dosaatorite kasutamisest

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kakuke »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Ja minu mõte on see, et ära liiga palju leiuta, aeg on napp. Kasuta teiste poolt (mina näiteks Soome 300 m laskurite poolt) katsetatud tehnikat ja usu sellesse mis sulle öeldakse. Muidu peaksid Reddingu, LEE, Hornady, RCBS-i, Dilloni kõrvuti panema ja testi tulemused välja tooma. On see sinule jõukohane? Bergeri ja Sierra kuule võin sulle hankida... :lol:

Jajah, siis need kuulid tulevad sama kiirelt kohale, nagu 2006 a kevadel lubatud kuulid sokujahiks, aga minu viga, unustasin küsimast, et mis aasta sokujahiks. ;)
Ei peagi midagi katsetama, ega kedagi pimesi suu ammuli kuulama. Omal nahal kogetud, et tulemus on sama, aga teekond sama tulemini ühega piinarikkam. Mis veel, pean saatma 300m märklehe tulemuse selle tõestuseks? ;)
Ps. Ma tean kedagi siit foorumist veel, kes neid kahte eelpool mainitud sama asja kogenud, mis minagi. :lol:
Pps. Eluke areneb tegelikult kogu aeg edasi ja miks mitte jälgida progressi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Kakuke, küll ka mina oskan tuua välja mõne suure jahipealiku ka sinu piirkonnast, Kesk-Eestist kes peaasjalikult lugupidamatu, võhikliku, anonüümse haukumise tõttu siin saidil on siit igavesti lahkunud. See pealik vedas oma lähedastega kihla shampanja peale, et siin teda ei kohata! Niisiis, kui soovid heasoovlikku, tasuta infi paljude asjade kohta, mille teadasaamiseks tuleks tavaühiskonnas rahakotti kergendada, ole hoolivam ja vähem kriitiline. Muidu jääb siin asjatundlikest inimestest vajaka ja nooruse õhin ei kompenseeri teadmisi...
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kirp »

Kena, et laadimse probleemid järjest agaramat sõnavõttu leiavad. Ju on meestel järjest rohkem kogemusi, mida jagada ja mille üle arutleda.

Aga tagasi tulles teema algusse ehk dosaatorite jutu juurde. Kas keegi võiks või on üleüldse erinevate dosaatorite täpsust testinud? Kasvõi ühte ainukest. Peaks ju üpris lihtne olema 30-50 portsionit ära kaaluda ja keskmine koos pluss-miinus hälbega ära arvutada. Muidugi minnes süviti tuleks ka erinevate tootjate rohtusid proovida ja kulumisest tingitud ebatäpsusi mõõta (et mitu tuhat padrunit laetud ja suurem loks sees) jne.

Põhjuseks, miks ma seda teemat alustasin ongi vasturääkivused kogemustes ja tegelikult ka objektiivsete (möödetud ja kontrollitud) andmete puudumine. Kes kiidab firma soliidsust (eks sellel on oma tõepõhi all - hea firma oma nimega ei riski), kes metalli ja laidab plasti (kuigi plastide tehnoloogia on üks põnevamaid ja paljuski kosmosetehnoloogiatessegi jõudnud), kes on nn. hinnatundlik "element".

Minule on ka Lee Anniversary kitis olev dosaator silma jäänud ja vaatamata oma "mänguasjaplastist" väljanägemisele tegevat hämmastavalt täpset tööd. Mis too täpsus siis tegelikult võiks olla ja võrreldud ka teiste kallimate ja nn. kvaliteetfirmade dosaatoritega? Mina vastust netiavarustest igatahes leidnud pole. Oma kogemustest võin võrdluseks öelda, et vana klassikaliste apteegikaaluga suudan 5-terase täpsusega rohtu mööta, palju see mg on, ei tea, aga kuradi palju aega võtab küll.

Küsisin ka kunagi, et milleks pakutakse Lee dosaatorile mikromeetrit (siin online poes), kas keegi teab ja on kasutanud?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kakuke »

Mul on kombeks, et surnutel lasen rahus puhata, nii, et puhaku ta rahus ja seda teemat ma ei puuduta, kuigi võiks ka sellest pikalt rääkida. Mingi asi peab siin ilmas püha ka olema.
Tulles tagasi erinevate brändide juurde siis kordan enda küsimust, et kas oled kasutanud kunagi lisaks Hornadyle mõnda muud brändi ja millised on kogemused? Mina olen ja sellest ka rääkisin. Tasuta muideks. ;)
Lee dosaatorit ise kasutanud kunagi pole, aga tulles tagasi selle lemmikbrändi Hornady juurde siis võin kas või kohe (ja ilma rahata) näidata isendit, mille külge kleepuvad staatilise elektriga püssirohuterakesed.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kraavik »

Selle vaidluse peale võtsin dosaatori, digikaalu ja kaalusin kiirelt 20 portsu ära.

Dosaator on Lee (juubeliväljaandega kaasas olnu), uus (laadinud ehk 200 pauku), rohi oli Norma 203-B. Dosaator oli kogu aeg korralikult täis, rohu mõõtmisel alati koputasin kah dosaatorit kergelt. Kuna digikaalu mõõtepann oli väike, siis kaalutav rohukogus oli kah väike ehk 20,90 graini (esimese portsu kaal).

Selle 20 portsu juures näitas kaal mulle numbreid 20,8 grainist kuni 21 grainini. Ehk siis hälve oli kuni 0,2 graini. Kindlasti tuleb siinjuures arvestada ka mingisuguse digikaalu veaga (umbes 0,02 kuni 0,04 graini), sest just niipalju erines kaalu näit peale taara eemaldamist nii üles kui allapoole.

Lõpetuseks siis võib öelda, et Lee dosaator eksib selle väikse koguse puhul kusagil 0,16 kuni 0,18 graini. Kas rohukoguse suurendamisel suureneb ka hälve, seda paraku ei tea veel. Eks aeg näitab.

Kes viitsib, võiks ka oma dosaatori ära testida. Eeldades, et dosaatori omanik on andmete edastamisel objektiivne, saaks päris tarviliku info tulevikus dosaatori valimiseks.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Mina olen oma Hornady dosaatori ostnud komplektina Soomest, kohalike laskurite soovitusel.
Vat kas nad komplekteerisid mikromeetriga, ma ei tea aga hirmus täpne on küll!

Digikaaluga kontrollides on Vihtavuori nr N560 ja N540 kaalumistäpsus 10-st korrast 8 korda täpselt "kaks komakohta" ehk kui on eesmärgiks N540 2,90g siis on kontrollkaalumisel ka 2,90g ja N560 4,30g siis on ka reaalselt 4,30g ees! Eksimus on tavaliselt 2 korda 10-st 0,01 g. Mida veel tahta?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kakuke »

Kuna üks räägib aiast ja teine aiaaugust (grammidest ja grainidest) siis teisendasin need 0,18graini grammideks ja sain Lee veaks 0,012 grammi. Suht sama tulemus või mis? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Võtaks ka tasuta sõna!
Olen mõlemit dosaatorit omanud ,nii Lee ,kui ka Hornady(praegu kasutan Hornady).Hornadyga täpselt sama on ka RCBS dosaator ,ainult purk on väiksem.Ei oska küll arvata ,et ühegi neist dosaatoritest täpsus võiks märgatavalt lasu tulemust mõjutada.Absuluutne ei ole neist kindlasti ükski,aga kas seda on vajagi? Targemad võivad rehkendada ,kui palju mõjutab 0,0 ....g erinev rohu kogus lasu tulemust!?
Miks LEE väljavahetasin? Nimelt ei ole need liikuvad plastmass pinnad silindrilised vaid koonilised ja mõningase kulumise järel (4-5000 pauku laetud)hakkab vahel püssirohu teri kooniliste pindade vahele tirima ja seega kipub kinni kiiluma.See nähtus omakorda kulutab pindu veelgi.Kas see nähtus tekkiks ka silindrilise tööosa korral ei oska öelda.Kuna dosaatori ketas/liikuv osa on teiste dosaatoritega võrreldes küllalt kitsas,siis ilmselt suurema rohu sissevõtmisava saamiseks ta kooniline on tehtudki,samas võib see minumeelest hakata kiiluna toimima,kui tekkib kulumine.
Andsin oma LEE dosaatori sõbrale ja töös on ta veel praegugi.Minu arvamust pidi mõjutab dosaatori täpsust kõige enam just see koputamine.Võtke jahu või suhkrutoos ja koputage,mõne esimese koputusega aine tiheneb ,mingi piirini ja sealt edasi juba tihenemine märkamatu.Kui laadima hakkasin tegin ka ainult paar kõpsu ,nüüd olen teinud viis kõpsu,ise loodan ,et nii on täpsem!
Need lihtsalt minu tähelepanekud,kui kellegil muid kogemusi ,siis ei maksa tühjast erutuda!
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kirp »

Hakkab tulema!
Mõõtmisi ja muud vajalikku teavet.
Ootaks veelgi dosaatorite testimisi. Ka kasutatud peast. Eks omanikelgi huvitav teada palju viga suuremaks on läinud (kui üldse).

Kas keegi oskab vastata ka üleskergitatud küsimusele - palju võiks 0,01-0,015 g-ne rohu erinevus kuuli lendu mõjutada (niisugune näib esimeste andmete põhjal dosaatorite täpus olevat) keskmise kaliibri (308, 30-06 jt.) ja raua puhul? Lennukiiruse mõõtjaid peaks omajagu kasutuses olema.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas kraavik »

Kui mõtlema hakata (hea et selliseid momente kah sisse viskab :D ), siis kuipalju saab üldse üks dosaator teisest mõõtmise poolest erineda? Toimub ju kõigi nende puhul rohu doseerimine ruumala põhiselt ja doseerimiskambri ruumala ei saa muutuda, kui seda ise ei kruti. See väike hälve erinevate portsude vahel tekib minuarust ainult seetõttu, et püssirohi ei "tihendu" iga kord samamoodi. Seda aitab minimeerida just see kerge koputamine vastu dosaatorit, mis aitab ka selle vastu, kui mõni tera peaks mingil põhjusel kuhugi dosaatori seina külge "kleepuma".

Iseasi on see, kui dosaator kulub niivõrd ära ja loks läheb nii suureks, et hakkab terasid kuhugi detailide vahele võtma. Siinkohal ei oska öelda, kuipalju kulub Lee plastmassdosaator kiiremini kui mõni metallist aparaat, küll aga on ta teistest seetõttu ka 3 korda odavam (USA hindade põhjal).

Millised saavad veel olla erinevate dosaatorite erinevused, mis võivad põhjustada olulisi ebatäpsusi rohu doseerimisel?
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Ahto Kattai »

kirp kirjutas:Hakkab tulema!


Kas keegi oskab vastata ka üleskergitatud küsimusele - palju võiks 0,01-0,015 g-ne rohu erinevus kuuli lendu mõjutada (niisugune näib esimeste andmete põhjal dosaatorite täpus olevat) keskmise kaliibri (308, 30-06 jt.) ja raua puhul? Lennukiiruse mõõtjaid peaks omajagu kasutuses olema.

No võtame näit.tabelist Lapua Mega 9,7g (308 w) kuuli laeme seda rohuga VV N135-ga antud miinimum rohulaeng on 2,05g see annab Vo=664 m/s.Max laeng on2,55 g Vo=789 m/s,seega pool g rohtu lisab algkiirust 125 m/s jagame selle 50-ga 125:50=2,5 m/s.Üks sajandik g annab antud juhul siis 2,5 m/s kiirema/aeglasema kuuli.Mitu millimeetrit see 100 m kohta kõrguse erinevust annab ....? Ehk Norma kalkulaatorilt annab vaadata,kui keegi viitsib! No ei usu mina ,et meil on nii täpseid laskjaid ja häid relvi,et võiksime väita nagu mõjutaks 0,01 g-ne rohu erinevus lasketulemust :M
Ps.Ka kaaludel on oma hälbed lubatud ja 0,01g vist digikaalude juures lubatud,seega kas kaalud v doseerid vahet pole!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Kuldil õigus!

0,01-0,03g ei mõjuta üldse lasu tulemust. Kunagi katsetasin, isegi 0,1g ei mõjutanud!

Niisiis, see on psühholoogilne erinevus. Aga sellega peab arvestama. Ja igasugune hälve kahandab laskuri eneseusku... :cry:
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas mudaahv »

Siis on ilmselt probleem usus ja tuleks hankida aparaat millega piisavalt eneseusku doseerida.
Ei ole päris kindel aga ei usu Lee või hornady siin tegijad oleks. Eneseusu dosaator on järelikult tähtsam kui püssirohu oma, sest liigne või puuduv usk endasse võib lasu rikkuda. Kujutan ette kuidas mõni eesti tipp tuleb EM-ilt ja pihib, et võistlus läks ***** kuna rebase märki kolmandat lasku tehes hakkas kahtluse uss närima, sest tundus et padrunis on 0,015 g rohtu vähem. Ja nii ma nulli sisse sain.
ahvina sündinud-ise rahul
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lisan, et 222 Rem ja teiste väiksemate kaliibrite juures on ka 0,1-0,2 g erinevus tunda, suurematel kaliibritel ei pane seda tähelegi!
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Re: dosaatorite kasutamisest

Postitus Postitas sniper »

Proovisin ka ära Lee dosaatori mis on komplektis. Ei ole riti vaimustuses. Soov oli välja mõõta 2,7 g kuid dosaator andis alates 2,55-2,75 g. Kontrollisin kõik laengud elektronkaaluga üle. Pean tunnistama et elektron kaaluga laadimine meeldib rohkem. Kui soovid ikka 2,7 g siis 2,7g ka kaalud.
Eelnevaid postitusi lugedes järeldub küll et see 0,2 g .308win puhul on nii väike kogus et midagi erilist ei muutu kuid asi on minu lollis :VS põhimõttes. Kui ise laadida, siis nii täpselt laadida kui võimalik.
Mart kirjutas:LEE on kolme uue pressiga maha saanud ja oluliselt parandanud sütikute pealeandmise süsteemi, mis tegelikult ka töötab.
.


Mul on selline komplekt http://www.realguns.com/Commentary/comar142.htm ja sütiku paigaldaja on ainuke asi mis täiega nöögib. Seal sees on pisike vedru mis kipub oma pesast välja hüppama ja siis pole muud kui kruvikas kätte ja lahti keerata vedru paika ja edasi. Muidu on LEE komplekt täiesti OK. (y) Ja hind on see mis paljude jaoks paneb asjad paika nagu ka minu jaoks.
Vasta