Jahinoad

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

Tartu mehed saavad vast noa-nõu küsida herr Vanakarult ehk major Meelis Särelt. minu kogemust mööda ei ole ta info jagamisega kunagi kitsi.
http://www.postimees.ee/240704/tartu_postimees/139972.php
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Jorr ,ma ei tea kas mee räägime üksteisest mööda ,aga mina mõtlen höövlimasina tera ja Puukoi jutust sain ka aru ,et masina ,mitte käsihöövli tera.
Kivi kotti!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

jahinoad

Postitus Postitas jorr »

Jah ,küllap ongi nii,et mina mõtlesin käsihöövlit aga masina oma nati teise karastusega kindlasti.
noorus on ilus aeg
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Käsihöövliteraga peaks olema see lugu, et see kõva töörissta teras on sepistatud tera ettepoole peale ja ülejäänud on nö pehme teras. Sellest päris sellist nuga ei saa. Lisaks ärge raisake ilusaid höövliterasid! :)
Masinatera peaks olema tavaline HSS teras. See ongi mõeltud käiaga teritamiseks. Ja seda naljalt siniseks ei tohiks lasta. Samas peaks ta noa jaoks olema liiga kõva ja rabe.
Sae tera peaks just pigem liiga pehme olema. Kui ta just ülekarrastatud ei ole. Terase suhtes ei tohiks küll vahet olla kas nüüd puutöö või nülgimine vms. Rohkem tera kuju peaks rohkem rolli mängima.
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Postitus Postitas mudaahv »

Minu kogemused nugadega sellised,et siin kiidetud buck(1600eek) on liiga laia ja lühikese teraga. Kui vaja seal või kitselisel sitaaugu ümbert lahti lasta siis tera lihtsalt liiga lai,et seda korralikult teha. põdraga pole probleemi ja konks on buckil super hea. Tera peab hästi a metsas kiirelt teritamiseks vähe liiga kõva.
Teine koju riiulile jäänud nuga on martiini (350eek),musta sepisrauaga puidu voolimiseks mõeldud puss. tera ise nii kõva ,et algne teritus kestis 5-6 looma(siga -kitse) ja nüüd kui lõpuks nüriks läks mina seda enam teritada ei mõista. Tera ise väga hea kujuga, kuigi tsipa lühike.
Nuga millega metsas käin on Mora Erikson 2000 (180eek) tera kestab ilusti 1siga og 2 kitse ja teritamina on väga lihtne. minuarust ideaalne kõvadus jahipussili. Tera pikkus,laius ja kuju ka ideaali lähedasud.(nuga pole mõtetki võrrelda Mora ehitisnugadega mis on täis saast , ja tera kuju supervale). Selle noaga on veel see asi et pole liiga kahju ära kaotada ka,lähed ostad uue.
Kahe esimese noaga on veel see ,et ei sobi põrsa torkamiseks ka.
ahvina sündinud-ise rahul
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Üks rusikareegel peaks olema veel. Nuga ei tohiks olla tehtud roostevabast terasest. Roostevaba ei tekita teritamisel eriti hästi kida ja seda ei saa nii teravaks. Ebamugav koguaeg peab hea noa kuiva hoidma aga tasub ära.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Mudaahvi jutust koorus välja hea noatera saladuse võti - heast noaterast on vähe abi, kui teda teritada ei oska. Oma seltskonnaski tähele pandnud, meestel suht korralikud terad, aga ei lõika! Või kui lõikabki, siis lühikest aega.
Häda selles, et teritada ei oska, või ei viitsi. Sest korralik teritus nõuab oskust ja aega. Ja ei ole midagi imestada, kui ei oska, kui teritusega ehk jahihooajal ainult kokku puutud.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Äkki sa mudaahv valgustad ka meid, kus neid nn. mora eriksone müüakse ning kuidas teda teritad. Samas ka küsimus puukoile: kuda siis õige teritus käib?, millised on vale terituse põhivead?
ikka lõbusalt
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

jahinoad

Postitus Postitas jorr »

Kuna endal teritamine igapäevane tööülesanne siis arvan,et kõige suurem viga on just käiapeal siniseks laskmine.Kui ikka kõva tera ja on nüriks läinud siis tuleb leida aega ja varuda kannatust.Kasutada kindlasti mitme jämedusega luiske mis järjest peenemaks lähevad.Nuga on terav, kui kergelt vajutades teeb küünele jälje.Ise katsun pöidlaga kergelt üle noatera, kui terav on ei tohi tera olla libe vaid hästi peene karedusega.
Noateritamise kohta on ilmunud kalastajate ajakirjas "Fish"2002a. novembri numbris täitsa hea lugu just algajatele teritajatele.Seal toodud ära ka teritusnurk jms.
noorus on ilus aeg
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

No jõuabki see sile teritus vs saag ka siia foorumisse. :D
Mina olen seda usku, et noatera peab ikka võimalikult sile olema. Küünde lõikab ja hööveldab selline poolterav nuga ka. Minujaoks on asi terav kui käelt karvad lähevad vabalt.
Kui tera on ülevalt vaadates valge siis on ta juba väga nüri. Edasi käib nii, et jämeda luisupealt üheltpoolt niipalju nühkida, et moodustab kida teisele poole. Edasi on see kida lihvimine ühelepoole ja teisele. Kuini see ärakaob. Siis võib võtta peenemad luisud jne.
Aga kui tera on ümaraks lastud siis pole eriti muud varianti kui käiata. Kui kallis nuga tasub vesikäia proovida.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

aivar00 kirjutas:Äkki sa mudaahv valgustad ka meid, kus neid nn. mora eriksone müüakse ning kuidas teda teritad. Samas ka küsimus puukoile: kuda siis õige teritus käib?, millised on vale terituse põhivead?


Õige terituse ettekujutus, nägemata kasvõi teritusvahendeid on küsitav, aga üritan.
Kõige pealt tuleb noale käiata nn. pikk tera, soovitavalt vesikäiaga. Saab ka luisuga, aga siis soovitavalt peenema poolega, kui on käepärast selline kahe poolega luisk. Teritada niikaua, kui tera tundub juba hea, nii et käsivarrelt karva võtab. Põhiviga ongi selles, et arvatakse, nüüd hea küllalt. Selline teritus nürineb ka väga hea teramaterjali korral kiiresti ja taastamine aeganõudev.
Kui pikk tera peal, tuleb võtta ülipeen luisk (ise kasutan mingi musta tundmatu ülipeene kivimi tükki), ja nürima nurgaga anda teritusele viimane lihv, ka niikaua kui hakkab uuesti karva võtma. Kui pole teritusega harjunud, siis esialgu on väga raske seda nürimat teritusnurka hoida, kuna toetuspind praktiliselt puudub. Kui aga kindlat nurka ei hoia, jäädki teritama.
Soome sepateral on mul selline teritus aktiivsel kasutamisel püsinud kaks aastat, paistab, kannatab kolmandagi. Kui tera hakkab "väsima", siis taastamiseks kulub minut-poolteist, kõvema ragistamise järel nats rohkem sellesama ülipeene luisuga sama nüri nurgaga teritades. Kui taastamine läheb väga aeganõudvaks, tuleb alustada jälle pika tera pealeajamisest. Hea tera korral siis 2-3 aasta tagant.
Ja kui tahad, et teritus tõesti hea saaks, võtab see neetult kaua aega. Vähemalt mul.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

jahinuga

Postitus Postitas jorr »

Puukoil ju asi hästi välja toodud, lausa peensusteni.Aga aega võtab korralik teritus küll.Muide, see pöidlaga katsumine on selline,et selleks on kogemust vaja, mitte et sa tunned pöidla all karedust mis muidugi pole terav.Saag ka lõikab, kuid mitte noateral.Kui ametit õppisin olid ka omal käsivarred karvadest paljaks aetud aga asja sain selgeks ja tööjuures juba saeteraga nahka ei lõika.Ei tea mis ametit Ramamix peab aga minu töö nõuab noatera millega saab habet ajada.Ja õieti terav nuga peab õhus lendava juuksekarva risti pooleks lööma aga selleks peab ka õige teraga nuga olema.Ja käiamist soovitaks tõesti aint vesikäial ja sealgi võtab see omajagu aega sest käiates ei tohi tera värvi muuta.Aga lõputeritus, nagu Puukoigi ütles, on ehk kõige aeganõudvam ja tüütum töö.
noorus on ilus aeg
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Vesikäial noa tera siniseks lasta- on see üldse võimalik? Tavalisel mürgelkäial küll. Paar aastat Tallinnas Tondi ärikeskuses käies oli aega vaja parajaks teha ning siis sattusin nn. käiapoodi. Seal huvipärast küsisin mõnda peenemat käia, millega saaks kodus puuri ja ka nuga teritada. Kuna lihtsaid käiasid neil ei olnud, siis pakuti mulle mõni kroon alla 1000 .- maksvat valget värvi käiaketast, milline pidi olema spetsiaalne terituskäi. Nimelt pidi ta sisaldama mingit ainet, milline jahutab käiamisel metalli. Kasutama pidid selliseid käiasi treiterade ja freeside teritamiseks. Ise pidasin antud isendit liig kalliks, kuna paigaldades antud isendi käia külge, egas siis viitsi iga väikse "sutsu" tavalise raua käiamise pärast teda sealt ära võtta. Pealegi palju siis sellise käia peal seda nuga teritad. Nüüd aga juba kahtlen, et peaks ära ostma, sest metallipuure vaja väga tihti kodus teritada.
ikka lõbusalt
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Vesikäial on jah suht kahtlane kas tera siniseks saab. Eeldusel, et vesi ikka leige on. Puuriterad jne on HSS terasest ja need ei karda käiamist. Seda küll, et tavalise tera võiks vahetada valge peenema tera vastu. Hinda ei oska kommenteerida.
Kui vigadest rääkida siis teiste kohta ei oska muidugi öelda. Foorumitest ja ajakirjandusest leitud kõige sagedam viga on see terituspulk. Ma ei mõtle, et ta paha ja mõttetu asi on. Ei pigem vastupidi. Aga selle asja nimi on vale.
Teritamiseks kasutan mina ühte sünteetilist luisku. Mul on mingi väike kollektsioon ka neist. Vahel olen kasutanud ka naturaalset Gotlandi luisku mille õde tõi.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Meie kasutame teemantluiske ja enda hariduse kohta saab päris teravaks. Kuigi ise arvan et ise vale nurga alla teritan, kuigi olen katsunud valmistaja poolt ettelastud nurka hoida ja nuga pole ka just teab mis. Kuid huvitav on see, et ''põtrade'' pala suhu lõikamise nuga on parem, kui Hiinas kokkutaotud jahinuga,mis konksuga ja puha :lol: . Kui nüüd tera kuju poolest uut nuga otsima hakkan, siis peaks see olema klassikalise jahinoa kujuga või siis vaja kaks nuga, üks nahastamiseks, konksuga ja kumera teraga, ja teine lihakeha kallal õiendamiseks ning ka torkamiseks.
Vasta