Esimene relv ?

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Nõus, vaja läheb korraga ühte vinti ja ühte sileraudset. Üks ei asenda teist, jahiolukorrad on liiga erinevad! :)
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Joosep Käba »

Suurulukite populatsioonid on hetkel väga heas seisus. See tagab võimaluse pea kogu jahikalendri vältel iganädalaselt osa võtta suurulukijahist. Soovitada seda algajal jahimehel teha kindlasti haavli laskmiseks mõeldud rauast "tinajunne" lennutades ei ole vast 100% kõikse parem mõte. :shock:
Ohutuse seisukohalt on muidugi idee sees, sellest peaks kõik aru saama. Isegi mina saan, kes ma vindiga alustasin. :D A noh ma olin vast üle keskmise ka enne vindilisi torusid sõjaväes kasutanud.
Sileraudset korralikult(ma mõtlen korralikult) jooksma saada on jupi keerulisem kui vinti sisse lasta noorel mehel vanema kaasjahimehe toel.
Seltsid peaksid ise seisma hea selle eest, et algul aidata koolitada noori liikmeid, rääkida lisaks ohutusest, relva kasutamisest jne. Just see praktiline pool on relvaloa taotlemisel/koolitusel väga puudulik.
Kui ma lube tegin oli olukord, kus relvaloa võis saada kätte ja poodi vinti ostma minna elus mitte ühtik korda sellist relva ennem käes hoidmata! :shock: Vot see on tõsine jama selleks seatud ametite poolt ja protseduuri tuleb muuta leian.
Seniks aga kui ametnikud nii neid jagavad tuleb endal uute noorte meestega rohkem tööd teha.
kaspars
Postitusi: 47
Liitunud: P Juun 20, 2010 8:49 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas kaspars »

Olen Joosepiga täiesti nõus, hetkel taotlen ise relvaluba ja loa saamiseks ei pea see laskeoskus mitte kõige parem olema...Aga siiski küsin ka ise nõu, olen oma jahtkonnas ajaja, käin pea iga jaht koeraga metsas ja nüüd on mul tulekul vanaisa relvad...Üks neist Tikka T3 308 Win ja teine IZ 12, mul isal sama moodi T3 olemas ja moonad meil mõlemal klapivad, kuid pole ise varem näinud ka seda IZ 12, kas kellegil kogemusi selle relvaga, positiivseid või negatiivseid?
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

IZ-12 on venelastel põhimõtteliselt Browningu (B-25 ?) pealt maha viksitud ja oli üldse üks esimesi pukkpüsse N-Liidus. Enne seda oli ju IZ-43. Oma aja kohta väga hea püss, mina suutsin isa IZ-12 4-5 aastaga "läbi lasta" (kroompind hakkas pikipragusid raua sisepinnal näitama). :o

Vaatamata sellele, et relvade kvaliteet (ja raudade kokkujooks :x ) on kohati kõikuv 8) üldistan: hea balansiga, talutavalt vastupidav (spiraalvedrud on vastupidavamad kui TOZ-34 "leht"-traatvedrud ), normaalsed päästikud, alumine raud 0,5 mm, ülemine raud 1,0 tshokk.

Kui on hästi hoitud ja puhastatud püss, "põsed" ei logise ja rauad lasevad haavlitega hästi (ei ole kuulidega ülemäärasest laskmisest "välja venitatud" ja "väsinud" sobib noorele jahimehele kindlasti esimeseks haavlipüssiks! :)
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas hundikütt »

Joosep Käba kirjutas:Suurulukite populatsioonid on hetkel väga heas seisus. See tagab võimaluse pea kogu jahikalendri vältel iganädalaselt osa võtta suurulukijahist. Soovitada seda algajal jahimehel teha kindlasti haavli laskmiseks mõeldud rauast "tinajunne" lennutades ei ole vast 100% kõikse parem mõte.
Ohutuse seisukohalt on muidugi idee sees, sellest peaks kõik aru saama. Isegi mina saan, kes ma vindiga alustasin. A noh ma olin vast üle keskmise ka enne vindilisi torusid sõjaväes kasutanud.
Sileraudset korralikult(ma mõtlen korralikult) jooksma saada on jupi keerulisem kui vinti sisse lasta noorel mehel vanema kaasjahimehe toel.

Vaidleks vastu. Mina arvan ,et siiski esimeseks relvaks olgu sileraud,mis neid,,tinajunne,,loobib.Noor jahimees peaks kõigepealt ikka õppima jahti pidama,üritada aimata millisest kohast loom tuleb,et laskekauguses olla.Hiilimisjahis katsuda 40m peale saada,misteatavasti palju keerukam kui vindi laskekaugusele saada.Varitsuses-ka pukis,tuleb 40m peal ikka tunduvalt vaiksemalt hingata kui100m peal.
Olen näinud neid noori,kel esimeseks vintraudne.Vähesed,kellest jahimehed saavad.Kihutatakse ööd-päevad läbi põldude vahel ja iga liigutuse peale auto aknast tina antakse.See pole ju jaht.Ja mida teevad sellised vennad nt.hagijatega jahis,kus reeglina ju väikeulukeid kütitakse.Ka koprale summitakse kaugelt kuna ei tulda selle pealegi,et loom ligi lasta.Ja kuna kogemusi pole,siis ka loom ligi ei tule ,näeb-tunneb enne ära.Linnujahist,mis laskeosavust õpetab,ärme parem räägimegi.
Ja mis sileraudse jooksma saamisest siin räägime.Ärme ajame asju nii peeneks.Kui tiirus suudad siledast laskekatse ära teha,miks siis ei peaks seda metsas suutma.Ja kui ei suudeta,siis tavaliselt pole asi relvas,vaid just kogemuse puudumises.Kui siledal erinevaid kuule kasutades jooksevadki nad veidi erinevalt ,siis pole see eriline probleem,kuna kuuliga lastavad loomad ikka suht suured ja surmav piirkond seega suur.Me võime ju tahta nn.hästi jooksva püssiga südant tabada aga kas ka suudame.
Niisiis arvan,et kõigepealt peaks noor jahimees saama mingi ettekujutuse jahist,õppima tundma loomade käitumist,õppima ise käituma looduses.Ei kujuta hästi ette kuidas oleks seda võimalik teha nii,nagu siin üks teema ütleb,,kaugpommitades,,.
Kasutaja avatar
jahipuss
Postitusi: 121
Liitunud: L Mär 08, 2008 10:14 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas jahipuss »

Ega vindiga ei peagi ju kohe kaugelt pommitama hakkama ,saab temagagi edukalt 50 m peale lasta ja õppida loomade käitumist tundma ,linnujaht ja väikeulukid eraldi teema neile siledat tarvis. Samas see iga mehe enda otsus lõpuks millega ta alustab (y)
mõtle mitu korda sihi üks kord
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Anti »

Hundikütt vägeva jutu kirjutanud, aga no 75% on puhas kallutatud ja üle dramatiseeritud jura. :wink:
http://beta.album.ee/antilaht
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas rajaleidja »

hundikütt kirjutas: Olen näinud neid noori,kel esimeseks vintraudne.Vähesed,kellest jahimehed saavad.Kihutatakse ööd-päevad läbi põldude vahel ja iga liigutuse peale auto aknast tina antakse.See pole ju jaht.Ja mida teevad sellised vennad nt.hagijatega jahis,kus reeglina ju väikeulukeid kütitakse.Ka koprale summitakse kaugelt kuna ei tulda selle pealegi,et loom ligi lasta

Õige. Kui ikka esimeseks relvaks on vint, siis järelikult pätt ja kaabakas. Sõidab öösiti mööda põlde ja teeb salakütti. Ja hagijat krt ka ei võta omale, et jänesejahti teha. Kindlasti on kodus ka BMW, järelikult ka rullnokk. Ja kui juba rullnokk, siis on ta BMW`s ka nokakoolutaja.

Oma tutvusringkonnas palju neid jahimehi, kes alustanud vintrelvaga. Ei ole ükski neist mööda põlde kihutav jobu. Ja lasta oskavad ka. Väga hästi. Igaühele ei pea huvi pakkuma hagijaga jänesejaht või pardijaht. See, kas summitakse huupi ja kas osatakse loodust lugeda, on ikka kupli all kinni, mitte selles, mis relv esimeseks soetatakse. Mul on kapis kolm sileraudset. Hagijaga jänesejahti pole vaatamata sellele veel sattunud
Kasutaja avatar
raindrenkhan
Postitusi: 219
Liitunud: K Mär 26, 2008 10:26 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas raindrenkhan »

Tänapäeval saab 18.aluaastaselt vintrelva ka omada ja kui raha jagub siis osta või 10 vintpüssi endale. Oled noorjahimees ja vint õlal ei näita kohe seda et sa sellega lasta ei oska ja et ennast kuidagi üle suurustad.
Jaht ilma koerata on justkui saun ilma õluta
Noor jahimees!
Postitusi: 92
Liitunud: K Aug 19, 2009 9:33 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Noor jahimees! »

Minu esimeseks relvaks on iz 58 kal.16! Ning ma olen sellega suht rahul, kuna ma lasin sellega põdra maha ühe lasuga kusagil ligikaudu 65 m pealt. :o Suvel kavatsen omale vindi osta aga missugust seda veel ei tea!: 8) Selle põdra kohta veel nii palju, et ma olin kõigest teist päeva oma elus relvaga jahil :D Esimesel päeval lasin siga aga see kuramus pääses terve nahaga :) !
Paremat kohta ei tea, kui Mets!!!:)
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas aadu kadakas »

rajaleidja kirjutas:Õige. Kui ikka esimeseks relvaks on vint, siis järelikult pätt ja kaabakas. Sõidab öösiti mööda põlde ja teeb salakütti.


Ega ikka ükski "riist" mehest paharetti tee. Eks ikka mehes kinni kogu värk. On halbu ja on häid tegelasi. Lihtsalt esimene relv võibolla polegi oluline,vaid loodusega suhestus. Arvan, et mitu aastat "koerapoissi" polnud ilmaasjata kunagi kohustuslik osa.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas andrus »

Ja võiks siiani olla.
jahismurf
siber
Postitusi: 28
Liitunud: T Okt 13, 2009 7:00 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas siber »

Mul sellina küsimus kas ma võin kombiga suuruluki jahis käia kui on tehtud ainult sileda laskekatsed?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Pauli »

Miski teema all siin jahuti sellel (või sarnasel) teemal lehekülgi, tulemuseks oli tõdemus, et igal inimesel (ja õnnetuseks ka ametnikul) on selles küsimuses erinev arusaam. Minu arvamine oleks, et võid küll, kui vintraua tühjaks jätad.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas aivar00 »

Kohe küsimus-miks vintraud tühi- äkki tahad sellega rebast lasta(väikeuluki luba peab loomulikult avatud olema).
Kokkuvõttes on ka minul asjast kaksipidi arusaam- olen ise näinud kuidas mees sooritab kombiga 1-e laskekatse ja kirja pannakse vint ja silerudne. Teises kohas aga märgiti see relvaraud ka sisse millisest sa katset tegid. Tahtsid mõlemat-tee katse ka mõlemast.
Üldiselt olen seisukohal, et pead oskama kontrollijale asja põhjendada ja mitte midagi sulle teha ei saa. Kui aga hakkad mökutama ja ennast sisse räägid oled ise :L .
Samas kui relvaga veidikenegi ümber käia oskad, siis ei tohi see laskekatse kah mitte mingi probleem olla-täiesti suva millise relvaga.
ikka lõbusalt
Vasta