Kuidas püüda jänest?

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Pauli »

No kassikakku ja kanakulli ärge küll süüdistage. Mitte et nad jäneseid ei sööks, aga esiteks on tegu 99% metsaliikidega, kes oma nägu kultuurmaastikule ei näita. Seega saavad nad sisuliselt üksnes valgejänese arvukust mõjutada, aga too on meil alati (st viimased paarsada aastat) vähemarvukas olnud. Teiseks on nii kassikakk kui kanakull nii haruldaseks jäänud, et nende mõjuga arvestada pole mõtet. Ilves, ronk, toonekurg on teine asi.
Aga isapulli jutust võiks loogiliselt järeldada, et paneme põldudele rohkem mürki, tulevad jänesed tagasi :D
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas hundikütt »

Arvan,et kullid kakudikka väga vähe mõjutavad jäneste arvukust.Üks süüdlane muidugi on rebane aga põhiline elukas on toonekurg.Vaadake mis põldudel toimub.Peale heina niitmist on kümned kured lagetatel väljadel ja kõik ära õgitakse.Olen mitu korda näinud kuidas jänesepojale lajatatakse lagipähe ja siis neelatakse alla.Võrreldes paari kolmekümne aastataguse ajaga on ju kurgede arvukus kasvanud mitu korda.Mingi ime siis,et jäneste arvukus väike.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas honkomees »

mosse kirjutas:... Seega saavad nad sisuliselt üksnes valgejänese arvukust mõjutada, aga too on meil alati (st viimased paarsada aastat) vähemarvukas olnud. ...
ise pole viimasel ajal muud kui valget näinudki, nii vähe kui jänest näha on, tea kas halljänesed on sootumaks ära hävinud :?:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas kakuke »

Honkomees, oled ikka vaatlemas käinud lume ja täiskuuga põldudel?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Kuna merikotkas tahtis mul Lääne-Saaremaal eelmisel suvel taksikutsikat ära viia, siis paneks merikotka ka jäneste vaenlaste hulka! :(

Ainult järsk vintpüssi lukulõgin oli hääl mis kotkale ei meeldinud ja kohe lõpetas minu taksi kohal 30-40 m kõrgusel hõljumise, vehkis minema! :o
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Tormis »

jäneste arvukust mõjutab leptospiroos
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas honkomees »

kakuke kirjutas:Honkomees, oled ikka vaatlemas käinud lume ja täiskuuga põldudel?
ei mitte vaatlemas, lihtsalt kõik mis juhuslikult nähtud on olnud valge(-kirjud), nt ajujahtide ajal või kodusest õunaaiast talvel pagemas ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Feen »

Ma ei tea, Kõlleste maadel siblib küll jäenesid peaaegu alati. Vähemasti Liivalt-Krootuse-Maaristsa lõigul, ka sellel aastal. Pidasin seda piirkonda päris heaks jänesekohaks ning mõtlesin, et näe kuidas Honkomehel on jäneseid liikvel (halljäneseid).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas honkomees »

Feen kirjutas:Ma ei tea, Kõlleste maadel siblib küll jäenesid peaaegu alati. ...

ei mõelnud seda kanti, olen seal sel aastal väga vähe liikunud ... tuleb siis jänesejahti end sättida :lol: Paari hagijaomaniku saaks ikka kaubale.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Pauli »

Kui jäneste vaenlasi pingeritta sättima hakata, siis minu ettekujutus oleks selline:
1) suurpõllundus (elupaikade kadumine)
2) haigused (esmajärjekorras leptospiroos ja BHV, või mis ta oligi)
3) suurpõllundus (mürgid)
4) väikekiskjad (esmajärjekorras rebane)
5-7) suurkiskjad
5-7) röövlinnud (ronk, merikotkas)
5-7) toonekurg
Ehk siis, ärge toonekurest nüüd kõigi hädade allikat kah tehke. Muidugi ta sööb jänesepoegi, aga pigem on see erand. Lihtsalt kuna toonekurgi on nii palju ja nad tegutsevad nii "avalikult", siis need erandid torkavad paratamatult silma. Ehk siis, kahtlemata on toonekurg oluline jäneste vaenlane, aga mitte nr 1.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas baddmann »

Lisaks veel Mosse postitusele, et suurpõllundus mõjutab loomulikult eelkõige halljänest. Lisaks annab suurpõllundus (ehk vaenlane nr 1) võimaluse toonekurele ja väikekiskjatele (ehk vaenlastele nr x) parema võimaluse poegade hävitamiseks, kuna puuduvad varjepaigad, mis muidugi omakorda ongi elupaikade kadumisena mõistetav.

BM
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas aadu kadakas »

Väikekiskjate osas "paksemates laantes" loen nugist rebasest isegi suuremaks vaenlaseks.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas Pauli »

Nii aadu kui baddmanniga täiesti nõus. Repliigi korras - valgejänesele on paljukirutud toonekurg vist küll vaenlane nr viimane.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas peepk »

Olen korra üritanud jänesepoega kinni püüda, kui see auto tulede valguses teel "surnut" teeskles. No ei old surnud ja kätte teda ei saand, iga hüpe oli eri suunda, no ei näinud sellist igas suunas hüppamist ette. Ja päästis jänku end ujudes üle laia ja sügava triiki vett täis kraavi. Vot seda ma pole enne näind ja ei osand sellist "haagitamist" ja veel vähem ujumist ette näha. Järeldus, plaanid jänest püüda veekogu kaldal, ujumis varustus kaasa, nii igaks juhuks.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Kuidas püüda jänest?

Postitus Postitas hundikütt »

Jänes ujub ja üsna nobedalt.Päris mitmel korral hagija eest üle jõe ujunud.Arvata võiks,et see loom viimases hädas vette läheb aga kui koer paarsada meetrit tagapool ja jänesel võimalus põgeneda igas suunas,siis ei ütleks ,et ta väga vastumeelselt vette läheks.
Vasta