Noa teritamine

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
MMM
Postitusi: 3
Liitunud: P Aug 09, 2015 1:06 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas MMM »

Tere,

selline teritamisega veidi seotud küsimus, et tahaks endale ise noa teha ja terasetükk olemas, aga sellele vaja kuju anda. Kui endale sadu eurosid maksvat käia osta ei taha, siis mis riistaga on kõige parem seda tööd teha? Mõnda konkreentset teemantluisku või -kivi või -viili oskate soovitada omast kogemusest? Väikese teritamisluisuga seda päris ei tee.


Ette tänades,
MMM
jants
Postitusi: 43
Liitunud: T Veebr 09, 2010 5:45 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas jants »

MMM
Postitusi: 3
Liitunud: P Aug 09, 2015 1:06 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas MMM »

Tänud, seal on tõesti lugemist.

Minu paar senti ka teritamise teemasse, äkki abiks mõnele:
- Mul on Spyderco teritaja, millest eespool juttu ja mitte miski ei ole teritamata jäänud. Kasutada väga lihtne ja tulemus kiire. Victorinoxi asjad on teravad hetkega ja VG10, Sandvic 12C27 ja D2 pussid ka kaua ei võtnud - mõni minut vaid.
- Ma olen enamus oma nuge teritanud 40 nurgaga (teranurk) ja mul küll midagi teravamat vaja ei ole. Kui kööginuga ajab 40 nurgaga teritades käel karvu ja lõikab peldikupaberit, siis mis ma veel teravamaga teen? 40 peaks paremini hoidma ka ennast kui väiksemad nurgad.
- Noa nurga vaidluste juures on mul kuri kahtlus, et sageli räägitakse (ka selles foorumis) noa tera nurgast ja mis nurga all teritaja noa tera suhtes on, läbisegi. See nurk aga erineb 2x: kui paned teritaja noa suhtes 15 kraadi nurga alla, siis tulemuseks on 30 kraadine teritus.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas aivar00 »

Avastamisrõõm missugune :lol: - Gatko komplektil näiteks soovitus juures jahinuga 25 kraadi - seega siis MMM jutu järgi teritusnurk 50 kraadi. Sinu 40 pooleks teha on 20 ja toda soovitab Gatko kööginoale :lol: .
Kui nüüd aga reaalsusest rääkida, siis teritusnurkasid arvestatakse ikka selle nurga järgi mille järgi teritad ühte külge :oops:
Sama fenomen kui rääkida ehituses mõõtudes - külamehel ikka cm ja tootjal mm :lol: :lol:
ikka lõbusalt
jyri

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas jyri »

kalur kirjutas:Mitu looma siis sellise superteritusega noaga on võimalik järjest nülgida.

Vot see küsimus puudutab mind eriti, kelle käed ei kasva päris õigest kohast.
Originaalterituses uue Buck nülgimisnoaga sai lisa teritamata üle 5 põdra( kahekesti), ehk vähemalt 2 põtra ühe noaga lisaterituseta.
Peale seda pole õnnestunud ei endal ega teistepoolt teritatud samale noale sellist tulemust saavutada. Kasutades erinevaid teritust hõlbustavaid seadmeid.
Karvu lõikab, ajalehte lõikab, kõik on ilus, aga maksimumiks ühe sea, seegi maksimaalselt kesik, nülgimine.
Etteantavad nurgad siis 20...24 ( ühele poolele) läbiproovitud .
Mul alati taskus keraamiline luisk, mõned tõmbed ja lõikab jälle super (y) , ainult et lühikest aega.
Kuri kahtlus on, et isegi üks lisateritus "võtab maha" pinnalt eritöödeldud kihi ( karastus, lasertöötlus, ultrasagedus töötlus vms) , sest nende paksus teral on ainult mõni mikron.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas Mart »

Lisaks teritusnurga kraadile mängib ehk rolli millise abrasiivsusega teritusvahend on. Kui tera on luubi all vaadates nagu saag, siis kui sael hambad maas, siis ei lõika ju. Teiseks ei ole vähemtähtis ka terituse kuju, kas sirge või kumer. Kumer hoiab kauem tera. Kokkuvõtteks - lõppteritus võimalikult peene abrasiiviga ja kumer teritus, siis hoiab ka tera.
MMM
Postitusi: 3
Liitunud: P Aug 09, 2015 1:06 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas MMM »

aivar00 kirjutas:Avastamisrõõm missugune :lol: - Gatko komplektil näiteks soovitus juures jahinuga 25 kraadi - seega siis MMM jutu järgi teritusnurk 50 kraadi. Sinu 40 pooleks teha on 20 ja toda soovitab Gatko kööginoale :lol: .
Kui nüüd aga reaalsusest rääkida, siis teritusnurkasid arvestatakse ikka selle nurga järgi mille järgi teritad ühte külge :oops:
Sama fenomen kui rääkida ehituses mõõtudes - külamehel ikka cm ja tootjal mm :lol: :lol:


Minu point ei olnud see, et millest on õige rääkida, vaid et arutajad võiksid ühel lainel olla kummast räägitakse.

Ja siinkohal ei ole päris nii, et tootja räägib ühte ja külamees teist. Kui sa ütled, et Gatko räägib ühe külje nurgast, siis Spyderco teritaja puhul on teritaja peale ja juhendisse märgitud just kahe külje nurk. :wink: Väga lihtsalt tekib olukord, kus Gatko ja Spyderco omanikud räägivad teritamisest ja mõlemad arvavad, et teine pool on peast ogar, kuna üks tahab teise arvates nuga teritada 2x40 kraadi ja teine esimese arvates 15 kraadi nurgaga. :lol:
jyri

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas jyri »

Mart kirjutas:Lisaks teritusnurga kraadile mängib ehk rolli millise abrasiivsusega teritusvahend on. Kui tera on luubi all vaadates nagu saag, siis kui sael hambad maas, siis ei lõika ju. Teiseks ei ole vähemtähtis ka terituse kuju, kas sirge või kumer. Kumer hoiab kauem tera. Kokkuvõtteks - lõppteritus võimalikult peene abrasiiviga ja kumer teritus, siis hoiab ka tera.


Oot
Kas see tähendab, et noa tera PEAB olema "hambuline", et paremini ja pikaajalisemalt lõigata ?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas Pauli »

Mardi jutu mõte oli ikka vastupidine: mida siledam tera on, seda kauem ta püsib. Kui tera on hambuline, kuluvad need mikrohambad õige kähku ära ja ongi nüri.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas aivar00 »

Kuii sa teritad Fiskarsi teritajaga nuga, siis toopidi ka noa tera tegema nn. laineliseks. Alguses võtab hästi ja sama kiiresti ka nürineb.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Noa teritamine

Postitus Postitas jyri »

Mul on "tellitava" nurgaga, kahe karedusega teritaja, kus lisakas ka fikseeritud nurgaga "hambutaja" olemas.
Küsisin, et mis enne- teritamine kindla nurgaga siis "hambutamine" või vastupidi.
Enne ainult teritasin.Kord 20 kraadi serv, kord 24. Tulemustes vahet ei tuvastanud. Nüüd lasin hambad peale, homme lähen proovima (juhul kui õnnestub mingigi notsu taudisurma piinadest vabastada).
Vasta