kas sile või vint

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
liblikakütt
Postitusi: 6
Liitunud: K Nov 30, 2005 8:42 pm

kas sile või vint

Postitus Postitas liblikakütt »

olen alles noor jahimees ja ei suuda ära otsustada kas vint või sileraudne
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

Mõlemad. Ja mitu tükki. Ja võimalikult kallid, sest kallis on hea. Ja võimsad peavad ka olema, sest mine tea mida vaja jahtida. Osta jäme vint suurele elukale ja peenike vint väiksele. Peenikese vindiga saad suure looma ka katki tehtud aga täpne peab olema. Suure vindiga saab väikse ilma sihtimatagi maha. Ja siledaid ka mitu vaja. Osad võta siuksed kuhu palju haavleid ei mahu, et kalli looma nahka ei rikuks. Mõni jälle siuke võimsam, et saad lähema maa pealt suurele loomale rohkem tina anda. Ja vindile vaata siukest kuuli ( sest haavel vindiga ei jookse nii kenasti), et lindu ka saaks lasta, nii et trofeele viga ei tee... Üldiselt ära sa püssi pärast väga muretse, sest vahet pole millega mööda lasta....
Aga mingi odava optikaga ära jama, osta aint kallis, sest muidu pihta ei saa... Ja neid peab ka mitu olema, et saaks päeval lasta ja öösel ka. Ja kõike muud käib ka sinna juurde....

Vt sealt ka, seal on ka midagi huvitavat: http://www.marandi.fie.ee/foorum/viewforum.php?f=31
Kasutaja avatar
speedsta
Postitusi: 7
Liitunud: N Nov 17, 2005 5:17 pm

Postitus Postitas speedsta »

Algajale noorele jahimehele oli see nüüd küll "väga hea" soovitus. Peab ikka päris rikas olema, et osta korraga mitu vinti, mitu erinevat siledaraudset ja optikaid ka nii, et iga ilmaga lasta saaks.
Ise olen ka noor ja algaja aga ometi ma pole nii rumal, et kogu oma raha eest hunniku relvi ostaksin ja pärast nende otsas nõutult istuksin.
Pea mõne targema inimesega nõu ja osta üks relv, mis sulle tegelikult vaja on, järgmised relvad osta alles siis, kui nende järele vajadus on.

Peenikesest ja suurest vindist kuulen küll esimest korda. Poldil on peen vint :twisted:
indian
Postitusi: 410
Liitunud: E Okt 31, 2005 5:11 pm

Postitus Postitas indian »

Kui rikas või vaene oled? Kui raha jalaga segada pole, osta tavaline Baikali sileraudne. Sellega pole kulukas kõmmutada., siledaga ma mõtlen. Teed endale sellega asjad selgeks, kas üldse tahad või ei taha püssiga metsas kolada. Kui kohe vindi võtad siis jäävad Sul pardijahid ära, samas saad ka sellise relva mis on teistele isegi kilomeetreid eemal ohtlik. Kui puuduvad eelnevad kogemused, siis sile õpetab Sind üldse relvaga ümber käima. Pole jahti mida siledaga pidada ei tohiks. Kui oled iseloomult rahutu, võid liiga Rambotama hakata, sellest just see vindi kordajatega ohtlikkuse jutt. Siledaga ei lase haavlitega teise põllu otsagi välja- seeneline, marjuline ja metsavaht jäävad ellu. Vindiga teab kuhu summides nii ei pruugi minna. Siledaga lähed tiiru, lased 50 pauku taldrikut, moon läheb ca 200.- eeku maksma, vindiga arvesta 50 paugu peale korraliku moona eest 1000.- eeku. Ka ei meeldi, vähemalt minule küll mitte, kui minust eemal keegi oskamatu vindiga vehib, muidugi ei meeldi ka sile aga vint teeb õõva rohkem. Olgugi, et tean, et kartetsiga pihtasaanu lappimiseks tuleb arstidel palju suuremat vaeva näha kui vindist pihtasaanule kel veel soe õhk suust välja tuleb. Minu arvamus ei pruugi olla sugugi objektiivne aga nii ma arvan.
Iga asi tuleb omal ajal või siis natuke hiljem.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Palju arutatud teema vt
http://www.marandi.fie.ee/foorum/viewtopic.php?t=532
http://www.marandi.fie.ee/foorum/viewtopic.php?t=820
http://www.marandi.fie.ee/foorum/viewtopic.php?t=539

kuula tarka nõu ja otsusta oma parema äratundmise järgi, nagunii jääd kahetsema, et pole päris see. Vähemalt mul on nii, et tahaks seda ja tahaks toda aga ega kõike saa.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

uu

Postitus Postitas Arles »

Kõiksepealt unusta kõik eelnev ära, nii (mitte paha pärast).
Nüüd tee omale selgeks, mida oskad, mida teha tahad, kui kaua tegeled, kellega koos ja kuidas jahil käid. Nii mõnigi jahinduse mõttes algaja ju relvade käsitlemise mõttes suuteline "vanast 5 sendi mehest" täpsem olema.
Arvestama pead ühe asjaga - universaalset asja ei ole olemas - sellise esialgse valikuga ellimineerid (sile või vint) ellimineerid teise eelised. Siin eespool arvati, et sile - võib kõike lasta - no ega ikka ei või küll. Kui sa ikka püssi ja kuuli omavahel sobima ei saa, ei saa ka kuuli lasta. Vindiga aga mere äärde pardijahile ka ei lähe. Niisiis ikkagi, milliseks jahiks jne.
Veidi panustades (kasvõi seltskonnaga kamba peale) ei pruugi vindipadrunidki väga kalliks minna. Näiteks, kui ei arvesta laadmiskomplekti hinda ja näidistrennipaugu 7.- aluseks võttes ei pea sugugi nii hirmsat hinda maksma. Aga igal juhul on see palju kallim kui haavlipauk. Peale mõtlemist küsi nüüd täpsustavaid küsimusi.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Ära liiga palju mõtle ja nämmuta, muidu ei saagi otsustatud.
Istu maha ja mõtiskle...usalda esimest mõtet, sest see on tihti õige.
Hundist toakoera ei saa.
tuska
Postitusi: 99
Liitunud: T Dets 14, 2004 5:58 pm

Postitus Postitas tuska »

Noorel jahimehel peaks esimine relv ikkagi sile olema, õpid ulukile laskekaugusele hiilimise selgeks ja saad jahielamused, mis vinti omadeski meelest ei lähe. Ei kujuta ette, et hagijaga jänese- ja rebasejahis vindiga liinil seisad ja mis moodi sa linnujahis vindiga käid. Olen näinud noori jahimehi kellel esimiseks toruks vint, anna andeks aga õiged jahimehed nad küll ei ole. Meie oludes on sile kõige õigem relv.
vahel tuleb ka mööda lasta
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Ma sain küll hendriku jutust aru! Võt loe foorumit, päris pikad teemad ju üleval! Ja kui veel mingis küsimuses arusaamatus? Konkreetsemalt siis palun.
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Ise sai sama "küna" ees oldud kunagi. Sai mõistus siiski pähe võetud ja sile ostetud-ei kahetse! Aega selle vindiga küll......kuigi süda tuksub juba .22lr poole. Osta sile!
Mine metsa!! ;)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Estlander kirjutas:Ära liiga palju mõtle ja nämmuta, muidu ei saagi otsustatud.
Istu maha ja mõtiskle...usalda esimest mõtet, sest see on tihti õige.

Kuulla mees ,loe foorumi kasutamis juhendit :!: Pean silmas neid linke mida oma postitustele lisad! Kui sulle keegi mingit usku püüab peale sundida ,siis katsu mujal foorumites selle vastu võidelda,või pöördu kohtusse ,kui sellest aru ei saa siis on nagu vist võimalus sinu konto sulgeda-või kuidas ? Administraator /moderaador
Lugupidamist ka nende vastu ,kel sinu usu probleemidest kama -kaks!
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Kult ära pahanda ;)

Kama kaks ei tohiks selliste asjade suhtes kellegil olla, kui tahad oma lastele head haridust.
Viimati muutis Estlander, N Dets 01, 2005 8:01 pm, muudetud 1 kord kokku.
Hundist toakoera ei saa.
robi1
Postitusi: 299
Liitunud: K Nov 30, 2005 12:46 pm

Postitus Postitas robi1 »

Vastuseks küsimusele kas vint või sile?Minu arvamus on selline,et kõik need vindi sariajad on sellised kellel lihtsalt pole võimalik endale seda soetada.Minul on mõlemad,kui lõpuni aus olla pole siledaga aasta aega pauku teinud....,kui vähegi võimalik osta vint,siledaga võid parte kõmmutada.Vabandust kui kedagi solvasin.!
metsas käi tasa tasa.....
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Robi1, võta asja nüüd väheke rahulikumalt. Ei ole mõtet teiste sõnade taga kohe väiklast kadeduseussi kahtlustada. Ei ole siin keegi vintrelva sarjanud, pigem on antud edasi oma kogemusi selle kohta, mis on enda jaoks muutunud, kui on soetatud lisaks siledale vintrelv - neil kes siin teemas sõna võtnud on reeglina endal mõlemad relvad olemas, mõnel rohkemgi kui üks kummastki liigist.

Mul endal oli esimeseks endale kuuluvaks relvaks vintrelv - aga siledaraudse luba oli siiski ennem, paralleelluba vanaisa relvadele. Peale vintraudse ostu sai paar aastat käidud kolleegidega kõvasti sea- ja põdrajahis, kuid kui lõpuks "enda oma" siledaraudne sai soetatud (soovisin veidi sportingut jms harjutada ning millegipärast tundus, et selle jaoks oli vaja vahetatavate tšokkidega relva ;)), siis hakkas jällegi pardijaht rannikul rohkem meeldima, faasanijaht tõmbas jms. Niimoodi tunduski mõnda aega, et ei taha vinti ja suurulukeid nähagi - kuni jälle tuli seajahihooaeg.

BM
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Ma nüüd ise kordaks uuesti seda mõtet, et need kes ainult vindiga jahis käivad, neil kipub pahatihti mingi harituslik osa saamata jääma. Ei hakanud küll esimese relvana sileda toetajate nimekirja üle vaatama, kuid usun, et enamusel on vint olemas ja need teevad sileda ja vindiga jahil vahet. Üldiselt on jagan seda arvamust, et need kes saavad vindi, omamata mingit kogemust jahiohutuses jm-l, on üsna ohtlikud tegelased (no, ka vahtralehega sõidukijuhtide hulgas on paremaid sõitjaid kui vanade kalade hulgas). Nendest tegelastest, kes linnujahist midagi ei arva, samuti koeraga jänese-rebasejahist... nendest on mul 100%selt (ausalt, 100 %selt) jäänud mulje kui isikutest, kellel seda "jahisärtsu" küljes pole. Vahepeal viitsitakse jahis käia, üldiselt mitte. Kui, siis minnakse kusagile heasse kohta passima, et äkki annab mõni loom kaugelt ära lasta. Või siis minnakse liha saama. Ja põnevus (ju siis on mõeldud algusest peale flegmaatilistele inimestele) mis esimesi pauke tehes, uusi jahiviise proovides jne on, optika väriseb sel juhul nii palju, et lask kipub tegemata jääma, ohutusest poleks siis juttugi veel. Looma vaadata kaugelt, läbi optika, ja siis päästikule vajutada ning loom kätte saada, see nõuab rahu, aga see võtab palju selest särtsust maha. Nii mõnigi, kes aitab vanematel meestel lubasid realiseerida, on pajatanud, et vindist laskmine on üks nüri töö, põmm ja loom (hoidku, et lask veel halb on). Ja kitse-sokku käivad endale ikka siledaga jahtimas. Huvitaval kombel on rebasejaht vindiga olnud isegi huvitavam kui siledaga.

Sisetunne ütleb mulle, et see arutelu on sama hea kui spiningu- ja tonkameeste teema. Ikkagi isiksusele ja sisetundele tuginev.

Nii, et kui tahad jahist ikka põneva ning mitmekesise elamuse kujundada, siis soovitan alguses siledat (kuuli teemal kontrolli ikka, et mõni kuulitüüp ikka püssist jookseb) ning mõne aasta pärast hakka juba mõtlema teemadel .222 - 30.06 jne. Ja rauad, ning kastlõksud on ka huvitavad.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta