Matriitside reguleerimine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Matriitside reguleerimine

Postitus Postitas sniper »

Kas kuskilt võiks leida ka matriitsi reguleerimise kohta mingit head pildi või video materjali. Sain omale LEE laadimiskomplekti koos PaceSetters matriitsidega kätte :D ja tuhin on suur hakata ise laadima. Asi millest ma pole veel täpselt aru saanud kuidas toimub matriitside regullimine. :shock: (kuuli sügavuse kestas). Kas ainult proovimis katseeksitus meetodil??
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kuuli kesta otsa surumine käibki, katse eksituse meetodil. Algul lükkad otsa nii, et pikalt väljas ja siis hakkad muukui peale keerama ja iga kord mõõdad, kuniks käes mõõt mis vaja.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
bambino
Postitusi: 134
Liitunud: K Nov 30, 2005 11:44 am

Postitus Postitas bambino »

Üldiselt nii see käib jah. Üks variant on, et paned mingi olemasoleva tehasemoona (kui seda pikkust tahad näiteks laadida) matriitsi ja siis keerad kuni kuulipaigaldaja kuuli puudutab. Osadel tootjatel on mikromeetriga reguleerimisega matriitsid (näiteks http://www.forsterproducts.com/Pages/ultraseat_dies.htm) aga esimesel korral pead ikkagi katsetama.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Nojah, seda saad kasutada juhul, kui laed sama kuuliga. Erinevatel kuulidel tuleb ikkagi ümber seadistada matriits. Ära karda, see pole midagi hullu. Pigem keera esialgu vähem peale, kui rohkem. Suurem keemia on hoopis kesta kalibreerimine ja selle matriitsi seadistamine.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Kakuke, äkki oskad selle kesta kalibreerimise kohapealt kah mingit tarka nõu anda? Mul samamoodi nüüd press kodus ja mingi pilt hakkab ette tulema :) Kas veel laskmata kesta kuidagi nö shabloonina ei saaks kasutada?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ee, ei kujuta ette, et mis moodi sabloonina kasutada. Selle matriitsi seadistmisega lugu selline, st olen nii aru saanud, et matriits ja kannahoidja peavad omavahel kokku saama, st pilu vahele ei jää, siis peab kest saama kalibreeritud. Praktikas, aga alati see ei õnnestu (näiteks pole see kannahoidja mida vaja, määre problemaatiline + veel sada häda), enne hakkab kesta muljuma, siis vaja järgi lasta. Kalibreeritud kesta tuleks ka püssi juba proovida, et kas on hea saanud. Sellega lugu selline, et kirjas ei jõuagi kõike edasi anda, vaja otsida keegi, kes laeb ja siis kõrval asja vaadata ja oma käega katsuda. Siin toimib ka vahel katse eksituse meetod. Proovid, kirud, helistad tuttavatele ja proovid edasi. Muidugi nõudmised on ka inimestel erinevad. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
bambino
Postitusi: 134
Liitunud: K Nov 30, 2005 11:44 am

Postitus Postitas bambino »

Laadijatele soovitaks hankida ka matriitsi, mis kalibreeriks ainult hülsi kaela (kellel veel muidugi pole). Kõik enda relvast juba kord lastud kestad saab sellega oluliselt lihtsamalt kalibreerida, vaja ei ole määret ega jõudu. Tundmatu päritoluga kestad tuleb esimene kord muidugi täispikkuses matriitsist läbi lasta. Täpsusele ja kesta elueale mõjub ka paremini, kui teda terves pikkuses iga kord ei muljuta.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Laadima hakkan ainult neid kesti, mis oma püssist lastud. Aga kesta proovimisega püssis on mu poolautomaadiga probleeme. Padrun jookseb korrektselt padrunipessa vaid siis, kui see võetakse salvest ja lukk peab jooksma ette hooga, mitte vaikselt. Ainult kest aga ei taha hästi salvest padrunipessa minna - ilma kuulita on ta lühem ja kaela serv hakkab igalepoole taha kinni jääma.
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

Ise olen kasutanud lihtsat meetodit, lükkad kangist hülsihoidja ülemisse asendisse ja siis holki stopperrõngas kõrgemale keerata ja holk pressikülge kruttida nii, et puutub vastu hülsihoidjat, siis proovi kalibreerimine ja kui sobib siis stopper kinni ja tööle. Kuuli paigaldamiseks tuleb kalibreeritud hülss laadimismasinasse kinnitada ja jälle lükata kõige ülemisse asendisse siis keerad kuulipaigaldusholki sisse nii, et läheb vastu hülsi kaela siis annad ivakese järgi ja stopper kinni. siis jälle kuuli sügavuse reguleeria kõrgemasse asendisse ning esimese padrunige katsetad kuni õige sügavus käes. Soovitan aja kokkuhoiu mõttes teha iga kuuli jaoks üks ilma rohu ja sütikuta šabloonpadrun millele veekindla markeriga tahis peale ja korras.
naised saunas rääkisid
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ja ärge unustage kaslibreerimisel kesta õlitada,kuiva kesta kalibreerimisel võib kest matriitsi kinni jääda ja siis on jama palju :!: Sellest kõigest on siin juba kusagil üsna põhjalikult juttu! Vähe raskesti on siin seletadatud! Kes veel ei taibanud: Pressi hoob panna ülemisse surnud seisu/kang täiesti alla,enne muidugi kinnitada kolviotsale kestahoidja/tõmmits ja siis matriits kuni kestahoidja/kolvi puuteni sisse keerata,kontra mutter kinni ja peaks toimima.Kalibreerimine käib ikka ka lõpuni(kang täitsa alla).Kuuli paigaldusholk sama moodi ,aga võib kalibreeritud kesta panna hoidikusse.Minu kogemus on näidanud,et paigaldusholki oleks mõistlik puutest veidi tagasi keerata,muidu võib kesta kaela jämedaks lükata. Ja soovitavalt proovige nii kesta kui laetud padrunit (esimest) oma relvas,et lukk ikka kinni läheks,muidu võib juhtuda ,et laete hulka moona ja püssi ei mahugi!
Kraavik,eks seda kesta annab ju ikka näpuga ka poolautomaadil padrunipessa kukutada ja siis lukk kinni lasta!
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Postitus Postitas sniper »

tekkis selline mõte, et äkki võtaks laadimispäevale (kui see tuleb), kaasa kaamera ja filmiks seda matriitside timmimimist. Hiljem võiks lehe autori lahkel loal üles riputada siia lehele. Algajatel nagu mina oleks lihtsam vaadata videot ja kuulata selgitavaid kommentaare. Kaamera võin ise võtta aga statiivi mul pole.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Erandjuhtum on 7 mm Rem mag hülsi kalibreerimine kus matriitsi põhi vastu kestahoidhat ei tohi minna, muidu surub hülsi õlad loperguseks ja lukk enam kinni ei lähe.
Pärast kalibreerimist ärge unustage hülsi pikkuse mõõtmist ja vajadusel lühemaks trimmimist!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

kult kirjutas: Kraavik,eks seda kesta annab ju ikka näpuga ka poolautomaadil padrunipessa kukutada ja siis lukk kinni lasta!


Võib tunduda uskumatuna, aga isegi laskmata padrun (Sako poemoon) ei taha sedasi rauda minna! Kui aga padrun tuleb salvest, probleeme pole. Ei teagi, miks see nii on. Ega ma väga ei üritanud kah tookord - kui nägin, et lukk lõpuni kinni ei jooksnud, siis esimene mõte oli padrun rauast ilma probleemideta kätte saada ning kui see õnnestus, ei hakanud "igaks juhuks" rohkem proovima. Kuigi jah, ka relva manual näeb ette, et relva võib laadida ilma salveta üksiku padruniga. Võib-olla tookord oli mingi kerge tõrge lihtsalt ja kuna ma rohkem ei proovinud, siis ei julge väita, et see nii ongi.

Homme olen tiirus, eks siis teen uuesti proovi. Korteris ei taha seda hästi katsetama hakata :D Vähemalt laetud padruniga mitte.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

kult kirjutas:... Pressi hoob panna ülemisse surnud seisu/kang täiesti alla,enne muidugi kinnitada kolviotsale kestahoidja/tõmmits ja siis matriits kuni kestahoidja/kolvi puuteni sisse keerata,kontra mutter kinni ja peaks toimima.Kalibreerimine käib ikka ka lõpuni(kang täitsa alla)...

Kusjuures Hornady matriitsidega see enamasti toimib, aga minnes ise üle Reddingule, hakkasid hädad selle teooriaga (muidugi mul pole ka õiget kannahoidjat). Hornadysse on mul kaks korda kest kinni kiilunud, kuiga kasutan määrimist. Sama määret Reddingu juures kasutada on vahe tuntav. Rakendatav jõud kangile tunduvalt väiksem ja seega töö meeldivam. Paistab, et Redding on vaid kapriissem määrde ja kesta suhtes. Jutt ainult kaela kalibreerimisest. Proovides enda püssi kesti mis enda püssist läbi käinud ja millel pole kuni kannani korralikult kalibreeritud, st ainult kael, ei lähe lukk nii meeldivalt kinni, kui lõpuni kalibreeritult. Ühel juhul hingad luku hoovale, teisel kasutad ka jõudu, et lukk sulguks. Siin ka maitse küsimus, et ühe jaoks on see ok, teise jaoks mitte. Selle vahel, et kest saaks nii korralikult kalibreeritud, et lukk "ise kukuks kinni" ja jääks samal ajal mõlgita on õhkõrn vahe sees, aga selle saab vaid katsetades kätte.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kraavik ,mis püss sul on ? Poolautomaatidel on vist enamuses lukul rulltappid ,st. paugu tegemiseks pöördub luku sisemine osa tappidesse,et kohe plahvatusel lukk tagasi ei lendaks/annaks väikse viivituse! Ja seoses sellega ei tahagi need lukud pehmel käsitsemisel kinni joosta.Pane aga kest/padrun sisse ja lase lukk kolaki luku vinnastushoovast järgi ja kõik OK!
Vasta