Universaalne vint

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kirp »

270WSM on muidugi huvitav ja paljulubav kaliiber. Kaalusin seda ka kunagi ühe võimalusena, aga loobusin. Vaatasin ka praegu trapperi kodukal saadavate padrunite valikut ja nende hindu ja ilmselt teeks sama otsuse ka täna. Isegi olukorras kus suudan padruneid ise laadida. Kui aastas vähe pauke lased (või rahaliselt hästikindlustatud isik oled), pole probleem. Kirjade järgi on see kaliiber kiire kuuliga, ka üle 1000m/sek. Mõningal määral võib relvaraua eluiga seetõttu lühem olla kui aeglasematel, eriti kui viimast täpsust taga ajad. Kusagilt on meelde jäänud, et keskmiselt on tavakaliibrite (308, 3006) parim iga kusagile 5000 lasu sisse, palju 270WSM see võiks olla, jään vastuse võlgu. Muidugi tavajahil ei tekita sihuke >5000-10000+lasku mingit probleemi.

Kindlasti tasuks ka püssi proovida kui õnnestub, aga enamus poode ei taha kahjuks sellega tegeleda, eriti uute püssidega, väites, et uus püss ja jookseb tootja garantiiga hästi. See aga ei anna aimdust, et kas konkreetsele laskjale relv sobib. Varuvõimalusena on leida sama kaliibriga toru Eestis, kui leiad lahkema omaniku.

Mis puutub teema pealkirja "universaalne vint" siis häid universaalseid asju peaaegu pole olemas ja ajapikku selles veendudes tekib jahimehe relvakappi paratamatult torusid juurde. Edu Sulle!
Kasutaja avatar
Kristjannn
Postitusi: 106
Liitunud: P Apr 26, 2009 7:26 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Kristjannn »

Tere.Ma ostsin jagdhofist poolteist aastat tagasi Weatherby Vanguard Synthetic 30 06 komplekti kampaania hinnaga.Mul õnnestus seal kokkuleppele saada,et optikat mis selle relvaga kaasa antakse ei võta, maksin natsa peale ja võtsin Lugeri optika ,letihind vist mingi 8tonni seal pluss korralikud otika jalad veel juurde,vist mingi 3 tuhande kanti olid.Sai püss sisse ka lastud.NB Ole sisselaskmisega ettevaatlik kui sealt poest püssi ostad,mulle öeldi peale optika pealekruttimist ,et noh 100 meetri peale peaksid nüüd A4 formaati lehele pihta saama, viimane lihv anna ise, eheee esimese paugu lasin 100 meetrilt euroalusest 2 meetrit mööda :lol: Optika keeras peale veel vana türi isiklikult.
Peale mõnda pauku oli optika siiski paigas ja 100 meetrilt praega tikutopsi tabada toelt pole mingi probleem.
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Tormis »

Ma ei saa aru, mis haigus see magnumi soov esimise vindi taotlejate juures on. Meie oludes on 308 täiesti sobiv ja kõik.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas andrus »

Tahaks ju nii väga kõrgele ja kaugele :!:
jahismurf
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Suur tänu asjakohaste märkuste eest, eks ma võtan pisut mõtlemisaega ja hakkan ka optikaid kaema, idee oli kulutada kuni 1000euri - st. kui saab osadest asjadest loobuda siis lähen kindlasti korralikuma optika peale üle.
Kaugele laskimene on kindlasti unistus , mis on siin enamikel - ei ole minagi erand.
Universaalsuse all mõtlesin ma pigem legaalset relva millega saab lasta suur ja väikeulukit ilma südametunnistuse piinadeta (et kui lased rebast v jänest on sul pärast saba v kõrvad), st. kuuli mis teeks oma töö (tapmise) võimalikult väikese kahjuga.
Nagu ma mainisin oleks mu esimene valik olnud .250 kuid kuna see pole sea puhul legaalne siis jäi kõrvale.
Ajus kardetavasti kasutan ikka siledat - aga eks näis.
Galili kohta tavaline AR 5,56 laskemoon prii ja tagasilöök olematu (kompensaator), niisiis on lasu hind oluline.
Alguses vast ise ei lae, kuid tulevikus kindlati tahaks proovida, enne tahaks selgeks teha standartsed sobivad moonad.
Karta on et esialgu tuleb tiirus üsna palju kulutada, aga ega sellest ei pääse - ei tahaks sokujahil ka loomi mööda metsa taga otsida.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kirp »

Vali jah rahulikult, sokujahini veel aega. Ja loe hoolikalt läbi varasemad kommentaarid/soovitused. Nt. MAG natuke eespool olevas tekstis on paljutki mõtlemapanevat. Olen samuti veendunud, et odavpüssid ja nende komplektid vajavad väga sageli tuunimist. Optikast ja jalgadest on mitmed soovitusi jaganud. Aga kindlasti vaata kaba sobivust (sünteetilist on väga raske ümber teha kui vaja, samas hea ilmastikukindel) ja loe läbi erinevate püsside päästikutest rääkivad teemad. Hea päästik on üks ütlemata tähtis püssi osa täpseks laskmiseks ja odava otsa püssidel kipub ta olema üheks "säästukohaks". Eriti sant kui päästikumehhanismi ehituslikud omapärad ei võimalda teda eriti tuunida/sättida või on kasutatud materjalid kehvad (toda asjaolu ei saa ka lihtsalt muuta).

Peale täpsuse on raual veel muidki tähtsaid omadusi. Üks neist ongi nn. kapriissus moon suhtes. On raske uskuda kui palju mõned torud erinevaid laenguid erinevatesse kohtadesse pilluvad - 30-40 cm erinevused tabamiskohas pole mingi ime (kusjuures sama tüüpi padruni tihedus võib samas väga hea olla). Ilmselt ei oska keegi selle fenomeni kõikehõlmavat valemit anda - väidetakse, et toru/kaliibri/kuuli kiiruse/kuuli kaalu/toru keermesammu suhted peavad paigas olema, või on hoopis tegemist padrunipesa kujust või lukukoja tugevusest tingitud fenomeniga. Kindlasti mõjutab ka toru kinnitamine kabaga (ka seda tuunitakse igate moodi). Minu ühel odavama otsa püssil pidi sageli kinnituskruvisid kontollima, sest need põrusid lahti ja täpsus kannatas.

Kõik see jutt viib ühe järelduseni - hea ja väga hea püssi tegemiseks on vaja tohutult kogemusi, mis paljuski lähevad juba kunsti valda. Vanad ja tuntud firmad omavad neid teadmisi ja kui just odavama otsa "ökorelvade" tootmine pole ülesandeks (vahel teevad seda ka kuulsad firmad mõnede mudelitega), siis on tulemus korralik.

Sestap ära vaata viltu ka kasutatud torude turu poole (isegi kui sealt lõpuks ei osta). Järelturul liigub nii mõnigi väga hea firma hea tuuningu ja komplektsusega relv, mille omanik juba enda jaoks on võimalikult hääks sättinud. Ja positiivse poole peale saab panna ka selle, et üldjuhul saad relva reaalselt proovida.
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Kasutatud relvadega olen täheldanud ühte fenomeni, peaaegu iga mees kellega olen rääkinud nõu pidanud vms. on üldiselt oma relva kiitnud ja lõpuks on ta seda ka müüa pakkunud - järelikult on meil kõigil mingi uue ihalus, vana käib veel küll, kuid tahaks midagi uut.
On soovitatud ka lasta Saksamaa komisjonipoest relv tuua, majanduslanguse aeg pakkumist on palju ja optikad pidid head olema. Eks seda saab mõelda, päris nii ei tahaks ka relva osta, et ise üldse ei näe :)
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas 22LR »

Selle "universaalse" võiks ehk ümber nimetada "OMA PÜSSIKS" .Mõtlen selle all meelepärast kaliibrit ,kaba sobivust ja korralikku optikat.Kõike seda korraga realiseerida on üpris lootusetu,kui mitte võimatu. Üks võimalikke lahendusi (ka tengelpunga tegelikku sisu arvestades) on osta: 1)sobiva kal. kasutatud relv ,millega enne ostu tiirus võimalik proovilaskmine teha 2) vajadustele vastava (punatäpp) optika +võimalikult madalad jalad. 3)lasta teha täpselt sinule sobivate mõõtudega kaba. Heal juhul ületavad tehtavad kulutused 1-200 EUR nn.sooduka hinna ,aga see eest tulemus missugune.Optika on tegelikult see ,millega tuleb rahakotiga kõige rohkem nõu pidada.See on minu seisukoht,mitte absoluutne tõde,aga üks on küll kindel:seeriaviiseliselt toodetavad nn.igamehe relvad ei sobi mitte igaühele.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kakuke »

Gena, kas oled seda püssi muidu käes ka hoidnud, mida plaanid ostma minna või vaatasid ainult reklaami?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas wsm »

Jah, muidugi iga noore jahimehe unistus on soetada omale igati "viimase" peal vint. Kuid omades seitsmendat aastat 270 WSM-i ja saanud selgeks selle riistapuu hingeelu, kahtlen kas selline kaliiber on mõistlik soetada noorele jahimehele. Ma ei hakka siin seda kiitma ja laitma, sest selle kaliibri relvaga tuleb saada 100% sõbraks ja siis on jaht lust ja lõbu. Kui huvi rohkem lasta, siis vaja tegeleda iselaadimisega, sest poemoon on üüratu hinnaga ja valik olematu kuid iselaadimisega kõik võimalik ja on võimalik teha ka sportmoona, millega saab üpris kenasti ka tiirus lasta.
Vaatasin kodukalt seda Vanguardi mudelit ja mina küll ei julgeks seda osta. Tean, et osad Vanguardi mudelid ei ole hõljuva rauaga ja kaalu võiks ka rohkem olla, siis parem lasta. Päästiku timmimine nadi ja jne.
Juhul, kui peaks ise uue ostma, siis ostaksin Tikka T3 Super Varmindi, sest seda hea tüünida ja siis saaks juba korraliku riista.
Aga kui peaksite jääma 270 WSM juurde kindlaks, siis olen nõus sulle koolitust ja proovilaskmist andma omaltpoolt ja vajadusel saan aidata teadmiste ja varustusega, mis teile selleks vaja läheb.

Privas on kontakti võimalus!
jyri

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas jyri »

Mäletan nõukaajast artiklit,kus kirjas,et universaalsel jahimel,kes harrastab kõiki jahimeetodeid ja viise ja kõikidele võimalikele ulukitele/lindudele ,peaks ideaalis olema 5 erivevat relva.Sileraudset!Sest vinte tollal lihtjahimees omada ei tohtinud ja vahetatavaid tchokke kah polnud.Siit ka mina julgen väita,et universaalset relva pole olemas.Kui inimene on ainult kütiks ajujahis ja seisab keset põldu-siis on talle muidugi parim kauglaske vint.Samas selle kalliga ajusse rägastikku minna :M .Rääkimata linnujahist.Nii et 1 püss nn.universaalseks on ilmne liialdus/v.a. tavaline kaheraudne.Samas võib hankida mitme erineva rauapaariga kaheraudne-näiteks minul on 2x vint,vint+sile ja 2x sile (tiirus laskmiseks).Kui pidasin hanejahti oli ka 5 lasuline sile olemas.Ja veel 22LR harjutaiseks.Kütiliinil praktiliselt ei seisa,üle 40 aasta ajaja/koeramees!Sõber,kes kord vindiga kütiliinil,siis oma laikadega metsas jne.sai kah aru,et 1 püssist vähe,ostis koertejahiks sileda.
Nii et enne püssi valimist tuleks endale selgeks saada,millist jahti kavatsed pidada.Ja siis juba konkreetset relva valida.
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Selgeks saab see, et midagi kindlat ei ole.
Seda konkreetset pakkumist ma pole käes hoidnud - teema tõesti ainult reklaami peale.
Selge on mulle igatahes se, et ma ei lähe mitte ühtegi poodi hetkel ostma, pean võtma aja ja käima nad lihtsalt läbi, rääkima vaatama, tingima. Siis m6tlema ja kui võimalik siis proovima, õnneks aega on - jaanipäevaks tahaks asja jutti ajada, valik samas jääks laos olevatele rellvadele - st antud kaliibrit on üsna vähe.
Kui wsm ütleb, et tehasemoonaga ei saa head nahka ja ainuke variant on iselaadimine on see üsnagi karm argument. Alustada iselaadimist ilma teadmiseta kuidas relv peaks toimima - ma kardan, et natuke liiast mulle, samas kui on nn. tugiisik siis mitte ületamatu.
Igatahes ma vaatan üle, mis meil siin foorumis on kirjutatud lähedaste kaliibrite kohta ja siis teen arvatavasti mingi loetelu, mida ma siis poodidesse näppima vaatama lähen - poetiiru kohta ma vaatasin, et ühe päevaga ei käigi ära, mingi reede laupäev siis nibin nabin - kui saaremaa välja jätta siis on lihtsam :)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kakuke »

Gena viimane postitus on juba väga mõistliku mõttega. Olen ise ka kunagi Sinu venna kombel läinud sinna poodi mõttega, nagu tema tahtis too kord osta seda volksu. :D Oma silm on kindlasti kuningas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas wsm »

Hea on see, et sa kohe poodi ostma ei jookse. Pea enne ikka endaga plaani, mida sa selle relvaga lasta soovid, pea nõu eelarvega, sest vaevalt sulle poes pannakse korralik komplekt (relv+optika kinnitused+ optika) odava raha eest kokku. Ja kaliibrite koha pealt omapoolne soovitus, mida tasuks vaadata oleks 260 remington. See tehtud .308 Win kesta baasil suudme viimisel 6,5mm . Tikka tehas hakkas ka seda tegema Tikka T3 Sporter ja Lapua moonavalikus ka sellest aastast olemas. Iselaadimiseks kuuli valik lai ja kestadega ka pole muret , sest seda saab teha .243 ja .308 -st . Eestis juba esimesed 260 remingtonid käigus. Saab lasta tiirus ja jahil kõiki ulukeid.
Edu valikul!
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kui on ikkagi suur soov ja unistus osta esimeseks vintrelvaks just 270 WSM kaliibris relv, soovitaks vaadata Benelli Argo-t või mõnda muud relva, millel hõlpsasti vahetatavad rauad. Siis on hiljem lihtsam teise raua muretsemisega mõni tagasihoidlikum ja inimsõbralikum kaliiber juurde muretseda, ei pea tervet relva vahetama hakkama. 270 on ikka tõsine kahur, millega iga laskur ei pruugi hakkama saadagi. Pange letil kõrvuti näiteks 308win ja 270wsm padrunid, mahtude vahe on ikka korralik :wink:
Ei pea silmas just teema algatajat, kuna ei tea Gena kogemustest laskmisel.
Vasta