Palun abi sileraudse valimisel

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kui sa ikka jahipidamiseks relva vajad ,siis unsta (vaatamatta sellele ,et keegi neid veel kasutab) kõik need Tuula BM -id ja muud väliskukkedega relvad ,vaata ringi ja saad isegi aru ,et see on"käidud tee" :!: Ohutusest rääkides ,nagu öeldakse -laetud relvaga pole kedagi kogematta maha lastud ,küll on aga õnnetus tulemas "laadimatta " relvaga !See tähendab umbes sama ,et luuavarrest võib ka...... :D
Olin poisike ja laskmis kihk suur ,kodus isal just see samune Tuula 16 kl kukkedega riistapuu .Ühel päeval sõbraga tahtmine varest lasta ja saigi siis toru välja toodud,padrunid sisse kuked mõlemad vinna,aga kahjuks vares selleks ajaks juba lännu! Vaja muidugi püss siis tühjaks laadida,aga see sinder ei tule muidu lahti ,kui tuleb parem kukk pöidlaga kinni hoides ettevaatlikult alla lasta. Aga nagu algaja ikka ,meeles ei seisa kumb päästik kumma raua oma on! Rehkendasin hulka aega ja ütlesin sõbrale ,et **** nüüd oleks valet päästikut tõmmanud. Nagu näpud vahetasin ja päästsin ,käis kärakas ja vast pool meetrit sõbra jalgade ees haigutas must auk :P ,ei taha mitte mõeldagi mis oleks juhtunud ,kui raua otsad oleksid pisut kõrgemal olnud :oops:
Jutt ei haaku küll päriselt teemaga ,aga ehk on kellegil siin iva mõtlemiseks ,enne kui relva kätte võtab!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kas etteantud kaliibrid 12 ja 16 on kindel valik või veel mitte päris kindel valik ?

BM
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kui esimene relv, soovitaks 16 cal IZ-27-t ilma lisadeta. Püss kergem, tagasilöök pehmem ja piisava rohukogusega laetud kuulipadrun ka "teravam" kui 12 cal. Samas IZ-58M ka väga mõnus riist, kui korraliku eksemplari leiad. Eks püssilae pead ikka oma keha järgi sobitama, vajadusel pärale pikkust lisades. Relva valik sõltub ka sellest, kas eelistad horisontaali või pukki.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Kaks esimest olid vertikaalid ja sisekukkedega, siis tuli horisontaal sisekukkedega. Lõpuks sai ka väliskukkedega klassika muretsetud- Passup ja rohkem sellepärast et Passup ja poolmuidu. Püssiga on nagu naisega- üks on õige ja see jääb. Oma kogemusest soovitan vertikaali ja iseriivistuvat. Olen seda väliskukkeda relva proovinud. Faasanijahis (stiilipidu õlikuue ja soniga) OK. Pärisjahis vast mitte. Ja muidugi kal. 12 juba moona pärast.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Berettaga nõus, et juba moona kättesaadavuse pärast soovitan 12 cal. See kas horisontaal- või vertikaalraudadega on juba maitse asi. "Tööd" teevad nad ühtemoodi. Erinevus on ainult selles, et kas sihtimisel pead liigutama raudasid vasemale-paremale või horisontaali puhul üles-alla. Minu "aju" räägib ka 12 cal kasuks see, et linnujahis on haavleid paugus rohkem ja seega ka "pihtasaamise" võimalus veits suurem. Tagasilöök muidugi jah veidi suurem, kuid ma arvvan, et normaalse kehakaalu puhul ei mängi see jahil käies rolli. Iseasi, kui ostad relva spordi tegemiseks, aga "spordipaugud" ka kergemate laengutega.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kui otsid kukkedega klassikat siis kiika http://www.kuldnebors.ee Sealt võid sellise asja poolmuidu kätte saada. Ise otsin ka alles korralikku siledat ja tundub, et 3000 krooni eest ikka seda päris asja ei saa (nii mõnigi ära proovitud, küll ei istu nii nagu vaja, küll pole jooks see jne).
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Postitus Postitas sergo »

kult kirjutas:Kui sa ikka jahipidamiseks relva vajad ,siis unsta (vaatamatta sellele ,et keegi neid veel kasutab) kõik need Tuula BM -id ja muud väliskukkedega relvad ,vaata ringi ja saad isegi aru ,et see on"käidud tee" :!: Ohutusest rääkides ,nagu öeldakse -laetud relvaga pole kedagi kogematta maha lastud ,küll on aga õnnetus tulemas "laadimatta " relvaga !See tähendab umbes sama ,et luuavarrest võib ka...... :D
Olin poisike ja laskmis kihk suur ,kodus isal just see samune Tuula 16 kl kukkedega riistapuu .Ühel päeval sõbraga tahtmine varest lasta ja saigi siis toru välja toodud,padrunid sisse kuked mõlemad vinna,aga kahjuks vares selleks ajaks juba lännu! Vaja muidugi püss siis tühjaks laadida,aga see sinder ei tule muidu lahti ,kui tuleb parem kukk pöidlaga kinni hoides ettevaatlikult alla lasta. Aga nagu algaja ikka ,meeles ei seisa kumb päästik kumma raua oma on! Rehkendasin hulka aega ja ütlesin sõbrale ,et **** nüüd oleks valet päästikut tõmmanud. Nagu näpud vahetasin ja päästsin ,käis kärakas ja vast pool meetrit sõbra jalgade ees haigutas must auk :P ,ei taha mitte mõeldagi mis oleks juhtunud ,kui raua otsad oleksid pisut kõrgemal olnud :oops:
Jutt ei haaku küll päriselt teemaga ,aga ehk on kellegil siin iva mõtlemiseks ,enne kui relva kätte võtab!


käisin praegu just "oma päris esimest" kapist välja võtmas ja kontrollimas seda lahtitegemise värki, jutt siis sellestsamusest BM-16 st. Minu jagu tuleb lahti nii vinnastamata kui vinnastatud kukkedega ilma mingite hookuspookusteta. See selleks.
Tegelikult võiks asja vaadata ka selle külje pealt, et kõik uus on unustatud vana, ei pea olema igas asjaajamises üdini pragmaatik. Võtta ikka kätte kukkedega püss jänese, rebase jahis hagijaga, mõelda ennast 19-sajandisse... , kisub romantiliseks?

Miks soetasin endale kukkedega püssi, kuigi isal teised olid? Ja miks 16 kal? Vastus väga lihtne, see on lollikindel relv, väga hea ja tugeva tabamusega. Alati on näha, kas püss laskevalmis on või mitte. Ja kui arutlema hakata, et palju ikka haavleid sinna laengusse mahub? siis vastuseks oleks see, et ega püss lase, rohkem ikka mees selle taga. Kui nüüd ise soovitada tohiks, siis ütleks nõndamoodi, et seni kuni pole proovinud tegelikus jahiolukorras, ei tohiks keegi arvamust sobivuse kohta avaldada. Üks pauk kas siia või sinna võib muuta suhtumist relvasse kardinaalselt, sõltub inimesest.
shorty
Postitusi: 72
Liitunud: N Apr 06, 2006 5:21 pm

Postitus Postitas shorty »

Sai veidikene saadavuse koha pealt maad uuritud. Tuttav politseist ütles, et olla paar korraliku IZ 58´t ja suht võileiva hinna eest (loe:alla 1000.- ). Samas oli seal ka üks graveeringute ja väliskukkedega 16 kaliiber, hind vast umbes sama (ei osatud täpselt vastata). Kahjuks läheb teine nädalaks puhkusele ja selgub pärast naasmist, kas kõnealused relvad veel ka alles. Ise olen hakanud liikuma sinna väliskukkedega püssi suunas, aga kõik oleneb muidugi saadavusest. Tundub, et siin igaühel oma arvamus, aga ma kipun rohkem Sergo juttu pooldama: ikka mees see, kes suunab relva, mitte vastupidi ja "vanakooli" relvadega uusi mehi võiks ju ka olla. Tulevik veel ees ja kui relvaga harjun, siis ehk oskan ise enda vajadustele täpsema leida.

Baddmann`ile vastuseks, et kaliiber pole üldsegi oluline, peamine, et relv laskekorras oleks ja mina taga täpne suudaks olla.

Kuldi jutt ka õpetlik, aga eks tuleb ikka ise ettevaatlik olla. Näiteks onu lasi oma lohakusest/rumalusest endal varba otsa. Toetas püssi saapale ja kas siis ei mäletanud, et püss laetud või miskit sellist, aga varbast on siiamaani ilma. Selliseid "peaaegu pihta" lugusid liigub vast igas jahiseltskonnas ja tuleks tõesti enne mõelda, kui tegutsema hakata.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

shorty kirjutas:...
Baddmann`ile vastuseks, et kaliiber pole üldsegi oluline, peamine, et relv laskekorras oleks ja mina taga täpne suudaks olla....


Sel juhul, kui huvi on, võin privas anda numbri - müügil on (kui eiole vahepeal ära müüdud) 1959. a TOZ (mudelit peast ei mäleta) kaliiber 20. Moona on tänapäeval saadaval küll ja küll, samas ei ole väliskukkesid (kõrvutiste raudadega püss siiski) ning relv oli minu vaatamaskäimise ajal väga heas korras, rauad seest ülihästi säilinud sellises vanuses relva kohta, valmistatud veel ka ekstra tagalaad põsepadjaga jne jne.

BM
JUC
Postitusi: 68
Liitunud: N Dets 30, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas JUC »

Välis kukkedega püssidel on kukepüüdjad sees. Vinnastajal on üks hammas juures. Jutt et näpualt libisedes pauk tuleb on jama. Proovi järgi Lükka kukke ettepoole, kui kaugele läheb.Kas ulatub lööknõelani ja ka tongini. Teine asi kui vajutad samaaegselt päästikule. Kuke mahavinnastamiseks saab mõned püssid ka lahti murda siis näpp kukele, tõmba tagasi lõpini, vajuta päästikule ja lase kukk aeglaselt lahti.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

kult kirjutas:Kui sa ikka jahipidamiseks relva vajad ,siis unsta (vaatamatta sellele ,et keegi neid veel kasutab) kõik need Tuula BM -id ja muud väliskukkedega relvad ,vaata ringi ja saad isegi aru ,et see on"käidud tee" :!:


vaat siin ma ei saa küll mitte vaiki ja nõus olla. üks vana tarkus ütleb, mille järgi püss ilma kukkedeta on nagu kõrvadeta naine (Ostap Vishnja vist kirjutas sedasi kunagi.)
pardijahti ei kujuta kukkedeta püssiga ettegi - muud variandid näivad kuidagi liiga... lihaküttimise moodi.
ega asjata izh (taas)alustanud kukkedega püsside tootmist. kui keegi teab, kas eestisse izh-43KN relvi tuuakse? ostaksin säärase ilma pikemalt mõtlemata. dlja dushi, nagu venelane ütleb. mu praegusel (500 kr. eest ostetud) TOZ-B-l on silinder/nõrk tshokk ning pillub haavli üsna laiali. kuulipüss see-eest hää.
Kasutaja avatar
einstein
Postitusi: 94
Liitunud: L Juun 18, 2005 4:20 pm

Kukk

Postitus Postitas einstein »

Ära mõtle sellele aristokraatlikule kukepüssi jamale. Muretse üks korralikk minupärst või odav pukk ja tee jahiga algust. Küll hiljem jõuad hakata stiilile rõhku panema kui tunnetus käes. Mis peamine-esimesed 300 pauku tiirus taldrikutele ja siis hakkad asjast aru saama. Minu esimene oli poolautokas ja siiamaani asjaga väga rahul-stiili pole nagu ajaloolises mõistes ollagi aga jahielamusi selle eest küllalt. Oluline on hea seltskond ja hea jahipaik. Relvi õpid hindama ajapikku. Pole mõtet otsida seda ainukest ja õiget teiste kogemuste ja soovituste põhjal.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

sergo kirjutas:...
käisin praegu just "oma päris esimest" kapist välja võtmas ja kontrollimas seda lahtitegemise värki, jutt siis sellestsamusest BM-16 st. Minu jagu tuleb lahti nii vinnastamata kui vinnastatud kukkedega ilma mingite hookuspookusteta. See selleks....

No minu BM-16 küll ei avane ilma paremat kukke enne alla laskmata, lihtsalt hoob läheb vastu ja ei saa pooleks murda, püss vist aastast 67.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

JUC kirjutas:Välis kukkedega püssidel on kukepüüdjad sees. Vinnastajal on üks hammas juures. Jutt et näpualt libisedes pauk tuleb on jama. Proovi järgi Lükka kukke ettepoole, kui kaugele läheb.Kas ulatub lööknõelani ja ka tongini. Teine asi kui vajutad samaaegselt päästikule. Kuke mahavinnastamiseks saab mõned püssid ka lahti murda siis näpp kukele, tõmba tagasi lõpini, vajuta päästikule ja lase kukk aeglaselt lahti.
aga kui pääseb vinnastamisel lahti enne kukepüüdjani vinnastamist, tugeva vedru korral võib ka siis paugu teha. Ja endalgi juhtunud kõva külmaga pooleksmurdmiseks parema kuke allalaskmise juures, et kohmetunud näpud ei suutnud kordineeritult kukke alla lasta ja päästikut vajutada ja käiski pauk ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Re: Kukk

Postitus Postitas sergo »

einstein kirjutas:Ära mõtle sellele aristokraatlikule kukepüssi jamale. Muretse üks korralikk minupärst või odav pukk ja tee jahiga algust. Küll hiljem jõuad hakata stiilile rõhku panema kui tunnetus käes. Mis peamine-esimesed 300 pauku tiirus taldrikutele ja siis hakkad asjast aru saama. Minu esimene oli poolautokas ja siiamaani asjaga väga rahul-stiili pole nagu ajaloolises mõistes ollagi aga jahielamusi selle eest küllalt. Oluline on hea seltskond ja hea jahipaik. Relvi õpid hindama ajapikku. Pole mõtet otsida seda ainukest ja õiget teiste kogemuste ja soovituste põhjal.


Kas tõesti põmmutasid oma "poolautokast" tiirus kolmsada pauku, enne kui jahile läksid.)))? Küsin sellepärast, et ka endal kogemused MZ-ga, praegugi kapis. Üks väegade tänuväärne riist, hindan tema tabamistäpsust. Olen ennegi kuskil maininud, et pean lugu poolautomaatidest, seda ka vintraudsete osas. Samas, linnujahis olles see vana BM palju käepärasem minu jaoks, muidugi pära tegin uue enda jaoks.
Vasta