Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas kakuke »

Olen natuke saanud oma uue mänguasjaga mängida ja üks huvitav nähtus kerkis eile ülesse.
Seda ma tean, et summutiga ja summutita lastes sageli tabamispunktid on erinevad, aga kui seda teha kord nii ja naa, et siis tuleb sisse imelik anomaalia, seda pole varem kuulnud.
Panen selle siia kirja, äkki keegid sellega ka kokku puutunud ja teavad milles asi.
Lasin püssi sisse summutiga. Grupp oli nagu olemas, mitte küll päris see, mida harjunud nägema, aga ikkagi, püss oli sisse lastud (millegipärast on summutita lastes grupp parem, kuigi eeldaks vastupidist). Võtsin ära otsast summuti ja tegin paugu. Kui eelmine päev lastes oli tabamispunkt summutita all kella 7 peal 3-4cm, siis nüüd vahetult peale summuti eemaldamist üleval kella 12 peal ca 6cm (pildil lask nr 1). Siis tegin kolm lasku veel ja need jooksid alla nagu varem, aga palju enam ca 6cm kella 7 peal (pildil lasud 2; 3 ja 4). Siis mõtlesin, et ototot, et mis toimub, keerasin summuti otsa ja lasin kolm lasku. Need olid keskpunktist natuke all pool ja ka kella 7 peal (pildil lasud 5; 6 ja 7). Siis keerasin summuti otsast ära ja opaa, lask oli jälle üleval kella 12 peal 4-5cm tsentrist. Peale seda tegin uue lasu summutita ja see jooksis vana grupi juurde alla kella 7 peale ca 5cm. Lasin veel summutita kaks lasku ühte kleepsu. Need ka kenasti samas piirkonnas. Vaatasin muidugi, et raud päris tuliseks ei lähe kogu laskmise kestuse.
Praegu mulle tundub, et summutiga ei saa sellist asja teha, et kord on laskmise ajal otsas ja siis jälle pole jne, et ta peab olema otsas või siis mitte. Aga millest selline anomaalia, et kõigub sedasi ülesse alla, st peale summuti otsast keeramist virutab esimese lasu kohe ülesse ja teised siis jooksevad alla? Mingi raua kuumenemise teema, et summuti kuumutab rauda otsast ebaühtlaselt? Osa summutist on raual peal ja katsudes on summuti rauast kuumem. :M
Püssiks Tikka T3, kal 308Win. Optika Swarovski z8 ja summutiks Stalon W145
Manused
20180906_172306.jpg
20180906_184134.jpg
20180906_184141.jpg
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
oliver
Postitusi: 79
Liitunud: E Sept 25, 2006 9:25 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas oliver »

Summutiga püstolit lastes on esimene lask järgnevatest tunduvalt valjem, ilmselt on siin sinu juhtumiga mingi seos. Temperatuur?
!!!
Postitusi: 55
Liitunud: L Mär 26, 2016 6:32 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas !!! »

Summutiga ja summutita kõrguse erinevus on igati normaalne, sest summutis "kinnipüütavad" püssirohugaasid ei anna kuulile enam nii palju energiat, kui vabalt välja pääsevad. Samas mõjutavad need "vabalt väljuvad" gaasid kuuli lennu stabiilsust mis on nähtav ka pildil. Külm summuti ja -relvaraud mõjutavad kuuli loomulikult erinevalt. Ja ilmselt veel suuremat mõju avaldab summuti kaal, mis peenikest rauda (pakun, et 17mm või isegi alla selle) alla koolutab! Minu 20mm .308W raua juures on samuti kuuli langus olemas, kuid see erinevus 100m juures on vaid paar sentimeetrit, mille korral jahil ma ei pea küll hakkama mingeid ümberarvestusi tegema! Mulle on "suureks küsimärgiks" vaid see parem-vasak suunaline liikumine summutiga ja ilma!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas kakuke »

Minu see müsteerium sai täna lahendatud.
Hakkasin täna laskma summutiga ja kõik kolm lasku olid ühel joonel ülesse alla. Siis lasin raual täielikult maha jahtuda ja tegin lasu summutita. See oli tugevalt üleval keskkohast kuhu sisse lastud ja teine lask oli nn kümmnes. See pani kukalt kratsima. Õnneks oli ühel kaasvõitlejal kaasas võtmed ja selgus, et relvameister, kes keerme peale keeras, polnud paari polti päris lõpuni kinni keeranud. Peale seda teema kohe muutus. Sumpsiga tihedus hakkas olema selline, et kuulid lõikusid ja ilma summutita jäi ka asi paika. Nüüd, kui sisse lastud summutita, on summutiga tabamiskoht 1cm ülesse ja 3-4cm paremale.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas aivar00 »

Ei ole küll selle ala spets, kuid veidi juureldes tekkis järgnev mõte: kui kuul väljub relvarauast, siis gaasid pihustuvad summuti seintes olevate nn. aukude kaudu laiali. Kui summuti on kinnitatud nn. fikseeritud asendisse,siis need augud on kindla nurga all võrreldes tabamispunkti nihkumisega. Kui proovida muuta summuti asendit - näiteks 1/10 pööret praegusest asendist tagasi. Kas siis tabamispunkt muutub (teoreetiliselt peaks summuti nn. aukude asend ju muutuma, mille tulemusel gaasid peaksid veidi teise nurga all kuuli lennusuunale mõjuma. Arvan, et kui netiavarustest otsida, siis kindlasti on seda ka keegi kuskil katsetanud. Jutt tuli küll segane, kuid loodan, et saate mõttest aru.
ikka lõbusalt
M695
Postitusi: 93
Liitunud: N Aug 04, 2005 6:11 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas M695 »

Minu kogemus chronoga mõõtes on küll selline et summutiga on kuuli algkiirus suurem kui ilma summutita lastes (summuti justkui pikendab rauda). Tabamispunkti nihkumise kohalt mõjutab ilmselt keerme lõikamise täpsus rohkem kui miski muu (olen näinud tabamispunkti nihkumist igas suunas, mitte ainult üles ja alla).
!!!
Postitusi: 55
Liitunud: L Mär 26, 2016 6:32 pm

Re: Kuuli tabamispunkt summutita ja summutiga

Postitus Postitas !!! »

Minu üllatuseks kinnitas "M695-e" kogemusi ka noormees videost:
https://www.youtube.com/watch?v=70p3fvb7Edo
Samas polnud seal videos kasutusel ühtki kompaktset e. toru vaid osaliselt pikendavat suurema läbimõõduga summutit! Huvitav oleks kuulda, kas on keegi ka selliste summutite mõju kuuli kiirusele mõõtnud?
Vasta