Universaalne vint

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Gena kirjutas:Poltlukuga vint - selle põhiline kogemus on nn. soome vint, ilma optikata laskmine 300m märgi peale, inimfiguur siis. Snaiper ei ole aga standardis 100m peale sain stabiilselt 90/100 kokku:)

No siis sa ju ülikõva tegija! Jahikogemuse kohapealt jääb vaid sell juhul lisada ,et kõik seaduses lubatud täiskaliibrilised tagavad igasuguse eestis elutseva metslooma probleemiteta küttimise,muidu nad ju lubatud poleks!
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Näete, hakkab kooruma:)
Kui ma oln nüüd konkreetses poes, ma taha seda asja(muidu ma ju poleks seal), ja ma pean jälgima asju mis mind hiljem ei piinaks - ei saa nii, kui oled poes on emotsioon laes, sa ei ole tegelikult adekvaatne, eeltöö peab enne tehtud olema, surud adrenaliini alla ja lähed küsid alet nt. :)
Aga t6siselt on sellel optikal selle relva peal mõtet v tuleks kohe poes sellest loobuda v üritada vahetada mingi asisema asja vastu välja. Sest mina ei loe kusagilt välja mis loom see selline on, ka bushnell kvalifitseerib oma asju ja nende parimad tooted ei ole tõesti väärt seda nime kandma, kuid odav maine on kahtluse allikas.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas andrus »

Gena kirjutas:Näete, hakkab kooruma:)
Kui ma oln nüüd konkreetses poes, ma taha seda asja(muidu ma ju poleks seal), ja ma pean jälgima asju mis mind hiljem ei piinaks - ei saa nii, kui oled poes on emotsioon laes, sa ei ole tegelikult adekvaatne, eeltöö peab enne tehtud olema, surud adrenaliini alla ja lähed küsid alet nt. :)
Aga t6siselt on sellel optikal selle relva peal mõtet v tuleks kohe poes sellest loobuda v üritada vahetada mingi asisema asja vastu välja. Sest mina ei loe kusagilt välja mis loom see selline on, ka bushnell kvalifitseerib oma asju ja nende parimad tooted ei ole tõesti väärt seda nime kandma, kuid odav maine on kahtluse allikas.


Aga sa mine sinna konkreetsesse poodi ja räägi seda sama asja.Siis tule ja räägi meile mis sa sealt vastuseks said. :lol: :lol: :lol:
Vaata,et sa jumala eest ainult sealt kohe midagi ära ei osta. :wink:Äkki tuled 7-se rem magi asemele 223-ga.:D

Fakt on see,et odav asi ei kipu olema eriti hea.

OT: Gena.....vaata oma postkasti!
Viimati muutis andrus, K Apr 06, 2011 10:43 pm, muudetud 1 kord kokku.
jahismurf
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Ülikõvast on asi ikka väga kaugel, see mis on tiirus on teooria - metsas, praktika, kui parafraseerida Lutsu:)
Galiliga 10-9 noppida, 100m pealt on ikka tunduvalt lihtsam kui 35m jooksvat siga lasta 12/76ga.
Ega ma esimese korraga laskekatset ära ei teinudki(ametliku küll), ma läksin ka , et mistas on - valus oli, õlg oli jupp aega hell ja vajetas värvi - esimesel korral sai ca. 60 pauku tehtud ja siis oli see puänt, üks vanem mees sokutas oma teise tuki ka mulle, et proovi, ma proovisin - ja teised irvitasid. Relv oli 20 sileraud, lukuga ja puha, aga ma pole senini kogenud sellist teravat tagasilööki kui sellel oli.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kui jutt juba kodutööle läks ,siis tee see ka optika osas lõpuni ära! Kas sa tahaks endale optikat mllele sa võid alati kindel olla ,või tahad endale optikat ,mis on võibolla kindel? Kui müüa pakub sulle diili mingi kallima (väidetavalt)optika asendamiseks komplektis ,siis võib see suure tõenäosusega olla "sealt samast riiulist" ,kus esimene.Eriti kui jutt on nimet. firmast! :) Seega tee endale lõpuni selgeks mida sa tahad!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Gena kirjutas:Ülikõvast on asi ikka väga kaugel, see mis on tiirus on teooria - metsas, praktika, kui parafraseerida Lutsu:)
Galiliga 10-9 noppida, 100m pealt on ikka tunduvalt lihtsam kui 35m jooksvat siga lasta 12/76ga.
Ega ma esimese korraga laskekatset ära ei teinudki(ametliku küll), ma läksin ka , et mistas on - valus oli, õlg oli jupp aega hell ja vajetas värvi - esimesel korral sai ca. 60 pauku tehtud ja siis oli see puänt, üks vanem mees sokutas oma teise tuki ka mulle, et proovi, ma proovisin - ja teised irvitasid. Relv oli 20 sileraud, lukuga ja puha, aga ma pole senini kogenud sellist teravat tagasilööki kui sellel oli.

Vaat siin saa räägidki täpselt sellest mida mina nimetasin ennist heaks vindimeheks saamise võimaluse tapmiseks. :D Kui vähegi võimalust,ära osta põrsast kotis, tee ikka nende asjadega enne pauku ! See hästi etteistuja võib pauku tehes ebameeldivaid üllatusi luua.
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

Suure tõenäosusega pole müüjal mingit erilist kompromissi võimalust, optika mis mulle meeldiks ja sobiks on kardetavasti ülevalpool 1000e piiri - seega ma võin ju alet küsida ja isegi saada kuid tõenäoliselt ma tulen sealt selle komplektiga, õige optika jääb hilisemaks, seda eriti siis kui ma tegelikult ei tea mi seal peal on.
Siinseid optika foorumeid olen ka vaadanud, igaüks kiidab oma - Zeiss=Bushnell. Eks ta ole, tiirus loeb millimeeter, metsas õnneks ei loe:)
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas andrus »

Põhimõtteliselt tahame me oma jutuga jõuda sinna,et "nimetatud firmasse" sea oma sammud siis kui oled 100% veendunud selles mida sa tahad saada ja mingi "umbluu" sind ei huvita. :D
Iga sugune diilide tegemine lõppeb enam kui kindlalt su enda p.rse koorimisega üld juhtudel:D
Ja kõik mis puudutab tellimist ning ettemaksu,sellesse tasub suhtuda suure ettevaatlikusega.

Tasub kindlasti proovida ka teiste meeste püsse erinevate kallibritega,kompamaks närvikava tugevust.Plastik püss,suur kaliiber ja olematu kaaluga optika.Võib suht kõvasti põrutada,et peale 5ndat pauku need kuulid kohe mitte enam 10cm sisse ära ei mahu.

Zeissi ja Bushnelli(odava otsa)vahele mahub ikka hulka väga häid,häid ja rahuldavaid optikaid.
jahismurf
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kaliiber »

Mul seesama komplekt olemas nüüd pea aasta. Relv muidu super, aint päästik tahtis algul meistri poolt veits lihvimist et sujuvam/kergem oleks.
Peal seesama optika mis komplektis oli ja ausaltöeldes olen täiesti rahul. Vb asi selles, et pole paremat saanud, et ei oska tahta.
Aga igaljuhul ajab see siin foorumis laialt levinud soovitus, et optika peab ilmtingimata kallim kui püss olema, mind igakord muigama.

PS. Ka seal nimetatud poes kust komplekti ostsin, soovitasid müüjad optika koheselt vähemalt poole kallima vastu vahetada, argumenteerides seda sellega, et selline odav kährikuteloopimise junn sellisele kaliibrile küll vastu ei pea. Aga näe peab küll. Ka loogiliselt võttes ei paneks ju tuntud ja korralik püssitootja kokku komplekti, mille 1 komponent varsti otsad annab ja seetõttu pikemas perspektiivis püssi kaubamärgi mainet alla kisuks.
Gena
Postitusi: 16
Liitunud: P Apr 03, 2011 7:06 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Gena »

kasutad seda relva igapäevaselt - ajus-varitsuses. Laskekaugus 50-100, 100-200 v 150-300m
kuidas konkreetne optika hämaras toimib, kauguse regulli kindlasti ei ole, nii, et see on oma oletada? Laskemoon, laed ise v. on kujunend kindel pauk. On mingi moon mis kuidagi ei jookse?
jne. :)
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas aivar00 »

Mina julgen sulle väita, et universaalset ei ole olemas. Ise alustasin 6,5*55 ja see relv on ka siiani kappis alles. Problemaatiliseks osutus antud kaliibri puhul uluki laskmine viljapõllust või võsavahel. Rebasele ja kitsele siiani (y) . Siga ja põder vajadusel samuti. Proovisin ka 308 ära, kuid minu pilgu läbi võrdväärne 6,5*55-ga. Kuna viimane istus paremini õlga, siis loobusin 308-st. Asemele 9,3*62 viljapõllus ja võsas toimetamiseks. Ja olen siiani väga rahul. 270win ja 300 win- oli ka vahepeal mõte, kuid loobusin. Lihtsalt ei ole vajadust.
Optika kohapealt aga - kui ostad selle komplekti, siis võta ta koos pakutava optikaga. Pärast kas müüd tolle maha või paned näiteks 22 LR peale. Samas võib ka see optika "pidama" jääda nagu juba mainitud. Lihtsalt "selles" poes tõmmatakse nahk üle kõrvade nagu juba mainitud oli kui hakkad komplektile veel mingeid erisusi kauplema.
Kokkuvõttes iga lits kiidab oma mätast- valik on sinu :lol:
ikka lõbusalt
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas Pauli »

Laialilagunemist ei ole odava optika puhul kindlasti vaja karta. Muidugi leiab ka selliseid, mis lagunevad, aga põhiprobleemid on ikkagi valgusjõud (ja koos sellega pildi selgus) ja reguleerimise lihtsus. See 3-9x40 bussakas laseb umbes sama palju valgust läbi nagu muti urg (kunstiline liialdus) ja kui tal on sama reguleermehhanism, mis 3-9x50 (eeldatavasti on), siis siselaskmiseks kuluvaid padruneid mõõda karpides (kah kunstiline liialdus). Sest klikkide arvul ja tabamispunkti liikumisel puudub igasugune (vähemalt lineaarne) seos. Aga ära ta kindlasti ei lagune ja 10 lasu takka uuesti reguleerimise vajadust kah pole - ühesõnaga täiesti "lastav" optika, lihtsalt on ka paremaid.

Mis puutub kaliibritesse, siis Gena, mõtle see asi igaks juhuks veel korra läbi. Üks asi on padrunite hind ja kättesaadavus, nagu sa isegi juba mainisid - mõtle, kui palju sa kavatsed selle püssiga tiirus käia ja kas hakkad ise padruneid laadima. Kui tiirus lased Galili, siis pole jahipüssi padruni hinnal sinu jaoks mingit tähtsust. Teine asi - hinda oma "konsistentsi", st kehaehitust. Sest kerge poltlukuga 7 Rem lööb "pisut" teistmoodi tagasi, kui sigaraske Galil (mis on .308 win eksole). Kui massi ja/või muskulatuuri jätkub, siis pole ka selles küsimuses probleeme oodata.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas kaliiber »

Gena kirjutas:kasutad seda relva igapäevaselt - ajus-varitsuses. Laskekaugus 50-100, 100-200 v 150-300m
kuidas konkreetne optika hämaras toimib, kauguse regulli kindlasti ei ole, nii, et see on oma oletada? Laskemoon, laed ise v. on kujunend kindel pauk. On mingi moon mis kuidagi ei jookse?
jne. :)


Päris igapäev jahil ei käi, aga aasta lõikes nii kord nädalas ikka. Kauguse regulli muidugi tal ei ole, puhtalt tunnetuse küsimus, kuipalju üles võtta. Samas kui eriti üle 300m ei lase, siis pole ka see eriti keeruline, ehk siis eksimusi tuleb harva ette.

Hämaras laskmisest. Kui näen palja silmaga, et on mingi tumedam kogu kuskil olemas, aga pole kindel mis loom see on või kas see üldse loom on, siis läbi selle optika näeb siiski ära kelle või millega on tegemist ning vajadusel saab ka ära lasta.
Kindlasti on paremaid, aga hetkel ma ei tunne selle järgi vajadust. Kui kunagi juhtub 1k€ nii üle olema, et sellega kohe mitte midagi targemat teha ei oska, siis ehk ostan uue ja vingema.

Laskemoonast kasutan S&B odavaimat, oli vist nii 21kr/tk, poolmantel. Olen sellega saanud lastud kõik, alates jänesest (jänesel kasutan kokkamiseks nagunii ainult selg + tagajalad ja need jäävad terveks, muu koerale) kuni põdrani.

Tagasilöök pole midagi hullu, suht sama mis 30-06. Muidugi muudab antud püssi puhul asja pehmemaks paks kummipolster kaba tagaosas, ilma selleta oleks ilmselt üsna karm.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas andrus »

mosse kirjutas:........ kui sigaraske Galil (mis on .308 win eksole). Kui massi ja/või muskulatuuri jätkub, siis pole ka selles küsimuses probleeme oodata.


Snaipripüss Galil on 308win.AR ja SAR(automaadid) on 5.56x45.AR-i tühikaal on 3,9kg.Topid salve täis(35tk) ja siis juba kaalu hulka rohkem.
jahismurf
mag
Postitusi: 72
Liitunud: T Okt 31, 2006 7:45 pm

Re: Universaalne vint

Postitus Postitas mag »

Mul Vanguard'i(7 mmRemMag) kogemus alates aastast 2006 ja staazi ajast kui kodumaa ulatus Vaikse ookeanini. Seega peaks kvalifitseeruma kui hakkad keskmist arvamust kokku lööma :D
Eelnevalt soovitati juba, et mõtle hoolega, milleks sul sellises kaliibris jahirelva vaja läheb? Nagu mikidel kombeks, siis on tegemist odava relvaga , mis tahab natuke "tuunimist"(kui juba autodele eespool võrdlus tehti) saada. Olen sellest ka kusagil siin foorumis kirjutanud. Alguses oled õnnelik aga siis avastad, et võimalik on kaugele ja täpselt tulistada ning siis on mõtlemiseks ainest küllaga kui oma komplekti silitad. Kohe tekib kiusatus ja vajadus hakata häid optikajalgu ning optikat(mina tegin endale selle selgeks enne ostu ja see "kooliraha" jäi maksmata) otsima. Mina ei olnud esimese vaimustuse möödudes enam rahul kabaga, sest avastasin, et kaugustesse sihtimisel jääb käsi randmest pingesse ning tulemuseks oli "thumbhole" kaba ja loomulikult tahab päästik sättimist.
Moona sai esimesel aastal kõvasti proovitud (Sako, Norma, Remington jne) aga kõik lõppes "Alaska meeste" laadimiskomlekti ja paari karbi TSX ja Interbondi (140 grs) ning püssirohupotiga. Minul lasi iga eri tootja moon ise kohta ning Sako ja Remington poolmantlid põhjustasid täiesti vastuvõetamatuid purustusi. Kummaline oli, et kõikumine oli suur horisontaalis, mitte kunagi vertikaalis oluliselt. Universaalseks seda kaliibrit ja relva ei loe. Mina avastasin juba teisel aastal ennast ajujahiks sileraudset puhastamas. Raud on hea ja pole kuulda olnud, et keegi kaebleks ka siin foorumis. Kui sa pole endas kindel, siis ära osta veel, kui oled kindel osta aga kauple hinda kõvasti alla ja jäta see kohver ning optika sinna poodi kui vaja ning investeeri ülejääk jalgadesse ja optikasse. Soodsa hinna põhjus on nähtavasti see, et Vanguardil on väljas II põlvkond ja tegemist laojääkidega. Plank Synth peaks maksma ca $ 450, et kauplemisruumi on kõvasti. Odav "Bussakas" ei lagune vaid ajab su hulluks oma reguleerimisele mitte allumisega, eriti kui sobivat moona katsetad ja proovid iga kord risti uude kohta keerata. Kui plast enam ei sobi, siis võin oma vana puidust kaba maha ärida 8)
Viimati muutis mag, E Apr 11, 2011 8:52 am, muudetud 1 kord kokku.
Vasta