Jahieksami küsimused

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
taivox
Postitusi: 20
Liitunud: P Jaan 03, 2010 7:01 pm

Jahieksami küsimused

Postitus Postitas taivox »

Tere,
Tulemas siis jahieksam, aga ei leia kuidagimoodi mõnele kordamisküsimusele vastust. Ehk saate aidata. Kokku siis 16 küsimust. Numbrid on ees veits valed. Vastuse võib kirjutada näiteks nii, et küsimuse number ja vastuse täht (nt: 3)b)
Vastatud küsimustel siis + taga...

3) Trihhinelloosi olemasolu tehakse kindlaks:
a)tehisseedemeetodil+++++++++++++++++++++++++++++++++
b)luubiga vaadeldes
c)sõrmedega katsudes
d)ei olegi vaja kindlaks teha

4) Metsnugist nülitakse
a)sukana
b)tupena
c)vaibana

5)millist lehisvihta eelistab metskits?
a)nõgese ja paakspuu+++++++++++++++++++++++++++++
b)paju ja lepa
c)kase ja vahtra

6) putukad, vihmaussid ja kaer etendavad tähtsat osa
A)tuhkru toiduratsioonis
b)metsnugise toiduratsioonis
c)kähriku toiduratsioonis

7) põdra sarvede hindamisel mõõdetakse sarvetüviku ümbermõõt
a)tüviku kõige peenemast kohast
b)tüviku kõige jämedamast kohast
c)mõõtmiskoht on 4cm kaugusel kibunapärjast

8)karusloomade nülgimisviisi järgi nülitakse tupena
a)ondatra
b)kärp

9)aprillis ebaseaduslikult kütitud ronga eest kohaldatakse kahjutasu arvestamisel kahjutasumäära
a)ühekordses ulatuses
b)kolmekordses ulatuses
c)kuuekordses ulatuses

10)jahitrofeena hindamisel mõõdetakse ilvesenaha pikkus
a)koonu tipust sabajuureni
b)koonu tipust saba tipuni tipukarvu arvestamata
c)koonu tipust saba tipuni saba tipukarvade pikkust arvestades.

11)karusloomade nülgimisel nülitakse vaibana
a)kährikkoer
b)mäger
c)nirk

12) Kanaliste talvises toidus on esikohal
a)putukad
b)umbrohtude seemed, putukad ja marjad
c)taimede seemed, marjad ja pungad.

13)jahilinde järelsurmatakse
a)kuklatorkega++++++++++++++++++++++
b)linnurihmas hoides sureb ise
c)kaela sõlme keerates

14)Mis linnuga on tegemist? Hallrästas
Pilt

15)hirvepullide parim küttimisiga on
a)12-14a
B)8-10a
C)5-8a

16)jahitrofeena hindamisel hundinaha pikkus mõõdetakse
a)koonu keskele saba tipuni sabaotsa karvu arvestades
b)koonu keskelt saba tipuni sabaotsa karvu mittearvestades
c)koonu keskelt sabajuureni

17) vastsündinud koprapoegadel avanevad silmad
a)sündides on silmad avanenud
b)avanevad nädala vanuselt
c)avanevad kahe nädala vanuselt.

18)milline on suurim laskekaugus jahiuluki surmavaks tulistamiseks siledaraudse püssi täistšokk rauast
a)25-35m
b)35-45m
c)65-80m
Viimati muutis taivox, T Mai 04, 2010 7:30 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
einstein
Postitusi: 94
Liitunud: L Juun 18, 2005 4:20 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas einstein »

3) tehisseede meetod
5) a
13) a
Noor jahimees!
Postitusi: 92
Liitunud: K Aug 19, 2009 9:33 am

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas Noor jahimees! »

Mis kandis sa seda eksamit hakkad tegema. :roll: Kas järvamaal :?: :M
Paremat kohta ei tea, kui Mets!!!:)
taivox
Postitusi: 20
Liitunud: P Jaan 03, 2010 7:01 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas taivox »

Noor jahimees! kirjutas:Mis kandis sa seda eksamit hakkad tegema. :roll: Kas järvamaal :?: :M

Jah...tuleval laupäeval Türil :D
Noor jahimees!
Postitusi: 92
Liitunud: K Aug 19, 2009 9:33 am

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas Noor jahimees! »

Siis sa ei ei pabistama, kui esimese korraga ei tee ära :) sulle antakse kohe teine võimalus! Aga oleneb kes eksamit annab teile kas see polnud mitte Sass Siimenson või keegi teine. Kui oli see samune siis anna märku.
Paremat kohta ei tea, kui Mets!!!:)
taivox
Postitusi: 20
Liitunud: P Jaan 03, 2010 7:01 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas taivox »

Noor jahimees! kirjutas:Siis sa ei ei pabistama, kui esimese korraga ei tee ära :) sulle antakse kohe teine võimalus! Aga oleneb kes eksamit annab teile kas see polnud mitte Sass Siimenson või keegi teine. Kui oli see samune siis anna märku.

Sass andis jah koolieksamit..aga tuleb riigieksam. Koolieksamis oli 1 viga :D
Noor jahimees!
Postitusi: 92
Liitunud: K Aug 19, 2009 9:33 am

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas Noor jahimees! »

Nüüd selline asi kui sulle antakse see pilet kätte siis tee need ära mida sa oskad. Aga kui sa ei oska mõnele vastata, siis tõmba kõik varjandid maha. Näiteks kui on selline küsimus, et kas metsiga kõigesööja. Ning saad valida kas jah või ei. Teeme nii et sa ei tea seda, nüüd võtta pastakas ning tõmba lehel mõlemad need varjandid maha. Aga soovitan teha seda kusagil keskpaigas nii. Usu mind see taktika aitab. Mina ja mu koleegid tegid nii eelmisel aastal ning kõik tegid selle eksami ära!
Paremat kohta ei tea, kui Mets!!!:)
jell
Postitusi: 65
Liitunud: L Dets 05, 2009 2:25 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas jell »

Aru ma ei mõista, kas Sa ei käinud loengutes või mida teile seal õpetati. Enamus vastuseid Jahiraamatust, Jahimehe käsiraamatust, Looduskaitseseadusest, Jahiseadusest, Jahieeskirjast ja ka loogikat kasutades leitavad. Näit. ronga aprillis küttimise kohta leiad info, kui loed "Jahiuluki ebaseadusliku hukkamise või jahiuluki elupaiga hävitamise või kahjustamisega keskkonnale tekitatud kahju määrad", teksti leiad Riigi Teatajast. Kanaliste talvise toidulaua kohta kasuta natuke loogikat: kust :evil: kohast peaks nad talvel putukaid leidma? jne Aga mis ma siin ikka irisen, õiged vastusevariandid allpool.
Seda kõikide vastusevariantide läbikriipsutamist küll ei soovita, sellisel juhul annad teadlikult 100% vale vastuse. Isegi huupi pakkudes on suurem võimalus, et õigele variandile pihta saad. Pigem proovi kasutada välistamismeetodit, esmalt vaatad, millised variandid kindlasti sobivad ei ole ja siis järgi jääv ongi ju see õige

4 b
6 c
7 a
8 a
9 b
10 b
11 b
12 c
15 a
16 c
17 a
taivox
Postitusi: 20
Liitunud: P Jaan 03, 2010 7:01 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas taivox »

jell kirjutas:Aru ma ei mõista, kas Sa ei käinud loengutes või mida teile seal õpetati. Enamus vastuseid Jahiraamatust, Jahimehe käsiraamatust, Looduskaitseseadusest, Jahiseadusest, Jahieeskirjast ja ka loogikat kasutades leitavad. Näit. ronga aprillis küttimise kohta leiad info, kui loed "Jahiuluki ebaseadusliku hukkamise või jahiuluki elupaiga hävitamise või kahjustamisega keskkonnale tekitatud kahju määrad", teksti leiad Riigi Teatajast. Kanaliste talvise toidulaua kohta kasuta natuke loogikat: kust :evil: kohast peaks nad talvel putukaid leidma? jne Aga mis ma siin ikka irisen, õiged vastusevariandid allpool.
Seda kõikide vastusevariantide läbikriipsutamist küll ei soovita, sellisel juhul annad teadlikult 100% vale vastuse. Isegi huupi pakkudes on suurem võimalus, et õigele variandile pihta saad. Pigem proovi kasutada välistamismeetodit, esmalt vaatad, millised variandid kindlasti sobivad ei ole ja siis järgi jääv ongi ju see õige

4 b
6 c
7 a
8 a
9 b
10 b
11 b
12 c
15 a
16 c
17 a

Tänud vastuste eest. Käisin kohal kõigis loengutes ja vastuseid otsisin google abiga...enamus tuli küll riigiteatajast, kuid neid lihtsalt ei leidnud. Kõiki asju meile kursusel ei räägitud ka...seda väitsid ka teised, kui neid kordamisküsimusi vastasid.

Noor jahimehe jutust sain ma ka aru, kuid sedasi saab ju teha ainult koolieksamil. Õiged vastused tuli maha tõmmata sealt vastustelehelt ja siis ta pani kontrolliks mingisuguse augutatud lehe peale millel oli auk vaid õigete vastuste kohal. Ei usu eriti, et riigieksamil samamoodi on...või siiski on?
jell
Postitusi: 65
Liitunud: L Dets 05, 2009 2:25 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas jell »

vot seda, kuidas Järvamaal riigieksamil vastuseid kontrollitakse, ei oska öelda. Ise tegin Tallinnas ja seal kontrolliti küll nii, et petta ei oleks kuidagi saanud. Ühel või siis kahel kontrollijal korraga olid vastustelehed käes ja kolmas luges paberi pealt küsimuse numbri nimg õige vastusevariandi. Kohe, kui kellelgi oli kuskil vale vastus, öeldi "Stopp" ja märgiti see ära. Mingit sohi tegemise võimalust eelpool kirjeldatud viisil küll ei olnud. Aga küsi iseenda käest, kelle või mille jaoks Sa õpid? Kas selle jaoks, et eksamikomisjonile vastuseid anda või selle jaoks, et ise targemaks saada ja neid teadmisi hiljem ka mäletada ning kasutada. Kui leiad sellele küsimusele õige vastuse, siis saad aru, et spikerdamine ei ole see kõige mõistlikum tee :wink: .
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas kakuke »

Nojah, see on tõesti ülioluline, kui vanalt koprapojal silmad avanevad või kui kaugele kannatab täistsokiga lasta või kuidas nülgida kärpi ja ondatrat. :D Minu püssi täistsokk näiteks ongi selline loterii allegrii. :D Võiks tegelt ka olla küsimus, et kuidas udrast nülgida. ;)
Ja küsimus 13 ajab mind puhta segadusse, kuna ise kasutan enamasti a varianti, aga sõber näiteks ka kunagi c´d teinud. b´d pole kohanud. :D
Minu ajal oli küsimusi nagu putru (mingi 40 küll) ja need olid palju mõistlikumad (vähemalt vajalikud teada jahimehele).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jell
Postitusi: 65
Liitunud: L Dets 05, 2009 2:25 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas jell »

kakuke, tänapäeval on küsimusi ühes piletis kokku 60, eksida võib kuni 6 vastusega.
Aga see 13-s on eetika küsimus. Me kõik tahame olla ju humaansed ning võimalikult vähe kannatusi põhjustada. Kui juba kedagi tappa, siis teeme seda ikka ise üllaks ning õilsaks jäädes. Võibolla pole aga küsimus hoopiski mitte eetikas vaid omaenda südametunnistuse hääle vaigistamises. Samas jahieetika loengutes jäi minule täiesti arusaamatuks näiteks see, et õige (eetiline) jahimees ei kääri käiseid üles kitse/soku nülgimisel/lahkamisel. Ma ise arvan, et pigem oleks võinud näidata õppematerjali, kuidas seda nii teha. Kasvõi videost, mitte põdra lahkamise video juurde rääkida, et kitse puhul on asjad nii, et jahieetika vastane on sellisel puhul käiste üles käärimine. Mingeid teisigi asju jäi silma-kõrva aga see selleks. Mis aga puutub märkusesse ondatra või kärbi nülgimise kohta, siis vähemalt minu arust on selle küsimuse kohane kriitika küll õigustatud. Üks neist ei ole meil jahiuluk ja teist praktiliselt enam ei ole.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas kakuke »

Oleks võinud minu juttu huumoriga võtta. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Noor jahimees!
Postitusi: 92
Liitunud: K Aug 19, 2009 9:33 am

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas Noor jahimees! »

Täpselt samamoodi saab teha seda eksamit nagu paides tegid :lol: Usu mind, sest ma ise tegin nii ning paljud teised :wink: Aga kui kukud läbi siis võtta Sass jutule ta võib anda sulle teise võimaluse kah.
Paremat kohta ei tea, kui Mets!!!:)
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Jahieksami küsimused

Postitus Postitas honkomees »

Jah, on ikka lolle küsimusi ritta aetud. Trofeede hindamine - tänan väga, pole minu rida, enamikku küsitud ulukitest pole oma 50 eluaasta seas küttinud ega nülginud (s.h. tatikana isa lastud loomi kaasa arvates), ronga jt temasuguste küttimine igal aastaajal oli nõutud ja koguti jalgu jne jne
Ei mäleta küll omaaegseid eksamiküsimusi, aga midagi keerulist seal küll ei olnud. Diagonaalis läbi sirvides nn rohelise jahiraamatu sai eksami tehtud ilma mingi õppimiseta.

Aga samas pidi tol ajal ikka praktikat olema, "koerastaaž" ja 2 soovitajat enne kui üldse löögile said. Ja ei mingeid bioloogide ja jahindusteadlaste pastakast väljaimetud küsimusi, millel pole meie tänapäevase jahipidamisega mingit seost.
Samas nt ei tea mitmed värsked jahimehed ikka, mitu padrunit missuguse püssi salve võib mahtuda ja vaidlevad hirmsasti. S.t. et küsimused mille eest võib saada karistada nii jahimees kui jahijuhataja on selgeks tegemata, aga küsitakse mingit jura.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Suletud