Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Siia paluks filosofeerivad väljaütlemised,mis ehk kaasaegsetele mõistmatud ja tulevikus arusaamist leiavad.
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas Ain Aavik »

rääkisin siin ennist lausa kahes teemas loomade liikumisest ja sügisest , lumeta maapinnast meite kliimast ja muustki säärasest - ainult ''duma'' on ''sõna võtnud'' ... pole tahtmist küll isiklikuks minna, kuid antud juhul on tegu vist pisukese probleemiga , paigad ja olud on meil siin paikkonniti nii erinevad ja tingimused ja loomade käitumine samuti ....
Vahin samuti ilmateateid ja kontrollin õhurõhku ja õhuniiskust .............
Igasugu imetrikke teen kahh veel - isegi sigu üritan koolitada kella peale käima !!!

''Honkomees'' on palju täpsem väljendustes ja kirjutasin teemas ''Soomlane kasutas summutit'' kus asjalik arvamus tuli ka ''teadjamehelt'' , milline valdkond on üle pea kasvanud !!!! Ja rahumeeles lastakse kasvada - see õigustab ju trihonella teket ja sealt edasi vettide tööd ...
Kõik on omavahel seostes ...

Infrapuna sead tõepoolest pole kunagi talunud - samuti ka teised metsaelanikud - seda kirjutas ''Kolevoll'' päris õieti teemas ''Soomlane kasutas ...'''

Lampide kohta on kostnud palju asjalikke sõnu ka teistelt meestelt - samuti summutite kohta kasvõi näiteks ajus trehvatavate rebaste ja kährikute kohta .... ainult, et kõik ei jõua ega tahagi siin filosofeerimas käia ja enamus vaatab ja loeb muigelsui meite laadakaklust ....
Palju seda kakluse kummituba ikka vaja on - me võidaksime sellest , et legaalseks abivahendid muudetaks, ju kõik!!!!
Kes siis lähemal ajal, kes kaugemas tulevikus ...

Arutlegem sõbralikult edasi - võib isegi viisakalt vaielda, sest vaidlustest selgub ju tõde :D
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Eks igal mehel ole oma tõde! Praegu läheb juba viiest pimedaks ja palju seda kuuvalget aega on,ometi jaht käib ja loomi kukub jo siis ikka midagi kasutatakse,aga kuna asi pole legaalne,siis ei taha siin sellel teemal eriti keegi midagi jahuda.Ja need meie seaduse veskid jahvatavad ju niiiiii aeglaselt ja tuhat tähtsamat tegemist on neil toimumas ,millal k....t neil mingile lambile v summutile veel aega mõelda on
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas Feen »

Ma ise polegi siga lambivalgel lasknud. Mul endal see eelis, et aktiivsema poolne päev hallab u 12st, tegusid vaja teha alates 4st-5st... seega, magan nii kaua kui tahan ning kõik ööd võiks jahil käia kui jaksaks. Seetõttu tean ka u viimase kolme aasta kuud ja pilvisust ja ilma (mul tegelikult märkmed ka olemas) ning sedagi kuidas ja kus loomad liiguvad ning mis ilmaga ja mis kell. Üldjuhul, sead käivad söötadel ja söödapõldudel nii tööinimestele sobival ajal (hetkel ka nt kell 9, hiljemalt kell 10 on siga maas, kell 11 seal sisikond väljas ning ise kodus). Edasi läheb juba natukene aega ning siis näeb loomi alates kella 1st, 1.30st. Looma laskmise järel saab magama ikka päris hilja (eriti kui pärast siga tahaks veel natuke rebast vaadata... kui siga liigub, liigub enamasti rebane ka). Kuu suhtes... esimene nädal on kuu varakult väljas, pikendab talveõhtut hästi. Teine pool toetab rohkem hilisemat aega ning rebasejahti ja sel juhul jäävad hommikused tööinimesed tõesti kõrvale.

Honkomees siin pajatab, et 1 korralik ajujaht Saaremaal ja sead kütitud. sama hästi võib öelda, et 1 korralik täiskuuöö ja sead kütitud :D kui ikka sigu palju, söödakohad olemas, kuhu sõidad ligi, vaatad, et olemas, paigutad ehk mehed ka korralikult (söödapõldudega sama lugu), siis võib juhtuda, et põllust laseb 1 mees ainuüksi 3 siga (kui väga valima ka ei hakka vaid lihtsalt piirad arvukust) ja teised ka paar tk... hea ilma valides (sama hingeõnnistus nagu saatrel lumi) saab ööga ka need 25 tk maha :D (filosoofia puiestee teemaks, aga tean juhuseid, kus ainuüksi 1 mees on õhtuga 7 siga lasknud ja tean juhuseid, kus öösel on nähtud hulka karjuasid ja 100-200 siga kokku).

Seega (kokkuvõtteks, nendele kes diogonaalis viimast lõiku viitsivad lugeda :)), lampi on vaja suht neile, kellel kuidagi 2 nädalat pole mahti õhtust-öist jahti pidama minna ning ülejäänud mõtetul kahel nädalal kuidagi väga vaja on käia. Ahjaa, kitsejahi hapudel päevadel (paar viimast), kui kõigil appi ja appi, siis pole kuud ollagi, aga see ei vabanda seda, miks kaks nädalat varem ei ärgatud. Lamp rohkem tulemuse kontrollimiseks ja looma otsimiseks, kui vaja.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas aivar00 »

Lisan veel Feeni jutule (minu arvamus on 100% sama)- aastaid tagasi sai ka mõned korrad öösiti kuuvalgel nn. ajujahti tehtud. See kõik on ikka enda laiskuses kinni. Lumi maas ja kuuvalgel on nähtavus väga hea. Lihtsalt kättevõtmise asi. Kui mees on laisk(loe ka rumal-ei käi tihti metsas seega järelikult ei tea loomade liikumiskohti ja aegu), siis ei aita teda ka lamp. Mitu meest ka kell 3 öösel siga pukis passinud- trofeekulti. Loomulikult kui hommikul vaja tööle minna, siis seda lõbu endale igal õhtul lubada ei saa. Praeguse aja abivehenditega (kasvõi seakell) saad teada millal vaja pukki minna. Teed oma lasu ära, lased sisikonna kohapeal välja ja kodu koti peale. See nahaga sea rippu tõmbamine küll tervet ööd ei võta. Kui aga kohe nahastada ja kondistada, siis küll. Eks korterielanikel ole sellega rohkem probleeme, kuid mõni jahikaaslane ikka on kelle keldrisse-kuuri loom nn. laagerdama riputada. Talvel seda enam.
Ainuke aeg, kui mina olen lambist "puudust" tundnud on sügisel soolaku all pulli passimine. Aga selles ka ise enamjaolt süüdi, kui oled varakult peale tuleva looma ära hirmutanud ja loom hakkab käima kottpimedas. Seni aga õnneks kõik loomad lastud. Ja egas need elajad metsas ka ilma püssitagi tabamata jäänud...
Viimati muutis aivar00, R Sept 18, 2009 4:39 pm, muudetud 1 kord kokku.
ikka lõbusalt
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas Teder »

Mina olen selle poolt, et võiks lampi kasutada kui seda vaja on.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas jorr »

Mina arvan,et see lambi kasutamise nõue on just selleks seaduses kirjas,et mehed ei hakaks autotulede valgel öösi loomi taga ajama.Oli nõuka ajal ülemuste meelisjaht.Aga lamp võiks praegu küll täiega jahimehe varustusse kuuluda ja selline,mida ei kasutataks mitte ulukite taga ajamises autoga,vait kindla uluki tabamiseks abivahendina ilma mootorsõidukit kasutamata.Umbes nagu vindil kasutatav optika aitab kaugemalt looma ära kutsuda.Näiteks,nagu kindla uluki laskmiseks,eriti kui nurinat talumeeste poolt palju,et jahimehed ei suuda mingit ulkit kondrolli all hoida(siga saares).Eriti ei usu,et saares on kõik jahimehed nii lollid ja laisad,et ei viitsi neid sigu piisavalt ohjes hoida,jättes kasutamata nii täiskuu kui öise jahi võimalused.Ise arvan,et selle suure keelamisega on kunagi lastud seal(saares) lihtsalt sigade arv liiga suureks paisuda ja nüüd siis on jahimees süüdi ja peab talumees aitama.Mandrimeeste arvamus,et lähme ja teeme ühe korraga(ööga) platsi puhtaks ei toimi minu arvates küll kuidagi,isegi kui on õnne ja saab ühe ööga(ajupäevaga) kümmekond sigutikku ära kutsuda.Küllap seda suudavad ka kohalikud jahimehed teha,ilma lampi kasutamatagi.
noorus on ilus aeg
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas duv »

jorr kirjutas:Mina arvan,et see lambi kasutamise nõue on just selleks seaduses kirjas,et mehed ei hakaks autotulede valgel öösi loomi taga ajama.Oli nõuka ajal ülemuste meelisjaht.Aga lamp võiks praegu küll täiega jahimehe varustusse kuuluda ja selline,mida ei kasutataks mitte ulukite taga ajamises autoga,vait kindla uluki tabamiseks abivahendina ilma mootorsõidukit kasutamata.Umbes nagu vindil kasutatav optika aitab kaugemalt looma ära kutsuda.Näiteks,nagu kindla uluki laskmiseks,eriti kui nurinat talumeeste poolt palju,et jahimehed ei suuda mingit ulkit kondrolli all hoida(siga saares).Eriti ei usu,et saares on kõik jahimehed nii lollid ja laisad,et ei viitsi neid sigu piisavalt ohjes hoida,jättes kasutamata nii täiskuu kui öise jahi võimalused.Ise arvan,et selle suure keelamisega on kunagi lastud seal(saares) lihtsalt sigade arv liiga suureks paisuda ja nüüd siis on jahimees süüdi ja peab talumees aitama.Mandrimeeste arvamus,et lähme ja teeme ühe korraga(ööga) platsi puhtaks ei toimi minu arvates küll kuidagi,isegi kui on õnne ja saab ühe ööga(ajupäevaga) kümmekond sigutikku ära kutsuda.Küllap seda suudavad ka kohalikud jahimehed teha,ilma lampi kasutamatagi.

Vabandust ehk seletaksid lahti, mis tegelane see NÕUKA AEGNE ÜLEMUS niisugune oli, kelle lemmik tegevuseks ilmtingimata oli autotulede valgelt küttimine. Ise käinud nõuka ajal direktorite ja mendi polkovnikutega koos jahtidel ja ka peale jahti koos viina võtnud, aga ei tegudest ega jahijuttudest küll sellist lemmiktegevust välja ei lugenud. Samas tean tavalisi mehi, kes oma memuaarides on jutustanud, kuidas nad lihtsalt küla olusid tundes omal ajal gasooni kastist ööga ümbruskonna põldudel tiirutades 4-50 jänest küttisid. Sellest seisukohast võttes võib siis ju ka väita, et alkoholijoobes autojuhtimine on Eesti Politseinike lemmiktegevus.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas jorr »

Ma vast vabandan,et jätsin mõne sõna lisamata.Õige oleks nii,et nõuka ajal oli autotulede valgel öine jaht MEIE KANDIS ülemuste meelisjaht. Ja veel täpsemalt ehk,et kohaliku sovhoosidirektori lemmikjaht.Kuigi siin oli ka muid tegelasi vahel liikvel,kes öist jahti õigeks pidasid ja osa võtsid,mundris neid küll ei näinud.Ehk piisab?Seda ma ei ütle,et asi igal pool nii oli,kuid meil toimis.Ka viin ja jaht olid siis sellised asjad,et pudelit kutsuti meie pool "jahipassiks".Kas oli arusaadav nüüd?
noorus on ilus aeg
arv
Postitusi: 88
Liitunud: K Mai 05, 2004 9:18 am

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas arv »

Ma pakuks välja sellise seaduse paranduse, et hundipoolt tekitatud kahjustuse korral, välja antud eriloaga võiks ikka lampi kasutada küll.
Praeguse seadusega peab hunt su pikali jooksma, et teda üldse lasta saaks. Eriti sügisel kui taevas pilves ja pole ka kuud valgustamas.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas jorr »

Kuid miks aint hundile,ka karule,on hundist mitu korda kavalam elukas ja kahju teeb inimesele küllaga.Arvan,et lamp võik kuuluda jahimehe sügis-talvise varustuse hulka kindlasti,eriti pukist passides sügis-talvel,kui lund veel pole.Muidugi,ilma mootorsõituki kasuamiseta jahil.
noorus on ilus aeg
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas duv »

Iseküsimus, kas nende ettevaatlike loomade puhul üldse lambiga midagi teha on. Vees ujuv kobras näiteks üldse ei kannata lampi olgu tegu kasvõi led-i või kollase valgusega. Sama lugu vanaemate kultidega, kes samuti kohe kaovad.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas andrus »

Väidaks vastupidist.Kui sa loomale tule läraki silma lükkad muidugi ta kaob.Paned temast eemal põlema ja rahulikult vead tule peale.............pole siiani mitte üks jooksu pannud.Olen vahtinud tulega kõiki meie metsades elavaid loomi va.hunt ja hirv.
jahismurf
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas 22LR »

Andrus! Kopra kohta Su väide ei kehti,või siiski?
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas andrus »

JAh koberit olen tõesti vahtinud läbi punase filtri.
jahismurf
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis

Postitus Postitas Joosep Käba »

Dumale sekundeeriks niipalju, et meil suvel siga söödalt põhimõtteliselt ei lasta. Siga ei käigi söödal, kui sul värsked nisu-kaer-oder ümberringi on.
Uskumatu on kuulda kogenud jahimeeste suust siin sellist mula, et musta maaga siajahi öösi ära keelamiseks.
Sai öösi musta maaga lastud siga no nii 150-160m, ilma lambita. Ei näe probleemi. :D
Krt ega jaht ei ole lihatööstus, et lähen võtan söön, kuna praegu on aega ja lambiaku sai kah täis laetud. Ma niimoodi ei viitsikski käia minu jaoks ei oleks see jaht.
Jaht ongi jaht. Pead arvestama ilmastikku, loomade liikumise aegu ja ka oma vaba aega. Jaht ei ole kohustuslik. Ära mine kui aega ei ole.
Jorrile- kui ei saa ikka punti jahihuvilisi kokku et korralikult ühisjahti pidada on täiesti võimalik jahimaadest loobuda ja anda need kasutusele meestele kel selleks huvi, tahtmist ja viitsimist on. Ei pea enam kahjustuste korvamist kartma ega midagi. Saab sügise pimedas rahulikult ahju peal konte soojendada. :wink:

Pooldan summutit, kui häirimist vähendavat abinõud. Nii loomade kui mittejahimeestest maaelanike häirimise vähendamist.
Ei poolda kunstvalgust, kui häirimist suurendavat abinõud.
Vasta