Magnum padrumi laadimine?

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
kahro
Postitusi: 313
Liitunud: N Veebr 16, 2006 7:30 pm

Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas kahro »

Tekkis selline uitmõte ,palju peaks sookolit panema kui tahaks tugevamat laengut (magnumpadrunit) ise laadida? Tahaks siledarautsega natuke kugemale lasta(poe moon natuke kallivõitu).
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas peepk »

Mäletan vene ajast Abrukal elavat jahimeest kes oma 12 cal.padrunitesse pani 2,7 gr.seda va Sokolit,ütles et muidu hirve ei tapa st.ei kuku jalapealt ja karguta teist mööda metsa taga,aga 2,7grammi rohuga kuuli all pidi küljuli kukkuma nagu saepukk.Mehel ammu vint ja oma kaheraudsega tapab rebaseid kellest saar kubiseb,ajust tuli neid iga mehe peale mitu tükki,kõik see oli 15a. tagasi,pole meest ammu näinud ja kas jahti peab ka ei tea.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas aivar00 »

Pane kohe nii palju, et kuul vaevu rohu peale ära mahub. Siis kindel, et peale "katsetamist" enam ei ole meest kes sellist küsimust küsib. Kuskil vist oli ka kunagi teema "kõva pauk".
Kui muidu kaugele laskmisega "mõistus" peale ei hakka, siis mine poodi ja küsi müüjalt magnumpadruni karpi näha- seal peal kenasti kirjas heitlaengu (kuuli) kaal ning ka püssirohu kogus. Ja oma törts kae ka üle- kas üldse magnumile tehase andmetel vastu peabki :oops: :oops: :oops:
Lihtsam vastupanu tee, et ennast ja jahikaaslasi terveks jätta- kaugele laskmiseks osta vintraudne relv...
ikka lõbusalt
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas vallo »

Mehed, saage ometi aru , majandussurutise aegu on meestel vaja stiilseid võimalusi siit ilmast lahkumiseks. Igav oleks ju lihtsalt ennast maha lasta. Kui ikke teha üks ilmakärakas, kus on päris mitu protsenti võimalus eluga välja tulla on ju palju põnevam :twisted:
eedi
Postitusi: 82
Liitunud: N Mär 29, 2007 6:08 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas eedi »

Tiit Randla "Jahimehe käsiramat" lk 49 peaükk "Laskemoon". Seal on lugemist algajale küllalt,
ameerikat pole vaja avastada. Lk. 58 on öeldud, et kui suurendame püssirohu kaalu poole
võrra, peab püss võib-olla vastu, kui aga paneme laengusse poole rohkem haavleid, lõhkeb
püss kindlasti! Ära hakka katsetama!

Selget pead!
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas mustlesk »

Milleks see ilkumine aru ma ei saa. Kui vindimehed laevad ise moona ja katsetavad nii miinimum, kui maksimum laenguid, siis ei ütle keegi, et ära mängi. Siin inimesel lihtne küsimus, palju rohtu tsipa tugevama paugu jaoks panna. Kui püss lubab magnum padruniga lasta, siis mina küll probleemi ei näe. Ta ju ei küsinud palju rohtu panna, et saaks toru lõhki lasta. Käitus arukalt, küsib enne ilusti palju rohtu panna, mitte ei hakanud ise katsetama. Nii, et kui keegi teab siis võiks normaalselt vastata, mina näiteks ei ole magnumi karpide pealt leidnud rohu kaalu ja seal arvatavasti ka muu rohi sees mitte sokol.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas kakuke »

Eks see laadimine mõne jaoks nats müstiline tundu jah. Mul jälle tekkis peas küsimus, et kui vintrelva kuuli kiirused mõõdetakse kronomeetriga ära ja üritatakse katse teel saada sobiv suurus kätte siis kas sileda puhul nii teha ei saaks, et lasta läbi krono magnumpauk ja siis laadida kuni selle sama kiiruseni? Mis see muud ikka on, kui lõpuks vaja kuulile saada sama kiirus kätte (loomulikult, kui kuul samaks jätta).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas andrus »

Tegin praegu kapi lahti ja ei leia minagi ühegi karbi pealt rohu kogust ,ainult laengu kaal,kesta pikkus ja kaliiber.Kõik. :M
Aga ise laadima ma kah siledat ei hakka.Ei leia nagu põhjust,minu arust on paugud siiski ikkagi odavad.Kui ma peaksin hakkama poest kõiki komponente ostma läheks pauk veel kallimaks.
jahismurf
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas vallo »

Tihtilugu on antud ka surve , mida padrun arendab. Olen nõus , et vindi moona laadijad katsetavad nii miinimum kui ka max kogust, kuid see on ette antud rohu tootja soovituslik. Miskit magnum padruni laadimist Sokoliga ei ole küll suutnud välja lugeda selle purgi pealt. Tõsi soovitatakse külmaga suurendada kogust kuni 10 %. Eks oleks mõistlik seda magnumi laadimist uurida vähe asjalikemate püssirohtude tootjate äest. Kindlasti on olemas vastavad tabelid ja vastavad rohud. Seda varjanti a`laet paneks sokolit a`2,78 grammi ja 42 g tina ma küll ei soovitaks katsetada. Ehk ei juhtugi midagi , aga kui juhtub siis on jälle Õhtulehe esikaanel uudis jahimehest kes surnud/vigane on. Seega tuleks ikkagi teha tubli kodutöö ( kasutades usaldusväärseid infoallikaid) enne kui sellist asja laadima hakata.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas peepk »

Olen kunagi katsetanud hoopis vastupidist,st laengu vähendamist 16 cal padrunil selleks et saada suurem kokkujooks kolmandiku võrra laengusse vähem haavleid pannes,rohu kaalu vähendasin 1,4 peale,norm vist oli 1,8 või 1,9.Nii laetud padruneid kasutasin sokujahil ja lubatud laskemaalt 30-35m.Tegin nii et lasta kindla peale ja ei tekiks kiusatust lasta kaugemale ehk üle püssi laskemaa.Laadisin jämedate haavlitega mis viis tükki ringi peale mahtus ja nii 3 kihti.Lastud elukatest sain kätte kõik.Relvaks oli siis Merkel 200.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas ninja »

Nu sokolit peaks panema ikke niipalju , et peale pauku on loom ja mees kah maas :VS
Ise katsetasin MP-153-s 2,8 sokolit ja 45 g tina ja teist sellist enam laadida ei taha. Oleks nagu lahtise käega piki piilumist saanud :wink: . Osad magnum paugud on pigem kiiruse peale ülesse aetud ja just kuuli kaalu vähendamise arvelt, näiteks 28 grammise kuuliga laadides. Aga 2,6 g sokolit peaksid ikka tänapäevased tukid kõik ilma probleemideta vastu pidama. Ise laen selliseid ja olen päris rahul. Kõvema matsuga aga kaasneb tihtipeale ka suurem hajuvus. Ega muidu teada saa kui ei katseta. Prillid ette ja klapid pähe ja toru tsokini rohtu täis :D...
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
reinuvader
Postitusi: 105
Liitunud: T Dets 04, 2007 11:23 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas reinuvader »

ninja kirjutas:Nu sokolit peaks panema ikke niipalju , et peale pauku on loom ja mees kah maas :VS
Ise katsetasin MP-153-s 2,8 sokolit ja 45 g tina ja teist sellist enam laadida ei taha. Oleks nagu lahtise käega piki piilumist saanud :wink: . Osad magnum paugud on pigem kiiruse peale ülesse aetud ja just kuuli kaalu vähendamise arvelt, näiteks 28 grammise kuuliga laadides. Aga 2,6 g sokolit peaksid ikka tänapäevased tukid kõik ilma probleemideta vastu pidama. Ise laen selliseid ja olen päris rahul. Kõvema matsuga aga kaasneb tihtipeale ka suurem hajuvus. Ega muidu teada saa kui ei katseta. Prillid ette ja klapid pähe ja toru tsokini rohtu täis :D...



mis selle 28g kuuli nimi on milline välja näeb ja kus neid võiks saada?
kas keegi on katsetanud 16cal. kuuli 12cal. haavli konteineris?
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas mustlesk »

Mina olen laadinud selliseid pauke, kus 16cal.kuul 12cal. konteineris. Kunagi tiiru jaoks sai niimoodi laetud. Minul igatahes jooksis väga hästi, tegu oli küll omavalatud kuuliga.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas ninja »

http://www.clevervr.com/game.html siin lehel kõige alumine kuulipauk. 28,5 grammine. Ise kasutan seda ja väga rahul 8) . Kahjuks puudub info kus kohast saaks 28 grammiseid kuule. :(
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas Ain Aavik »

Tsiteerin 1962 aasta ''Jahimehe meelespead'' , taat õpetas mind selle järgi ...

Laengu suurus , s.o. püssirohu ja haavlite kaal - nende vahekord - oleneb püssi kaalust ja kaliibrist . Üldiselt võib öelda , et mida raskem on püss , seda suuremaid laenguid võib kasutada (NB! muidugi mõistuse piires !!! )
Suvel soojade ilmade puhul tuleb laengut vähendada 0,1-0,15 gr võrra võrreldes talvel tarvitatava rohu kaaluga või instruktsioonis soovitatud laenguga ... (rohuga on kaasas ju instruktsioon ... )
Kuuliga laadimisel peaks püssirohu laengut suurendama 10% normaallaengu suurusest .

Laengu suurus olenevalt jahipüssi kaliibrist :

Kal. Püssi kaal. Rohu kaal gr. Haavlite kaal gr. Kuuli kaal gr.
''Sokol''
12 . 2,7-3,8 . 1,8-2,4 . 32-36 . 37 .
16 . 2,5-3,5 . 1,6-2,0 . 28-30 . 28,3.
20 . 2,4-3,0 . 1,4-1,7 . 24-27 . 22,7 .

Meeldetuletuseks veel , et tropp pannakse rohule vabalt ....

Ise olen siiani kõik jahid siledaga (16 kal ) hakkama saanud ( vinti polegi ) ja pigem püssi parema jooksu huvides rohu kaalu samuti vähendanud mõningal määral , et haavlite kokkujooksu suurendada . Poepaugud on sellised ''litakad'' et kõrvad ''löövad pilli'' ja nätakas on õlga peris tugev ...
Igatahes poepaugud haavli ja kartetsiga pillub mul sile küll rohkem laiali , kui asi väärt on ja laengud on ''käraka'' järgi ka hoopis tugevamad ...

Olen siiani taadi õpetustest kinni pidanud ja pole kahetsenud - muidugi rohi on endiselt ''Sokol'' ja moona laen ise ...

Aga eks targemad pead ütle siin oma sõna ...

NB !!!
Tahtmine oli , et andmed tuleksid tabelina , kuid ära saates tuli miski jurr sisse katsuge aru saada ja ärge peksa tehke ...
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Vasta