Universaalne vint

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas valgeronk »

Minu arvates universaalset vinti ei olegi olemas?Kõik need wmr-id ikkagi kaugpommitamiseks.Jahitornist seajahiks piisab ka 6,5 (lastes pähe,mida teengi)308-noh jah,kaugele temaga ei ulata,rohkem ajujahti-kütiliini, 9,3-see juba tõsisem kaliiber.6,5-ga tavaliselt verevalum pesukausi suurune,308-ga nati väiksem, 9,3-ga väga väike,45-70-ga verevalum praktiliselt olematu-loomal lihtsalt auk läbi.Oli ka soomlastel kunagi 308 nagu rahvuskaliiber,liiguvad nemadki jämemate kaliibrite poole,milleks sööta koeri vere-liha-vere klompidega.Kõigepealt peaksid endale selgeks tegema mida soovid küttida?Ja ära võta kõike absoluutse tõena,parem õpi teiste,mitte oma vigadest.Jää oma soovidele kindlaks,osta ihaldatud kaliibriga püss.Eks me vanad peerud kipume ikka noori liialt õpetama???
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas 22LR »

6,5 kal. omanikuna ei saa eelnevaga küll nõus olla .See verevalumi suurus oleneb minu arusaama järgi 2-st asjaolust:1)kuuli tüübist ja 2) tabamiskohast. Mida abaluule lähemale kuul satub, seda suurem see verevalum on,sama poolmantelkuulide korral mis korralikult ei seenestu vaid tina kestast laiali pillavad.Läbijooksva kuuli puhul aga tegu ülearu suure kal.-ga antud ulukile. Pahatihti suurema kal,-ga püütakse kompenseerida oma laskeoskust ,peaasi,et loom maha jääks.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas unt »

...
22LR kirjutas:Pahatihti suurema kal,-ga püütakse kompenseerida oma laskeoskust ,peaasi,et loom maha jääks.

See on hea tähelepanek (y)
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas aivar00 »

Seda juba ammu siin mainitud- mõnele on jämedam kaliiber vajalik oma kehva laskeoskuse parandamiseks. Ise olles üle 15 aasta 6,5 ja 3 aasta 9,3 omanik, siis pean kahjuks tõdema, et 9,3-ga jääb loom paremini maha küll. See ka loogiline- saadav mats ikka tugevam. Mis mind aga imestama pani- 9,3-ga on verevalumid tõesti väiksemad kui 6,5-ga. Minu 6,5 jookseb hästi Lapua 10,1 Mega ja 9,3-s on tavaliselt 18,5 Norma Oryx.
Sea ja põdra puhul ei ole see muidugi nii määrav(koerad tahavad ka süüa). Kitse puhul aga küll. Sellepärast olengi kitse lasknud tavaliselt aba taha südamesse- peaasi, et esimene aba jääks kuulist puutumata. Üldiset see oleneb ka alati sellest kuidas loom ees on. Kaelalaskusid ei ole siiani harrastama hakanud- ei pea ennast nii heaks laskjaks :oops: .
ikka lõbusalt
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kirp »

9,3 on tõesti parem, kui lasule vastupidav elukas ja risk teda (või enda tervist) kaotada suur. Sestap karu ja suurt siga eelistan sellega jahtida, et mitte pimedas metsas kuuse all roomates ninapidi kokku sattuda. 6,5 on väga hea kuul, aga peab olema vähe ettevaatlikum nende "kõvade"loomadega. Samas põtra keskmiselt distantsilt võtab 6,5 väga hästi. 9,3 kitse lasta ei armasta. Võimalik, et põhjuseks just see, mida mainiti - laskeoskus. 9,3 on küllalt kiiresti kukkuv kuul teatud distantsidest alates, mistõttu väiksema objekti puhul peab kõrgust täpselt korrigeerima. 7,62 on kusagil nende kahe vahel oma omadustelt. Need tähelepanekud ei haara magnumpadruneid.
jyri

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas jyri »

aivar00 kirjutas:Minu 6,5 jookseb hästi Lapua 10,1 Mega ja 9,3-s on tavaliselt 18,5 Norma Oryx.
Sea ja põdra puhul ei ole see muidugi nii määrav(koerad tahavad ka süüa). Kitse puhul aga küll. Sellepärast olengi kitse lasknud tavaliselt aba taha südamesse- peaasi, et esimene aba jääks kuulist puutumata. .

Kunagi lasin kitsi 222RM-ga,kuul 55gr,poolmantel.Auk suurem,kui praegusel 6,5 Mega 10,1,rääkimata kitsede "tarvis" teises rauas sama kujuga täismantel 6,5g-see läheb kitsest,ka abast nagu viuksti läbi ja koertele jääb ainult keelt limpsata.
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas valgeronk »

Olen 6,5-se omanik pea paarkümmend aastat,selle ajaga ka need järeldused,millest eelnevalt kirjutasin.Mis puutub laskmisoskusse,kohustusliku laskekatse sooritan just selle kaliibriga (tagasilöök olematu) ja esimese laskeseeriaga.Kirjutasin nendest kaliibritest,sest oman või omasin selliste kaliibritega jahirelvi.Unt,minuarust omad ka 45-70 kaliibriga jahirelva,kuidas toimib?Ei pretendeeri absoluutsele tõele,need ainult minu tähelepanekud ja need paarikümne aastaga,mis olen olnud vintrelva omanik.Ja ikkagi jään kindlaks,universaalset vinti polegi.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas unt »

valgeronk kirjutas:. . .Unt,minuarust omad ka 45-70 kaliibriga jahirelva,kuidas toimib?Ei pretendeeri absoluutsele tõele,need ainult minu tähelepanekud ja need paarikümne aastaga,mis olen olnud vintrelva omanik.Ja ikkagi jään kindlaks,universaalset vinti polegi.


22LR kirjutas . . ."Pahatihti suurema kal,-ga püütakse kompenseerida oma laskeoskust ,peaasi,et loom maha jääks."

Ja mina vastasin, et "See on hea tähelepanek" (y)

See oli tegelikult veidike iroonia ja sinna taha oleks pidanud panema selle :VS

Jahil olles ongi ju kõige olulisem, et loom jääks maha! Et ei peaks pärast lasku südant valutama ja endale tuhka pähe raputama, et näe, tegin jälle looma sandiks ja ühe raipe metsa juurde. Loomulikult, kui on hea lask, siis kisub näo ka naerule.

Käin vahel tiirus ja lasen päris tugevate, et mitte öelda parimate, laskurite kõrval. Ja näen, et kõigil juhtub. Tuleb ka nendel meestel tiirus ette möödalaske ja kahtesid-kolmesid märklehes. Mitte nii tihti ja palju kui mul, aga tuleb ikka. Nii juhtub seda ka jahil. Mitte keegi ei ole kaitstud selle eest, et vahel lihtsalt läheb natuke s . . . sti. Ja 45-70 on tõesti kaliiber, mis võimeline kompenseerima ka kehva lasku. Loomulikult võib ka selle kaliibriga looma vigaseks lasta, aga siis peab ikka väga mööda minema. Ja ka seda juhtunud.
Alates eelmisest sügisest loobusin oma 45-70 Marlinil optikast. Lasen kas lahtise sihikuga või kasutan holosihikut. Kaliiber on selline, et ma ei saa ajada möödalasku/haavamist okste, ruhukõrre või pealt ära optika süüks. Oksad ja rohi lihtsalt ei sega oluliselt selle kuuli jooksu ja optikat ka pole. See, milline on lasu tulemus, saab sõltuda vaid mehest endast.
Seega - laskeoskus on loomulikult vajalik ja kui seda ei ole, siis ei saa seda kompenseerida ükski kaliiber. Siis tuleb lasta selle maa peale, kus oled kindel, et pihta saad. Ka 45-70ne puhul on ikka vaja tiirus käia ja kätt harjutada. :D
Aga jah, olen jämeda kaliibri (.45 või siis 9,3mm) pooldaja suurulukijahis, nõus aivar00-ga sellise kaliibri heast peatamisvõimest ja nõus ka valgerongaga selles, et universaalset kaliibrit polegi. Kõige lähem sellele viimasele on .308 - saab kõik asjad aetud. Aga kas ka kõige paremini?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Vasta