Jahinoad

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Metslane »

Soovitan Jüril kontrollida looma peal. Kui ei võta hästi, siis tuleb teritada ja kui võtab siis võiduka lõpuni. Ma küll täpselt ei saa su "nahkamise" küsimusest aru, kuid meite kandis on nahastamise juures mõni luisk või terituspulk. Pole veel ükski elukas karvadega sügavkülma pandud.
Aim small, miss small!
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Metslane »

Kuid presidendi sõnavõistlusele ma pakuks su uue sõna küll!
NAHKAMINE: nahka läinud looma nahastamine, kus lihunik loobub ja loom tükeldatakse karvasena.
Aim small, miss small!
jyri

Re: Jahinoad

Postitus Postitas jyri »

Metslasele tänud.Luisud-üks keraamika + 1 teemantpuruga varras- on alati kaasas,aga vahest plass tunne iseenda ees,rääkimata teistest,et hakkad kodus eelnevalt teritatud noaga ulukit "riidest lahti võtma"(kas on parem väljend? :D ) ja avastad,et enne teritamist võttis tunduvalt paremini .Siit seda küsimust tahtsingi aretada,et kuidas saaks kodu(linna) tingimustes kontrollida?Egas siis looma nahk võtmata jäänud,mul teatavasti talvel 3 nuga kaasas,ikka saan "kambapeale" hakkama.
Tegelt "NAHKAMINE" oli minupoolne kiire tõlge ingl.SKINNING.Kogemata vist,sest tööasjus pidevalt vaja ka muid keeli kasutada,peale eesti keele,lähevad ka sassi.Ja nuga on ju SKINNER.
Äkki keegi leiab parema vastse?Ainuõigusele ei pretendeeri mingil juhul.
eedi
Postitusi: 82
Liitunud: N Mär 29, 2007 6:08 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas eedi »

Äkiste kontrolliks ka skinneri kõvadust-pehme asi ei seisa töeste mette! Käepealt karvu saab
ehk lõikama, aga vaid momendiks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas kakuke »

andrus kirjutas:Ise lasen nuga teritada ühes lihalõikuse asutuses ja mulje jäänud teritusest sama nagu Jyril.Liha lõikab peale seda veel küll ja küll.
Noaks muidugi USMC SP1-95

Kas uurinud pole, et millega nad seal teritavad seda nuga?
Ps. Nahkamine muidugi huvitav sõna, aga eesti keeles selline sõna olemas nagu nülgimine.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Pakun oma versiooni. Kuna minu kollektsioonis on nugasid alates tundmatu päritoluga, ilmselt hiinakatest kuni lamineeritud VG-10, Damasteeli (RWL-34) ja Cowry X-ni välja ütlen et:
1.Iga noa tera jaoks tuleb leida õige teritusnurk. Mida pehmema teraga nuga, seda suuremat nurka tuleb kasutada.
2.Nurgad kõiguvad 15-35 kraadini.
3.Mida suurem nurk, seda kauem hoiab nuga tera. Mida väiksem nurk seda teravam on nuga.
4.Teritusnurka on kõige lihtsam leida pingis, näiteks Gatco.
5.25 ja 30 kraadi on kõige lollikindlamad nurgad.
6.Teritamine käib ikka algul pingis ja teemantteraga teritajatega, et aega säästa.
7.Kui õige nurk "käe sees" saab käsitsi teritada.
8.Käsitsi saab mistahes luisuga teritada aga suure luisu puhul peab olema luisk laual ja liigutatakse nuga.
9.Teemant.- ja keraamilise luisu puhul hoitakse nuga käes ja liigutatakse luisku.
10.Terituspulk ei ole tegelikult teritamiseks vaid tera hoidmiseks, taastamiseks. Terasest terituspulk peab olema sama firma oma mis nuga, muidu ei toimi, keraamilised ja teemantpulgad sobivad kõigile nugadele.
11.Terituspulk on mõeldud rohkem kokanugadele kus terad õhemad ja teritusnurgad ( isegi 15 kraadi) väiksemad.
12.Jahinoa tera on siis terav kui asetades noa 30 kraadise nurgaga pöidlaküünele, see nuga edasi ei libise küüne peal.
13.Karva käeseljal lõikav nuga on nülgimiseks liiga terav.
14.Algul teritatakse nuga teemantluisuga 600-800 grit, siis viimistlemiseks 1000-1200 grit ja lõpuks keraamilise luisuga.
jyri

Re: Jahinoad

Postitus Postitas jyri »

Kaupo Kindsigo kirjutas: 12.Jahinoa tera on siis terav kui asetades noa 30 kraadise nurgaga pöidlaküünele, see nuga edasi ei libise küüne peal.
.

Seda tahtsingi teada,tänud.Loodan,et ka paika peab (y) ja "jahinoa" all mõtled ikka skinerit :D .
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jah, üldisemas mõttes on "skinner" nülgimisnuga, kumera, suusanina kujuga, mitte eriti pika teraga, 8-10 cm, ja teine levinud tera kuju jahinugadel on "fighter", sirge pika teraga 10-13, harvem kuni 15 cm teraga suur "võitlusnuga" millega hea siga torgata ja suuri lihatükke lahti lõigata (põdra kintsuliha). Veel on "puukko" soomlaste lemmik (sirge, tavaliselt 8-10 cm teraga) ja lapi-saami puukko mille tupp ja käepide erineva kujuga. Rootslastel-norralastel väga erineva kujuga jahinoad, eraldi noad kõhunaha lahti lõikamiseks. Kesk-Euroopa, Saksamaa stiilis jahinuga meenutab natuke väiksemat kokanuga jne.
jyri

Re: Jahinoad

Postitus Postitas jyri »

Nülgimise ja nahkamise vahe on see,et nülitakse karuslooma,kellelt tahetakse saada ainult nahka.Nahatakse aga lihakeret.Selline siis minu arusaam asjast.Nugadest peaaegu kõik õigesti kirjutatud-fighter mul talvel vööl, et sigu torgata,skinner teisel pool,et torgatud või lastud siga nahata.Mida aga ei saa skinneriga teha-see on nülgimine.Väga suur teritusnurk ja paks tera ei luba näiteks rebase või nugise sabaluud vabastada ja nende päraku ümber "puhtalt"lõigata-selleks otstarbeks mul ongi taskus kokkupandav "raseerimis" aparaat-nuga karvu lõikava peene teraga.Võjbolla keegi saab ka skinneriga,mina mitte.Sommide ja lappide puuko on neil küll igapäeva riistaks vööl,aga pikka nahkamist ei talu,vaja pidevalt luisuga "parandada"-niipalju minu tähelepanekutest.
Meelega ei nimeta skinneri marki,küsimus oli hoopiski teine,piisab vaid kõvadusest Rockwelli meetodiga-vist oli HR=52.Teras 420HC,kui õigesti mäletan.Lombitaguse päritoluga
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas sammal.habe »

nahastamine - on selline eestikeelne termin olemas. käib karusloomalt naha võtmise kohta.
nülgimine on lihuniku sõna, üldisemalt naha mahavõtu kohta näikse kasutatavat.
nahkamist pole varem kuulnud ega lugenud kusagilt.

mis aga saami nugadesse puutub, siis seda võin vaid kiita. juba aastaid on Strömeng'i väits vööl ja ajab ära kõik asjad.
(muide, saami kohta laplane öelda on sama mis eestlast tshuhnaaks nimetada)

jyri kirjutas:Nülgimise ja nahkamise vahe on see,et nülitakse karuslooma,kellelt tahetakse saada ainult nahka.Nahatakse aga lihakeret.Selline siis minu arusaam asjast. ...
jyri

Re: Jahinoad

Postitus Postitas jyri »

Tänud Sammal.habe,et kinnitad 2 eri terminit naha võtmisest,üks siis lihakere teine naha tarbeks.Kui sul õigus,siis mina eksin ja vastupidi.Peaasi on,et selgusele jõudsime.
Äkki oskad ka oma väite allikat nimetada,siis hinge peal läheb kergemaks.Muidu võib ju olla nii,et maakonniti on nii,teises maakonnas naa? :D Siinkohal ma mingil määral ei "nori",tahan selgust (y)
Ette tänades
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas sammal.habe »

kasvõi googel abiks. wiedemanni online-sõnaraamat on maas, ei saa paraku kontrollida

nahastamine näikse olevat uussõna ja tööstuslikuma nahavõtmise kontekstis.
näiteks Maaülikooli õppematerjalides: Nahastamine - Karusnahkade tapmisjärgne tehnoloogiline protsess tapmisest kuni oksjonikeskusesse saatmiseni...

naha nülgimise motiiv on vana asi, näiteks (väidetavalt põhjasõja-aegses) legendis nahakaupmees Pontusest - justnimelt nülgimisena.

järeldusena - nülgimine on vanem ja universaalsem sõna, nahastamine uuem ja spetsiifilisem, karusnahkade asjus kasutatav.

ent nugade teemast läheb see nüüd eemale, seega rohkem lingvistilisi nüansse ei arutaks siin.
ent ärgu unustatagu, et keel on voolav ja ei ole normatiivselt fikseeritud. seega on alati kohta asjakohastel uussõnadel ja terminite kasutus ei ole kivisse raiutud.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Joosep Käba »

Nahatustamine, konditustamine, sellised värdsõnad on ka kasutusel. Endale ei meeldi naisele(eesti fil.) ka ei meeldi ja manitseb korralikku keelt kasutama. :D
Et siis noa teemasse sobiv postitus. 8)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Skinner,fighter..... :M . Ei tea kas nuga kõlbabki teiste nähes välja võtta ja kui skinnerit küsid ,mis siis antakse? :)
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Jahinoad

Postitus Postitas aadu kadakas »

Jahinoa terituseks olen aastaid kasutanud teemantluisku "Dianova" (Boden Sweden). See on üks väheseid asju, mille soomlasedki on rootslaste asjadest väga heaks tunnistanud.
Vasta