Värske jahimees

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Vasta
Jutulind
Postitusi: 11
Liitunud: K Nov 21, 2007 9:19 pm

Värske jahimees

Postitus Postitas Jutulind »

Tere,

Antud foorumit olen lugenud ca 6 kuud, jahitunnistus taskus alates oktoobrist (siinkohal tervitan kôiki antud Tallinna lennu kursakaaslasi, eriti seda vahvat neiut, kelle nimi küll meelde ei tule, kuid kes 13 taldrikut maha sai). Nüüd aga ka küsimuste juurde, mis tekkinud -

1. Rumal küsimus, kuid peaks ära otsustama - millist jahirelva osta ?

Et vältida diskussiooni teemal, kas sileraudne vôi vint, siis kindel valik oleks vintraudne. Nimelt ei ole plaanis ligemal ajal linnujahiga tegeleda, suurulukit ka lasta ei taha - ei usu, et meeldiks. Pigem peaks tegu olema relvaga, millega saaks lasta loomi mingist koprani. Endale tundub .223 v .222 rem. selline kaliiber, millega antud osa teostatav. Kopra juures tekib ainsana kôhklus. Samas relv vôiks olla selline, millega ka benchcrest puhul relva tôttu häbisse ei jääks. Ise olen môelnud eesti oludes Waldu.ee poolt pakutava Remington 760 peale millel lisaraud (.222) ligi. Tean et esimestel aastatel nähtavasti .30-06 kasutust ei leiaks aga ega ta relvakapis rooste ju ka ei läheks. Konkreeselt siis see Remingtoni pump, millel Tasco 3-9x40 optika ja .222 rem varmint lisaraud. Vabandan ette et ei lingi, kuid antud weebi puhul ei ole otselinkimine niikuinii vôimalik. Tean, et antud relv oma konditsiooni arvestades, ning arvestades et .222 raud on vähemalt 45 aastat vana on natuke ülehinnatud, kuid samas mujal maailmas kiidetakse 760 Gamemaster relva kôrgelt, ning seetôttu olen valmis ainult relva eest pea seda hinda maksma.

2. Rumal küsimus - kus jahil käia ?

Lugu selline - jahimeeste hulgas tutvused pea puuduvad. Vanaisa oli tuntud jahimees, kahjuks lahkus kui mina veel väga noor olin. Samas tema jälgedes oleks tore käia, kuigi minu käsi ei tôuse niipea ajust välja aetud pôtra laskma. Seetôttu eelistaks hiilimis/varitsusjahti, kus endal vôimalik valida, keda lased, keda mitte, ning keegi ei vaata pärast viltu. Liha ei ole ka eesmärgiks, pigem "nahakütt". Selle nimel olen valmis ka tiirus pikalt vaeva nägema enne kui elusolendi vastu toru tôstan. Ehk siis - jahindusseltsis vôiks olla ees vana jääger, kes noore ja rohelise môneks ajaks väikeuluki loaga oma tiiva alla vôtaks. Eelistatud kandid oleks Läänemaa ja Tartu ümbrus, kuna mujal tuttavad puuduvad (ise Tallinnas pesitsen).

Tervitades,
Jutulind oma esimese postiga,
Küsimusi ennetades - ei ole naisterahvas ... Pigem 3. planeedi saladuse fänn.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Ma ise mingismõttes umbes samas olukorras olnud. Minu vastused siis järgmised:

1. relv osta milline tahad. Kui sa suuruluki jahti ei taha niipea pidada (aga see tahtmine võib ruttu muutuda), siis 222 rem hea valik, nii laskmaõppimiseks kui jahipidamiseks. Ja mitte ainult koprani, vaid ka kitse/soku jahiks on see kaliiber väga OK. Kasutatud relva puhul, eriti veel varmint jahiks, võiks aga enne ostu tiirus pauku teha igaks juhuks ja veenduda, et püss ikka täpselt laseb. Waldus on head inimesed, ehk ikka võimaldavad seda;

2. üks variantidest pidada väikeuluki jahti on osta luba RMK ehk riigimetsa majandamise keskuse jahimajanditest. Kus need asuvad, saad vaadata RMK kodulehelt. Aga tean omast käest, et ega nad neid lube heameelega ei anna, seda enam, kui tegemist noore ja kogenematu jahimehega. Seega mõistlikum viis on otsida vanaisa jahiselts ülesse, keegi ikka su vanaisa tundis ja mäletab ning rääkida oma soovid ära. usun, et võetakse kampa. Võ siis jah leida uusi tuttavaid jahimeeste hulgast, kasvõi siit foorumist.

Igatahes edu!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Sama rada olen isegi alustanud jahimehena, et esimene relv oli just vintraudne ja 222Rem. Kindlasti ei kahetse. Mul tekkis vaid küsimus, et kas see pumba valik just parim on. Sama raha eest saab uhiuue Tikka T3 Varminti, tõsi ilma optikata, aga see on uus püss. Samas Waldus oli mõni aeg tagasi müügil ka väga kena Sako 222Rem. Püssiostuga ära kiirusta, seda võid teha jahiseltsi otsinguga ja pärast võimaluste avanedes ringi mängida.
Kivi kotti!
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Kusjuures, nahakütiks olemiseks pole üldse püssi vajagi. Raudadega ikka. Kobrast saab edukalt püüda, seaduslikult juhtub saarmaid sekka (usu mind, neid on palju saanud ja raudadesse kipuvad ka jääma), kastlõksud, raudadega (muidu on vaja valida, kas lased lahti või...) ja püüad minki, tuhkrut, nugist (nt Tartu Jahindusklubis EJ aastakäigud, nendest leiad artikleid, foorumist ka). Valmistad (lased valmistada) kuivatuslauad. Ja kui veel kährikut püüda tahad, siis suuremat sorti kastlõksud lisaks. Vot, kui kaste piiavalt, et oleks mõtet ringi tiirutada, siis jälgede otsimist ja tundma õppimist küllaga, ning lõksupüügi oskuse omandamine ka, tegevust küllaga. Nülgimine, kuivatamine jms saab ka käppa.

Püssi teemal, kui ikkagi tahad pikka püssi, siis .222, minki, tuhkrut ja nugist (kui pole sobivat koera) sa vaevalt lasta saad (paaril korral olnud võimalus minki lasta ja sedagi siledaga, .222 lõhub juba natuke liialt, koprajahis siiberdab kogu aeg saarmaid, aga neid lasta ei tohi, koprale aga sellest kaliibrist enam kui küll). Seega, püss püssiks, võta lõksupüük ka lisaks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Et siis värske jahimees kohe.Arvan,et alles jahimehe hakatis alles.Ega sa taha ütelda,et kui eksamil selle paberitüki saad,mida ka jahiloaks nimetatakse,siis kohe jahimees valmis,kahtlen selles.
Ükski küsimus pole rumal,me kõik kungi küsisime ja see näitab huvi asja vastu.Aga arvesta seda,et püssi ega ka muud, saa keegi sulle täpselt parajat soovitada,ikka ise tuleb valida ja proovida,et see õige leida.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

samas, mingid juhised võiks ikka olla. 1 inimene ei jõua kõike läbi proovida eriti kui paljudel sama tee läbi tallatud ning juba mingid kogemused olemas.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Jorr, ära nii karm ole. Jahimees on ta juriidiliselt sellest hetkest kui jahipilet taskus, teised jahimehed peavad teda jahimeheks pärast seda kui esimest korda jahile läheb, ja oma poiss sellest hetkest kui midagi lastud ka saab. (mul õnnestus esimesel jahiõhtul kohe nepp lasta, nii et mul vedas). Püss tuleks ikka osta. Mina valiks 223 Rem.
Arvan ka, et peaks selle vanaisa jahtkonnaga suhteid looma ja liikmeks astuma kui areneda tahetakse. Realistina arvan, et ei tasu selle jutuga peale minna, et suurulukijahti ei pea. Sellist meest eriti ei taheta punti, arvan ma mingi sisetunde järgi, aga ehk ma eksin. Ilmselt on jahtkonnal soov uut meest koerana kasutada esialgu ajujahil, tuleks ära käia üks hooaeg (ega ajus laskma ei peagi). Siis paistab, mis tunne tekib ja kui suurulukijaht meeldima ei hakka, ei pea edaspidi ehk eriti käima. Aga saad meestega tuttavaks, nägu jääb meelde.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ühisjahti mine ikka, saad meestega tuttavaks ja ka nemad teavad, kes ja miks. Tavaliselt selliseid üksi uitajaid ja eemale hoidjaid ei soosita. Lisaks jäävad ära sellised huvitavad ja põnevad jahid nagu peibutusjaht põdrale ja hirvele, suurkiskjate jahid. Selts ilvese ja hundi loa ikka saab. Kogenematust ei maksa häbeneda, kus kohast seda kogemust ja teadmisi siis veel saab, kui mitte teistelt küttidelt. Mida rohkem seltskonda sulandud, seda lahkemalt nõu jagatakse.
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

kus asud? kui relv olemas ja paberid korras võime koha ja hinna suhtes läbirääkida
Ole kui leebe tuul...
Kasutaja avatar
annaliisa
Postitusi: 407
Liitunud: P Okt 14, 2007 8:53 pm

Postitus Postitas annaliisa »

Küsimusi ennetades - ei ole naisterahvas ...

mis vahet sel on kas naisterahvas vöi mitte, algajad on ju köik kunagi olnud. ja ei ole nii et lolle küsimusi aint naisterahvad küsivad (ei viita sellele, et so küsimus loll oli) :)
Vegetarian is an old indian word for bad hunter.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ühe haavlipüssi 12 kal ja ühe vintrelv 308 Win võiks kohe soetada . Jahiseltskonda sulandumisega on selline tähtis asi, et mis võiks olla noorjahimehe panus seltsi tegemistesse? See hoiak, et olen karusnahakütt ja hiilin vaikselt omaette ja mul on 222 Rem või 223 Rem ei ole absoluutselt atraktiivne (seajahti ei saa poissi kütiliinile ette panna, tal ju "peenike püss") Mõte selles, et 308 Win-iga saad täismantliga (Sako Range, Norma Jaktmach) oma karusnahaulukid lastud ja kui toimub areng suurte loomade suunas (kui jahis hakkad käima võib see areng toimuda väga kiiresti...) on sobiv relv: 308 Win juba olemas!
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Veelgi universaalsem relv on 6,5x55!Ei väsi kordamast-Suurem kaliiber ei korva lasketäpsust,st pole vaja põdeda gigantomaaniat 308-3006-jne.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Postitus Postitas gunnar »

22LR kirjutas:Veelgi universaalsem relv on 6,5x55!Ei väsi kordamast-Suurem kaliiber ei korva lasketäpsust,st pole vaja põdeda gigantomaaniat 308-3006-jne.


308 on jah tohutu gigantomaania :shock: :lol:
Ma saan aru kui algajale pakutaks .300 win magi või 9.3x62 kaliibrit.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

minuga läkski nii. et esimene vint oli auväärne rootsi "kusti" - 6,5x55.
sellega on saanud kõik lastud, kuigi jahimaade eripära poolest on peamiselt kabrapüssiks jäänud.
hiljem tuli juurde 308 poolauto ajujahi ja tiirurelvaks.
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Olen üle 10-e aasta kal6,5 omanik.Suurulukid seni kõik maha jäänud,selle kaliibri eelised ilmnevad aga väikeulukite ja kitsejahil ,tiirus samuti.Karujahil käinud pole,sel teemal sõna ei võta.Laskemoona valik täitsa OK,lisaks padruni hind võrreldes suuremate kal.-ga.Noortele jahimeestele teadmiseks,et sobiva relva valik algab ikka kal. 6,5.Mida osta ,jäägu mehe enda otsustada.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Vasta