hundid

Kui satud netis surfates huvitavatele lehekülgedele ,siis siia võiks neid teemade kaupa kirja panna.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: hundid

Postitus Postitas aadu kadakas »

Paistab, et soojendusring võimalikule arutelule on tehtud :D
Tore, et Hr. Männil ka ühines. Loodetavasti ei minda kohe sellisele vaenujalale, et kõned katkevad. Ehkki see oleks ju ka hetkeseisu peegeldus. Jahimehed oleme kõik ja tegelikult tahaks vähemasti sellegi selgeks saada, kas on olemas ühisosa teemas ning mismoodi saaks mõistlikku koostööd teha. Ei ole selline variant ju ka hea nagu kord räägitud "soome" variant, kus hunt olevat üle põdraaia hüpanud, suurel kiirusel mitukümmend kilomeetrit mööda asfalti jooksnud ja siis sillalt vette hüpanud :D
Ehk kui keskmine jahimees on huntide teemas loll nagu lauajalg (vähemalt nii kiputakse avalikkuses ju näitama), siis pole teadusmeestel ja hundikaitsjatel muud, kui peab selgitama, õpetama ja suunama. Ja kui siis ka keegid tahavad kasvõi kiusu pärast ikkagi midagi valesti teha - noh siis juba jahimehed ise praagivad nad välja.
jyri

Re: hundid

Postitus Postitas jyri »

Üks kõige probleemsem tõsiasi on (mistahes küsimustes) SPETSIALISTIDE puudumine Eestis .
On "keegi" pukki pandud ja selleks, et leib laual kestaks, peab see "keegi" kuuletuma ( antud teemas siis keskonna küsimustes) Brüsellile ja kohalikule "eliidile". Loomulikult see "keegi" teab rohkem "Harju keskmisest", aga alternatiivseid arvamusi pole. Hea näide- Aafrika seakatk- ei mingit konkreetikat ega teadmisi levimises, lokaliseerimises-või kaotamises. Valgevene + 3 Balti "riiki" - kõigil erinev lähenemine. Keegi saab head pappi kantida mittemillegi eest vastutamata.( Nagu need 101 + sõbrad ja sugulased( abilisteks/nõunikeks) seal Pika Hermanni kõrval, andestage jälle politiseerimise eest).
Praegu jahimehi jah nimekirjas rohkem, ka vintrelvad enamusel, aga hundi saab kätte mitte tehnika-ja vindiga, vaid just haavlipüssiga. Seega %-selt arvukusest kütiti enne 1990 rohkem, kui praegu.
Ja kordan- ei kadunud hundid kuskile vaatamata 24/7/52 küttimisele.
Tegelik tõde tuleb ilmsiks teadjate diskussiooni käigus, mitte pähemääritud "juhistest" , millede ainus eesmärk, vähemasti minule tundub, ainult oma vajalikkuse "ületähtsustamisest" kõiksugu dogmade deklareerimise teel.
Üks spetsialist- mündi üks pool. Aga väärtuse hindamiseks tahaks näha ka teist poolt samuti!
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: hundid

Postitus Postitas Tormis »

Jyri (y) (y) (y) (y) (y)

Vähemalt siin foorumis toimub arutelu, häiris paari aasta tagune ajakirjas "Eesti Jahimees" kirjutatu, kui jahimees avaldas arvamust ja spetsialist kommenteeris artiklit samas ajakirjas, siin toimub asi "õiges" :lol: järjekorras.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: hundid

Postitus Postitas Ahto Kattai »

See h undivärk on kabinettides tekitatud probleem! Ma arvan,et kui hunt praegu lasta lindpriiks,nagu ta oli,siis üle eestiline igaaastane küttimisnumber jääks samasse suurusjärku.Kindlasti tekkiks juba ühiskonna survel üleasustatud paikades aktiivsem asjaga tegelemine .Ei ole see hundijaht niisama hõlbus ja paljudes kohtades ei viitsita sellega aega ja resurssi raisata,eriti kui neid on vähe, samuti napib hundijahi asjatundjaid /fanaatikuid. Seega jääks eestisse suuri reservuaate,kus hunti praktiliselt ei kütita.Kuskil kütitakse jah ülearu ,aga loodus tühja kohta ei salli ja vot need "reservuaadid" toidavad ka neid ülekütitud alasid ja ei kadunud see hunt eestimaalt enne ,ega kao ka nüüd.See "selle ja tolle põõsataha" lubade andmine on ilmselt ametnike eksistentsiga seotud probleem!
Aga see on pelgalt minu tagasihoidlik arvamus!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: hundid

Postitus Postitas honkomees »

(y) 12 punkti Ahtole
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: hundid

Postitus Postitas MLP »

Ahto Kattai kirjutas:See h undivärk on kabinettides tekitatud probleem! Ma arvan,et kui hunt praegu lasta lindpriiks,nagu ta oli,siis üle eestiline igaaastane küttimisnumber jääks samasse suurusjärku.Kindlasti tekkiks juba ühiskonna survel üleasustatud paikades aktiivsem asjaga tegelemine .Ei ole see hundijaht niisama hõlbus ja paljudes kohtades ei viitsita sellega aega ja resurssi raisata,eriti kui neid on vähe, samuti napib hundijahi asjatundjaid /fanaatikuid. Seega jääks eestisse suuri reservuaate,kus hunti praktiliselt ei kütita.Kuskil kütitakse jah ülearu ,aga loodus tühja kohta ei salli ja vot need "reservuaadid" toidavad ka neid ülekütitud alasid ja ei kadunud see hunt eestimaalt enne ,ega kao ka nüüd.See "selle ja tolle põõsataha" lubade andmine on ilmselt ametnike eksistentsiga seotud probleem!
Aga see on pelgalt minu tagasihoidlik arvamus!


kui kyttimis nr jääks samaks ,siis pole ju vahet kas kaitseall või lindprii,olgu siis pigem see esimene kuna mõnel pool antakse kohe neile tina kui jälgi teevad. Las jääb vähemasti miski hirm nendele meestele!
sinu nukker noku!
usoPM
Postitusi: 38
Liitunud: N Mär 05, 2015 7:47 pm

Re: hundid

Postitus Postitas usoPM »

ei lasku siinkohal diskussiooni eelpoololevate saatjatega. Kui mõnel tüübil on millestki selgelt välja kujunenud tugev arusaam, ei ole seda ükskõik milliste teadmiste ega argumentidega võimalik kummutada. Las tunnevad end oma tasemel õnnelikult.
Samas, kui kellegil on midagi asjalikku küsida või aruteluks pakkuda, osalen selles meelsasti ja annan ka igakülgset teavet ulukiseire ja uuringute poole pealt.
usoPM
Postitusi: 38
Liitunud: N Mär 05, 2015 7:47 pm

Re: hundid

Postitus Postitas usoPM »

jyri kirjutas:Üks kõige probleemsem tõsiasi on (mistahes küsimustes) SPETSIALISTIDE puudumine Eestis .
On "keegi" pukki pandud ja selleks, et leib laual kestaks, peab see "keegi" kuuletuma ( antud teemas siis keskonna küsimustes) Brüsellile ja kohalikule "eliidile". Loomulikult see "keegi" teab rohkem "Harju keskmisest", aga alternatiivseid arvamusi pole. Hea näide- Aafrika seakatk- ei mingit konkreetikat ega teadmisi levimises, lokaliseerimises-või kaotamises. Valgevene + 3 Balti "riiki" - kõigil erinev lähenemine. Keegi saab head pappi kantida mittemillegi eest vastutamata.( Nagu need 101 + sõbrad ja sugulased( abilisteks/nõunikeks) seal Pika Hermanni kõrval, andestage jälle politiseerimise eest).
Praegu jahimehi jah nimekirjas rohkem, ka vintrelvad enamusel, aga hundi saab kätte mitte tehnika-ja vindiga, vaid just haavlipüssiga. Seega %-selt arvukusest kütiti enne 1990 rohkem, kui praegu.
Ja kordan- ei kadunud hundid kuskile vaatamata 24/7/52 küttimisele.
Tegelik tõde tuleb ilmsiks teadjate diskussiooni käigus, mitte pähemääritud "juhistest" , millede ainus eesmärk, vähemasti minule tundub, ainult oma vajalikkuse "ületähtsustamisest" kõiksugu dogmade deklareerimise teel.
Üks spetsialist- mündi üks pool. Aga väärtuse hindamiseks tahaks näha ka teist poolt samuti!


Jyri, lihtsalt üks küsimus. Palju oled ise hundijahte korraldanud ja palju oled ise hunte lasknud?
jyri

Re: hundid

Postitus Postitas jyri »

Võin ka vastata kuigi küsimus on teemast väljas. Ma ei teeskle jahindusspetsialisti, olen vaid fänn . Jahipiletit oman aastast 1969 ( ehk ajast, kui sa alles lasteaia kandidaat olid), jahtides osalesin kõvasti enne. Pealinna elanikuna pole suuri hundijahte korraldanud, küll aga oma jahikollektiivile. Osalenud aga ( Nõuka ajal) hundi oblaavades ca.200 osavõtjaga!
Hunte lasknud ise pole palju, aga veits rohkem kui 1 on ette näidata.
Ka sinuga olen korra kohtunud Vikipalu kandis põdrajahis, kui sa valge, vist kolmeukselise, LandRover Diskoga sõitsid. Sealt tean omadest kogemustest sinu suhtumist huntidesse ja kõigisse, kes neid küttida tahavad ja sellega su uurimuse "eluteemat" ohustada.
Kui ma midagist arvan, siis ma arvan ehk võin ka eksida. Kui olen veendunud, siis sellel on ka põhjust ja vaevalt eksin!
usoPM
Postitusi: 38
Liitunud: N Mär 05, 2015 7:47 pm

Re: hundid

Postitus Postitas usoPM »

jyri kirjutas:Võin ka vastata kuigi küsimus on teemast väljas. Ma ei teeskle jahindusspetsialisti, olen vaid fänn . Jahipiletit oman aastast 1969 ( ehk ajast, kui sa alles lasteaia kandidaat olid), jahtides osalesin kõvasti enne. Pealinna elanikuna pole suuri hundijahte korraldanud, küll aga oma jahikollektiivile. Osalenud aga ( Nõuka ajal) hundi oblaavades ca.200 osavõtjaga!
Hunte lasknud ise pole palju, aga veits rohkem kui 1 on ette näidata.
Ka sinuga olen korra kohtunud Vikipalu kandis põdrajahis, kui sa valge, vist kolmeukselise, LandRover Diskoga sõitsid. Sealt tean omadest kogemustest sinu suhtumist huntidesse ja kõigisse, kes neid küttida tahavad ja sellega su uurimuse "eluteemat" ohustada.
Kui ma midagist arvan, siis ma arvan ehk võin ka eksida. Kui olen veendunud, siis sellel on ka põhjust ja vaevalt eksin!


Vabanda, aga ajad midagi väga olulist sassi. Ma pole kunagi mainitud autoga ega ka millegi sarnasega sõitnud. Räägid kellegist teisest.
On pagana kurb, kui asjast räägib nii kindlameelselt inimene, kes tegelikult asjast mitte midagi ei tea. Kui Sa küsiksid eelnevat küsimust minult, vastaksin, et olen hundijahte korraldanud kümmekond aastat ning olen ise lasknud 3 hunti.
jyri

Re: hundid

Postitus Postitas jyri »

Tõsi on, et MISTAHES ala ekspert tugineb järelduste ja prognooside tegemisel AINULT tõestatud faktidele, mitte kuulujuttudele ja fantaasiatele.
Mis väärtus on meie "ulukiseire" alastel järeldustel ja prognoosidel, kui nende tegijad lähtuvad "kabineti infost" , ehk teoreetilistest numbritest? ( Eesti "keskmine" palk nn.Statistika andmetel ei ole kaugeltki see, mis maksuameti numbrid. Näiteks!) Minule ei tule keegi spetsiaalselt rääkima, aga sellegipoolest olen kordi kuulnud osalejatelt (mitte NSR-st), et konkreetses kohas 1-2 hundiloaga kütiti tegelikkuses 5...10 isendit. Ehk rohkem, kui seesamune "ulukiseire" antud alale "loendas" . Sama on ka ilvestega- reaalse küttimise numbrid on drastiliselt suuremad, kui ulukiseire "teab" rääkida.
Siit ka suhtumise , ja mitte ainult minu, suurim põhjus- puudub teaduslik lähenemine.
Aga jahikorraldajatega Eestis on lood "seinast -seina" , mõnes kohas kord, distsipliin ja pädevus paigas, samas paljudes kohtades on täielik anarhia ja korralagedus.
Sinu korraldatud hundijahtidest pole VIST osalenud, seega ka kommentaarid puuduvad.
Kui ma midagi segi ajasin, siis võis meelest minna konkreetne nimi , mis mulle kõrva sosistati , mitte selle isiku tegevusvaldkond/ ametiala. Kodaniku suhtumist hindiküttimisse ja reaktsiooni minu poolt öeldule ( kuskil 20 aastat tagasi), et vana nõuka harjumuse kohaselt lasen hunti koheselt, kui võimalus tuleb, mäletan vägagi selgelt. Sina zooloogina peaks aru saama, et on mälu nägudele/ nimedele ja on sündmustele.Ja nad ei pruugi samaaegselt eksisteerida. Minul just see viimane!
Ja lõpuks- ma ei ole jahinduseskpert, kelle järeldustest ja otsustest sõltub tuhandete inimeste - jahimehed, looma/ koerapidajad jne, heaolu. Lisaks huntidest hoolimisele peab ka nendest inimestest mõtlema! Alles siis tuleb "vastutasuks" ka lugupidamine, mitte reaalsete andmete salastamine!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: hundid

Postitus Postitas kakuke »

Jüri, ära lahmi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: hundid

Postitus Postitas unt »

Kuule jyri, Sinu sõnavõtud meentavad mulle kunagi kuuldud lugusid vikingite sõdalastest. Seal olla olnud sellised tegelased, keda kutsuti peersärklasteks. Need tegelased seisnud lahingu eel oma väesalga esireas ja nende ülesanne olnud kole välja näha, jalgu trampida, möirata ja vahtu suust välja ajada. Ikka vaid selleks, et oma mehi üles kütta ja vaenlast hirmutada.
Võiksid natukenegi endale selgeks teha, mis asi on hundikari, kuidas ta kujuneb, kuidas ta endale territooriumi hõivab jne. Seejärel natuke juurelda, mis seda kõike ohustab. Ära tule välja Sinu poolt nii kiidetud, aga ometi ajale ja arengutele alla jäänud nõukaaegsete teadmistega, kus ulukeid jagatigi vaid kasulikeks ja kahjulikeks, kus peeti kullisõdasid ja lasti hunte "koheselt, nagu võimalus avaneb!"
Jah, ka mina olen oma jahimehe teed alustanud seltskonnas, ka nõuka ajal, kus valdavad olidki samasugused suhtumised ja arusaamad. Aga aeg on edasi läinud. Võiksid natukenegi huvi tunda, mis toimub!
Tõde sünnib siis, kui Sa oma suure kogemustepagasiga kas või natkenegi püüad siduda ka teiste teadmisi ja praktikaid! Kui Sa ikka leiad, et Eestis ei ole ühtegi SPETSIALISTI ja ainukesed õiged teadmised on õllekruusi taga aetud plära, siis ole hea ja aja seda plära õllekruusi taga edasi. See foorum on ikka üks osa avalikkusest ja ma väga sooviks, et Sinu kirjutised ei määriks nende jahimeeste üldist mainet, kes natukenegi asja süveneda viitsivad ja natukenegi, enne oma seisukohtade avaldamist, asja üle järgi mõtlevad. Vastasel korral langevad Sinu argumenteerimata "argumendid" sellisesse kategooriasse, mida võib National Geographicu kanalil vaadata sarjas "Lollide teadus".
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
jyri

Re: hundid

Postitus Postitas jyri »

unt kirjutas:Tõde sünnib siis, kui Sa oma suure kogemustepagasiga kas või natkenegi püüad siduda ka teiste teadmisi ja praktikaid! .

Just seda ma üritangi teha :VS - ehk leida ka teistsuguse autoriteetse arvamuse kandjaid. Ja muuseas, olen karsklane. Nii et pole vaja enda eeskujul üldistada. Eksperte Eestis ikka on, aga paraku mitte huntide-ega Aafrika seakatku alal. Kõige kõvemad juurisid isegi marutaudi välja ( asendades selle palju "leebema" kärntõvega). Nii on lood.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: hundid

Postitus Postitas unt »

jyri kirjutas:
unt kirjutas:Tõde sünnib siis, kui Sa oma suure kogemustepagasiga kas või natkenegi püüad siduda ka teiste teadmisi ja praktikaid! .

Just seda ma üritangi teha :VS - ehk leida ka teistsuguse autoriteetse arvamuse kandjaid. Ja muuseas, olen karsklane. Nii et pole vaja enda eeskujul üldistada. Eksperte Eestis ikka on, aga paraku mitte huntide-ega Aafrika seakatku alal. Kõige kõvemad juurisid isegi marutaudi välja ( asendades selle palju "leebema" kärntõvega). Nii on lood.

"Kõige kõvemad juurisid . . ." Jah, nii see on, et loodus tühja kohta ei salli. On selline inimese sekkumine nüüd hea või halb - ma isegi ei oska öelda, sest see on üks pisike sekkumine globaalse sekkumise jadas. Sama kehtib ka huntidega - kas šaakal on siin tänu võimsama kiskluse nappusele meie metsades või on siin veel mitmeid muid tegureid? Ma ka täpselt ei tea!? Fakt on see, et hunt suuremal osal riigi pindalast kiskjana ei domineeri nagu Sinu poolt mainitud marutõve viiruski pärast massilist vaktsineerimist. Ja loodus täitis tekkinud tühikud kiiresti aseainega - šaakali ja kärntõvega!
Aga . . . otsid Sa ikkagi autoriteetseid või äkki hoopis autoritaarseid (nagu Sinu enda arvamused tihtilugu kipuvad olema!) arvamusi?!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Vasta