Tongi paigaldamine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Tooming »

Eks see laadimine ole päris kulukas , kogu laadimiseadme ja sellele kuluvale rahale saaks ikka päris palju moona - ainult jahi jaoks ,siis vist eluaegse :M . Aga huvi suur ja tahaks ikka katsetada .

Püüaks siis raha ka natuke säästa :
Küsimus selline ,et kas tongi saab ilma paigaldusseadmeteta ka paigaldada ? Küsimus lihtsalt selles ,et tongi paigaldusseade maksab 850.- Selle raha eest saaks juba tehasemoona aastavaru . :roll: Mis võimalused on tongi paigaldada ?
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Mart »

Sütikupaigaldamise hoovakesed tavaliselt pressidel kaasas.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas kakuke »

ehk pressiga paigaldad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Tooming kirjutas:Eks see laadimine ole päris kulukas , kogu laadimiseadme ja sellele kuluvale rahale saaks ikka päris palju moona - ainult jahi jaoks ,siis vist eluaegse :M . Aga huvi suur ja tahaks ikka katsetada .

Püüaks siis raha ka natuke säästa :
Küsimus selline ,et kas tongi saab ilma paigaldusseadmeteta ka paigaldada ? Küsimus lihtsalt selles ,et tongi paigaldusseade maksab 850.- Selle raha eest saaks juba tehasemoona aastavaru . :roll: Mis võimalused on tongi paigaldada ?

Kuidas võtta! Teeme väikse rehknuti! Kal 308 W padruni laadimine 9,7 g mega kuuliga läheb maksma c 8 EEK-u ,poes maksab sama asi ilmselt 20-ne raha kanti,seega 100 -ja padruni laadimisel kokkuhoid 1200 EEK-u. Seega on kolmesaja padruni laadimisel odavam laadimis komplekt juba tasuta käes.Enim mõjutab laetava padruni hinda kuuli maksumus,kui eelpool mainitud kuul maksab viis krooni ,siis odavamaid tiiru kuule saab vist alla kolme krooni kätt,seega laetud moona hind kuskil kuue krooniga. :M .Muidugi ,kui lased aastas 20 pauku ,siis ilmselt ei tasu asi mässamist!
Tongi paigaldamisest! Olen siin enne kirjutanud kuidas mina laadimist alustasin ja mitte ainult mina! Siis polnud meil veel õieti vintegi ,rääkimata siis veel laadimis tarvikuest ja komponentidest.Tong sai eemaltatud torniga(mootoratta kodarast käiatud),Kesta kael sai kokku löödud (et kuul otsas seisaks)seest mõõtu treitud torujupiga.Sütik väikese haamriga taha ,kuul sai löödud otsa kasutades abivahendina jälle väikest torujuppi ja kogu lugu
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Tooming »

http://www.youtube.com/watch?v=Q54QJrld9tg selles videos kasutab peale tongi paigaldamist küünelakki ? On see vajalik ? Muidu kukub tong välja ?
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Mart »

Oh õudust küll :!: Vaata, kliki mingi suvaline laadimisõpetus netis läi ja saad suht rahuldava pildi kuidas asjad käivad. Esialgu pole vaja väga sügavuti minna. See tuleb koos väikese kogemusega, praktikaga. Mingitele nippidele , siis lakimistele, kes kuuli, kes sütikut, kes küüsi, neile ära tähelepanu pööra. Vaid katsu järgida põhilisi kohustuslikke samme padruni laadimisel.
http://www.rcbs.com/guide/printsteps.html
http://www.marandi.fie.ee/jahipaun/laadimine.htm
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas reimakas »

Ma loen juba mitmendat nädalat neid küsimusi ja tahaks vastata: Ärge vaevake oma pead küsimustega - üks loll jõuab rohkme küsida, kui sada tarka vastata...

Kui hakkad ise laadima, pead tahes tahtamata kõik ise läbi proovima. Läbi praktika õpib kõige paremini. Nii palju kui mina olen laadijatega vestelnud, on igal mehel oma nipid ja oma nn käekiri, alustades kestade ettevalmistamisest ja lõpetades kuulide valtsimisega.
See, kes tapab, pole veel jahimees
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Tooming »

Näe jälle kedagi mingi putukas pe...st hammustanud :shock: :lol: . Sorry , pole kohe targaks sündinud .Ja nendel laadimissaitidel küll ja küll juba käidud ja töö protsessiga tutvunud, aga ikka tekkis küsimusi :roll:

Eks selleks on see laadimise asi huvitama hakanud ,kuna poes on moona hind ikka päris soolane ja kõikide kuulidega ei saagi . Deerhunteris ainuke moon mida pakuti 308-le maksab 36.- tk . :shock: Eks on ka teisi poode ja odavamalt ,aga eks nad enne ajujahi hooaega tõstavad veelgi hinda .
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kadunud Puukoi kasutas eri värvi küünelakki eri tugevusega laengutega padrunite märgistamisel. Väga lihtne viis, et laenguid mitte segamini ajada (y) Aga sellisele tervenisti tongi lakkimisele ei oska küll mõistlikku seletust välja mõelda.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas unt »

Tongi paigaldamisest! Olen siin enne kirjutanud kuidas mina laadimist alustasin ja mitte ainult mina! Siis polnud meil veel õieti vintegi ,rääkimata siis veel laadimis tarvikuest ja komponentidest.Tong sai eemaltatud torniga(mootoratta kodarast käiatud),Kesta kael sai kokku löödud (et kuul otsas seisaks)seest mõõtu treitud torujupiga.Sütik väikese haamriga taha ,kuul sai löödud otsa kasutades abivahendina jälle väikest torujuppi ja kogu lugu[/quote]

Ostsin oma esimese vindi, .308, kusagil 1992. Ja kaasa kaks karpi padruneid Sellier&Bellot. Ega padrunid tollel ajal raha numbri poolest odavamad ei olnud. Number oli sama, aga mäletan, et palk oli kusagil 10 korda väiksem kui täna. Mingi laadimiskomplekti ostmine ei tulnud kõne allagi. Ja siis tegi üks mu jahikaaslane mulle samuti sellise primitiivse komplekti, nagu eespool kirjeldatud. Tõsi, ma ei ole tiirumees ja ma ei saa öelda, et oma 308-ga 300 m pealt rebasele kindlasti pihta saan, aga 150-200m pealt kutsun rebase ikka ära küll (kui just mööda ei lähe :M ).
Olen selle komplektiga, tonge väikese haamriga taha toksides, laadinud sadu padruneid. Viimasel ajal enam ei viitsi, sest olen kasutanud jahil vene moona (Valgast ostetud) ja need padrunid on tõesti odavad ja istuvad minu püssile suurepäraselt, st, et kuhu optika risti sätid, sinna ka auk sisse tuleb. Ja looma mahavõtmisega pole siiani muret olnud.
Ma ei taha öelda, et padrunilaadimine ei vaja täpsust ja oskusi. Aga kõike seda tuleb teha ikka vajaduse ja rahakoti järgi. Nagu öeldakse, et "kahuriga varblast lasta pole mõtet" - kui Sa tahad jahti pidada, siis saab sellise primitiivse komplektiga suurepäraselt hakkama; kui Sa tahad märklehte auk auku lasta, siis tuleb Sul kindlasti targemate meeste laadimisõpetusi järgida ja korralik laadimiskomplekt osta. Eks sellega läheb see töö kindlasti lõbusamalt!
Muide, vaatasin just praegu - mul on sellest esimeset kahest karbist Sellier&Bellot padrunitest veel kasutuses vähemalt 6 padrunit - ma küll ei suuda enam meenutada, mitu(kümmend?!) korda ma neid kesti uuesti laadinud olen või mitu aastat nad mul kapinurgas seisnud on. Ja kätt südamele pannes - kõige nende aastate jooksul ei ole ma kogenud ühtegi padrunitõrget omalaetud padrunitega.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
Eerik
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 20, 2009 7:11 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Eerik »

Tooming kirjutas:Eks see laadimine ole päris kulukas , kogu laadimiseadme ja sellele kuluvale rahale saaks ikka päris palju moona - ainult jahi jaoks ,siis vist eluaegse :M . Aga huvi suur ja tahaks ikka katsetada .

Püüaks siis raha ka natuke säästa :
Küsimus selline ,et kas tongi saab ilma paigaldusseadmeteta ka paigaldada ? Küsimus lihtsalt selles ,et tongi paigaldusseade maksab 850.- Selle raha eest saaks juba tehasemoona aastavaru . :roll: Mis võimalused on tongi paigaldada ?


Osta omale Lee Classic Loader 308 Winchester või mis iganes muu kaliiber . Maksab umbes 650-750 krooni jääb veel 100 krooni haamri jaoks üle . Saad terve laadimisekoplekti tongipaigaldaja hinnaga (y) Väga mõnus asi , võid teda igal pool kaasas kanda . Nii kui paugu lased saad kohe uuesti ära laadida .
Manused
Lee Classic Loader 308 Winchester.jpg
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Joosep Käba »

Veel üks võimalus, kui poemoon ei rahulda ja komplekti osta ei raatsi, otsi oma spetsialist kel kõik riistad olemas ja ka teadmine.
Ma mõtsin tükk aega, et hakkaks ka tonge paigaldama, kuna poes pold tihti saada mida soovid ja kui ongi siis 40 eeku vähemasti.
Lisaväärtuseks oleks veel mõnusat nokitsemist ka. Hetkel ikkagi loobusin ise alustamast(komplekti soetamast) ja lasen meistrimehel teha. Olen rahul, nii hinna kui kvaliteediga. Poe moonariiulid ei tundu enam uurimise väärilised. 8)
Lisaks minu rõhk on kvaliteedil, sõbralik hind tuleb boonusena.Ma arvan, et kui sul pole korralikke riistu on oht et sa ei saavuta sedagi kvaliteeti kui poemoon pakub.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Mart »

Tooming kirjutas:Püüaks siis raha ka natuke säästa :
Küsimus selline ,et kas tongi saab ilma paigaldusseadmeteta ka paigaldada ? Küsimus lihtsalt selles ,et tongi paigaldusseade maksab 850.- Selle raha eest saaks juba tehasemoona aastavaru . :roll: Mis võimalused on tongi paigaldada ?


Sütiku paigaldamise vidinad on reeglina tänapäeval pressidel juba kaasas. Mugavam on kasutada eraldi sütiku paigaldajat, aga pressiga kaasas olevate vidinatega saab ka töö edukalt tehtud.
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Olavi Kool »

sütiku võid haamri ja raudpulga abil ka niisama sileda pinna peal sisse lüüa, algusaastatel sai kõik niimoodi taotud ja kui sütikupaigaldaja purunes siis tagusin hiljuti samamoodi.
naised saunas rääkisid
Kasutaja avatar
Eerik
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 20, 2009 7:11 pm

Re: Tongi paigaldamine

Postitus Postitas Eerik »

See Lee Classic Loader on siiski turvalisem , seal kest püsib konkreetselt pesas , millise põjas on koht sütikule . Pole ohtu sütikut kuidagi viltu panna või ära lõhkuda . Vanema põlvkonna Soome laskurid hindavad seda lihtsat komplekti kõrgelt . 10 aastat tagasi oli neid ka Eestis palju kasutusel . Oli ka järgi tehtud koopiaid , millega sai ka kuidagi asja ära ajada . Originaal siiki parem .
Vasta