üksik üritaja .

Siin võiks esitada küsimusi , mis puudutavad jahindus- ja relvaalast seadusandlust ,et oma ala tundvad inimesed saaksid teile vastata.
volli30
Postitusi: 155
Liitunud: N Veebr 05, 2004 7:49 am

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas volli30 »

Olen ka seda tähele pannud, et noortel esimene relv kohe vint :(
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Anti »

volli30 kirjutas:Olen ka seda tähele pannud, et noortel esimene relv kohe vint :(


OT:Aga mis selles halba on?? Mul ka esimene püss vintpüss. Algusest peale sellega jahis käinud, sileraudne rohkem linnu ja koprajahi jaoks. Minuarust on iga relv ohtlik, olgu ta sile või vintraudne. Kas ta on noorema või vanema mehe käes- vot seal ütleks et pole ka tihti vahet.
http://beta.album.ee/antilaht
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas rajaleidja »

Ei saa ka aru, miks peab noor hakkama siledaga esimestel aastal jahti pidama. Relv on relv, ohtlik ühtemoodi. See, et siin enamused on alustanud siledaga, on tõenäoliselt tingitud lihtsalt sellest, et kas sellel ajal ei olnud vinte eriti liikvel või nooremad on oma esimese püssi saanud isa käest. Kui praegu ostma hakata, siis milleks peab võtma sileda? Pukijahti kole keeruline teha(nüüd keegi ütleb kindlasti, et kes see loll noort pukki lubab), kitsejahiks samuti vint tunduvalt mõtekam.
Ja miks peab noor esimesed aastad ajus olema??? Keegi siin ütles, et muidu ei julge kütiliinil sellise kõrval ollagi, tuleb pikali visata, kui püssi palge tõstab. Aga kus see noor seal ajus püssi palge tõstmist harjutab??? Ärge dramatiseerige asja üle. Relva kasutamist õpitakse mujal, mitte metsas. Kui näete, et mees on alles roheline, minge jagage näpunäiteid.
Ja ma arvan, et praegu on päris palju seltse, kus ajus on ainult koeramehed. Mis sellisesse seltsi siis noored üldse ei pääse või?
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Beretta »

Hea rajaleidja, mina see olin, kes kõhuliviskamisest rääkis. Ja kordan, et pooldan uue (sic!) mehe alustamist ajus. Küsimus ei ole ainult noores- me oleme ka 40-50 aastaseid vastu võtnud. Kui alustab ajus, siis saavad kõik näha mis mehega tegu on, kas karjala kasest või hoopis paplist poiss. Teiseks ÕPIB kohaliku metsa ja loomade radu tundma. Ilma selleta, eriti kui kaugema kandi mees või keski linnamees, jääb ka viiendal aastal küsima, kus see või teine koht ehk aju on ja tõestisündind lugu - suudab kütiliinis seista seljaga aju poole. Sest tal on ainult õrn aim kus ta parajasti on.
Ei maksa seda ajus alustamist põlata- sõbra poeg alustas ajumehena siis kui kaela kandma hakkas. Täna on ta klubi täisliikmena mees, kellelt ma jahijuhatajana esimesena tahan küsida- Tarmo, mis sa arvad kui teeks näiteks... Oma püssi usaldasin talle pardijahis siis kui ta oli 15-16. Hetkegi kõhklemata oma teos. Ja kolmekümne meetri kaugusel lendav part tuli alla nagu kivi.
Ise lähen ajusse kui kütiliinis mehi jätkub, vahet pole kas juhatan või mitte. Kus see linnamees ja kontorirott siis ikka liikuda saaks.
Tegin ka põdrajahi lõpus ettepaneku, iga mees, kelle tervis ja vanus lubavad käiks korra või paar ajus. Seda täiesti praktilisel põhjusel. Kui mees ei ole 8-9 aasta jooksul kordagi metsas olnud ja muutunud maastiku näinud võivad ta soovitused aju kohta olla pigem aegaraiskav targutamine: miks me seda nii teeme, me ei ole seda aju nii kunagi teinud.
Need on minu tõekspidamised ühisjahi üheks õnnestumiseks. Ei suru kellegi peale.
Grumpy old man
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas jorr »

Toetan täiega Bretta mõtet,et noor(mitte aint aastate poolest) peab just selleks ajus käima,et õpib jahimaastikku ja loomade asukohti tundma-teadma.Kui uus jahtkond siis ei oska ju mees muidu ajus liikudagi.Koerajaht jah,kuid kui uus mees ei tea-tunne jahimaad,siis temalgi raskusi looma(-de) liikuma ajamisel,koer(-ad) ikka vaja loomade paiknemiskohta viia.Lumega asi muidugi lihtsam.
Aga kuna pealkiri ütleb,et üksiküritaja,siis sellest ehk.
Tean praegu meest,kellel pole tulirelva lubagi ega kuulu ühessegi seltsi,kuid omab maad ja metsa ning ega tulirelva loa puudumine keela jahiloa omamist.Oma maal võib ta ikka ka raudadega seaduslikult jahtida.Nii-et,jahi pidamiseks on kõige tähtsam just omada jahiluba ja selle saamiseks on vajalik jahimehe tunnistus,selline paber antakse peale eksamite sooritamist ja maksu tasumist.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Olgerd »

Meil sellised vanakooli mehi, kelle kõrval olles teinekord tekib tahtmine pikali visata. :VS Metsade tundmise teemal olen küll nõus, et uued(mõtlen siin võõraid mitte noori) peaksid ajamas käima, et kohalike metsaolusid tundma õppida. Ajama lähen ise alati meelsasti kui on tegemist suurte jahtidega, sest metsas liikuda on palju põnevam kui tunde teinekord liinis külmetada ja seista. Mis puutub relva, siis olen ennemgi kuulnud vanade kadedust, kellel omal ajal ei olnud võimalik noorelt vinti soetada. Et, siis peaksid teised ka ikka mitmeid aastaid siledaga käima jne.(PS! Ise oma ainult siledat ja pole loomad sellega nagu väga laskmata jäänud!)
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas honkomees »

Olgerd kirjutas:..olen küll nõus, et uued...peaksid ajamas käima, et kohalike metsaolusid tundma õppida. ... metsas liikuda on palju põnevam kui tunde teinekord liinis külmetada ja seista. Mis puutub relva, siis olen ennemgi kuulnud vanade kadedust, kellel omal ajal ei olnud võimalik noorelt vinti soetada. Et, siis peaksid teised ka ikka mitmeid aastaid siledaga käima jne.(PS! Ise oma ainult siledat ja pole loomad sellega nagu väga laskmata jäänud!)
täieleikult päri, eriti sellega, et koeraga metsas ajada on palju parem kui liinil seista, ise kahjuks viimasel ajal pean rohkem liinil seisma, kuna noori ja tegijamaid koeri juurde tulnud ja omavahel läbi ei saa...
Olgerd kirjutas:.. Mis puutub relva,... Et, siis peaksid teised ka ikka mitmeid aastaid siledaga käima jne...
Mis puutub relva, siis olena ka siledaga alustamise pooldaja, õpib loomale ikka lähenema ja ei hakka müstilistesse kaugustesse põmmutama, vindiga alustades tekib tihti tunne et kõik nägemisulatuses olev on ka kohe-kohe kotis ... Venelastel näituseks seaduses kirjas, et enne 5 a siledastaaži (ilma rikkumisteta, väärtegude ja krimkadeta) ei saa keegi vindiostuluba. See olla ka üks vähestest asjadest Vene riigis, kus korruptiivsel moel ei õnnestu seadusest mööda hiilida. Ainukesed erandid on põhja põlisrahvad ja elukutselised jäägrid.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas baddmann »

honkomees kirjutas:... Venelastel näituseks seaduses kirjas, et enne 5 a siledastaaži (ilma rikkumisteta, väärtegude ja krimkadeta) ei saa keegi vindiostuluba. ...


..ja kui vene ajakirju lugeda, siis oi kuidas nad oma seadusandjat "kiidavad" selle normi pärast. Seal muideks veel selline norm kah, et vindipadrunit ei tohi kodus ise laadida - põhjendus, et padrunikestale ja kuulile kodusest laadimisest ja kestale veel ka korduvkasutusest jäävad jäljed muudavad ballistikaekspertide töö liiga keeruliseks, kui mõni peaks iselaetud vindipadrunist pudtvedjevite pihta tulistama.

BM
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Pauli »

Beretta kirjutas:Teiseks ÕPIB kohaliku metsa ja loomade radu tundma. Ilma selleta, eriti kui kaugema kandi mees või keski linnamees, jääb ka viiendal aastal küsima, kus see või teine koht ehk aju on ja tõestisündind lugu - suudab kütiliinis seista seljaga aju poole. Sest tal on ainult õrn aim kus ta parajasti on.

Ee, ja mille tarvis jahijuhataja ja kütiliini vanem on? See kõlab rohkem jahikorraldamatuse kui konkreetse inimese süüna. Isegi seljaga aju poole seisnud, sest jahijuhataja otsustas viimasel hetkel, kui pool liini paigas oli, plaane muuta (ja mulle ei öelnud keegi).
honkomees kirjutas:Mis puutub relva, siis olena ka siledaga alustamise pooldaja, õpib loomale ikka lähenema ja ei hakka müstilistesse kaugustesse põmmutama, vindiga alustades tekib tihti tunne et kõik nägemisulatuses olev on ka kohe-kohe kotis ...

Kui pihta saab, las ta siis kõmmib. Aga kui ei saa, siis õpib varsti, mis on mõistlik laskemaa.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas gunnar »

baddmann kirjutas:
honkomees kirjutas:... Venelastel näituseks seaduses kirjas, et enne 5 a siledastaaži (ilma rikkumisteta, väärtegude ja krimkadeta) ei saa keegi vindiostuluba. ...


..ja kui vene ajakirju lugeda, siis oi kuidas nad oma seadusandjat "kiidavad" selle normi pärast. Seal muideks veel selline norm kah, et vindipadrunit ei tohi kodus ise laadida - põhjendus, et padrunikestale ja kuulile kodusest laadimisest ja kestale veel ka korduvkasutusest jäävad jäljed muudavad ballistikaekspertide töö liiga keeruliseks, kui mõni peaks iselaetud vindipadrunist pudtvedjevite pihta tulistama.

BM


Ja üldiselt on lollus mingit paranoiadest puretud ühiskondlikku korda eeskujuks tuua... Oli aeg kus ka mobiili omamiseks pidi venes eriluba olema.
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kui noorel jahimehel võimalus on ja kange himu esimeseks relvaks vintrelva osta, ei saa seda ju keelata. Individuaaljahti pidada ok, kui jahtkond sellega nõus on.
Ajujahis mina küll noort jahimeest kohe vintrelvaga näha ei tahaks, vähemalt paar aastat peaks ikka siledaga metsas käima ja jahipidamisega harjuma. Eriti kui (noor)härra just koolipingist tulnud ja kutsikastaaži ka pole.
Kõik me oleme olnud noored ja hakkamist täis jahimehed. Mäletan omast käest, kuidas looma nähes süda kiiremini lööma hakkas, peopesad higiseks tõmbusid ja sõrmed kõvasti relva pigistasid. Kui lisada siia veel tänapäeval moes olevad võimsad kitsa vaateväljaga optikad ja suur soov loom maha saada, võib juhtuda, et loomast tahapoole jääv maailm suures jahihasardis suht hägusaks ja tähelepanuta jääb. Ei pruugi midagi viltu minna, aga... :P
80-ndatel oli vintrelv tõesti ainult suurte härrade pärusmaa :D 90-ndate alguses oli vajalik vähemalt 3 ( või 5 ) aastane staaž siledaga ja jahtkonna luba vintrelva soetamiseks.
Oma Benelli Argol on peal lainurk ajujahi optika. Sellele vaatamata seisab kodus kapis ja ootab paremaid aegu. Talvises seajahis ikka kaenlas 12/76 sileraudne. Kuidagi kindlam ja mõnusam on lumises metsas kitsastes oludes toimetada. Lähen hea meelega ka ajama. Istuv töö, liikumist vähe, vahel pole ju paha ka pisut liigutada ennast :wink:
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mis neid möödunud aegu ikka taga nutate,tagasi neid ei taha ilmselt keegi.Kas nüüd värske jahimees soetab endale nüüd vind v sileda ,kas see ikka nii oluline on ?Ükski püss ei tee ise pauku ja seepärast tuleks igat kooslust ka eraldi vaadata.Kui ikka kõrvadevahel midagi pole,ei siis aita ka mingid piirangud,keelatud vili kipub ikka magusamalt maitsema.Ja kui siin kütiliinil seismisest rääkida,siis väga ei saa ka alati neile "vanameistritele"(loe kogenud ) loota :M Seepärast mina kipun küll arvama,et väljaarvatud mõningad erandid,tuleks ikka hommikul paariks v kolmeks loe ja pole siin midagi viilida! Muidugi ei tohiks inmese tahtele vastu seista ,kui ta ainult ajada tahab ,siis palun,aga päevas korragi võiks meest ka kütiliinile lubada.Muidu võib isu päris ära minna,eriti kui siis kütid ka saamatud trehvavad olema ja loomad minema pääsevad :)
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas tony »

Mina ka ei saa aru, miks noorele kohe vinti lubada ei või.Või äkki kõigepealt kivikirves kätte,kui sellega asi selge, siis samm sammult edasi kuni vindini välja?
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas hundikütt »

Ütleks ka oma arvamuse miks noorele vinti ei soovitaks esimeseks relvaks.Siledaga õpid palju paremini laskmist,kauguse hindamist,ette võtmist,momendi tabamist jne.Ja kus on siis see õige õppimise koht-ikka linnu - javäikeuluki jahis.Ja seal teatavasti pole vindiga midagi teha.Kes nüüd ütleb ,et õpitakse laskma tiirus,siis minuarust see eksib.Seal saab selgeks ainult laskmise põhitõed ,õpid ikka looduses-seal ju palju keerulisem.Põhiline ikka pardi paugutamine ja rebase-jänese jaht.Kui mina omalajal alustasin,siis üks vanem mees ütles kuldsed sõnad:loom annab ainult ühe korra ja see tuleb ära tabada.Kui lased liiga vara ,oled ilma ja kui liiga hilja,oled ka ilma .Ja see kehtib.Ja teiseks.Ärgu keegi nüüd solvugu.Meiekandis nimetatakse neid mehi kel ainult vintrelv-lihaküttideks,sest need mehed käivad ainult suuruluki jahis.Kui mõni tulebki hommikusele kogunemisele,kuuldes ,et seajälgi pole,kaob vaikselt ära.Ja kolmandaks:kuna olen ise koeramees,siis vindimeestepärast olen pidevalt koertepärast mures.Katsu sa siga läbi optika sihtides näha,et koerad kuuli ette ei hüppaks.Ja eriti noorel mehel on see pauk kerge tulema.Siledaga tunduvalt lihtsam ja ohutum-loom lähedal ja vaateväli avaram.SEE ON MINU ARVAMUS.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: üksik üritaja .

Postitus Postitas Joosep Käba »

Ja siis alates umbes 60 eluaastast vaataks ka üle mehed kellel veel kannatab, kellel enam mitte vindiga ühisjahis olla. :D
Vasta