ehk et kael on kergelt kitsam kui kaliibervarras. Siit siis ka küsimus - kas see peabki nii olema ja kogupikkuses kalibreeritud kesta ei tohiks rohkem neck sizerist läbi lasta (et kuul tihedamini kaela istutuks) või tuleks kael ikkagi üle käia? Minuarust läheb kuul ka peale neck sizerit kaela piisavalt tihedalt sisse.
Viimati muutis kraavik, E Dets 17, 2007 9:39 am, muudetud 1 kord kokku.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Puukoi (olgu muld talle kerge) kasutas neck sizerit selleks, et eemaldada tongid, kuna pesi kesti enne kogu kesta kalibreerimist ja kõrvalnähtusena nimetas, et kuna kael enne juba kalibreeritud siis nagu kergem seda teist operatsiooni teha. Ära mõtle endale probleeme välja, kuul istub ka nii kenasti kestas. Pigem ära unusta hea tulemuse saamiseks kesta pikkusesse trimmimast. Mina näiteks pesen kesti koos vanade tongidega, kuna ei oma neck sizerit.
Ostsin kunagi tema käest ka odavalt kesti 222´le ja siis olid tal ka osad kestad juba neck sizeri´st läbi käinud. Siis minu mäletamist mööda ta kesti veel ei pesnud ja miks nii tegi ei tea.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Probleeme ei mõtle ma kindlasti välja, pigem üritan oma küsimustega neid lihtsalt vältida. Pole ju kedagi tuttavat kohe käepärast, kes laadimisel suuri kogemusi omaks.

Ise teen kah hetkel niimoodi, et kõigepealt neck sizeriga tong välja ja samal ajal kaela kalibreerimine. Siis pesen/puhastan kestad ja siis kogupikkuses kalibreerimine. Pikkusesse freesimist pole veel vaja läinud, kuna mul alles esimese paugu teinud poemoona kestad. Aga minuarust jääb kael ühtlasem ja kenam, kui kest käib veel korra neck sizerist läbi. See pole ka liigne ajakulu, kuna sama operatsiooniga saab uue tongi panna. Täispikkuses kalibreerimine on niigi paras tegemine, seal ei hakka tongiga jantima. Võib-olla läheb asi paremaks, kui Full Lenght sizer korralikult sisse töötab. Selleks aga on vaja mul leida korralik ja vastupidav koht, kuhu press kinnitada. Väikeses korteris tundub see esmapilgul vaat et kõige raskem ülesanne kogu selle laadimise protsessi jooksul olema :)

Kas keegi peale kalibreerimist ja enne rohu/kuuli paigaldamist kaela suu seestpoolt koonusesse kah freesib? Nagu seda tehakse peale pikkusesse freesimist? Peaks olema kuuli paigaldamisel abiks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Mõõtsid nihikuga ikka üle pikkuse? Mul endal kätte trehvanud kahed kestad esmakordselt 308´st lastuna. Ühed Norma omad ja teised Sakod. Normad olid pikkuses enamvähem mõõdus, Sakod 0,5mm pikemaks veninud.
Ma ise panen kõik kestad automaatselt trimmerisse, kui on midagi võtta siis võtab maha ja kui pole siis rändab kest teise karpi. See nihikuga pikkuse kontrollimine võtab rohkem aega, kui kesta trimmerisse panemine. Trimmeri seadistad pikkusmõõtu ju vaid ühe korra ja nii jääbki. Ise neid kesti pole seest krõka krõkaga üle käinud, mis trimmimist pole vajanud, aga samas abiks võiks see olla. Mingid kuulid on isegi krassi ajanud kuuli kesta otsa surudes, aga täpsust pole see siiani mõjutanud. Viimased korrad seda nähtust pole esinenud ka.
Ps. Lugesin välja, et kesta kael saab 3x väntsutada, enne kui kuuli otsa saab. On sellel siis mõte. Paraneb täpsus või puhtalt silmailu pärast ja südame rahustuseks? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Lee´l pole sellist trimmerit kui Hornadyl. Mul on kaliibervarras, mis käib freesi otsa ja see on konstantse pikkusega, seal midagi muuta ei anna. Hästi hea ja lihtne on kontrollida - torkad varda kesta sisse põhjani välja ja kui frees kesta kaela närima ei ulatu, on kest õiges pikkuses.

Silmailus siin asi ei ole, seda ei sünni patta panna. Tahan lihtsalt, et kesta kael jääks nii seest kui väljast korralik, sile ja sirge. Seda ei saa ju tähtsusetuks pidada?

Üritan hankida Hornady kestaõli. Äkki sellega läheb töö libedamalt. Lee määre on emulsiooni kujul ja ega ta väga libe ei tundu olevat. Eks annan teada.

Tänud seletamast minusugusele lollile. Aga targana pole meist keegi sündinud :)
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Mina näiteks pesen kesti koos vanade tongidega, kuna ei oma neck sizerit.


Sütikute eemaldamiseks enne kestade pesu või trummeldamist saab kasutada universaalset sütiku eemaldamise matriitsi, mida pakub ka Baltic Hunter. Igati lahe instrument, tongid välja, kestad trummlisse ja tehtud. Peale sellist trummeldamist pole õieti vajadust sütikuaavasi enam puhastadagi, kui siiski, siis kordi lihtsamalt saab puhtaks.
Mis kalibreerimisel kasutatavasse jõusse puutub, siis kes mäletab, millise lauakese peal ma seda tegin, siis kasutan sama lauda edukalt siiani ja laual jäävad ikka jalad maha, ei tõuse seal midagi lendu. :D Lihtsalt kesta kaela peaks ikka seest poolt ka õlitama ja õlitamiseks kasutage ikka matti. Veereta hülssi matil, siis hülss kael alla poole mati peale ja sõrmedega hüllssi natuke keerata ja ongi parasjagu määritud. Ja need kurikuulsad lömmid kaelale tulevad liigsest õlist, kui matriits õieti reguleeritud ei jõua õli nii kiiresti matriitsi õliaugukesest väljuda, kui teda paksult peale määritud on.Milleks jalgratast leiutada, enne meid on kõik juba leiutatud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ei ole minagi see sündinud tark, aga proovinud ja proovin asja siit ja sealt ja püüdlen paremuse poole. Hornady määre ka ju emulsioonina. Minul töötab siiani kõige paremini.
Mardile, kasutan suisa vatitikke, et kesta kaela seest poolt määrida ja pealt poolt määrimine toimub samuti spets matil. Need ajad, kui kesta kuivalt sai kalibreeritud on ajalugu juba mõnda aega. :lol:
Kiikasin ma uuesti poodi ja no olen vist pime. Sellist toodet nagu ainult sütikute eemaldaja ei leidnud. Ole hea ja anna link. Kuuli tõmmits on vaid olemas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta