Noorte jahimeeste probleemid!

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
pitbull
Postitusi: 3
Liitunud: T Nov 01, 2005 10:02 pm

Noorte jahimeeste probleemid!

Postitus Postitas pitbull »

Tere kõigile!Tahtsin kirjutada probleemist mis on puudutanud ka minu tuttavaid!Nimelt kui noor tahab minna jahimeheks siis läbib ta kursuse,kus maksab ta päris palju raha jne jne !Aga mure tekib siis kui tahad peale kursusi kuhugi jahimeheks minna!Ei olegi kuhugi minna sest -küll tuuakse põhjusi et meeste arv on täis ja te olete ikkagi noored jne!Minu isiklik arvamus oleks et peaks kuidagi nii tegema nii et peale eksamit oleks ka koht kuhu minna!?Et siis vanad olijad kes veavad ennast kohale ainult hooaja esimesteks jahtideks või siis kui teavad et läheb vorsti tegemiseks võiksid teha ruumi noortele!? NB! See kõik on minu arvamus!! Tänan tähelepanu eest!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Noorte jahimeeste probleemid!

Postitus Postitas baddmann »

pitbull kirjutas:...Minu isiklik arvamus oleks et peaks kuidagi nii tegema nii et peale eksamit oleks ka koht kuhu minna!?...


Millised oleksid Sinu konkreetsemad ettepanekud ?

BM
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Postitus Postitas saialõikaja »

Mina leian, et jahimeheks hakkamine ei käi nii et vot tänasest hakkan jahimeheks ja asi Ants! Jahimeheks hakkamine tuleb ikka peale seda,kui metsa/looduse mees juba mõnda aega oldud. Noori võetakse n.ö. punti alati, kui nad ennast ``tõestanud`` on. Selleks, et metsas/jahis käia ei pea veel olema paberitega jahimees, kui keegi veel ei teadnud, siis metsas püssi kandmine ei ole seaduse järgi kohustuslik :wink: . Ühesõnaga ennem tuleks omale seltskond välja valida, kellega jahis hakatakse käima ja nendega mõnda aega kaasas käia. Minu arvates paarist aastast piisaks et jahindus-asjast üldse aimu saada. Ja seejärel alles võtta jalge alla kursusetee!

:!: Ja peale eksamit ei pea olema kohta kuhu minna, see koht tuleb välja teenida!!!!!!

Samuti puhtalt minu arvamus ja aksepteerin kõiki teisi arvamusi!

Edu!
tuleb jaht või jaa?
pitbull
Postitusi: 3
Liitunud: T Nov 01, 2005 10:02 pm

Postitus Postitas pitbull »

Kui ma teaksin vastust poleks ma teemat ka algatanud! Eelkõneleja kirjutas et -tuleb ennast tõestada!?Kuidas? :? Ühesõnaga point miks ma selle teema üles tõstatasin on selles et tean selliseid juhuseid kus noorele on alguses lubatud koht aga pärast nagu polegi enam kohta!?Nii on tehtud!Samas olen kuulnud et selle asemel et uutele koht anda,peavad jahti nende asemel suurte rahakottidega "turistjahimehed e. jahimehed välismaalt!?Nagu mainisin on need ainult kuuldud jutud,niiet ei tea palju selles tõde on!See selleks!Minul õnneks seda probleemi polnud sest vaatasin ennem koha valmis ja rääkisin meestega ära!Muidugi mul oli ees ka juba paar tuttavat kellega juba väiksena jahis kaasas käisin-(vahel oli tunne et olen hagija eest! :D ).Muidugi "saialõikaja" :D :wink: jutt on õige et ennem ikka käiakse juba jahil kaasas ja kui maitse suus siis kursustele! No aga ei saa ju ka öelda et probleemi pole??Arvan et nii mõnelgi on olnud selliseid juhuseid!A võibolla ma ka eksin ja avasin mõtetu teema! :roll:
Buck
Postitusi: 214
Liitunud: N Okt 13, 2005 9:53 am

Postitus Postitas Buck »

100% nõus saialõikajaga.
Ennem tuleb pagunid ikka väljateenida, kui neid kandma hakkad. Ma olen täiesti kindel, et enamus jahimehi ei ole mitte esimese põlvkonna jahimehed (mina olen 3. põlve). Sellist asja, et vot nüüd hakkan jahimeheks, ostan püssi jne. ei saa olla ja ei tohigi. Tõeline "jahipisik" saab tekkida siis kui oled mõndaaega kellegiga koos jahil käinud. Kui sind siis sinna sektsiooni ei võeta- järelikult pole sa oma paguneid välja teeninud st. sinust ei peeta lugu.
Tean sektsioone, kus noori võetakse ainult katseajaga. Meil on jahimeeste arv jääv suurus, kui keegi ära läheb võetakse uus, muidu mitte, suur rahakott ka ei aita.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Meitel oli jälle hoopis selline lugu, et kui ma jahimeheks hakasin (st, kui pärast mõningat põdrajahis ja kitsevaatlustel käimist), siis olin ikka jahis käinud ja olin mingile seltskonnale juba teretuttav kindlasti (no, ma esimese põlvkonna jahimees). Minu teisel jahimeheaastal tuli koosolekule üks mees, kes tahtis jahimeheks saada, üks tuttav sektsioonist soovitas. Mõeldi, et jahis pole teda nähtud (põder-siga), üldse pole miskit kuulnud, aga no, heakene küll, võeti. Jahis pole seda meest veel kordagi näiud, pole üldse kuulnud, et ta jahis käikski. Teisel aastal käisid 2 nooremat meest (nagu ma isegi :) ) vaatamas, et kuidas jaht käib. Kõik ju tore, aga see nägi välja nii, et tüübid isetusid jeebis, jõid viina ja sõid burgerit, jalas botased ja autost tulid välja siis kui oli vaja põit kergendada. Nii nad siis mõned korrad käisid asja vaatamas. Huvitav üllatus oli aga see, et mehed ka koosolekule kohale tulid ja esitasid soovi jahile tulekuks. No, võeti vastu, jahipealiku poja sõbrad. Tunnistan, et ise ka midagi ei kobisenud, arvasin, et äkki saab asja, äkki saabki. Jahis pole neid igatahes kordagi näinud, äkki minu enda viga. Ja koos nendega siis meeste limiit suht täis ja eriti kedagi juurde ei võeta hetkel. Ekh tahaks kunagi mõni noorem ja aktiivne mees ka punti tulla, aga tont seda teab, et kas siis kohti on. Arvatavasti on asja kaalukeelel ikkagi see asi, et vaja alguses suhelda, jahis käia ja väga hea kui mõni tuttav ees, no minevik võiks ka selline olla, et keegi salakütiks ei pea (ka sel teemal tean näidet, kus kusagile ei võetagi). Ja siis sõltub juba sellest, et kas sektsiooni meeste limiit täis või mitte, kuidas seal sisepoliitika (et rahamasin vms või mitte), kuidas meestel parasjagu tuju... ja mis iganes. Aga sund suunamist :D heheee, äkki saakski süsteem tööle, aga lähimad r=100km sektsioonides kohad täis (no, pannakse koosolekul kiiresti asi paika, et täis) ja siis hakkad käima nii 100-rohkem km kaugusel jahis... ikkagi vaba koht ja nii määrati. Selline asi ei hakka ealeski tööle.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Nagu teema arenedes selgus, on tegemist ühe või ka mitme tegelikkuses aset leidnud näitega inimestevahelisest "läbisaamatusest". Kõlab kindlasti küll kurjalt ja kalgilt, aga ega päris kõikidele seda va jahinduslikku ressurssi (jahipidamisvõimalust) nagunii ei jagu kah ning eks see ole ikka jahipiirkonna kasutaja otsustada, keda ta oma supipoti manu laseb. Kui laseb neid välismaa turistjahimehi - ju siis tal on vaja oma piirkonna majandamiseks (või ka millekski muuks) raha teenida ja ta eelistab neid mitte niiväga maksevõimelistele noortele. Kuid inimeste ja ühenduste vaba tahet on väga keeruline millegi muu kui vaba tahtega muuta (kui me ikka räägime tänapäevasest ühiskonnakorraldusest).

Muideks, teemas algatatud probleem sellisel kujul oli elimineeritud punastel aegadel, mil selleks, et üldse jahipiletit saada, pidid olema mingi aja kindlas jahiühenduses noorliikmeks ;) Mitte et ma seda omast käest mäletaks...

BM
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Oot, oot, on ju see teema Eestiski, et noorjahimehed koos käivad ja tegutsevad. Nii ju võib olla lihtsam leida mingeid tutvuseid ja sealt ka äkki jahiseltsi. Kui ikka olla noor jahimehealge ja kohe üldse ei erenda kusagil jahisektsiooni, siis tasuks vast ikka sealt alata. Nähakse, et on huvi jms... võtad üritustest osa, õpid asja, siis nähakse, et huvi on, tahet on... tutvuseid saad ka. Ja siis selt kaudu... väärt mõte.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Need noorjahimehed vist on veel veidi nooremad, ilma jahitunnistuseta. Kuid mõte iseenesest pole paha, ainult - ka need noortegelased oma noorte seltsiga tahavad kuskil jahimaal jahil käia ja seal jõutakse sama lahenduseni - kuhu minna ?

Lihtne lahendus teoorias oleks, et osta kommertstingimustel jahipidamisvõimalus. Praktikas aga .... mnjah.

BM
saaremees
Postitusi: 114
Liitunud: N Mär 17, 2005 2:26 pm

Postitus Postitas saaremees »

Arvan et teema üleval mingil määral kõikides seltsides. Olen ise nõugogude ajast 16.aastaselt isa kaasabil alustades( praegu 34 )kogu kadalipu läbi käinud ja eks sellest ka ühtteist õpitud. Esimesed aastad ainult ajaja, siis soovitajate allkirjad, miilitsast tõend jne. Tuli ennast tõestada ja loomulikult suhelda. Omal seltsis tegime hiljuti uue reeglid, mille kohaselt esimesel aastal tuleb käia üldjahil püssita- tutvud metsaga, meestega, näed seltsielu ka väljaspool jahti jne. Muidu kohe kahur seljas, ise tedmata kus ja millega ja kellega tegemist. Kindlasti on hea kui hääletamiseni jõutud, teha see salajane. Iga mees saab oma sisetunde järgi ilma naabrimehe käe poole vaatamata arvamuse, otsuse kirja panna. Siiani ei ole midagi nurisetud, vähemalt avalikult mitte. Suuremad lahkarvamused ikka just täiesti võõraste ja tundmatute meestega, kel ka perekse üleolev suhtumine maakatesse välja kipub lööma. Loomulikult mingi piir meeste arvul ikka ees ja siis "omad pojad"kindlalt eelistatud.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

baddmann kirjutas:Need noorjahimehed vist on veel veidi nooremad, ilma jahitunnistuseta. Kuid mõte iseenesest pole paha, ainult - ka need noortegelased oma noorte seltsiga tahavad kuskil jahimaal jahil käia ja seal jõutakse sama lahenduseni - kuhu minna ?

Lihtne lahendus teoorias oleks, et osta kommertstingimustel jahipidamisvõimalus. Praktikas aga .... mnjah.

BM


Suust napsatud sõnad! Täiesti reaalne ja võimalusterohke spekter, kui vaadata eriti lätlaste poolt pakutut.

Kuid mis nn katseaega puutub, siis siin meenub vanasõna "Ega`s põrsast kotis osteta!".
Miks kohe nii karmilt? No kui ikka vähemalt ühe hooaja noore ajaja "laikana"
oled oma jahimaad ja -metsad läbi kilkanud- sumanud, siis teinekord saab Sind, NOOR SÕBER, usaldada ka ajajaid juhtima, sest see töö pole teps mitte lihtne. Näiteks ,kui viimases ajus(novembris, nt kell14.45) too noorjääger kusagil pilves ilmaga, ilma kompassita, kerge tuulise ilmaga, rabapoolse ajajana 90 kraadise pöörde ja hiljem veel 180 kraadise teeb, sest kõrvalmehed ei viitsinud 5 min haukuda ja nii Ta kerges riides öhhe kaduski! Ei teadnud too mees 10 km laiusest laugastega rabast ega sellest kust tuldi ja kuhu mindi ja kuspool võiks lähim küla olla või kuhupoole peakraavid suubuvad!? (Ja õnneks küll mobla operaatorite levi nüüdseks tublisti parem!!)
Sõpradel kohe terveks ööks tegelemist . Kutsuda abi või oodata hommikuni.
Ka vanadel,"kalestunud" olijatel sisemus öösel kripeldab. Oleks nagu nädalavahetuse "lõbusamaks" teinud? :cry:

No pane neile noortele või koeraradar uduse ilmaga kaasa :D
Sellised ju tõesed juhtumised!
Egas jaht pole ainult triklile vajutamine. Kui Sa ikka umbmetsa/rappa selle põdra maha kõmmutad, teadmata, et just sellise ilmaga/tuulega too ise ikka sahvri ukseni ja "vana tegija" ette läheb, siis võid oma traktori ja ATV sinna sohu uputada või põdra seljakotis tükkhaaval välja tarida!
On sel`l mõtet? See ju kollektiivjaht, meeskoonatöö!

Vahel muutub see põdrajahtki lasusa nüristavaks kohustuseks või
TÖÖKS, aga tööd tuleb hästi teha. No ehk tübeke kasvõi sellest näitest kasu.

Edu topograafias ja orienteerumisspordis! Ja kuulmise , nägemise ja pabulatelt lugemise õppimises.

Kedagi solvamata. BH.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Loodetavasti sund suunamist mõnda sektsiooni siiski ei tule :lol: Siis hakatakse järgmiseks nõudma, et kui kooli lõpetad, PEAB mõni elukoha järgne firma su ka tööle võtma. Kui sektsioon ei taha uusi, siis pole midagi teha. Mõtle, kas sa tahaksid olla sektsioonis, kuhu sind suunati vastu nende endi tahtmist(sund suunamise korras). Jaht on ikkagi seltskondlik üritus ja kui sa seal kellegiga õieti läbi ei saa, ei naudi sa ka jahti.
Mis puutub jahituristidesse, siis pole ka siin midagi imeks pandavat. Kui ettevõttel on oma majanduskulude katteks raha vaja, siis see üks päästerõngastest. aastased kulutused kokku on ikkagi suhteliselt suur summa.
Mis puutud Feeni juttu, et mehed ei käi jahil ja nende pärast meeste arv täis ja uusi enam juurde võtta ei saa. Kui nad ühisjahist(suuruliki jahist) osa võtta ei taha, siis arvake nad sellest jahist lihtsalt välja. Pole paar aastat käinud, ei saa ka järgmistel aastatel. Kui on mõni noor ja aktiivne, kes tahaks kaasa lüüa ühisjahtides, siis võtke aga punti. Rebaseid peaks vast ikka kõigile jätkuma
:lol:
Nüüd tuli vist suht segane jutt. loodetavasti on mu mõte arusaadav.
Viimati muutis rajaleidja, K Nov 02, 2005 10:42 am, muudetud 2 korda kokku.
greenhorn
Postitusi: 188
Liitunud: N Apr 29, 2004 8:31 pm

Postitus Postitas greenhorn »

Meil nii, kui sattub uus mees seltsi, kas siis tuttavate või miskit muud kaudu, saab ta käia ühisjahtidel, võtta osa ühiskondlikest üritustest ja näidata mis mees ta selline on.
Peale hooaja lõppu toimub üldkoosolek, kus siis juhatus koos seltsi liikmetega hääletab, kas võtta mees vastu kandidaadiks või mitte. Kandidaadiks olemise aeg 1 aasta. Pale seda jälle avalik hääletus, kas saab liikmeks või mitte. On ka olnud kandidaate, kelle katseaega veel aasta võrra pikendatud, sest pole aktiivsed olnud jahil käima, sööta viima jne.

Soovitus sulle pitbull: Helista selle seltsi vms pealikule kuhu sooviksid sisse pääseda, räägi kes sa oled, mida kasulikku oleksid võimeline seltsi heaks tegema ja edasine, kui pääsed ligidalegi, sõltub juba iseenesest.
pitbull
Postitusi: 3
Liitunud: T Nov 01, 2005 10:02 pm

Postitus Postitas pitbull »

Eeeh mina juba olen oma koha leidnud 2 aastat tagasi! Aga kuna osadel tuttavatel on olnud selliseid probleeme siis lihtsalt panin teema ka laiemale ringile arutada!! ;)
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

[quote="saialõikaja"]Mina leian, et jahimeheks hakkamine ei käi nii et vot tänasest hakkan jahimeheks ja asi Ants!
Võib käia nii küll ja olen seda korra ka siin kirjutanud kuidas ma 46-ndal eluaastal maakodu kiviaiapeal vaatasin merele, krt meri parte täis, tõupuhas ja jahikirge täis vene spaniel peres, ergo- peab jahimeheks hakkama. Siis tulid kursused ja kolm esimest hooaega põrutasin pea kõik pardijahi nädalavahetused Võistesse või Haapsallu või Jägala suudmesse.
Õnneks oli klassivend klubi esimees ja selle klubi maadega ka teatav side olemas- naise suguselts sealt pärit. Aastakoosolekul tuli püsti tõusta ja rääkida, mis mees oled- vastu võeti.
Muidugi on õige, et see on erand ja õnnelikud on need vennad, kes saavad maast madalast harjutada. Rõõmuga andsin noorele klubikaaslasele proovida kuidas lennust parti lasta on- kaks pauku tegi ja kaks parti maas.
Tavaline praktika meil on olnud, et kui ei ole kohalik mees, käib külalisena hooaja põdra ja seajahis ära, siis peaks selge olema, mis mees on ja kas sa kütiliinis tahad tema kõrval olla
Vasta