Äpardused laadimisega

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Äpardused laadimisega

Postitus Postitas kakuke »

Sõber tuli ja näitas üht padrunit, mis oli kortsu läinud. Kaliiber 308 Win, kuul otsas hornady sp 150gr ja kest Wintsester. Kuul paigaldatud Hornady matriitsiga Lee pressis.
Lihtsalt huvitav fakt, ise pole sellist asja varem veel kohanud.
Manused
Kuul 06_12_2012 001.jpg
Kuul 06_12_2012 003.jpg
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas baddmann »

Ma olen Hornady matriitsiga Hornady pressis omast lollusest sarnase tulemuse saanud (mitte nii kortsus küll, aga sinnapoole). Ühel korral peale matriitside põhjalikumat puhastamist olin suutnud regulli totaalselt valeks panna. Õnneks selline ebanormaalsus reeglina padrunipesasse niipalju sisse ei mahu, et lukku sulgeda kannataks.

BM
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas kakuke »

Regulli süüks panna ei saa, kuna enne seda tal ei kortsutanud ja peale seda ka mitte. Ise panin sama setinguga vahetult enne talle matriitsi laenamist sellega 300 pauku kokku ja ei ühtki häda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas Tiit Karp »

kakuke kirjutas:Sõber tuli ja näitas üht padrunit, mis oli kortsu läinud. Kaliiber 308 Win, kuul otsas hornady sp 150gr ja kest Wintsester. Kuul paigaldatud Hornady matriitsiga Lee pressis.
Lihtsalt huvitav fakt, ise pole sellist asja varem veel kohanud.


Kestade kalibreerimisel on oluline koht nõela geomeetrial. Kesta sisse surumisel kalibreeritakse kesta kael veidi üle. Nõela tagasiteel venitatakse õigesse mõõtu. Sellega ühtlasi ka puhastatakse kesta kaela seestpoolt. Selline protseduur on oluline ka mõlkis kestade puhul. Kui kalibreerida ilma nõelata, või kui nõel on kulunud, ja kestad on tugevamad, siis võib sellist asja juhtuda.Kas kesta piikus oli OK? Aga huumorimeelega sõbrad võivad vahest ka tünga teha.
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas smtasku »

Päris nii ei ole juhtunud. Kuid algul, kui kasutasin ka kuuli valtsimist, siis Barnes TSX ga mõnedel kestadel hakkas natuke õlga laiemaks pressima. Peale seda ei ole enam ühegi kuuliga valtsimist kasutanud, probleeme pole ka olnud.
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Regulli süüks panna ei saa, kuna enne seda tal ei kortsutanud ja peale seda ka mitte. Ise panin sama setinguga vahetult enne talle matriitsi laenamist sellega 300 pauku kokku ja ei ühtki häda.


See matriitsi kuuli juhtpuks kiilus lihtsalt mingil põhjusel kinni. Arvatavast kesta kaela poolt kuuli küljest maha lükatud naastukesed jäid juhtpuksi ja kuuli sügavuse varda vahele kinni. Võib juhtuda see sellest, kui ei viitsita hülsi kaela faasida ja määrida või on kalibreerimise matriitsi "kuulike" liialt kulunud, kael jääb liiga tihe või on matriits pikalt puhastamata ja sodi täis.

Tegelikult arvan, et sõber jättis midagi rääkimata ja matriits oli totaalselt valesti reguleeritud ehk siis paigaldatud nagu kalibreerimise matriits.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas kakuke »

Kalibreeritud RCBS matriitsidega, mis kohe kindlasti kulunud pole.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas Mart »

Harutasin selle Hornady matriitsi lahti ja no ei ole seal erilisi võimalusi sellist janti korraldada. :D Mingi sodi pidi lihtsalt sinna puksi ja varda või matriitsi seina vahele jääma ja krempli kinni kiiluma.
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas plaaster »

Korra endalgi selline asi juhtunud kui esimest korda laadima hakkasin. Kuuli paigaldamise maatrits oli paigast ära ja pressisingi kesta samasuguseks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas kakuke »

Ju ta mingil põhjusel ikka kinni kiilus nagu Mart pakkus. Minu enda matriits, mida tõepoolest pole kunagi puhastanud (lihtsalt varem pole sellist äpardust juhtunud ja kasutanud pestud kesti). Vale seadistuse ellimineeriks seetõttu, et siis oleks varajasemad kestad ka kokku surunud, kuigi sõber väitis, et pani kuule, algul toimis kenasti, siis ühe lükkas sama moodi kokku (selle viskas minema), siis mõnda aega toimis jälle kenasti, kuni selle padrunini, mis pildil ja edasi toimis ka nagu vaja.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Hunter30-06
Postitusi: 102
Liitunud: L Dets 11, 2004 5:45 pm

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas Hunter30-06 »

Ise olen samuti saanud sellise asjaga hakkama hornady matriitsiga ja lee pressiga. Viga oli samuti vales seadistuses. Nimelt keerasin maatritsi liiga sügavale pressi sisse. Keerasin nii palju, et kesta hoidja puutus vastu maatritsit. Kesta hoidja oli lee oma. Hiljem jätsin hoidja ja matriitsi vahele mingi ühiku vaba maad ja kõik toimis ilusti.

Pikk ja segane jutt sai, aga ehk on kellelgi kasu minu veast.
AH MINGE METSA!!!
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas kirp »

Ei ole see konkreetse matriitsi viga. Ise olen sellise "lõõtsa" saavutanud ka Lee matriitsiga Hornady pressis - seda küll kesta täiskalibreerimise puhul mitte kuuli otsapanekul. Endale tundus, et kuidagi kiilub kinni kesta suu (kas kuuli ja matriitsi seina vahele (seal võib tõesti mingi kribal mustust olla) või matriitsi seina ja keskmise kalibratsiooni varda vahele (mida miskipärast "nõelaks" nimetatakse). Õnneks juhtub "lõõtsa" harva - mul kaks-kolm padrunit kogu laadimisajaloo jooksul. Pigem oli mul mingi aeg probleemiks Hornady matriitsiga 9,3x62 kuuli otsapanek. Benelli Argol on nii kitsas padrunipesa, et kui suudme kuuliga väheke liiga laiaks vajutad, siis kiilub padruni kinni. Asi oli nii hull, et pidin kõik padrunid kodus pessa proovima, et mittesobivad välja sortida ja neid kogunes omajagu. See oli toas sees ja veel poolautomaadiga üks ilmatu ebameeldiv tegevus.
Ega ma muud ei osanudki teha, et kui hakkasin eriti hoolikalt suudmeosa nii seest kui väljast faasi lõikama. See aitas ja kuuli peab hästi ettevaatlikult ja tasakesi surudes suudmesse ajama - eriti selle sisenemise momendil (kui kiirelt ja rabistades asjatad, siis kummalisel kombel võib padruni serv kuhugi taha jääda ja tulebki praakpadrun).
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Äpardused laadimisega

Postitus Postitas plaaster »

Hunter30-06 kirjutas:Ise olen samuti saanud sellise asjaga hakkama hornady matriitsiga ja lee pressiga. Viga oli samuti vales seadistuses. Nimelt keerasin maatritsi liiga sügavale pressi sisse. Keerasin nii palju, et kesta hoidja puutus vastu maatritsit. Kesta hoidja oli lee oma. Hiljem jätsin hoidja ja matriitsi vahele mingi ühiku vaba maad ja kõik toimis ilusti.

Pikk ja segane jutt sai, aga ehk on kellelgi kasu minu veast.

Mul oligi sama eksimus. Kui meeles on teen nädalavahetusel pildi.
Vasta