Päevaleht

Kui satud netis surfates huvitavatele lehekülgedele ,siis siia võiks neid teemade kaupa kirja panna.
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Päevaleht

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

http://www.epl.ee/news/arvamus/kas-tule ... d=56770198

Kuidagi hambutu teemakäsitlus tegevjuhi poolt nn uue Jahiseaduse kontekstis. Ma ei tea, kas tegemist on järjejutuga ning põhiprobleemideni jõutakse mõnes järgnevas loos?
Ole kui leebe tuul...
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Ten »

Olen sama juttu lugenud Jahimeeste Seltsi kodulehelt ja vist kuskilt veel.
Ju siis on ülejäänu uues seaduses vastuvõetav ja kasulik meie jahimeestele.Tegevjuht peab ju arvamust avaldama... .

Ise pean laskekatset väga vajalikuks aga nutta,et seda seadusega ei reguleerita? Eeldan,et igal jahtkonnal on juhataja,kes teab täpselt,kellel laskekatse tehtud,kellel mitte või keda ei tohiks vaatamata kõikidele paberitele kütikohale panna.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas kakuke »

Kes mille pärast mures on. ;) Mõtle, kelle leib täna suurulukite laskekatsed on ehk kelle kukrut see otseselt täidab. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Ten »

Nii ta on.Peale huvigruppide,kes võitlevad oma huvide s.t. raha pärast on veel pisikesed ametnikud,kellel on tähtis aeg ajalt midagi välja mõelda,et õigustada oma eksistentsi.Hea näide oli hiljutine tääkide keelamine ja siis jälle lubamine.Huvitav palju see maksumaksjale maksma läks?
Kasutaja avatar
Lauzy
Postitusi: 72
Liitunud: N Dets 04, 2008 5:58 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Lauzy »

kakuke kirjutas:Kes mille pärast mures on. ;) Mõtle, kelle leib täna suurulukite laskekatsed on ehk kelle kukrut see otseselt täidab. :)

Eriline kukru täitmise artikkel see suuruluki laskekatse nüüd küll ei ole mitte kellelegi ei tiirule ega EJS- ile :!: Pean veel ütlema, et laskekatsest loobumine oleks ikka väga suur rumalus kuna enamuste jahimeeste lasketase on ikka väga kehv. Osad jahimehed teevad oma ainsad paugud iga kahe aasta tagant just laskekatseid tehes ja see ei ole väike osa... :?
Metsast oled sa võetud ja metsa pead sa saama...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas kakuke »

Ütleme nüüd niimoodi, et võrreldes nende muudatustega, mis uus jahiseadus kaasa tuua võib, on laskekatse kaotamise pärast muretsemine võrreldev sellega, kui majal katus põleb ja samal ajal muretseda selle pärast, kas majal uks võiks olla punast või musta värvi.
Laskekatset muidu pooldan ka ise, aga antud murede puhul (mis kaasa tulla võivad) on see liigagi teisejärguline.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Lauzy
Postitusi: 72
Liitunud: N Dets 04, 2008 5:58 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Lauzy »

kakuke kirjutas:Ütleme nüüd niimoodi, et võrreldes nende muudatustega, mis uus jahiseadus kaasa tuua võib, on laskekatse kaotamise pärast muretsemine võrreldev sellega, kui majal katus põleb ja samal ajal muretseda selle pärast, kas majal uks võiks olla punast või musta värvi.
Laskekatset muidu pooldan ka ise, aga antud murede puhul (mis kaasa tulla võivad) on see liigagi teisejärguline.

Ei saa nõustuda kuna naaberküti laskeoskusest sõltub otseselt minu elu, kui minu kõrval seisb mees kes laseb tiirus vindiga 35m pealt kuuest kuus nulli ei tunne ma küll ennast eriti kindlalt ega võrdleks seda tulekahju ajal uksevärvi valimisega :)
Metsast oled sa võetud ja metsa pead sa saama...
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas rajaleidja »

Lauzy kirjutas:
kakuke kirjutas:Ütleme nüüd niimoodi, et võrreldes nende muudatustega, mis uus jahiseadus kaasa tuua võib, on laskekatse kaotamise pärast muretsemine võrreldev sellega, kui majal katus põleb ja samal ajal muretseda selle pärast, kas majal uks võiks olla punast või musta värvi.
Laskekatset muidu pooldan ka ise, aga antud murede puhul (mis kaasa tulla võivad) on see liigagi teisejärguline.

Ei saa nõustuda kuna naaberküti laskeoskusest sõltub otseselt minu elu, kui minu kõrval seisb mees kes laseb tiirus vindiga 35m pealt kuuest kuus nulli ei tunne ma küll ennast eriti kindlalt ega võrdleks seda tulekahju ajal uksevärvi valimisega :)

Ja kes keelab teil korraldada oma seltsi siseselt laskepäevi ja katseid? Kui tahad naaberküti laskeosavust parandada, vedage siis oma seltskond aastas kord, kaks, kolm korda tiiru ja kehtestage või seltsi siseselt tingimused, mis puhul kütiliinile seisma saab. Usu, see on märksa efektiivsem, kui kahe aasta tagant laskekatsel käimine.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas kakuke »

Seda enam, et on kohti, kust saab selle templi teadagi kuidas sinna sisse. :P
Ps. Enda ühes seltsis olen ise paar aastat vedanud seltsi laskepäeva.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Lauzy
Postitusi: 72
Liitunud: N Dets 04, 2008 5:58 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Lauzy »

rajaleidja kirjutas:
Lauzy kirjutas:
kakuke kirjutas:Ütleme nüüd niimoodi, et võrreldes nende muudatustega, mis uus jahiseadus kaasa tuua võib, on laskekatse kaotamise pärast muretsemine võrreldev sellega, kui majal katus põleb ja samal ajal muretseda selle pärast, kas majal uks võiks olla punast või musta värvi.
Laskekatset muidu pooldan ka ise, aga antud murede puhul (mis kaasa tulla võivad) on see liigagi teisejärguline.

Ei saa nõustuda kuna naaberküti laskeoskusest sõltub otseselt minu elu, kui minu kõrval seisb mees kes laseb tiirus vindiga 35m pealt kuuest kuus nulli ei tunne ma küll ennast eriti kindlalt ega võrdleks seda tulekahju ajal uksevärvi valimisega :)

Ja kes keelab teil korraldada oma seltsi siseselt laskepäevi ja katseid? Kui tahad naaberküti laskeosavust parandada, vedage siis oma seltskond aastas kord, kaks, kolm korda tiiru ja kehtestage või seltsi siseselt tingimused, mis puhul kütiliinile seisma saab. Usu, see on märksa efektiivsem, kui kahe aasta tagant laskekatsel käimine.

Ja täpselt nii me teemegi kuna meie sektsioonil on oma lasketiir ning korraldame ka laskekatseid L- Virumaal siis oleme oma seltsis teinud laskekatsed kohustuslikuks iga aastaselt :wink: Kuna aga saab jahil käia ka mujal siis oleks ikka tore teada, et võõras kütt kes mu kõrval on omab ka mingit laskeosavust, ning minule piisaks küll selle tõestuseks kahe aasta tagant tehtavast laskekatsest 8)
Metsast oled sa võetud ja metsa pead sa saama...
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas unt »

No ma kohe ei saa seda mitte välja tuua . . .
Kui võtta viimase 10-20 aasta jahiõnnetused, mis korda saadetud läbi tulirelva . . . Kui mitu neist on korda saadetud laskekatset mitteomava jahimehe poolt?! Jätame kõrvale need juhtumid, kus keegi poolpime on pimedas lasknud seapähe teise mehe maha.
Laskekatse ja jahiohutus ei ole omavahel võrdelises seoses ja laskekatsele kui jahiohutuse põhiargumendile surumine ei ole küll kuidagi õigustatud. Ma ei hakkagi siin rääkima sellest, et selline totaalne laskekatse nõudmine seaduses tekitab igal juhul korruptiivse olukorra - no kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab!
Aga kui jahiselts (= sõpruskond) teeb seda oma reeglite järgi, siis võib lõppeks tõesti juhtuda, et kütiliinil seisavadki mehed, kes tõesti lasta oskavad. Seadusepügal seda kindlasti ei garanteeriks
Viimati muutis unt, N Sept 01, 2011 11:25 am, muudetud 1 kord kokku.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas kakuke »

Jagan Undi arvamust. Kui toru ots ikka valele poole on suunatud ja sealt see pauk tuleb, siis eriti vahet pole, kas see toru oli laskekatse sooritanud mehe käes või ei. Tapab kuul mõlemal juhul. Ka väga head laskjad võivad teha relvadega tempe, et hoia ainult peast kinni. Laskeoskus tegelikult on pigem otseselt seotud jahieetikaga selle poole pealt, et uluk saaks võimalikult kiirelt ja hummaanselt surmatud. Ega laskekatsetel siis IQ taset tõsteta. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas aivar00 »

Siin ma vaidlen küll vastu - otseselt laskeokus tõesti ohutust ei taga. Samas olen ka ise näinud nii jahimehi kui ka eriväljaõppe saanud inimesi sedasi relvi käsitlemas, et olen elu pärast kartnud.
Tahan öelda seda, et mida tihedamini peab inimene relvaga toimetama seda ohutumalt ta seda teeb. Eriti hästi mõjub kui pidevalt keegi juhib tähelepanu ohutusele(ei lase valedel harjumustel kinnistuda). Ja seda teevad enamjaolt instruktorid tiirus. Kui ikka päris :L ei ole, siis midagi jääb kah kõrvade vahele.
Kuna laskekatse tuleb sooritada nagunii, siis usun, et üks lisakord relva kapist välja võtta ei tohiks kellelegi miskit paha teha.
Seltsi sisene laskekatse on küll väga hea, kuid siin on üks "aga". Nimelt ei ole kõikidel seltsidel enda laskepaiku. Kuidas aga kuskile võõraste pilkude ette ja kaugel asuvasse tiiru meeste saamine näiteks seltsi sisese laskekatse sooritamiseks käib teavad tõenäoliselt kõik. Isegi enda laskepaiga olemasolul üritatakse katsest kõrvale "viilida".
Teisisõnu laksekatse peab kohustuslikus korras jääma :lol:
ikka lõbusalt
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Päevaleht

Postitus Postitas Motorist »

Unt ja Kakuke, see on maitse küsimus....mina omalt poolt pooldan nii laskekatset, kui ka välismaalase jahiluba...mis siis, et mujal euroopas võib asi olla teisiti lahendatud.
Kuna ajujaht sisaldab ikkagi mingisuguse ohu faktori, siis oleks soovitav riskitegureid selles võrrandis vähendada miinimumini. Üks neist riskiteguritest on jahimehe laskmis-oskus. Samas nõus, et ka hea laskmisoskusega, kuid nn "paugupidamatusega" jahimees võib rohkem olla kõrgendatud riski faktor, kui halvema laskeoskusega, kuid reeglites täpselt kinnipidav jahimees.
Siit ka minu mõte, nii jahiohutus, kui ka laskmisoskus on ühisjahi korral need põhitegurid, mis tagavad teiste jahimeeste ohutuse...ja neisse tuleb tõsiselt suhtuda ja vajadusel kasvõi iga aasta koolitada. Siin foorumis palju ju laskesportlasi...eks nemad peaks ju teada, et oskus/tulemus ja praktika on käsikäes toimivad "suurused". Ilma praktikata lähevad ka parimad oskused rooste.
Kui paljudel sektsioonidel on nn "munadega" esimees/jahijuhataja, kes sellises olukorras valiku teeb ja mehi liinile laseb.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Päevaleht

Postitus Postitas unt »

Motorist kirjutas:. . . Kui paljudel sektsioonidel on nn "munadega" esimees/jahijuhataja, kes sellises olukorras valiku teeb ja mehi liinile laseb.


Siis võibolla tuleks seadusesse hoopistükkis sisse kirjutada, et jahijuhatajad/seltsi esimehed peavad olema "munadega" :lol:. Jahiohutuse kohapealt on selline jahijuhataja kindlasti kindlam garantii kui seadusega kohustuslik laskekatse.
Seega, veelkord, laskekatse on laskekatse ja jahiohutus on jahiohutus. Õige mees, kes oskab või tahab osata lasta, näpib ikka oma püssi ja leiab võimaluse sellega ka harjutada. Kes seda ei oska ega tee, see saab lõpuks oma laskekatse tunnistuse nii või naa. Küsimus on pigem ikkagi selles, kas jahijuhataja on "munadega" ja kas ta seda laskekatse tunnistust aktsepteerib ja lubab mehe kütiliinile või ütleb - "Sina, mees, oled täna ja homme ja ülehomme ajus! Ja seda senikaua kui ma näen, et sa laskmise ja relvaga ümberkäimise selgeks oled saanud!" Nii lihtne see ongi :?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Vasta