Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
CaveMan
Postitusi: 41
Liitunud: T Nov 19, 2013 5:04 pm

Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas CaveMan »

Mul tekkis sõbraga arutelu, kas autos olles või autoga sõites võivad vintpüssi küljes olevas padrunisalves olla padrunid. Eeldame, et relv on registreeritud jahirelvana, relv on relvakotis ning padrunipesas padrunit ei ole ehk relv ei ole laetud.

Toon välja järgnevad punktid.

RELVASEADUS
§ 49. Relvakandmine
Relvakandmise all mõistetakse käesolevas seaduses relva endaga kaasaskandmist väljaspool hoiukohta.
§ 50. Relva ja laskemoona kandmise üldine kord
(1) Relva ja laskemoona võib kanda koos vastava relvaloa või relvakandmisloaga.
(2) Relva ja laskemoona tuleb kanda avalikus kohas varjatult ning viisil, mis välistab nende kadumise või sattumise teise isiku valdusse, samuti juhusliku kahju tekitamise. Kantava tulirelva, välja arvatud revolvri padrunipesas ei tohi olla padrunit.
(6) Jahitulirelva ja jahiseaduse § 27 lõike 1 mõistes jahivibuna kasutatava sportvibu kandmist jahil reguleerib jahiseadus ja selle alusel väljaantud õigusaktid.
§ 54. Relva ja laskemoona edasitoimetamine
(1) Relva ja laskemoona edasitoimetamise all mõistetakse käesolevas seaduses relva ja laskemoona endaga kaasaskandmist nende ühest kohast teise toimetamise vajaduse korral ilma relva vahepealse kasutamise eesmärgita ja sõltumata asjaolust, kas sellega kaasneb sõiduki kasutamine või mitte.
§ 55. Relva ja laskemoona edasitoimetamine füüsilise isiku poolt
(1) Relva ja laskemoona edasitoimetamise õigus on soetamisluba või relvaluba, samuti käesoleva seaduse §-s 80 nimetatud luba omaval füüsilisel isikul.
(2) Edasitoimetatav relv peab olema tühjaks laetud ja lahti võetud või pakitud viisil, mis ei võimalda relva kohest kasutuselevõttu.

JAHISEADUS

§ 23. Jahipidamine
(3) Jahipidamiseks ei peeta:
4) jahimaal viibimist püssikotis või kabuuris oleva laadimata jahitulirelvaga

JAHIEESKIRI

§ 7. Jahiohutuse nõuded jahirelva transportimisel ja käsitsemisel
(2) Transpordivahendis peab jahirelv olema laadimata ning püssikotis või kabuuris, välja arvatud jahipidamisel paadist ning vahetult enne lasu sooritamist metsseajahil seisva mootoriga mootor- või maastikusõidukist.
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.

-----------

Vabalt võib olla, et mul midagi jäi kahe silma vahele. Siit küsimused.

Selguse huvides. Kui ma lahkun koos relvaga relva hoiukohast (kodust) ja suundun jahimaale, kas see tegevus on relvakandmine või relva edasitoimetamine?
Kui see on relva kandmine, siis tohivad padrunisalves padrunid olla.
Kui see on relva edasitoimetamine, siis ma täpselt ei saa aru. Kas tühjaks laetud relv tähendab, et salv on samuti tühi või tähendab see ikka, et padrunipesas ei ole padrunit? Kas pakitud viisil, mis takistab selle kohest kasutuselevõtu tingimuse täitmise nõue on täidetud kui relv on relvakotis?

Kui minu kirjeldatud tegevus on relva edasitoimetamine, mitte relva kandmine ja selle tegevuse käigus peab salv tühi olema, siis on teema ammendunud.

Samas on seaduses kirjas, et relvaloaga on lubatud relva kanda ja minu hinnangul on minu kirjeldatud tegevus relva kandmine, kuna mul on plaanis seda kasutada mitte toimetada ühest kohast teise.
Seega sellisel juhul võiks nagu kodust lahkudes salv koos padrunitega relva küljes olla.

Nüüd jõuan jahimaale ja relv on endiselt relvakotis. Jahiseadus § 23 kohaselt ma ei pea jahti, järelikult võib salv täis olla.
Kui ma võtan relva kotist välja, algab jaht. Kui olen sõidukist väljaspool, tohivad padrunid salves olla. Kui ma olen sõidukis, siis vaatan jahieeskirja § 7 ja ei tohi padrunid salves olla.

Kui kõik minu eelpool kirjutatud on õige, siis nüüd on mul põhiküsimus:
Kui ma viibin jahimaal seisvas või sõitvas sõidukis koos relvakotis relvaga, kas see on vastavalt relvaseadusele relva kandmine ja salv võib padrunitega relva küljes olla? Või kuna relvaseadus ütleb, et jahirelva kandmist JAHIL sätestab jahiseadus, siis peaksin lähtuma ikkagi vastavast jahieeskirja punktist ja ei tohi? Samas tuletame meelde, et relvakotis relvaga jahialal viibimine ei ole jaht.

Palun teie arvamusi!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas pktaks »

kas autos olles või autoga sõites võivad vintpüssi küljes olevas padrunisalves olla padrunid.

Vastasid ise oma küsimusele:
2) Transpordivahendis peab jahirelv olema laadimata ning püssikotis / kabuuris...
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.


Mis vajadus on sul transportida relva, millel on salves padrunid sees?
Viimati muutis pktaks, E Veebr 08, 2016 10:51 am, muudetud 1 kord kokku.
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas GC »

pktaks kirjutas:
kas autos olles või autoga sõites võivad vintpüssi küljes olevas padrunisalves olla padrunid.

Vastasid ise oma küsimusele:
2) Transpordivahendis peab jahirelv olema laadimata ning püssikotis / kabuuris...
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.


Mis vajadus on sul transportida relva, millel on salves kuulid sees?


Aga kuulaks mõne koeramehe kommentaari, kuidas nad koerale ette sõidavad ja kohta vahetavad, näiteks metssea jahis!?
Ja kas ATV on transpordivahend?
koos koeraga
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas andrus »

Salv on alt ära ja lukk lahti. Autost väljudes võtab salve kinnitamine ja luku kinni lükkamine olematu aja.
Mees kes istub autosse laetud relvaga või ta kinnise lukuga relv vaatab kellegile otsa saab ta vastu pead ja edaspidi kõnnib jala.
Jah,kotti panekuga ei suvatsegi aega raisata.
Nii lihtne see ongi.
jahismurf
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas rajaleidja »

pktaks kirjutas:
kas autos olles või autoga sõites võivad vintpüssi küljes olevas padrunisalves olla padrunid.

Vastasid ise oma küsimusele:
2) Transpordivahendis peab jahirelv olema laadimata ning püssikotis / kabuuris...
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.


Mis vajadus on sul transportida relva, millel on salves kuulid sees?

Näiteks torusalvega relva on suht tülikas tühjaks laadida. Kui kuuli rauas ei ole, siis tekib teinekord tahtmine torusalve tühjaks mitte laadida, kui ongi vaja 4-500m kuhugi ette sõita. Aga harjumusest saab seda siiski reeglina tehtud.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas honkomees »

andrus kirjutas:Salv on alt ära ja lukk lahti. Autost väljudes võtab salve kinnitamine ja luku kinni lükkamine olematu aja. ...
kui mul on kotis relv ja salv alt ära siis enamasti relva haarates ja metsa sööstes jääb salv püssikotti, st. et laskekohale jõudes hakkan relva laadima ja ülla-ülla - salve ega padruneid pole. Mu arust on see absurdne nõue, et relvale kinnitatud salves ei tohi padruneid olla. Teine teema et torus ei ole padrunit, ehk mis tegelikult, reaalses elus tähendab laadimata relva.

Lisaks pole kusagil seletatud, mida tähendab relvale kinnitatud salv - mina oma talupojamõistusega saan aru, et see tähendab, et kui ma relva kätte võtan, siis salv kukub maha. St. et salv on relva küljes aga nö kinni klõpsamata ja kõik on ok?

Mida tähendab püssikotis olev relv - kas kott peab ka lukus olema ja mitu % lukus. Tavaelust võrdlusena on pintsak seljas ka siis kui see pole kinni nööbitud! St tähendab, et kui relv on lahtises kotis siis on ta kotis!

tegelikult pole keegi vastajatest süüvinud küsija küsimustesse!!!
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas andrus »

Muretse taskutega vest ja hoia seal oma salvesid.
Unustamine ja laiskus/mugavus ei kaalu üle elementaarset ohutust.
Suht ebamugav on olla kui mingi vend tuiab teiste vahel või on autos salv all ja lukk kinni. Aga kui püss on kotis ei ole sellist tunnet.
Soomes ma näiteks pole kordagi kohanud kus tuiataks ringi püss seljas. Relv võetakse kotist alles laskekohas,jaht läbi...kohe kotti.
jahismurf
kalur
Postitusi: 427
Liitunud: N Veebr 10, 2011 6:20 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas kalur »

Andrus. Teil seal Lääne -Virus ikka kord päris käest ära. Lõuna Eestis ei anna keegi sellise eksimuse eest vastu pead. Meite pool saad kohe kuuli. :lol:
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas andrus »

See rohkem selline moraalne lõuks. ;)
Ikka jälle on eestis juhuseid kus keegi jahil kellegile hooletuse tõttu tina on andnud. Ja kui palju on neid juhuseid kus isekeskiski suurt ei räägita,et kellelgi jälle püss lahti läinud aga "õnnelikult".
jahismurf
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas Välek »

Kunagi üks härra rääkis tv-s, kuidas hakkas autost relva välja tõmbama ja käis pauk. Verd oli pulseeruvalt käest pursanud. Keegi oli luku kinni pannud.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas aivar00 »

Millest selline segadus - kui jahirelvale on kinnitatud salv, millises on padrunid on relv laetud. Järelikult sellist relva sa autoga ringi sõites kotis omada ei tohi. Jõuad jahipidamise kohta jätad auto seisma, võtad relva kotist välja ja võid laetud salve relvale kinnitada ning laskepaigale jalutama hakata. Kas koti lukk on transportimise ajal kinni või lahti ei oma tähtsust :oops:
Selle punkti on seadusandja tõenäoliselt ära unustanud...
Nüüd võid seisvas mootorsõidukis samuti laetud relvaga olla. Ringi sõita ei tohi.
Ka Honkomehe kirjeldatud salve hoidmise viis - ei ole kinni klõpsatud, kuid padrunid on salves on tõenäoliselt seadusandja ära unustanud. Saan väga hästi aru, et seda kõike on vaja kiireks lasu sooritamiseks - looma nähakse ikka tavaliselt juhuslikult. Enda ja jahikaaslaste ohutuseks aga soovitan nendest tingimustest kinni pidada.
Enda poolautomaadil võtan salve alt ära ja pistan taskusse. Relv kohvrisse või kotti ja kogu moos. Salve kinnitan relvale alles laskepaika jõudes kus ka padrun läheb rauda.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas honkomees »

aivar00 kirjutas:.... salve hoidmise viis - ei ole kinni klõpsatud, kuid padrunid on salves .... seda kõike on vaja kiireks lasu sooritamiseks ... võtan salve alt ära ja pistan taskusse ... Salve kinnitan relvale alles laskepaika jõudes kus ka padrun läheb rauda.

Tegelikult ei ole vaja lasu kiireks sooritamiseks, mul on vaja just salve transportimiseks. Püss seisab seifis salv all, võtan välja, panen kotti ja viin autosse, seal tõmban kotiluku natike lahti ja klõpsan salve lahti, et oleks seadusele vastav. No ja laskeliini lähistele jõudes võtan püssi kotist klõpsates salve kinni ja tõmmates püssiluku lahti ning nii kõnnin laskekohale, seal panen vööl olevast padrunitaskust lisapadruni rauda ja salv on varuks all. Kas minu tegevustes on mingi rikkumine?

Padrunitaskust ikka aeg-ajalt mõni padrun kaob, aga salve kaotus on tõsisem mure.

Taskusse ei taha salve panna, tihti on õnnestunud taskust mööda panna ja pärast lõbusalt aega viita salve otsides :lol: Samuti käid ju enne pool päeva piiramas ja jala kusagil rägastikus üle puude ja ojade turnides, kui püss autos ja salv taskus on samuti hea võimalus salv ära kaotada.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
FIK
Postitusi: 31
Liitunud: T Sept 01, 2009 8:42 am

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas FIK »

Relvaseaduses selline klausel:
(2) Relva ja laskemoona tuleb kanda avalikus kohas varjatult ning viisil, mis välistab nende kadumise või sattumise teise isiku valdusse, samuti juhusliku kahju tekitamise. Kantava tulirelva, välja arvatud revolvri padrunipesas ei tohi olla padrunit.

Siit küsimus... Mille poolest erineb revolver püstolist?
Nii revolver, kui ka püstol võib olla kahetoimeline - SA/DA.
Kandes püstolit, peab padrunipesa olema tühi, revolvril on samas padrun padrunipesas lubatud.
Püstolil on võimalus lisaks allalastud kukele ka kaitseriiv peale panna - ohutus on tagatud.
Millest selline mõtetu seadusepügal?
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas Välek »

honkomees kirjutas:
aivar00 kirjutas:.... salve hoidmise viis - ei ole kinni klõpsatud, kuid padrunid on salves .... seda kõike on vaja kiireks lasu sooritamiseks ... võtan salve alt ära ja pistan taskusse ... Salve kinnitan relvale alles laskepaika jõudes kus ka padrun läheb rauda.

Tegelikult ei ole vaja lasu kiireks sooritamiseks, mul on vaja just salve transportimiseks. Püss seisab seifis salv all, võtan välja, panen kotti ja viin autosse, seal tõmban kotiluku natike lahti ja klõpsan salve lahti, et oleks seadusele vastav. No ja laskeliini lähistele jõudes võtan püssi kotist klõpsates salve kinni ja tõmmates püssiluku lahti ning nii kõnnin laskekohale, seal panen vööl olevast padrunitaskust lisapadruni rauda ja salv on varuks all. Kas minu tegevustes on mingi rikkumine?

Padrunitaskust ikka aeg-ajalt mõni padrun kaob, aga salve kaotus on tõsisem mure.

Taskusse ei taha salve panna, tihti on õnnestunud taskust mööda panna ja pärast lõbusalt aega viita salve otsides :lol: Samuti käid ju enne pool päeva piiramas ja jala kusagil rägastikus üle puude ja ojade turnides, kui püss autos ja salv taskus on samuti hea võimalus salv ära kaotada.

Honkomees, kas relva ja padruneid tohib seifis koos hoida?
CaveMan
Postitusi: 41
Liitunud: T Nov 19, 2013 5:04 pm

Re: Relva kandmine, relva edasitoimetamine - puust ja punaseks

Postitus Postitas CaveMan »

Tore, et teema on elavat arutelu tekitanud. Ma olen veendunud, et enamik meist teaks ka ilma seaduseta kuidas relvaga on ohutu ringi käia. Ilmselt leidub ka tegelasi kes eiravad igasuguseid ohutusnõudeid, üks-kõik mis seadusesse on kirjutatud.
Ohutus on jahipidamisel kõige olulisem ja seadused selleks ongi, et seda toetada. Me võime arutada siin ka erinevaid ohutuse ja ohtlikkuse nüansse aga teema püstitamisel oli mul huvi aru saada, kuidas siis erinevate seaduste põhjal seda konkreetset situatsiooni tõlgendada.
Me peame lähtuma relvaseadusest, jahiseadusest ja jahieeskirjast. Igaüks toetab järgmist. Miks mulle see teema huvi hakkas pakkuma on see, et minu meelest on siin väike ebaloogika.

Ühisjaht on väga jaht ja selle ohutusnõuded on jahieeskirjas veel täpsemalt ära kirjeldatud. Sellega on kõik selge. Pigem on praegu teemaks kust algab jaht ning kus on piir relvaseaduse ja jahieeskirja vahel.

pktaks kirjutas:
kas autos olles või autoga sõites võivad vintpüssi küljes olevas padrunisalves olla padrunid.

Vastasid ise oma küsimusele:
2) Transpordivahendis peab jahirelv olema laadimata ning püssikotis / kabuuris...
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.


Jah, kui lugeda ainult jahieeskirja seda punkti, siis nii ongi, et ei tohi. Aga hakkame nüüd siit mööda seaduseid tagasi liikuma.
Jahieeskiri kehtib jahipidamise kohta. Seega vaatame mis on jahipidamine. Leidsime punkti jahiseadusest:
(3) Jahipidamiseks ei peeta:
4) jahimaal viibimist püssikotis või kabuuris oleva laadimata jahitulirelvaga.

Uuesti ja uuesti lugedes jõudsin järeleusele, siit peaks nüüd hüppama punkti juude:
(3) Laadimata jahirelvaks loetakse relva, millel ei ole padruneid rauas ega relvale kinnitatud salves.

Seega sain ma nüüd aru, et kui viibin jahimaal, siis ei tohi.

Aga kui ma ei ole jahimaal vaid mujal, relvakotis relvaga, siis ei loeta seda jahipidamiseks ja järelikult nagu jahieeskirja vastav punkt ei kehti.
Kuna ma ei pea jahti ja mul on kaasas relv, siis peame liikuma edasi relvaseaduse juurde:
(6) Jahitulirelva kandmist jahil reguleerib jahiseadus

Kuna ma ei ole endiselt jahil vaid viibin kuskil mujal relvakotis relvaga, siis peaksin ilmselt lähtuma relvaseaduse paragrafist:
§ 49. Relvakandmine
Relvakandmise all mõistetakse käesolevas seaduses relva endaga kaasaskandmist väljaspool hoiukohta.
§ 50. Relva ja laskemoona kandmise üldine kord
(1) Relva ja laskemoona võib kanda koos vastava relvaloa või relvakandmisloaga.
(2) Relva ja laskemoona tuleb kanda avalikus kohas varjatult ning viisil, mis välistab nende kadumise või sattumise teise isiku valdusse, samuti juhusliku kahju tekitamise. Kantava tulirelva, välja arvatud revolvri padrunipesas ei tohi olla padrunit.

Et oleks päris selge mida ma küsin, siis toome näiteks sellise situatsiooni:
Sõidan üksinda autoga, oletame Tallinnas. Autos vintpüss, padrunid salves, salv relva küljes, padrunipesa tühi, relva lukk kinni, relv kotis, relvakoti lukk kinni. Politsei peab rutiinse kontrolli käigus auto kinni, näeb tagaistmel relvakotti ning palub seda esitada. Relv sellises olekus nagu eespool kirjeldasin. Kas ma olen rikkunud mingit seadust ja saan karistada või JOKK olukord?

Ja, et oleks veel selgem, miks mul on vaja sõita Tallinnas padrunid salves, siis mingit vajadust selleks ei ole. Huvitab seadusest aru saada.
Vasta