optika rist

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
volla
Postitusi: 1
Liitunud: L Okt 22, 2005 11:30 am

optika rist

Postitus Postitas volla »

tahaks arvamusi teemal peenike vs. jäme rist
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

vastuseks

Postitus Postitas Arles »

Peenike ikka, jäme varjab ju sihtimiskoha. Mida paremad oskused, seda peenem rist. Ja miskit punatäpi kobakat kesk sihtimispilti (positiivne iroonia, mitte midagi halvustavat) ei leia sa ka kaupo või priidu püssidelt. Ennem olgu peenike rist kui odav täpp.
Aga oma püssi ja optikat pead muidugi hästi tundma.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Oleneb ju.
http://www.binocularsdirect.com/rsrf.html

Kui mees tahab hämaras siga-põtra-kobrast tulistada siis jäme väidetavalt parem.(leupoldi german #1 või #4)
Tiirus pingilaskmist (benchrest) tehes võimalikult peenike keskmine rist vajalik hea tulemuse saamiseks.(leupoldi crosshair)
Väikse peene punaristiga sobib enam-vähem mõlemiks minu arvates.(leupoldi illuminated duplex või illuminated german #4)
Mulle tundub, et täpid(puna või niisama) pole head.
Hundist toakoera ei saa.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Eks inimeste maitsed ole erinevad. Kaldun arvama, et iga mees, kes on endale mingi optika muretsenud kiidab enda optikal olevat risti. Samas inimene pidi ära harjuma kõigega, mis ei tapa. Niipalju kui on õnnestunud ise optikatesse vaadata, siis iga võõras tundub esmapilgul harjumatu. Endal on äärtes jämedam joon ja keskel peenem. Osadel optikatel on joon päris jäme. Nendega tundub pimedas asi parem olema, sest siis paistab rist ka tumedal foonil välja. Peenike ei taha hästi paista. Samas kui lumi maas,siis ei ole ka peenega probleemi. Selles suhtes olen Arlesega nõus, et peenike on parem, kuid halva nähtavusega tundub jämedam etem olema. Peenikest tuleb lihtsalt pimedas mõned korrad liigutada üles-alla ja kui kõrgus käes, siis vasakule-paremale(et tumedalt loomakogult eriti sealt saaks risti äärejoone järgi heledamalt foonilt kätte). Samas kui asi ikkagi kahtlane, siis tuleb jätta laskmata. Samas usun, et ega see jämedamgi väga palju juurde ei anna, lihtsalt lasu saab kiiremini ära sooritada. See kehtib ikkagi varitsusjahi kohta. Samas kui ajujahil ere päike otse optikasse paistab, siis peaks ka jäme rist etem olema. Samas seda punast täppi ja risti ei fänna. Kui enda optikal selline asi olemas oleks, siis "kiidaks" ka tõenäoliselt (täpiomanikud ankde armu).
ikka lõbusalt
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

aivar00 kirjutas:.....
Samas seda punast täppi ja risti ei fänna. Kui enda optikal selline asi olemas oleks, siis "kiidaks" ka tõenäoliselt (täpiomanikud ankde armu).


Jätame ellu (y) :lol: (sest mõnel saab täpi sisse-välja ju lülitada) :!: :D
nt too Illuminated German #4.
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Avaldan kah oma arvamust selle täpiga ja täpita vaidlusesse. :D Ma kasutan kaht zeissi 56 mm täpiga ja 42 mm täpita. Ja selle teise 42mm sihiku ostsin just selle pärast täpita, et esimese sihiku praktilise kasutamise käigus sai selgeks, et seda täppi tegelikult minul küll vaja ei lähe. :) Kui lasta näeb pimedas, siis näeb ka ilma täpita ja tavaliselt kui laskmiseks läheb siis pole lihtsalt meeles seda tulukest käima lülitada. :roll: Niisis ongi tema roll selles, et aeg ajalt tuleb sinna uusi patareisid osta, kuna ta on olemas ja peaks siis ka ju töötama. Aga vahest ununeb jalle paariks nädalaks kappi tööle, siis tuleb jälle uued patakad hankida.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Jah, mul ka punast täppi pole. Aga tahtsin. Siis hakkasin mõtlema, et ka täpiga saab lasta ainult siis kui sihtmärk nähtav. Samas kui sihtmärk nähtav on vähegi kvalitetsemal asjal ka rist nähtav. Ülejäänud lisakroonide eest võtsin oopis suuremad parameetrid, ehk siis 56mm ots ja 30mm toru. Töötab. :D Lihtsalt minu mõttekäik ei vaidlusta absoluutselt täpiga asjade olemasolu.
PS. Seda Kaupol oleva asja risti oleks küll põnev öösi proovi.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Minul on see Bushnell 1-2-3 Firefly'ga,pole veel reaalselt jahil seda vastavalt instruktsioonile kasutanud,s.t. lambiga seest valgustanud.Eile siis lihtsalt koprajahil sai proovitud,kõik hea,aga risti keskpunkt võiks ka fikseeritud olla,selle koha peal must auk,suurema looma laseb ära,vähema elukaga problemaatiline.Samas tunnen,et ikkagi oleks vajadus täpi järele,sest optika ikkagi võimaldab tulistada küllalt hämaras nii kuni 100m kindla peale,aga ilma täpita mitte.Hämaruse all mõtlen seda,et palja silmaga sinna 100m hästi ei näe,aga läbi optika küll.
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Härrased tähelepanu

Postitus Postitas Arles »

Juhin tähelepanu pisukesele iseärasusele oma tekstis - juttu punasest kobakast. Nimelt on paljudel peal selline punatäpp, mis looma taustal igavesti suur. Siin avaldatud arvamus, et jämedama ristiga veel pea-aegu saaks lasta, aga peenemaga mitte - see on küll koht lasu kaalumiseks ka jämedama ristiga. Valgustatud peene rist mõistlikul kasutamisel natuke ehk jah abiks. Kes oskaks arvata, mitu reaalset laskmisvõimaluse minutit see suveõhtul juurde annab? Talvel vast 2 ...
Jämedama ristiga saab küll lasta suuri loomi, aga väikeste loomadega metsatingimustes (mitte tiiru omades:)) on ikka probleem küll. No on paganama raske sihtimiskohta näha. Äkki ma olen imelik ja pedant oma sihtimissoovidega? Muuseas, Kaupo uue ristiga sai kärbest 100 m peal sihtida (kui ta seda juba mainida eip jõudnud).
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ma vaidleks siin selle valgustatud/helendava risti jahi aega pikendava minutite osas veidi vastu.Nimelt on küllalt olukordi kus näiteks pilvine täiskuu aeg ,ilma kuuta lumi maas ,heledal kõrrepõllul jne.on pea võimatu tavalise ristiga sihtida ,olgu siis see rist jäme v peenike .Samades tingimustes annab aga see valgustatud rist/täpp võrreldamatud eelised. Nii siis pole ma nende meeste väitega küll nõus ,kes ütlevad ,nagu see helendav rist pikendaks jahi aega ainult loetud minutid! Kellel sellist optikat pole ,neile võib igaljuhul julgustuseks öelda ,et tasub ikka muretseda küll!
Kivi kotti!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Härrased tähelepanu

Postitus Postitas kakuke »

Arles kirjutas:Jämedama ristiga saab küll lasta suuri loomi, aga väikeste loomadega metsatingimustes (mitte tiiru omades:)) on ikka probleem küll. No on paganama raske sihtimiskohta näha.

Mina jälle ei kavatse kellegile vastu vaielda :D vaid küsin, et mis asi saab olla väiksem ujuva kopra peast (laskmispiirkonnaks mitte terve pea vaid kõrva ja silma vaheline ala)? Laskmine toimub tavaliselt suht võsas ja laskmine toimub vaata, et enda jalge alla. Koprajaht üks minu lemmikjahte ja "jämeda" risti kasutaja. Olen edukalt sama ristiga lasknud ka rebast ja hane suht kaugelt ja ei kurda, punatäppi tahaks kunagi näppida. :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Kakuke.Jutt jumala õige ! Ise näpin sujuvaltreguleeritavat punast risti lisaks :Zeiss-Diavari Z2,5 -10x50T.Ei kujuta=ei oska tahta koprajahiks teistsugust risti,muust jahist rääkimata.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Jack
Postitusi: 114
Liitunud: T Juul 05, 2005 9:55 am

Postitus Postitas Jack »

Olen ka seisukohal, et punane täpp ristile lisaks annab ikka hea eelise pimedas (halva nähtavusega) laskmisel. Eriti, kui lask on vaja teha kiiresti, on täpp kõvasti abiks (nt jooksvat looma hämaras). Endal on olnud ikka päris mitu sellist juhust, kui ilma täpita oleks täpne lask jäänud sooritamata, kuigi on ka üsna hea ja mitte väga odav optika.
...kohe metsa...
robi1
Postitusi: 299
Liitunud: K Nov 30, 2005 12:46 pm

Postitus Postitas robi1 »

Arles kirjutas et mingit punatäpp optikat sa kaupo ega priidu püssidelt ei leia.Mul tekkis kohe küsimus ,kas need Kaupod ja Priidud on mingid Jumalad või?Ausalt öeldes ole sa Kaupo või Priit või Slavik,KUI IKKA EI NÄE ON PUNATÄPP SULLE AINUS VÕIMALUS LASK SOORITADA.
metsas käi tasa tasa.....
Vasta