16 cal laadimine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

16 cal laadimine

Postitus Postitas Kellamees »

Tere lugupeetavad!

Olen oma selle aasta ajaviidetes võtnud ette 16 cal kuulipaukude laadimise. Nii laadimise vahendid, hülsid (papp ja plastik), kuulid (vilttropiga Brenneke), tongid kui ka rohi (Sokol) on kõik vanade jahimeeste pärand mida olen proovinud omavahe siduda.

Laadimise käigus põrkasin kokku kahe probleemiga millele ei osanud ennast rahuldavat vastust välja mõelda.

Esiteks, kuidas mõõta laadimisel survet millega troppi ja ka kuuli püssirohu peale suruda? Ega ma ei otsi mingit peent mõõteriista vaid kogemuse jagamist nendelt kes on kasutanud või kasutavad veel Nõukaaja vahendeid laadimiseks.

Teiseks, need Brennekese vilttropid on niivõrd palju suurema läbimõõduga, et hülsi sisse surumisel jäävad hülsile tropi kõrgusel randid. Mõned korrad vajutasin isegi hülsi kortsu. Osad tropid, mis juba väga viltu ja suured, lasin lausa käia peal väiksemateks, et neid üldse kasutada saaks. Küsimus on, kas see, kui kuul oma tropiga istub jõle raskelt hülssi ning hülsil on sellest tropist rant välja surutud võib osutuda relvale ja laskjale ohtlikuks.
Esmane vastus on muidugi, et võib olla ohtlik. Samas, kas keegi on selliseid iselaetuid defektiga padruneid kasutanud ja ikka veel elu ja tervise juures?
Praegu veel arvan, et kuna ma ei kasuta maksimaalset laengut plaanin nad ikkagi tiirus läbi raua lasta.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas kakuke »

Kui mina laadisin siledale, siis ei tagunud kuskilt otsast kokku. Lihtsalt surusin tropiga kuuli peale ja kõik.
Kestad ka erineva läbimõõduga. Katseta erineva tootja kestasid. Samad kuulid, mis ühte kesta läksid tihedalt sisse, teise jälle suisa ise kukkusid sisse.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas sooviku »

Peale pappkestade(plast ka) laadimist tuleb need ju ära kalibreerida ja peale seda pole nad enam kuskilt punnis.Brenneke vilttroppi saab laua peal rullides sutsu peenemaks ka,et kesta poeks.Varemalt sai kõik paugud ise laetud ja näe,hing sees siiani :wink: .Nüüd pole asjal enam mõtet,häid pauke saab poest kah.
Naine võib olla,koer peab olema!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas peepk »

Rohi vajuta nii 3-4 kg jõuga kinni. Esimene rohu tropp olgu paksemast kõvemast papist. Kui osa plast kesti, siis ei tohiks neid küll karmoskaks kokku vajutada. Ka uued papist, veel laskmata kestad reeglina jamasi ei põhjustanud. Kui sul vene aegsed kuulid, siis need olidki sellised tsentrist väljas ja tropp kruviga mitte sama liini peal. Sai isegi ilma tropita lastud, siis jooksid enam- vähem, teisekorra külg ees, aga ikkagi pihta. Kui pappkesti kalibreerid, siis ma soovitan kalibraatori augu servad peene liivapaberiga julgelt üle siluda, et kaoks terav äär. Siis ei koori pappkesta pealt kihti maha ja kest ei muutu karvaseks, vaid muljub need jõnksud ilusti tagasi ja kest jääb kena. Kui kuul istub tuugalt padrunis, siis terava otsaga kuuli padrunit kinni valtsida pole tingimata vaja. Kui korduvalt lastud ja kinni ääristatud (papist) kest muutub lõpuks otsast karvaseks ja kehva uuesti laadida, siis omal oli treitud selline kumera otsaga pulk just kesta sisemõõdu järgi. Siis sulatad parafini ja kastad narmendava osa korraks sisse ja pistad pulga ja keerad natuke, et kinni ei hanguks ja saad ilusa kesta suudme. 12 kaliibri mehele sobib sifooni balloon, see millega osa õhupüstoleid laseb. Edu katsetamisel.
kätukätu
Postitusi: 28
Liitunud: K Dets 17, 2014 9:21 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas kätukätu »

Õhku küll miskit lennata pole. Põhiline, et rohtu ülemäära lubatud normist ei pane.
Venitab relval padrini pesad välja, liiga kiirelt. Mina panin rohu, papp tropi, kaks vilt troppi ja
papp tropi. Surusin jõuga kinni. Nendele kuuli või haavlid peale ja õhuke papp tropp, mille küünla
rasvaga pärast kinni tilgutasin nö. Kalibreerimist ma ei kasutanud (lihtsalt polnud).
Kodus proovisin kohe järgi kas rauda mahub. Kui liiga tuuga sai, siis rullisin laua serval puupilpaga
veidi. Mida tihkem sai padruni sisu, seda kõvem oli ka tagasilöök. Ega papp kest väga üle kahe/kolme laadimise tahtnutki
kesta, tikkus läbi põlema tagant ja lõpuks eemaldus plekist osa. Papp osa jäi üsna tihti minul rauda,
kuid see tuli üsna hõlpsasti ka välja. Kasutasin ainult ümmaike kuule, viltsabaga pole laadinud.
Enamasti laadisin noorena haavleid. Nüüd on tõesti hea osta valmis moona, rubla ajal oli see valik vahel nigel...
Mida rohkem närida, seda peenem on!
assos
Postitusi: 18
Liitunud: K Mär 16, 2011 11:34 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas assos »

Tegelen ka 16 kaliibrilise haavli ja kuulipaukude laadimisega ja oleks paar soovitust.
Ei ole kasutanud Brenneke vilttroppe, vaid Vene omi. Soovitan kasutada kalibreerijat, sest samaga saad ka vilttroppe sisse lükata ja kest ei lähe tropi paigaldamisel kaliibrist välja. Kuuli alla minev vilttropp lõika pooleks (tavaliselt läheb kesta (70mm) 2 vilttroppi.
Püssirohu peale panen papptroppi ca 1,5 mm ja surun kinni kumbes 10 kg jõuga (tampida ei tohi kuna rõhk läheb suureks). Surumine käib juba rohkem tunde ja kogemuste järgi-saab kasutada ka 8 kilost sangpommi. Kuulidele ära enam kartongtropi peale pane, vaid valtsi lihtsalt kinni. Vaskkesta otsad läksid kinni küünlavahaga. Loodetavasti vajalikud aparaadid ikka olemas (kalibreerija, valtsija ine.), ilma nendeta oleks keeruline.
Ise kasutan "Sokolit". Haavlitele 29 gr panen rohtu 1,9 gr. Kuulidele panen rohtu max 2,3gr. Talvised paugud olen teinud 0.1gr rohkema rohuga kuna miinustega püssirohugaasid jahtuvad kiiresti.
Olemasolu korral soovitan lugeda ka vana head 1979 a. "Jahimehe käsiraamat"
Parem varblane peos, kui vares katusel.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas honkomees »

assos kirjutas:Tegelen ka 16 kaliibrilise haavli ja kuulipaukude laadimisega ja oleks paar soovitust....
Ise kasutan "Sokolit". Haavlitele 29 gr panen rohtu 1,9 gr. Kuulidele panen rohtu max 2,3gr. Talvised paugud olen teinud 0.1gr rohkema rohuga kuna miinustega püssirohugaasid jahtuvad kiiresti. ...

Mälu järgi tekkis kahtlus pakutud sokoli kaalunumbrites, mu arust olid umbes sellised numbrid 12 kaliibril, 16 kaliiber peaks olema 1,6-1,7 grammi pulbrit.
Viimati muutis honkomees, R Jaan 05, 2018 12:12 pm, muudetud 1 kord kokku.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas duv »

Esialgu oleks võinud anda teada ka milline püss sul on. Osad enne II ilmasõda relvad on ka selliste pesadega, millele vene kalibreeriajaga üle käidud kestad tuugalt sisse käivad ja sama lugu oli tolleaegsete poe papp padrunitega. On kohatud ka nii kergeid 16-seid (ühe ja isegi kaheraudseid), millega vene püssile laetud moon paari lasu järel õla nii valusaks võttis, et rohkem ei tahtnud. Juhul, kui tegemist vene kaheraudsega, siis 28g haavleid ja 2g Sokolit sai laetud ja lastud praktiliselt kõigi kuulidega, mis vene ajal kasutuses olid ka ümmargustega. See rant vilt tropiga kuuliga laadimisel kippus vahel jääma ka läbi kalibraatori laadimisel ja selle põhjus oli kas vene kuulide kvaliteet(tropp viltu või liiga tugevalt kruvi keeratud) või kui tegu oli väga vanade kuulidega, siis ka see, et tropp liiga suure läbimõõduga(vaskkesta auk jämedam). Vilt tropi saad näpu vahel ka vähemaks mudida ja siis uuesti kruvi vähema jõuga tagasi, 12 kal tropi olen ka 16-seks mudinud, ainult pikemaks läbeb, kui midagi veidi lõdva, siis plahvatus annab tagant nagu kuvaldaga ja kui kuul või tropp liiga lõdva, siis mis kinni ei jää saab kinni löödud. Seda sai proovitud 20 kal stendebachi-ideaaliga 16 kal konteineris vati sisse tulistades, kus kuul peale lasku oli jämedaks junniks pressitud. Seda, et padrun veidi tuugalt sisse läheb põdeda ei maksa, omal ajal pappkestad kippusid ka lihtsalt niiskuse mõjul paisuma ja need said lihtsalt märki laskmiseks ära kasutatud, sest jahil on halb, kui näpuga enam kätte ei saa. Samuti jätsin märki laskmiseks kuulid, mis väga viltuse tropiga olid, sest kuigi rohu plahvatuse löök peaks torus kõik otseks lööma, siis paljugi mis. Sokoliga laengu kinnisurumise jõuks annab 79-nda aasta jahiraamat 10 kilo, mõõtnud seda ei ole, aga sai lihtsalt kahe käe vahel surutud paraja jõuga ühe korra ja tegelikult põhi osa annab kinni valtsimine, mis selle surve fikseerib, sest vähe lõdvema tropi puhul toimib rohi nagu põhu kuhi ja lükkab tagasi. Omal ajal sai neid kuule ka meeleheitlikult troppidega parajale kõrgusele aetud, kuiva saepuru vastavalt 79-nda raamatu soovitusele vahele pandud, liiga raskeid troppe poolitatud paraja kõrguse jaoks ja et ei logiseks. Nüüd omale 12 kaliibrile valan kuulid ise ja sinna taha panen vastu tina õhukese papptropi, kaks või ühe vilttropi nii sentimeetrise paksusega ja sellest omaaegsest auguga plastmasstropi, kruviga kinni ja otse püssirohu peale, et kõik läheb plastikkesta võrdlemisi tuugalt jõuga, siis vajutan kinni ja otsa rullin lihtsalt selleks, et hõlpsamalt rauda läheks ja ühe pikkune oleks, mitte vastu kuuli. Kuul on kaalult üle 40g ja kasutatav ainult lühidisil- 40m milleni täpsust jätkub.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas duv »

honkomees kirjutas:
assos kirjutas:Tegelen ka 16 kaliibrilise haavli ja kuulipaukude laadimisega ja oleks paar soovitust....
Ise kasutan "Sokolit". Haavlitele 29 gr panen rohtu 1,9 gr. Kuulidele panen rohtu max 2,3gr. Talvised paugud olen teinud 0.1gr rohkema rohuga kuna miinustega püssirohugaasid jahtuvad kiiresti. ...

Mälu järgi tekkis kahtlus pakutud sokoli kaalunumbrites, mu arust olid umbes sellised numbrid 12 kaliibril, 16 kaliiber peaks olema 16-17 grammi pulbrit.

16-17 grammi??? Unustasid vist koma vahelt, muidu oleks tulemus nagu uue aasta paugutajatel, et näpud naabri aias. 1,7g Poola Sokolit ja 40g haavleid panen oma 12 kaliibriilisele. Omal olen need uued poola ja vanad vene sokoli purgid hoiatussiltidega varustanud, Välimus neil rohtudel suht sama(poola oma pisut tuhmim), aga tagajärjed võivad ebameeldivaks kujuneda. Tõesti osadel vene sokoli purkidel oli antud vist 12 kaliibrile 1,9, 2,1 jne ja 79-nda raamat andis 1,9-2,3 sõltuvalt püssi kaalust.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas honkomees »

duv kirjutas:...
16-17 grammi??? Unustasid vist koma vahelt, muidu oleks tulemus nagu uue aasta paugutajatel, et näpud naabri aias. 1,7g Poola Sokolit ja 40g haavleid panen oma 12 kaliibriilisele. Omal olen need uued poola ja vanad vene sokoli purgid hoiatussiltidega varustanud, Välimus neil rohtudel suht sama(poola oma pisut tuhmim), aga tagajärjed võivad ebameeldivaks kujuneda. Tõesti osadel vene sokoli purkidel oli antud vist 12 kaliibrile 1,9, 2,1 jne ja 79-nda raamat andis 1,9-2,3 sõltuvalt püssi kaalust.

Sry, koma kadus klaverilt ära jah :D
Mul ainult kogemus CCCP aegse Sokoliga, sealt need numbrid meelde jäänud. Ise pole laadinud oma pea 20 aastat enam.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Vabandust, et vahele segan! Aga kui kellegil juhtub olema üle vigur, millega saab 12 CAL plastkestasid korralikult kinni rullida, pressida või voltida siis olen ilmselt huvitatud. Ühendust võib PSiga võtta, et mitte teemat rohkem solkida. Plastkestadest võib kah juttu teha. On üldse sellist vigurit olemas kodukasutuseks, mis kesta otsa kinni voldib nagu praegusel poepadrunil?
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
tireb
Postitusi: 217
Liitunud: N Juun 01, 2006 3:34 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas tireb »

Kuskilt jahiraamatust on meelde jäänud selline surumise valem:
rohu peale papp litter ja selle lükkad nii kinni, et kui käsi laual siis küünarnukk tuleb laualt lahti.

:)

Valtsimisest: siis kui veel ise padruneid laadisin sobisid plast hülsile samad valtsijad kui ka papp hülsile, nii täht kui ka tavaline serva rullija
Kasutaja avatar
Oxoma
Postitusi: 129
Liitunud: R Dets 30, 2005 9:04 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas Oxoma »

Näiteks esimene kiiruga leitud otsavaltsija 12 kaliibrile müügil siin:
https://goo.gl/znKdxS

Siin videos näha natuke asjalikuma seadme töö:
https://youtu.be/1TMsmIddSl4?t=5m22s


Lihtsalt otsa sissepoole valtsija töö näha selles videos:
https://www.youtube.com/watch?v=KZ5Ife5cdUU

Selliseid leiab ka eBayst

Otsingusse panna "12 Gauge Roll Crimping Tool" vms ja ainult valimise vaev.

Lisan veel ühe video https://youtu.be/U5UcZ5KFmh0
Eeltoodu on müstifikatsioon ja ei oma mingisuguseid seoseid reaalse eluga. Kõik nimed on väljamõeldud ja igasugune kokkulangemine reaalsusega on juhuslik ja ettekavatsemata.
kätukätu
Postitusi: 28
Liitunud: K Dets 17, 2014 9:21 pm

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas kätukätu »

Rohu koguse mõõtmiseks oli minul vanasti (anti, et) pane servani vene sokolit ja
koputa kinni. Siis võta servast umbes 1,5 mm madalamaks ja on õige max kogus.
Manused
IMG_20180105_191658.jpg
Mida rohkem närida, seda peenem on!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 16 cal laadimine

Postitus Postitas duv »

Andrus Michelis kirjutas:Vabandust, et vahele segan! Aga kui kellegil juhtub olema üle vigur, millega saab 12 CAL plastkestasid korralikult kinni rullida, pressida või voltida siis olen ilmselt huvitatud. Ühendust võib PSiga võtta, et mitte teemat rohkem solkida. Plastkestadest võib kah juttu teha. On üldse sellist vigurit olemas kodukasutuseks, mis kesta otsa kinni voldib nagu praegusel poepadrunil?

Mis täpsemalt? Ümmarguselt rullivaid vindi ja vändaga peaks paljudel leiduma, ainult neil vene omadel pole kaliibrit peale vahel märgitud ja õige suuruse saab ainult proovimise teel, seega tuleb kest kaas võtta proovimiseks. Tähe kujuliselt valtsimine on tunduvalt keerukam ja viimane lõpp tundub olema sulatatud kinni plastkestadel(vene omadel), kuidas pappkestad seda ei tea. Sai omal ajal proovitud, aga papp kestad kippusid lahti minema ja jäid kuidagi näotud.
Vasta