Magnum padrumi laadimine?

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas duv »

Teema tõesti huvitav omal tekkis mõte, siis kui sai combi FC ostetud, millel ülemine 12/76 nõrga tshoki-ga ja lühike(61 cm) nii, et 50 gr-ne laeng katab ikka paremini,kui 35gr-ne. Nalja lihtsalt kellegi kulul teha pole vast mõtet, selleda kuidas relvarauda lõhki lasta pole pole ka mõtet õpetada, seda tean isegi. Kui kellelgi pole raha,aga on aega ja tahtmist, siis miks mitte proovida odavamalt, seda enam, et aeg praegu selline ja kõigil võib juhtuda. Nüüd, siis asjast, kas on võimalik saada tabeleid magnum haavlipadrunite laadimiseks, kus oleks rohu mark ja laeng ,siis 42gr. 12/70 ja 50gr.12/76, saada ainult vintrelda tabelid, milles küll kusagil vihjatakse mingi püstoli rohu kohta(Vihtavuori)? Hakata aga proovima ja selleks osta kilone purk rohtu ligi tonniga ka nagu ei raatsi. Rõhk on neil (võtan praegu peast, aga kesta peal olemas) 1050bar nii, et rõhk ei ole neil tegelikult suurem. Sokoliga seal minu meelest midagi teha ei ole, me saame lihtsalt rohulaengut suurendades tohutu rõhu juurdekasvu ja kiiruse võit tilluke. Tagajärjeks see, et laeng lendab lihtsalt laiali ja tohutu tagasilöök sinna juurde koos valu ja lasukartusega teeb tulemuse otse vastupidiseks. Sellest tuletaksin, et rohi peaks nagu aeglasema põlemisega olema kui Sokol. Nii, et ise laadimiseks oleks vaja spetsiaalset rohtu andmeid koguse kohta saab ka hädapärast padrunist väljavõetud rohu kaalumise teel.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas honkomees »

niipalju kui ise näind olen poes, siis praegusel aal müügil on REX rohtu, see olla ungari toode ja asjal kolm numbrit, iga number ette nähtud teatud laenguteks, vist oli Rex-2 see tavalise 12x70 ja ca 32 grammi tina jaoks, teisi numbreid ei mäleta aga eks karbilt loed...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas kirp »

Duv'il õigus - magnumpadrunites kasutatakse aeglasemat rohtu (ka raskema vindikuuli puhul kasutatakse). Magnumpadrunid ei anna enamasti suuremat laengu kiirust. Pigem vastupidi - laeng on aeglasem (kuigi suurema kaaluga ja katab pirakama ala) ja nt. minul on raskusi pardijahis kiirelt magnumi ja tavalise pealt ümber orienteeruda - ettevõtmise maa on erinev.

Selles eelmises rohelises jahiraamatu trükis on teema üle arutletud ja toodud ka andmeid, kui palju püssirohu lisamine rõhku tõstab ja kui palju tina lisamine seda teeb. Kaugele laskjale oli seal minu mäletamist mööda õpetus vähendada tina hulka, et saaks suuremat rohulaengut kasutades suurema kiiruse (energia seotud kiiruse ruuduga). Kunagi olen ostnud spetsiaalseid kaugele laskmise haavlipadruneid (long-range). Neil olid spetsiaalsed kausid padruni põhjas, nikeldatud terad konteineris ja tavaline kaal haavleid. Rõhk oli vähe kõrgem kui tavalisel padrunil ja töötas just kiiruse suurendamisel mitte haavlilaengu hulga tõstmisel.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas duv »

Äitäh Kirp! Mu eneseuhkus on päästetud. Nüüd siis selge miks kalli püssi ja magnum laenguga 50gr. parte kuidagi maha ei saanud, samas kui enne vana vene iz-i torikaga probleeme polnud. Samas rebaseid võttis see 50-ne laeng nr.0 väga hästi, sest need tulid rahulikult lonkides.
karla
Postitusi: 6
Liitunud: P Mär 23, 2008 6:23 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas karla »

Minu jaoks on siledaraudse magnum " surnuna sündinud vasikas". Olen 35 aastat läbi ajanud perekonna 16 kl püssidega ja nendega saab kõik tehtud mis vaja. Oman ka 12 kl magnumit.Kui enne lasukartust ei tule , siis selle puhul on see väga tõenäoline. Aga kes soovib põletada , andku minna!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas duv »

Ega ma siis tava kaliibreid maha tee, tegelt ju kõige olulisem on pihta lasta ja ise olen kunagi 32-sega lennust parte ja püüsid lasknud. Ainult ma just eelnevalt kirjutasin, et tegemist oli kombineeritud relvaga, millel raua pikkust kõigest 61cm ja sinna juurde veel nõrk tsokk, sellel siis hea hõredamat külvi haavlite suurema arvuga korvata. Mis puutub tagasilööki, siis Finnclassic 12/76 & 30-06 on küllaltki raske püss ja mina seal küll vahet ei saanud kas tavaline või magnum laeng. Samas kui IZ-18MH 308 võttis kümnekonna lasuga õla siniseks. See on võibolla raske uskuda, sest 1979 aasta jahimehe käsiraamatu laadimisõpetuse järgi peaks sellise laenguga püss lõhkema aeg on lihtsalt edasi läinud ja erineva te omadusega rohi valmis tehtud. Igatahes soovitan ise proovida, kui 76-sed pesad ja kalliks ei pea.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lugesin just ükspäev padrunite omadusi ja kui sama tootja 12/70 haavlite algkiirus oli näiteks 385 m/sek siis 12/76 magnumil algkiirus 365 m/sek. Pole ju suur vahe!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas baddmann »

Eks seal ole vist väike vahe sees, kas kiirendada 0-385 m/s 46 g haavleid või 0-365 m/s 32 või 28 grammi haavleid.

BM
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas duma »

baddmann kirjutas:Eks seal ole vist väike vahe sees, kas kiirendada 0-385 m/s 46 g haavleid või 0-365 m/s 32 või 28 grammi haavleid.

BM

Kui ta kiirendab 385m/s 46g haavleid on see igaljuhul parem kui 365m/s 32 või 28 g haavleid järeldan sinu jutust BM et magnumpauk on igaljuhul nn"sitem" kui tavaline 12/70?
duo on parem
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas peepk »

Arvan ise sama et 70mm kesta laetud pauk tõhusam kui see magnum,linnujahil ehk magnumil eelis.Oma torul pesa 76mm kuid jummin lühemate padrunitega ja ei tee katsetki kunagi magnumit rauda toppida.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas tony »

...Nüüd, siis asjast, kas on võimalik saada tabeleid magnum haavlipadrunite laadimiseks, kus oleks rohu mark ja laeng ,siis 42gr. 12/70 ja 50gr.12/76, saada ainult...


Olen lasknud hanesi nii 42g kui ka 50g laengutega.Kui veel huvi,katsun sulle need laadimistabelid hankida.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas baddmann »

duma kirjutas:
baddmann kirjutas:Eks seal ole vist väike vahe sees, kas kiirendada 0-385 m/s 46 g haavleid või 0-365 m/s 32 või 28 grammi haavleid.

BM

Kui ta kiirendab 385m/s 46g haavleid on see igaljuhul parem kui 365m/s 32 või 28 g haavleid järeldan sinu jutust BM et magnumpauk on igaljuhul nn"sitem" kui tavaline 12/70?


Ei saanud aru. Mina pidasin silmas, et kiiruste vähesest erinevusest ei saa ju veel järeldada, et magnumil ja tavapaugul vahet pole - ühel juhul lihtsalt pihtamislaengu mass on suurem.

BM
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas aivar00 »

Duma sa sellesse vist ei süvenenud, et praktiliselt ühesuguste kiiruste juures on magnumil pihtamislaeng (maakeeli- haavlilaeng) ca 1/3 võrra tavalisest laengust raskem.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas Ain Aavik »

Kas ikka on - proovisin oma IZ-27 kal 16 magnumlaenguga padruneid haavlitega ja kartetšidega - hajuvus oli küll tublisti suurem , kui omalaetud moonal , seega loen seda kõvemat kärakat samuti surnud sünnitiseks oma tulenuia puhul.
Katsetasin ka hanejahil sügisel - sama tulem ...
Võib ju olla , et veel pikem raud , kui mu 56-nda aasta üheraudsel ( IZ ja raua pikkus 81 cm ) annab ehk täistsokiga parema tulemi , kuid usun , et mitte . Igal juhul mu siledal on hajuvus selliste ''magnumkärtsudega'' päris jama ...
Parem laen ise - muidugi ei tea , mis saab siis , kui ''Sokol'' , mida lapsepõlvesõber venest vedanud siiani on - otsa saab ...

Lõunanaabrite kuuli pauk , see poe oma on küll kindlalt tõhusam ka pikemal distantsil (50-70 meetrit (isegi rohkemgi pisut)) , kui seda nüüd magnum padruniks võib lugeda ...
http://www.ddupleks.lv/EN/ddupleks_products/show/Dupo28
ja igatahes kutsub ka paremini ära nii põtra , kui siga.
Blondo on aga võsas ja heinas üle prahi ning asendamatu kuul , julgen soovitada mõlemat sileda jaoks ...
Sellised siis tähelepanekud sileda puhul , millega jahipidamist pean siiani etemaks , kui vintrelvaga toimetamist ...
Ärge nüüd peksa selle eest tehke - see vaid mu arusaam asjadest ...
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Magnum padrumi laadimine?

Postitus Postitas ninja »

Aga kui küsida tohib, siis kus põõsa all seda dupot müüakse kah ? :wink:
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Vasta