Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Kui satud netis surfates huvitavatele lehekülgedele ,siis siia võiks neid teemade kaupa kirja panna.
toomasuba
Postitusi: 14
Liitunud: K Okt 25, 2017 8:29 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas toomasuba »

aivar00 kirjutas:Selle kirjapildi järgi peaksin ma saama osta ( järelikult ka käidelda ja hoida ka kodus) vintraudse jahirelvaloa omanikuna ka sellise kaliibriga vintraudse relva moona millist minul ei ole. Peaasi, et moona kogus ei ületaks lubatud normi...
Ise ei tahaks seda hästi uskuda - tundub liiga lihtne olevat. Teisalt kui palju siis neid juhtumeid olla saab (õigemini vajadust, et võtad tuttavalt tema relva ja lähed sellega jahile). Eeldan, et relvaomanik annab ka relvale sobiva moona kaasa - muidu tont teab mida rauast läbi aetakse.
Tõenäoliselt leidub vastus mingis minstri määruses. Vast Villem oskab seda küsimust täpsemini kommenteerida relvapoe omanikuna.


Eks neid juhtumeid vast palju pole jah. Pigem tekib selline olukord, kui tahad nt mõne tuttava püssi tiirus proovida, aga püssi omanik ei viitsi ise kaasas jõlkuda ja ei ole huvitatud moona ostmisest või pole hetkel moona. Pmst sama olukord oli ka endal. Ise ei hakanud katsetama ja sai koos omanikuga moon ära ostetud. Küsisin küll, et kas oleks müünud ainult akti alusel, kui oleks ise tulnud. Vastus: jah
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Välek »

VR kirjutas:]Kusjuures nii ongi ja ma olen seda juttu aastaid kedranud (võin hoida relvaloal märgitud vintraudse kohta kuni 300 erinevas KALIIBRIS padruni).
Kohtulahendit oleks vaja, siis saaks 100% kindluse.
Seniks aga saab liigiloa ja volituse alusel kindlasti. :wink:

Relvaseadus ütleb § 46
(5) Füüsiline isik võib hoida laskemoona järgmistes kogustes:
1) kuni 100 püstoli- või revolvripadrunit;
2) kuni 100 gaasirelvapadrunit;
3) kuni 300 padrunit iga vintraudse jahitulirelva kohta;
[RT I, 04.03.2015, 5 - jõust. 01.04.2015]
4) kuni 300 padrunit iga sileraudse jahitulirelva kohta;

VR. Kui mul on 5 jahitulirelva, kõik kaliibris 308win, siis tohin hoida kokku 1500 vintraudse padrunit, kõik kasvõi erinevates kaliibrites?
Relvaseadus:
§ 32. Relvasoetamisluba
(2) Soetamisluba annab selle omajale õiguse loal märgitud relvaliigi hulka kuuluva relva soetamiseks, selle järgnevaks hoidmiseks ja edasitoimetamiseks kuni relva registreerimiseni, samuti vastava laskemoona soetamiseks käesoleva seaduse § 46 lõikes 5 nimetatud koguses.

223 remington vintraudsele ei ole vastav laskemoon 375HH ja vastupidi.
§ 34. Relvaluba

(2) Füüsilise isiku relvaluba annab selle omajale õiguse relvaloale kantud relva ja selle laskemoona ning helisummuti ja lasersihiku käitlemiseks käesoleva seaduse ning selle alusel antud õigusaktidega kehtestatud tingimustel ja korras. Relvaluba, millele on kantud vaid relva liik, annab selle omajale õiguse soetada kasutusse andmise üleandmise-vastuvõtmise akti alusel kasutusse võetud relva laskemoona. Soetatava laskemoona ühekordne kogus ei tohi ületada käesoleva seaduse § 46 lõikes 5 nimetatud kogust.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas VR »

Välek kirjutas:Relvaseadus ütleb § 46
(5) Füüsiline isik võib hoida laskemoona järgmistes kogustes:....
3) kuni 300 padrunit iga vintraudse jahitulirelva kohta;
VR. Kui mul on 5 jahitulirelva, kõik kaliibris 308win, siis tohin hoida kokku 1500 vintraudse padrunit, kõik kasvõi erinevates kaliibrites?
223 remington vintraudsele ei ole vastav laskemoon 375HH ja vastupidi.
Ega keegi ei keelagi Sul enda elu seadusest rangemaks teha - relva omanik näituseks raiub nagu rauda, et tema relvale õige moon on Sako ja teised pole vastavad.
Seaduses on kirjutatud relvaliigid ja seejärel kitsendus viitega liigi-otstarbe kohta. Kust Sa leiad sõnastuse viitega näiteks loale kantud relva kaliibri kohta? Kui seaduse ridadesse kirjutatu mõtte vastu kolemaru suur huvi on, tuleks kunagine eelnõu seletuskiri välja kaevata.
Ma juba eelmises postituses kirjutasin, et kohtulahendit oleks vaja, siis oleks 100% kindlus, praegu tõlgendame.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Välek »

VR kirjutas: Kust Sa leiad sõnastuse viitega näiteks loale kantud relva kaliibri kohta? Kui seaduse ridadesse kirjutatu mõtte vastu kolemaru suur huvi on, tuleks kunagine eelnõu seletuskiri välja kaevata.

VR, paremini oleks keeruline väljendada, mis moona tohib relvaloa alusel soetada. Seletuskirja pole antud hetkel vajalik uurida. Relvaloale kantud relv ja selle laskemoon . Kui siit soovitakse välja lugeda, et relvaloale märgitud relva, nr1234567, kaliibris 6,5x55 laskemoon on 7mmrem magnum, siis olge lahked, keelata ei saaks keegi, aga kohtuni te ei jõua. Jutt käib KONKREETSEST relvast- relvaloal on relva nr kirjas. Pilli sileraudse osas lõhki ajades, tähendab see seda, et loale märgitud sileraudne kaliiber 12 on väga varieeruv mõiste, arvestades kesta pikkust. Kui relvaloale on märgitud toz34, nr 12345, kaliiber 12, siis relvaseaduse alusel tohid soetada loale märgitud konkreetsele relvale , antud juhul 12/70 moona (või lühemat , mida sellest saad tulistada, kui just toz34 muu padrunipesapikkusega ei toodetud või relva ümber pole ehitatud.)
Välek kirjutas:§ 34. Relvaluba

(2) Füüsilise isiku relvaluba annab selle omajale õiguse relvaloale kantud relva ja selle laskemoona ning helisummuti ja lasersihiku käitlemiseks käesoleva seaduse ning selle alusel antud õigusaktidega kehtestatud tingimustel ja korras. Relvaluba, millele on kantud vaid relva liik, annab selle omajale õiguse soetada kasutusse andmise üleandmise-vastuvõtmise akti alusel kasutusse võetud relva laskemoona. Soetatava laskemoona ühekordne kogus ei tohi ületada käesoleva seaduse § 46 lõikes 5 nimetatud kogust.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas VR »

Ma jään enda seisukohale kindlaks, kuni pole tõestatud vastupidist.
Relvaomanik on teinud eksami ja talle on antud relvaluba, ta võib ka edaspidi soetada (kasvõi järgmisel päeval - ok soetamisloaga) suvalises kaliibris relva, võib laadida kodusel teel komponentidest padruneid (hülsid, kestad, kuulid, sütik ja rohi võib olla, kui kokku panen on rikkumine??) jne.
Revolvriga kaliibriga .357Mag teab terve maailm, et on mõeldud kasutamiseks ka .38Spl moon - mis ei tohi omada?
Ütlesin juba, et igaüks võib endale seaduse karmimaks tõlgendada, kes keelab!
Kohus ütleb kunagi, kellel on õigus
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Välek »

VR kirjutas:Ütlesin juba, et igaüks võib endale seaduse karmimaks tõlgendada, kes keelab!

Seadus on mustvalgel kirjas koos eeltoodud punktidega, millel peatuda Sa ei soovi. Silma kinnipigistamine ei muuda seaduse konkreetset sõnastust arusaamatuks
ja seadust leebemaks.
See kui seaduselugemises teatud punktid vahele jätad, ei muuda neid punkte olematuks.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Välek »

VR kirjutas: suvalises kaliibris relva, võib laadida kodusel teel komponentidest padruneid (hülsid, kestad, kuulid, sütik ja rohi võib olla, kui kokku panen on rikkumine??)

§ 73. Relvade ja laskemoona valmistamine
(1) Relva, tulirelva osa ja laskemoona valmistamine toimub vastavalt tegevusloal näidatule.
(4) Käesoleva paragrahvi ja käesoleva seaduse § 731 nõuded ei laiene füüsilise isiku poolt kodusel teel jahipidamise ja sportimise eesmärgil padruni valmistamisele padrunikomponentidest. Kodusel teel valmistatud padruneid ei tohi võõrandada.

Võõrandamine on omandiõiguse üleminek. See tähendab seda, et padruneid tohib laadida oma tarbeks.
Nüüd kui tagasi tulla relvaloa juurde, siis
§ 34. Relvaluba
(2) Füüsilise isiku relvaluba annab selle omajale õiguse relvaloale kantud relva ja selle laskemoona ning helisummuti ja lasersihiku käitlemiseks käesoleva seaduse ning selle alusel antud õigusaktidega kehtestatud tingimustel ja korras.
Seega tohib käidelda (laadida) ainult relvaloale kantud relva laskemoona. Teistes kaliibrites olevad padrunid on seaduse mõistes samuti valmistaja omad- neist ju seaduslikult loobuda ei tohi, käidelda ka ei tohi...
Tuleb välja, et ..... aitab küll seaduses nuuskimisest.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas VR »

Välek kirjutas:§ 73. Relvade ja laskemoona valmistamine
(4) Käesoleva paragrahvi ja käesoleva seaduse § 731 nõuded ei laiene füüsilise isiku poolt kodusel teel jahipidamise ja sportimise eesmärgil padruni valmistamisele padrunikomponentidest.
Tuleb välja, et ..... aitab küll seaduses nuuskimisest.
Nuusi edasi, aga minu üle-eelmisest postist oleks võinud välja lugeda, et isegi kui Sa siia 14 korda ühte ja sama paragrahvi kopeerid, ei hakka mina seda rohkem kummardama (kirjutasin ju et allun ainult kohtule ;-) ). Kohtu võim võib olla imet-tegev: Villu jaoks muutis isegi muist kuritegusi relvaomanikule sobilikuks.
Vaata, et Sa siis laadimisega ei libastu ja enesekaitserelva puhul seda pattu ei tee.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas aadu kadakas »

Ma lihtsa inimesena kohati neid mõttekäike väga ei suuda jälgida, kuid utreeritult...
kui aadu kadakas tahab osta VR-ilt vintraudsele padruneid, siis võib ta igast võtta mingi koguse peaasi, et kodus hoida lubatud üldkogus poleks ületatud? Samas ostul esitab relvaloa, kus vintraudne on 308WIN kaliibriga. Ning kui ta tuleb vintraudse relva ostuloaga, siis enne relvaostu saab teha samamoodi?
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas VR »

aadu kadakas kirjutas:Ma lihtsa inimesena kohati neid mõttekäike väga ei suuda jälgida, kuid utreeritult...
kui aadu kadakas tahab osta VR-ilt vintraudsele padruneid, siis võib ta igast võtta mingi koguse peaasi, et kodus hoida lubatud üldkogus poleks ületatud? Samas ostul esitab relvaloa, kus vintraudne on 308WIN kaliibriga. Ning kui ta tuleb vintraudse relva ostuloaga, siis enne relvaostu saab teha samamoodi?
Kui Sa ise viitsid ainult viimaseid poste lugeda siis tsiteerin iseennast
VR - Dets 27, 2017 8:44 pm kirjutas:Kusjuures nii ongi ja ma olen seda juttu aastaid kedranud (võin hoida relvaloal märgitud vintraudse kohta kuni 300 erinevas KALIIBRIS padruni).
Kohtulahendit oleks vaja, siis saaks 100% kindluse.
Seniks aga saab liigiloa ja volituse alusel kindlasti. :wink:
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas aadu kadakas »

Mul on kombeks ikka eelnev vestlus läbi lugeda, süveneda ja siis alles mõttekäiku arendada.
Et kas siis mu küsimused kajastavadki praktikat ning ainult kohtukeiss tooks asja nö täpsustuse?
Kes peab seejuures kohtusse tõttama, kas aadu kadakas, kui tal on kodus kaliibrile mittevastavat moona või sellise moona müüja VR?
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas kirp »

Eks seadustesse jää sageli (jäetakse?) vastuolusid sisse. Õige on ka see, et lõpliku otsuse peaks tegema sõltumatu kohus ja selle protseduuride ümber sebivad professionaalid ehk juristipaberitega isikud. Kuigi ka neil läheb pädeva otsuse tegemine aeg-ajalt raskelt. Asjata ei öelda, et osav advugaat räägib musta valgeks.
"Padrunisaagas" võib õigus olla mõlemal hr.V-l. Hoida ja laadida v osta võib yldjuhul relvaloale kantud relvade laskemoona. Relva 5 päevaks "laenamise" lubamine seadusega tekitab eriolukorra kus nende 5 p ajal tohib osta v. laadida laenatud relvale (ja mitte teistele!) sobivat moona ja seda ka jahiks/spordiks kasutada. Arvan, et kohtus jääb peale seisukoht, et laenatud relva tagastamisel lõpeb ka luba hoida tollele sobivat moona. Seega tuleks moona "ylejääk" anda hoiule (nt relva laenajale) v. muul moel likvideerida. Muidugi jääb võimalus, et laenaja muudkui pikendab laenuperioodi kirjutades uue 5 p yleandmise vastuvõtu akti. Seaduses pole nagu täpsustatud mitu 5 p perioodi aastas relva võib laenata ehk teisele kasutusse anda.

Teema on selles mõttes oluline, et tegelikult on keisse, kus "valede" padrunite eest on karistus kaela saadud. Minu teada kyll muude rikkumiste puhuste läbiotsimiste kaasnähtusena.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas VR »

kirp kirjutas:tegelikult on keisse, kus "valede" padrunite eest on karistus kaela saadud. Minu teada kyll muude rikkumiste puhuste läbiotsimiste kaasnähtusena.
Viidet!
Mina tean ainult juhtumeid, kus ikkagi relvaluba puudub ja ka sütikute eest on ära tehtud.
Samas "juttude järgi" (sest kohtusse pole need siis jõudnud) ei ole loetud piisavalt asiseks "vales" kaliibris või ka õõnsaotsalise kuuliga käsirelva padrunit ja on vaikselt (näpuviibutusega - aga oi järgmine kord...) ää lõpetatud.
Tääkidega ka kunagi mindi lippude lehvides, et kõik saavad nii et tolmab. Hiljem lõppesid need susinal, isegi seadus kirjutati ruttu ringi.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas aivar00 »

tsteerin:
Viidet!
Mina tean ainult juhtumeid, kus ikkagi relvaluba puudub ja ka sütikute eest on ära tehtud.

Koheselt ei tule ka endale ette, et oleks selline juhtum olnud. Kui politseiuurijate käest küsida - kindlasti meenuks neile kas on selline olukord olnud. Samas enamjaolt ongi nii, et millegipärast satub politsei tegema läbiotsimist ning leitakser mõni padrun, sütik jne. Nendel meestel ei ole ka relvaluba nagu Villemgi mainis.
Ühel kunagisel tuttaval jahimehel oli aastaid tagasi Harjus selline lugu, et seoses salasigarettide müügiga tehti läbiotsimine ning selle käigus võeti talt ära ka erinevat laskemoona. Minu mälu järgi oli tal endal relvaoal jahirelvad 308 ja 22LR. Mingit muud moonaolevat ka kodus olnud. Mis karistuse ta sai ei tea - ei ole lihtsalt trehvates meeles olnud küsida. Seda ainult tean, et kurtis paar aastat tagasi, et peab minema relvaeksamile ja Makarovist laskekatse tegema - olevat läbi kukkunud kuna Põhjas pidavat tiirus väga pime olema. Tegemist vanema mehega. See aga oli üsna ammu.
ikka lõbusalt
Walter
Postitusi: 98
Liitunud: P Okt 21, 2012 8:13 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Walter »

Välek kirjutas:Relvaseadus ütleb § 46
(5) Füüsiline isik võib hoida laskemoona järgmistes kogustes:
.........
4) kuni 300 padrunit iga sileraudse jahitulirelva kohta;

Hea teema. Küsin siis ka. Oman sileraudset enese ja vara kaitseks, jahimees ei ole. Kui palju võin omada laskemoona sellise relva kohta? Relvaseaduse ülaltsiteeritud paragrahv seda ei reglementeeri ning ei leidnud ka muud sellekohast regulatsiooni. Pakkumisi on tulnud 300-st kuni lõpmatuseni. :lol: Head uut ja vana ka! (b)
Vasta