Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

kirp kirjutas:Kakukesele ülerõhu kohta: sütiku lööb laiaks nagu pannkoogi ja vahel ei saa ka lastud padrunit kätte, halvemal juhul saad sihikuga vastu nina.

Mina seda ei küsinud vaid Hendrik. Isegi teinud selliseid pauke, mis tongi auke tagunud ja luku vahelt seega suitsu ajavad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

Mart kirjutas:Oot-oot, kuidas te seda COL-i mõõdate. Õiget COL-i selle ballistilises mõttes ei saa, kui mõõta nihikuga padruni pikkust, sest kuulid on erineva koonuse kujuga. Meil on vaja ideaalset kaugust vindiharjadest. Mina kasutan RCBS-i Precision Mic-i ja RCBS-i instruktsioon on järgmine. Mõõdad ära pikkuse vindiharjadeni, siis laed kolm padrunit 0.25mm harjadest, kolm padunit 0.5mm harjadest, kolm padrunit 0.75mm vindiharjadest. Vaatad milline pikkus andis parima tiheduse. Kui tahad, võid nüüd veel pikkusega mängida, laadides kolm padrunit + - 0,12 mm. Selliselt talitades peaksid leidma parima COL-i oma padrunile.

Tekkis kohe huvi ja tekitasin kesta, millega annab ära mõõta vastu vindiharju oleva padruni pikkus. Peaks mainima, kui varem oleks kinnisilmi näiteks kõige pikemaks jätnud Hornady PS kuuliga 308 laetud padruni sinna 71mm kanti, siis nüüd olen omajagu nõutu. COL, kui kuul vindiharjades kinni on 71,9mm. Tundub, et ideaalse grupi leidmine minu jaoks uue kuuliga saab paras töö olema. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Mart »

Jah mõnede kuulide puhul kui salvest laadida, siis ei saagi oma tahtmist pikkust laadida.(ei saagi aru, kas salv mõttetult lühike, või pesa pikk)
Siis veel, et kuuli silindriline osa peab minimaalselt 2/3-ndikku kuuli läbimõõdust hülsi kaelas olema, see selline soovituslik rusikareegel.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Sarvik »

[quote="kakukeTekkis kohe huvi ja tekitasin kesta, millega annab ära mõõta vastu vindiharju oleva padruni pikkus. Peaks mainima, kui varem oleks kinnisilmi näiteks kõige pikemaks jätnud Hornady PS kuuliga 308 laetud padruni sinna 71mm kanti, siis nüüd olen omajagu nõutu. COL, kui kuul vindiharjades kinni on 73,5mm. Tundub, et ideaalse grupi leidmine minu jaoks uue kuuliga saab paras töö olema. :M[/quote]

veice tähelepanek veel siia....nimelt raskete/pikkade kuulide parimat col maksab otsida vindiharjade lähedalt....kerged 6,5..8 g aga hülsikaela ja kuuli juhtpindade suurima kattumise kohalt...seega üpris kaugelt vindiharjadest
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Mart »

Täpselt, meil ka sama kogemus. Näiteks Sako 6,6g HP 30-06-te laetuna saimegi nii, et kõigepealt surusime kuuli hülssi selle nõutud 2/3 ja siis sealt alustasime pikkuse vähendamist, kuni saime soovitud tulemuse.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

Sarvik kirjutas:....kerged 6,5..8 g aga hülsikaela ja kuuli juhtpindade suurima kattumise kohalt...seega üpris kaugelt vindiharjadest

See lause jääb mulle segaseks. Kas see tähendab seda, et kuul nii sisse lükatud, kui vähegi võimalik, et säiliks terves ulatuses kontaktpind selles osas, mis kuulil ja hülsikaelal (st kogu silindriline osa oleks sees)? Või viitsid järsku miskit kergelt joonistada (saab kõige paremini pildi ette mis mõeldud?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Sarvik »

to kakuke: said küll õigesti aru...aga veelkord see sinu relvale sobiv tuleb ikkagi leida sul endal katseeksitusmeetodil....see vaid vihje kust kandist seda parimat col otsida...võta esiteks veic pikem ja siis 3...5-ste partiide kaupa hakka vähendama ( mart on sellest kuskil siin põhjalikult rääkinud (y) )....kulukas küll aga toimib :) ...mina laen 5-sed seeriad...aga ära lasen 3...järelejäävad 2 jäävad potensiaalseteks mõõdupuudeks....parima col mõõdupuud märgistan markeriga ..hiljem need mittesobinud (need mis liiga sügaval...pikematest teed ju parimad) sobivad siiski suurepäraselt jooksvate märkide trennipaukudeks...kus inimlik viga on alati kordades suurem kui tehniline :)

kui õigesti mäletan siis sul tikka t3 308
pakun mõned ühele tikka popular 308-le sobinud padruniseadistused:
*lapua hpce 6,5g n-130 2.3g col 66,1 (sellele kuulile on väga raske padruni üldpikkust mõõtes col soovitada..sest erinevatel partiidel kuuli pikkus varieerub küllalt palju...ka puht visuaalsel vaatlusel märkad et mõne kuuli tipuauk on suurem kui teisel...samas kasutades eelmise partii üht laetud padrunit uuele pariile matriitsi seadistades mõõduna on kõik ok st.matriits ei tõuka tipust vaid kuskilt koonuseosast ja see on ok...siit ka see teadmine et leitud parima col pariist tuleb jätta mõned padrunid mõõdupuudeks....)
* lapua mega 9,7g n-150 2,95 col 64,1 (ka see kuul ei ole vindiharjade lähedal mu meeli)
Viimati muutis Sarvik, E Sept 14, 2009 4:34 pm, muudetud 1 kord kokku.
kärbes kirbule!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas wsm »

Sarvik !
Mis toimub ? Ära soovita 30-06 laengut 308 Win-le
Tähelepanu! Ettevaatust See ei ole võimalik * lapua mega 9,7g n-150 3,45 col 64,1 (ka see kuul ei ole vindiharjade lähedal mu meeli) :VS :P
Paranda postitus või kustuta!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

Nii palju rohtu kohe kindlasti ei mahu 308 kesta ära. :D
Aga pikkus on küll õiges suurusjärgus. Ise seda kuuli siiani laadinud kas 135 või 140ga. Minu igapäeva jahikuul.
Sarvik, kas 9,7g e 150gr liigitub Sul ka sinna raskema otsa poole mille seadistust võiks otsima hakata pigem vindiharjade lähedalt?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Sarvik »

to wsm ja kakuke : sry, :oops: oligi rohukogus mis mõeldud mul 3006-le , muu õige....nüüd muudetud.....loodan et keegi ei jõudnud proovida :P ....vaatasin tabelitest ülempiir 3,11...3,2g mida kannataks max. veel laadida :)

To kakuke: ütlen ausalt et harjade juurest vist ei ole otsinudki...kui õigesti mäletan...tegu nüüd juba 5a pojale kuuluva püssiga....
kärbes kirbule!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

Neist kollidest ja col´idest nii palju jahutud siin, et hing ei andnud rahu. Laadisin omale ühe ja sama laenguga ja erineva col´iga padrunid kolmesed grupid ja sain sellise tulemuse nagu all näha. See oli siis minu relvast lastuna 0,4mm vindiharjadest. 0,2mm vindiharjadest andis grupi 2cm. Kusjuures täpselt sama setinguga padrun Sako 75 Varmintist millel NF peal, ei pääsenud löögile.
Manused
Hornady SP 001.jpg
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Mart »

Midagi ei saanud aru. Mida laadisid, mitu padrunit, kui suur grupp mingi col-iga. Mis ei pääsenud kuhu löögile. Segane jutt. 8) :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas kakuke »

Mart kirjutas:Midagi ei saanud aru. Mida laadisid, mitu padrunit, kui suur grupp mingi col-iga. Mis ei pääsenud kuhu löögile. Segane jutt. 8) :D

Lehel ka kirjas, et laetud Hornady SP´d 150gr kal 308 Win, rohi N135 2,89g col 71,5mm kolm padrunit pundis. Teised kolmesed grupid samasuguse seadistusega va pikkus muudetud sammuga 0,2mm. Eelmises postis ka kirjas, et igat sorti kolm padrunit grupis. Lasin kuni soovitud tiheduseni ja siis leidsin, et edasine on mõtetu paugutamine. Ma olen nii kaugele oma proovimistega jõudnud, et enam ei viitsi muudkui proovida. Kui hea toimiv grupp olemas, siis milleks edasi proovida. Mitte löögile saamise jutu mõte oli see, et täpselt sama padruni seadistusega (Hornady SP´d 150gr kal 308 Win, rohi N135 2,89g col 71,5mm) asi teises paremas püssis ei toiminud. Ehk lühidalt oli minu jutu mõte M.O.T.T. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Arles »

kakuke kirjutas:... kolm padrunit pundis.

Ma küll siit tagasihoidlikult soovitaks veel proovida - tolle kõikse sobivama laenguga lasta üks 5-ne grupp ka (või ka 10-ne). Omal ikka juhtunud, et 3-4 ilusat lasku ja üks uitav veidi eemal.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Sierra MatchKing 150gr 308 Win

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas: Ma olen nii kaugele oma proovimistega jõudnud, et enam ei viitsi muudkui proovida.


OK nüüd kõik arusaadav :)

Kui viitsid, siis lae veel kuus padrunit, kolm 0,1 väiksema COL-iga ja kolm 0,1 pikema COL-iga, vahest võib saada üllatavaid tulemusi.

Ja kui sa nüüd veel rohkem peensusteni tahad minna, siis muretse endale kuuli mõõtmise riistapuu. Kuulid nimelt ei ole teps mitte ühesugused sealt karbist võttes, ülitäpse tulemuse saamiseks on nood vaja veel üle sortida. Kaal ja koonus. Kui selle töö ka veel ära teed, siis näemegi märklehes ühte ilusat natuke kuuli läbimõõdust suuremat auku. (y)

Üks asi tuli veel meelde, järgmine kord kui uuesti sama retseptiga laed, ei pruugi sama hästi õnnestuda. :cry:
Asi nimelt selles, et see samunegi hülsi "headspace" mõõtmata. See peab ka sama olema, mis praegu või praktiseerida hülsi mitte terves pikkuses kalibreerimist. Endal seda jama olnud, et no ei saa enam sama tulemust, mis eelmine kord.
Vasta