hundid

Kui satud netis surfates huvitavatele lehekülgedele ,siis siia võiks neid teemade kaupa kirja panna.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: hundid

Postitus Postitas aadu kadakas »

usoPM kirjutas:ei lasku siinkohal diskussiooni eelpoololevate saatjatega. Kui mõnel tüübil on millestki selgelt välja kujunenud tugev arusaam, ei ole seda ükskõik milliste teadmiste ega argumentidega võimalik kummutada. Las tunnevad end oma tasemel õnnelikult.
Samas, kui kellegil on midagi asjalikku küsida või aruteluks pakkuda, osalen selles meelsasti ja annan ka igakülgset teavet ulukiseire ja uuringute poole pealt.

Äkki siis Kakukese küsimus, mis siin varem esitatud oli:
kakuke kirjutas:Seda viimast kadakaaadu postitust lugedes tekkis mul küsimus, et kust kohast on teada, et kuuene hundikari liigub ringi erinevate suuruste gruppidena seal. Kas kõigil kuuel on kaelused kaelas või millest selline teadmine? Puhtalt uudishimust see küsimus.

Teema on tundlik ja seda näitavad ka isiklikult võtmised. Mõlemalt poolt, kui tahta endiselt mingisuguseid "pooli" ületähtsustada. Kui nüüd usoPM tsiteeritut vaadata, siis tegelikult on raske asjalikul ja avalikult vabal diskussioonil tekkida, kui üks pool on endale võtnud tõe monopoli positsiooni ja ametnikuna jäiga hoiaku. Võiks kasvõi Linnukütilt õppida, kuidas saaks siinse rahva meeli kuigivõrd muuta läbi vaba arutelu ja oma seisukoha kindlal kaitsmisel. Ma ei mõista, miks mingite jahtide statistika ja lastud huntide arv per mees on siinse suhtlemise tähtsaks aluseks. Ma olen elus lasknud 0 hunti. Kas peaks aruteludest nüüd kõrvale jääma või?
Kui vanemate jahimeeste lukustatud ettekujutus piirneb kasulik-kahjulik joonega, millest Unt räägib, siis pole ka selle tõe monopoliga midagi teha. Seis nagu 1:1 :D
Veelkord. Jagage oma teadmisi võimalikult laial skaalal. Mingit kasu pole üksteise personaalsest tümitamisest. UsoPM, võtke palun oma meeskonnaga vaevaks ja seletage rohkem lahti, kuidas Eestis võiks ideaalis toimuda hundi elu ja jahimeeste elu. Pole mõtet äärmusesse tõmbuda, kui selgub, et Euroopa mõistes suurkiskjate kaitse, sh hundi kaitse, pole Eestis näiteks senisel kujul tegelikult võimalik. See varasem Saaremaa näide oli mul tõstatatud seetõttu, et lihtsalt panna mõtlema mininäite varal, kas seal on mõtet samamoodi nagu mujal hunte kaitsta. Kuna aga on objektiivsed põhjused ja ka mõjukamad persoonid ilmselt, siis on ju saared hunditeemas haagitud lahti üldisematest kaitseeesmärkidest.
Tähelepanu, küsimus UsoPM-ile:
Kas Saaremaal huntide kaitse on olematu ikkagi Teie eelpool nimetet põhjuste pärast või kohaliku aktiivi vmt tõttu tehtud kompromiss üldises pildis?
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: hundid

Postitus Postitas aadu kadakas »

unt kirjutas: Ja loodus täitis tekkinud tühikud kiiresti aseainega - šaakali ja kärntõvega!


Päris julge väide, et hundist tekkinud nö tühimik täideti šaakaliga. Kui see muidugi provotseeriv kild Jyri suunas polnud :D .
Üks selline ohtlik lähenemine on, kui tegelikke põhjuseid lõpuni teadmata panna kohalik diagnoos. Või teha mingitsorti poliitikat. Sedasi võiks väita, et looduskaitsealadel kotkaste poolt likvideeritud kährikute tõttu on metskanalised seal paremas seisundis. Aga tugevasti seda ei taheta presenteerida, sest kotkad on hakanud ka metskanalisi seetõttu rohkem vitsutama.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: hundid

Postitus Postitas Välek »

Jyri organiseerib korralikku segadust. keerutab ja tiirutab... https://www.youtube.com/watch?v=Qc3bllk ... page#t=444
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: hundid

Postitus Postitas unt »

aadu kadakas kirjutas:
unt kirjutas: Ja loodus täitis tekkinud tühikud kiiresti aseainega - šaakali ja kärntõvega!

Päris julge väide, et hundist tekkinud nö tühimik täideti šaakaliga. Kui see muidugi provotseeriv kild Jyri suunas polnud :D .
Üks selline ohtlik lähenemine on, kui tegelikke põhjuseid lõpuni teadmata panna kohalik diagnoos. Või teha mingitsorti poliitikat. Sedasi võiks väita, et looduskaitsealadel kotkaste poolt likvideeritud kährikute tõttu on metskanalised seal paremas seisundis. Aga tugevasti seda ei taheta presenteerida, sest kotkad on hakanud ka metskanalisi seetõttu rohkem vitsutama.

No mis sa teed kui SPETSILISTE lihtsalt pole :D Aga kindlasti mitte jyri provotseerimiseks! Jyri aktiveerub niisamagi :D
Aga seda metskanaliste väidet pole ma veel kuulnud. Tundub siiski, et kärntõve kiire ja üleriigiline "aktiviseerumine" on siin suurem tegur kui kotkaste arvukuse kasv. Viimaseid näeb mõnel pool Eestis juba rohkem kui ronki ja vareseid kokku :mrgreen:
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: hundid

Postitus Postitas GC »

aadu kadakas kirjutas: Ma ei mõista, miks mingite jahtide statistika ja lastud huntide arv per mees on siinse suhtlemise tähtsaks aluseks. Ma olen elus lasknud 0 hunti. Kas peaks aruteludest nüüd kõrvale jääma või?
...


0 hunti pole muidugi mingi näitaja. Parem pole ka 1, 2 või 3 kui mees helistamise peale kohale tuleb, oma hundi ära laseb ja jälle läheb. Minu jaoks olid nad "telefonijahimehed".
Hunti, saab tundma õppida ainult läbi oma kogemuse ja kus seda veel parem teha on kui hundijahil. Aga mitte tuimalt küttiliinis passides, vaid "tööd" tehes... piiramised, piiramised, piiramised, autoga ja jala, 10-te kilomeetrite kaupa neile järgi suusatamine, et nad kuskile väja ajada või lippude kerimine jne.
Aru ma ei saa, kus kohast võtavad jahimehed oma teadmised kui nad sellega tegelenud pole!?

Sattusid mõni päev tagasi kätte minu enda märkmed (kahju, et ma neid nii vähe tegin) 1996 aastast. 14. detsembrist kuni 6. veebruarini oli kirja pandud 19 jahipäeva, millest osa võtsin, 17 neist huntidele ja 2 sigadele. Tabasime 3 hunti ja 1 sea, auto läbisõit oli ca 1200 km.
Hunte pole samas piirkonnas lastud hulga aastaid, sigu sadades.
koos koeraga
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: hundid

Postitus Postitas kirp »

Ühinen seisukohaga, et väga paljud peavad tõsiselt järele mõtlema ja "peeglisse vaatama". Ja seda mõlemal pool "rindejoont". Ere näide kuidas koostööst ja teineteisemõistmisest/arvestamisest on saanud totaalne vastasseis ja USALDUSE täielik puudumine.

No tule taevas appi! Kas keegi kujutaks ette olukorda, et Tõnissoni põdraarvu ja sellele baseeruva laskelimiidi kohta kehtiks praktika - ah si*ta kah nende parketiteadlaste arvudest - meie laseme ikka poole rohkem ja suvalisel ajal - tsaariajast nii tehtud. Ja kui riigivõim (seaduslikult) pinda käima hakkab, siis tekib ringkaitse. Robin-Hoodi aeg on ammu ümber, härrased seltsimehed, ja nõukaaeg ka, kus suvaliselt seadusi eirati ja muul moel "riiki lüpsti".

Jõudu ja tahet olukorra parendamisel! Ja muu ei aita kui selgitamine ja tõestamine ja siis jälle selgitamine kuni külge hakkab. Ja teise poole arvamusele peab sisuliselt vastama. Tänapäeval tõesti enam ei usuta - kui võima andis ameti küll ta siis ka teadmised annab.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: hundid

Postitus Postitas aadu kadakas »

"Eesti Jahimees" sept/okt 2014 lk. 20 "Põtrade küttimiskavast 2014", Jüri Tõnisson. Ehk siis ka põdratemaatikas hiilib sisse ebapädevus. See tendents aga peaks ühest otsast ka huntide käekäiku mõjutama.
jyri

Re: hundid

Postitus Postitas jyri »

Administratiivsel ebapädevusel on otsene seos korruptsiooniga ( puutun kokku igapäevastes tegevustes), kusjuures pädevusetus võib olla nii korruptsiooni tekke põhjus ( ei suudeta aru saada, millega alluvad tegelkult tegelevad) , kui ka tulemus- meelega pandud pukki inimene, kes ei jaga tegelikkust ja sellega võimaldab korruptsiooni.
Ma ei ole kontrollinud infot, kuid ei imestaks, et kõige rohkem on huvitatud huntide tegeliku arvu , ja siitläbi ka küttimislimiidi, minimiseerimises ( aruandluses) lambakasvatajad, sest iga murtud lamba eest saadav hüvitis on palju suurem, kui selle lamba tegelik turuväärtus ( reaalselt müümisest saadav summa).
usoPM
Postitusi: 38
Liitunud: N Mär 05, 2015 7:47 pm

Re: hundid

Postitus Postitas usoPM »

Minu küsimus jyrile tema hundijahi kogemuste kohta oli postitatud sellepärast, et tema tekstist paistis välja täielik ebapädevus sel teemal. Kui jahimees just palju erialast kirjandust lugenud või hunte jahiväliselt jälginud pole, on just jahikogemused need, mis mingeid teadmisi annavad. Sain temalt oma küsimusele vastuse, mida eeldasin. Edaspidi ma tema postitusi ignoreerin.

Hundijahi kogemusi ei pea ma iseenesest väga oluliseks, sest jahti organiseerides/läbi viies kontsentreerutakse enamasti ikkagi vaid ühele eesmärgile, mistõttu ainuüksi selle kaudu ei õpi liiki veel piisavalt tundma. Samas täiendavad jahtidest saadud kogemused minu tervikpilti kohe kindlasti.

Vastan siinkohal ka küsimusele, et kust me teame, et Halliste alal nähtud isendid kõik ühte karja kuulusid.
Karja liikmetest on jälgimisseade juhtemasel ja ühel 2013. aastal sündinud kutsikal, kes praeguseks küll vanemate alalt lahkunud on. Märgistatud loomade territooriumil tehakse pidevalt välitöid, suvel saab enam teavet nt saakide juurde paigaldatud rajakaameratest, talvel jäljevaatlustest. Kui käia pidevalt väljas eesmärgiga teada saada, palju loomi alal elab, siis nõnda see teadmine tekibki. Kabinettides olles seda meil kindlasti poleks.

Kõigi eelduste kohaselt ilmub järgmises EJ numbris järg meie hundiuuringute teemalisele artiklile. Seetõttu võiks praegu tõesti selle arutelu lõpetada ja vajadusel jätkata siis, kui see ilmunud on.
Vasta