Jahinoad

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
Pathfinder007
Postitusi: 78
Liitunud: T Veebr 24, 2004 3:26 pm

Jahinoad

Postitus Postitas Pathfinder007 »

Tere mehed! Vaatasin et foorumil puudub selline teema nagu noad Ennast hakkas see teema huvitama kui olin mõni aeg tagasi oma esimese külasepa poolt taotud noa ära kaotanud Hea nuga oli mustast tammest pea, pidas tera ja ei lõiganud kunagi näppu.... olgu muld talle kerge !!! Hakkasin siis uut sõpra otsima Nii nagu omalajal Kalevipoeg pöörasin minagi pilgu üle lahe .Seda enam,et külasepp oli parematele jahimaadele läinud ja veneajal polnud ju poest midagi võtta ning vangide tööd ma põhimõtteliselt ei tahtnud.Jahimessil käies selgus aga tõsiasi,et enamasti olid soomlaste noad kuidagi lühikese teraga rohkem nagu küünise eest .Muidu stiil sobis -ikka põhjamaine ugri-mugri Niipalju siis minupoolset heietust,edasiseks aruteluks panen mõned pidepunktid- 1Kas lahtimurtav või puss 2Stiil.3Terapikkus ja materjal(süsinik,roostevaba,damaskus,kõvadus jne.)4Käepideme materjal ,stiil 5Tupe materjal stiil vööl kaelas vm.
Kasutaja avatar
sass
Postitusi: 81
Liitunud: P Sept 28, 2003 12:02 pm

Postitus Postitas sass »

Sai aastaid 5 tagasi Anttila kataloogist tellitud J.Marttiini komp. On kaks nuga ühes tupes. Väike tera ~8cm terava otsaga ja suurem tera ~14cm
laia otsaga just nülgimiseks. Kummist kattega noapead seisavad ka hästi libedas käes. Seal võtab naha maha teritamata ,põdra puhul on korra luisku vaja näidata .Üldiselt olen rahul. :lol: Hind oli midagi 1000EEK täpsemalt ei mäleta.
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Variant: uuesti hea külasepp leida, neid ikka jagub Eestis ja tema taotud tera minu arust ikka parim on. Milleks osta poest? Kuigi ei vaidle et poes poleks häid tooteid. Aga isetehtud ja ehk ka sinu käele, siis ikka parimatest parim saab olema, niiet...
Kasutaja avatar
pistrik
Postitusi: 115
Liitunud: P Juun 01, 2003 1:09 pm

Postitus Postitas pistrik »

Siiani kasutasin vaheldumisi, isalt saadud veneaja jahipussi ja mingit lahtimurtavat mis oli ??? päritolu( vist kuskil kinnipidamisasutuses tehtud kuna stiil ja suurus olid sellised). Muidu olid mõlemad head teravad, kuid läksid liiga kergelt nüriks, sellepärast tahtsingi uut nuga. Nüüd sain sõpradelt sünnipäevaks Iisakki Järvenpää jahipussi. Nuga on ilus, stiilne, peamine, et terav ja ei lähe naljaltka nüriks.Tupp on nahast ja pressitud/kõrvetatud mustriga. Olen asjaga rahul aga..........no kingitud hobuse suhu ei vaadata :wink:
Siiski panen kirja ka puudused mis mina oleksin ise valimisel vältinud: 1.tera on 10 cm. peaks olema 12 siis saaks kõik vajaliku ilusti aetud. 2.noa käepide on lakitud(miks ka mitte) aga siis peaks olema ka "stopper", et käsi ei libiseks terale.
Rohkem ei oska puudusi esile tuua.
lähme viime vahepeal metsa lisasööta
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Olen kasutanud mitut erinevat nuga. Nii poe kui külasepa omi.Üks oli Hispaania jahinuga teine Victorinox nuga.Puuduseks tuleks nende nugade puhul pidada liialt kõva terast - st. teritamine raske. Samas püsis Victorinox nuga terav ka peale korduvat kondipuudet nülgimisel - lahkamisel.
Sepa nuga seevastu oli pehmemast terasest st. lõikas suurepäraselt ja pidas tera.
Seepärast langeb minu eelistus külasepa poolt armastusega taotud noale.
Samas on väga head noad tavalised 80 - 100 krooni maksvad Rootsi töönoad.Lõikavad, peavad tera ja kerge teritada.
Egas elevant pole siga!
Kasutaja avatar
Shogun
Postitusi: 105
Liitunud: R Dets 26, 2003 2:33 pm

Postitus Postitas Shogun »

Need Mora noad on jah tõeliselt head. Ja neid tehakse ka puust käepidemega (mis paremini käes püsib) ja erineva tera pikkusega - vähemalt Rootsis kohapeal on saada. Mul endal on 3 erinevat ja minuarust väga head. Ühel lasin otsa kuju ümber käiata, et nahastada oleks ohutum...
Metsas on loomi - jahimees. Metsas on liha - salakütt.
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Soovitus kui endiselt sepalt: kes soovib, telligu külasepalt puss ja pea las mees nikerdab kasetohu tükkidest mida läheb ikka päris palju üksteise järele...aga, sa mait, ilusa asja saad välimuselt ja lisaks taotud tera, hästi ja õieti karastatud, hoiab terava, pea ei libise käest...Mida veel tahta? Ise enam tööga ei tegele, aga omale ühe sellise tegin ja palju selliseid kohanud pole. Aga kade pole ja soovitan, mehed!
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Mina kasutan jahil põhiliselt halli Victorinox'i, mis on koos saega.
Puuduseks on see, et kui oled looma nülginud ja poolitanud (tükeldanud), on teda pärast üsna vilets puhastada, terade pesad lähevad rasva,verd ja lihatükke täis. Sellegi poolest on tera praegu parim mida olen kasutanud. (y)
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Mul nagu head nuga põlegi, on mingid kingitud: brasiillane, muidu pole vigagi, aga käepide lühike ja libaedavõitu ja ots nülgimiseks liig terava konksuga, ja mingi Tartu kirjadega, kah ajab asja. Tükivad need jahinoad pärast iga teist jahti (nülgimist, pidu vms) ära kaduma, seda teed on neid õige palju läind, nii on need rootsi ehitusnoad päris asja eest. Pole kaotusest suurt kahju, lähed ja ostad uue.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

mul on kaks nuga: laia teraga Uraalides Harp'i vangilaagris tehtud nylgimisnuga (yhe geoloogi kingitus) ja saami-nuga Karasjok'i noasepa Strømeng'i t@@kojast: http://www.knivsmed-stromeng.no/docs/kniver_9_14.htm m6lemaga olen rahul.
ei oska nagu paremat tahtagi... kui ehk sinna k6rvale veel Leatherman Wave'i Multitool'i.
Pathfinder007
Postitusi: 78
Liitunud: T Veebr 24, 2004 3:26 pm

Postitus Postitas Pathfinder007 »

Saarlane kirjutas:.Puuduseks tuleks nende nugade puhul pidada liialt kõva terast - st. teritamine raske. Mina arvan ,et tera kõvadus (50-60 Rockwelli) pole teps mitte puuduseks Teritamiseks tuleb kasutada lihtsalt õiget riistapuud ,mis vastab tera kõvadusele ja tagab õige teritusnurga.Need eelpool mainitud Brusletto noad on küll pealtnäha stiilsed ja sobivad ugri-mugrilasele Honkomehele soovitaksin muretseda just hästi kallis nuga ,näiteks damaskuse teasest ,sellest on jube kahju kui ära kaob ja siis teed omalt poolt kõik ,et seda mitte ei juhtuks.
Kasutaja avatar
3karu
Postitusi: 14
Liitunud: N Nov 04, 2004 12:58 pm

Postitus Postitas 3karu »

Mida arvate Katz firma nugadest (http://www.katzknives.com) nt Kagemusha NFX?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Katzist ei tea midagist, aga Mora nuge kiidaks ka omalt poolt. Mul juba 8 aastat üks kummipidemega rootslane ja ei tunne küll, et kallimat nuga tahaks. Mis kaotamisse puutub, siis on mul temaga nii palju meeldivaid mälestusi, et nutaks vaatamata mõnekümnekroonisele hinnale rohkem taga kui mõnda sepa taotut.
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Tegelt on ju nii et teatud lõigete jaoks on ka erinevad noad ju :wink: Sellist päris universaalset ehk polegi, üks hea üheks, teine teiseks...See viimane mida SAMMALHABE lingitas, selle suurim variant soome keeles LAPIN LEUKU, jänkidel BOWIE kuid see jänki oma selline trapperi puss, pigem skalpide võtmiseks punanahkadelt, erinev, mitte nii kena...Nuga ( LAPIN LEUKU ) selline nagu midagi endalgi, klassikaline, ka arvatavasti seni kindlalt määratlemata kuid tõenäoliselt eesti pussi analoog, saab siga parematele karjamaadele saata, saab ka nülgida kui aega ja kannatust ja spetsnuga käepärast pole, saab ka raiuda kui õieti karastatud, ajab ka matkal kirve eest ära. Sedasi siis, minu nõuetele ideaalne. Ja mis veel, pole kunstmaterjale, on igati jahimehele-loodussõbrale paslik!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

ma viskaks siin veel ühe küsimuse eetrisse - et millest siinsed tegelased oma pussidele päid valmistanud on? viimati Soomes käies ostsin ühelt noasepalt paar tera, nüüd peaks pärad taha nuputama. enda mõtted käisid kasetohu ja põdrasarve peale. ent... kuidas veel saaks?
ja kust saaks paksu nahka noatupe tegemiseks? ja mis riistaga (mõni vana hambapuur?) saaks kirjad peale?

terad on umbes sellised, nagu pildil näha: Pilt
Vasta