Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Siin võiks esitada küsimusi , mis puudutavad jahindus- ja relvaalast seadusandlust ,et oma ala tundvad inimesed saaksid teile vastata.
Vasta
EiliM
Postitusi: 7
Liitunud: N Juun 14, 2018 4:44 pm

Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas EiliM »

Esitan kohe küsimuse, mõni ei viisti nii pikka sissejuhtatust lugeda :). Ühesõnaga, sooviks mõne jahimehega kes omab relva , kaasa tulla oma jahikoeraga metsa, et ta reaaalselt kuuleks lähedal jahipauku ja näeks lastud ulukit.
Olen siin foorumis uus. Siia foorumissegi sattusin niii,et minu ellu tuli linnukoer. Just nimelt, tuli. Tuttav tõi ta minu juurde hoida ja nüüd olen juba koera kaasomanis ja käime metsas verejälge õppimas + uurin juba jahisedusi , kuid ka kuidas teha relvaluba :).
Koer osaleb aretuses ja seepärast vaja teha tal ära töökatset , ehk metsalinnu katset kuid soov samas temaga ka reaaalselt jahil käima hakata.
Pikalt on saanud koeraga käia mööda põlde ,et oskaks lindu otsida ja seisakut teha. Olen selleks tarbeks isegi endale faasanid koju muretsenud. Katse õppimisega jõudnud niikaugele ,et vaja koera kõrval pauk teha aga sipa pelgan, seda kuivalt stardipüstolist teha. Tean ,et kui ei ole koer jahiliinist siis võib valesti lastud pauk koera ära hitmutada ja muutub jahikõlbmatuks.
Koeal on väga tugevad jahinistinktid nii linnu otsimisel kui ka väga hästi ajab ulukite jägi. Mitmel korral sattundu metskitsele või põdrale peale. Kilkab kui looma jälitab, pikalt jookseb ka mööda looma jälge mööda aga õnneks ,tuleb vile peale tagasi kui teda kutsun.
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas pktaks »

Kuskandis te asute?
Mõistlik oleks minna kuskile lasketiiru, hunnik head koerale kaasa ja lasta koeral seal kuulata pauku, samal ajal ise rahulikult koeraga rääkida ja talle maiust anda.

Tartumaal saab käia Viidike tiirus või Elva lasketiirus.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas TiitR »

Jah, tiiru versioon on hea. Juba sellepärast, et saab juba eemalt koeraga ligemale liikuda ja paugud lähevad järjest valjemaks.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas aadu kadakas »

EiliM kirjutas:Siia foorumissegi sattusin niii,et minu ellu tuli linnukoer.

Tore. Või pigem, et tark loom. Tere tulemast foorumisse.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas sooviku »

Ei ole mõistlik koera kohe lasketiiru sõjamüra sisse viia!Nii võib mõni peni eluaeg pauku kartma hakata.Harjutama peaks hakkama tasapisi.Koera võib näiteks autos hoida ja lask sooritada esialgul kuskil eemal.Vahet ei ole millega,võib ka stardikaga kõmmida.Tähtis on et esimene pauk ära ei hirmutaks.Ega katsel samuti koera kõrva ääres ei lärtsutata.
Naine võib olla,koer peab olema!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas kakuke »

Olen enda kaks koera tiiruga sedasi välja õpetanud ja soovitanud ka teistele seda. Lasketiiru mõte ongi see, et kogu aeg toimub seal laskmine ja seda teevad teised. Ise saad 100% pühenduda koerale. Selge see, et kohe ei tohi huupi seda teha. Ise olen soovitanud seda teha sedasi, et auto jätad lasketiirust 200-300m kaugusele, koer rihma otsa ja siis tasapisi tuled järjest lähemale laskmisele. Jälgides muidugi koera (alati saab minna tagasi kaugemale jne). Pole kuulnud, et kellegitel oleks sedasi see üritus veel äpardunud. Eelmine koer mul sedasi magas päeva lõpuks samas instruktorite putkas, kui ees putkas lasti.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
EiliM
Postitusi: 7
Liitunud: N Juun 14, 2018 4:44 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas EiliM »

Aitäh kõigile kaasamõtlejatele :), tore foorum kust mõtteid vahetada ja ideid ammutada.
Ma siiski pelgan seda lasketiiru varinti, kuna enne näinud mitut ungari linnukoera kes sõna otseses mõttes psühhiks muutunud paugu tagajärjel ja nüüd söövad antidepressante.
Korra oli üks paugutundlik emane vizsla minu juures ja oli talvine aeg, lapsed õues paugutasid rakettidega, sõna otseses mõttes oleks see koer toast läbi klaaside pagenud.
Omaniku käest uurisin ,mis on koeraga juhtunud, selgus, koer oli alla aasta ja viidi vana-aasta õhtu õue kus lasti 5 minutit järjest rakette, peale selle muutus ta närvisüsteem ja iga väiksem müra ajab ta värisema, lõõtsutama ja võib endale suisa liiga teha vastu seinu või ust joostes.
Olen ise ka hämmingus, et see tõug nii hella ja tundliku närvisüsteemiga on :/ , tundub ,et aretajad ajavad ainult raha taga ja töökatsete peale keegi ei olegi mõelnud ega hoooli, kas järglased on ikka võimelised metsas reaalselt jahil käima !!!
Minu koer on kuulnud kaugelt pauke, teda see ei häiri ega hirmuta , lihtsalt seisatab hetkeks aga aastavaehtusel rakettidega õue ei tiku, kardinad peavad igaks juhuks ees olema, pilk on kegelt hullunud kui näeb neid sähvatusi.
Seisukoerte jahikatse ajal lastakse siiski pauk peaaegu koera kõrval , nii 4-5 m eemal, kuna koer teeb linnu ees seisakut ja kohtunik liigub koos püssimehega sisuliselt koera kõrvale et linnule pihta saada, seda ma sain Läti jahikatsekohtuniku käest teda .
Lätis toimub (aeg täpsustamisel) septembri lõpus- oktoobi alguses seisukoertele Trial, ehk võistlus, kes kiiremini ja paremini reaalse linnujahi läbi teeb. Meie oleme oma vizlaga ka sinna minemas, kuid harjutanud põllul vuttide ja faasanite otsimist, linnu ees seisaku tegemist ja surnud linnu toomist, ainuke mis veel tegemata ja harjutamata on ----- lind tõuseb lendu ja siis kõlab pauk !!!!
Ilmselt ma vb mõteln üle ja kardan ette aga iialti ei tea, mis geneetika koeral on kaasa tulnud ja see pikk õpitud töö läheb ühe paugu nahaka.
EiliM
Postitusi: 7
Liitunud: N Juun 14, 2018 4:44 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas EiliM »

EiliM kirjutas:Aitäh kõigile kaasamõtlejatele :), tore foorum kust mõtteid vahetada ja ideid ammutada.
Ma siiski pelgan seda lasketiiru varinti, kuna enne näinud mitut ungari linnukoera kes sõna otseses mõttes psühhiks muutunud paugu tagajärjel ja nüüd söövad antidepressante.
Korra oli üks paugutundlik emane vizsla minu juures ja oli talvine aeg, lapsed õues paugutasid rakettidega, sõna otseses mõttes oleks see koer toast läbi klaaside pagenud.
Omaniku käest uurisin ,mis on koeraga juhtunud, selgus, koer oli alla aasta ja viidi vana-aasta õhtu õue kus lasti 5 minutit järjest rakette, peale selle muutus ta närvisüsteem ja iga väiksem müra ajab ta värisema, lõõtsutama ja võib endale suisa liiga teha vastu seinu või ust joostes.
Olen ise ka hämmingus, et see tõug nii hella ja tundliku närvisüsteemiga on :/ , tundub ,et aretajad ajavad ainult raha taga ja töökatsete peale keegi ei olegi mõelnud ega hoooli, kas järglased on ikka võimelised metsas reaalselt jahil käima !!!
Minu koer on kuulnud kaugelt pauke, teda see ei häiri ega hirmuta , lihtsalt seisatab hetkeks aga aastavaehtusel rakettidega õue ei tiku, kardinad peavad igaks juhuks ees olema, pilk on kegelt hullunud kui näeb neid sähvatusi.
Seisukoerte jahikatse ajal lastakse siiski pauk peaaegu koera kõrval , nii 4-5 m eemal, kuna koer teeb linnu ees seisakut ja kohtunik liigub koos püssimehega sisuliselt koera kõrvale et linnule pihta saada, seda ma sain Läti jahikatsekohtuniku käest teda .
Lätis toimub (aeg täpsustamisel) septembri lõpus- oktoobi alguses seisukoertele Trial, ehk võistlus, kes kiiremini ja paremini reaalse linnujahi läbi teeb. Meie oleme oma vizlaga ka sinna minemas, kuid harjutanud põllul vuttide ja faasanite otsimist, linnu ees seisaku tegemist ja surnud linnu toomist, ainuke mis veel tegemata ja harjutamata on ----- lind tõuseb lendu ja siis kõlab pauk !!!!
Ilmselt ma vb mõteln üle ja kardan ette aga iialti ei tea, mis geneetika koeral on kaasa tulnud ja see pikk õpitud töö läheb ühe paugu nahaka.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas sooviku »

Ilmselt ma vb mõteln üle ja kardan ette aga iialti ei tea

Just.Parem olla natuke ettevaatlikum.See,et enamus jahikoeri pauku ei karda,ei tähenda,et omale just see paugukartlik ei juhtu.Uue aasta raketi ragistamisega rikutakse aga ka sellised koerad ära,kes püssipauku ei karda.Mul oli kunagi üks aastane foks,kes pani jooksu saluudiehmatusest.Arvasin,et olen koerast ilma aga õnneks tuli pooleteise päeva pärast koju.Enne võisid ta kõrval lärtsutada palju tahtsid aga peale seda puges alati rohtu peitu,kui püssi tõstsin.Ja ega ei saanudki seda kartust täielikult välja koolitatud.Peale seda on mul aastavahetusel alati koerad toas ja ise ühtki raketti taevasse ei lennuta.
Naine võib olla,koer peab olema!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas rajaleidja »

Ilutulestik ei ole püssipauk. need on ikka väga erinevad asjad. Ilutulestiku juures ei häiri koeri mitte nii väga see pauk, vaid ennekõike vile, mis on nende kõrvadele suht valus.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas TiitR »

EiliM kirjutas:Aitäh kõigile kaasamõtlejatele :), tore foorum kust mõtteid vahetada ja ideid ammutada.
Ma siiski pelgan seda lasketiiru varinti, kuna enne näinud mitut ungari linnukoera kes sõna otseses mõttes psühhiks muutunud paugu tagajärjel ja nüüd söövad antidepressante.
Korra oli üks paugutundlik emane vizsla minu juures ja oli talvine aeg, lapsed õues paugutasid rakettidega, sõna otseses mõttes oleks see koer toast läbi klaaside pagenud.
Omaniku käest uurisin ,mis on koeraga juhtunud, selgus, koer oli alla aasta ja viidi vana-aasta õhtu õue kus lasti 5 minutit järjest rakette, peale selle muutus ta närvisüsteem ja iga väiksem müra ajab ta värisema, lõõtsutama ja võib endale suisa liiga teha vastu seinu või ust joostes.
Olen ise ka hämmingus, et see tõug nii hella ja tundliku närvisüsteemiga on :/ , tundub ,et aretajad ajavad ainult raha taga ja töökatsete peale keegi ei olegi mõelnud ega hoooli, kas järglased on ikka võimelised metsas reaalselt jahil käima !!!
Minu koer on kuulnud kaugelt pauke, teda see ei häiri ega hirmuta , lihtsalt seisatab hetkeks aga aastavaehtusel rakettidega õue ei tiku, kardinad peavad igaks juhuks ees olema, pilk on kegelt hullunud kui näeb neid sähvatusi.
Seisukoerte jahikatse ajal lastakse siiski pauk peaaegu koera kõrval , nii 4-5 m eemal, kuna koer teeb linnu ees seisakut ja kohtunik liigub koos püssimehega sisuliselt koera kõrvale et linnule pihta saada, seda ma sain Läti jahikatsekohtuniku käest teda .
Lätis toimub (aeg täpsustamisel) septembri lõpus- oktoobi alguses seisukoertele Trial, ehk võistlus, kes kiiremini ja paremini reaalse linnujahi läbi teeb. Meie oleme oma vizlaga ka sinna minemas, kuid harjutanud põllul vuttide ja faasanite otsimist, linnu ees seisaku tegemist ja surnud linnu toomist, ainuke mis veel tegemata ja harjutamata on ----- lind tõuseb lendu ja siis kõlab pauk !!!!
Ilmselt ma vb mõteln üle ja kardan ette aga iialti ei tea, mis geneetika koeral on kaasa tulnud ja see pikk õpitud töö läheb ühe paugu nahaka.

Kui sa nüüd uuesti loeksid seda lasketiiru varianti, siis saad aru, et tiiru minek eemalt harjutab su koera paukudega. Kui keegi su enda kõrval järsku rakette paugutama hakkas, laseksid ka ilmselt reied täis. Tiiru saad minna ju juba kaugemalt, kus paugud kostavad vaiksemalt...ole või pool tundi õrnade paukudega, järjest lähemale minnes, on koer juba küllaltki harjunud.
EiliM
Postitusi: 7
Liitunud: N Juun 14, 2018 4:44 pm

Re: Jahikatseks on vaja teha koera kõrval pauk

Postitus Postitas EiliM »

Aitäh TiitR, ma võtan koera peale ja lähen Männiku lasketiiru lähedale, alustan siis rabaservast ja liigun tiirule lähemale, saan selgema ülevaate, kuidas koer ennast üleval peab :)
Vasta