Suletud alade jahindus

Siia paluks filosofeerivad väljaütlemised,mis ehk kaasaegsetele mõistmatud ja tulevikus arusaamist leiavad.
Vasta
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Suletud alade jahindus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Algataksin teema jahiaedadest, mis laiemalt peaks ühtima pealkirjastatud variandiga. Siin-seal juba midagi toimub ja poleks paha vististi teemat arutada. Toosikannu-teemas (Kraavik ja Kirp) juba oli asjakohaseid arvamusi, kuid äkki pisut põhjalikumalt siin vabamas keskkonnas.
Väidan, et uute tuulte tulekuga muutub jahiaedade teema aktuaalseks ennekõike majandusliku huvi tõttu. Nõudlus on, pakkumine tekitatakse. Eraomandi puutumatuse ideele istutatakse juriidiline ruum ning kuni riigisektor asjaga kohaneb - reeglid enamjaolt puuduvad. Reeglite all pean silmas terviklikku lähenemist teemale. Olgu see siis ulukibioloogiast kuni jahitraditsioonide muutumiseni, lihtlabane arvepidamine või erinevad ohud ja palju-palju muud.
Pean oluliseks, et mõtestataks lahti, mis/või kas muutub meie jahitraditsioonidega miskit, kui tänane jahiäri (mis toimub üle kõikide maade) koonduks suletud lokaalsemale alale?
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas Motorist »

Teema mida Aadu tõstatas on huvitav. Samas ei usu kiiret arengut sellel alal. Kuna ei ole ei metsamees, ega ka "loodusteadlane", saan väljendada oma arvamust vaid "kasutaja" seisukohast.
Esiteks vajavad need ettevõtmised väga pikaajalisi invetsteeringuid. Teiseks ei ole nende investeeringute väljaostu/tasuvuse aeg lühike. Ei piisa vaid sellest, et ostad kokku mingi portu maad ja tõmbad aija ümber. Sellise aija laseb paari aastaga loomadest tühjaks :lol: . Selleks, et säiliks jätkusuutlikus tuleb pidevalt tegeleda loomade nn "ettekasvatamisega". Ei ole tuttav Kesk-Euroopa kogemustega sellel alal, kuid LAV toimib sellel alal terve tööstus, kus osad kasvatavad loomi ette, müües neid suurtel oktsionitel jahifarmide pidajatele, teised taas organiseerivad jahigruppe välismaalt, kolmandad peavad neid jahifarme ning neljandad tegelevad liha kokkuostu töötlemise ja müügiga. Ning see koostöö toimib. Näiteks pole mingi haruldus, et minne ühte jahifarmi jahile tuleb mõne konkreetse looma laskmiseks kasutada teise jahifarmi teenuseid...st koostöö isegi nn konkurentide vahel on hea. Eestis sellist koostööd loota oleks sinisilmne.
Teiseks oluliseks asjaks on looduse võimekus anda peavarju ja toitu sellele looma hulgale, kes aeda on suletud. Vähemalt vestlustest LAV's kohalike jahifarmi pidajatega selgus, et sealmail jälgitakse pidevalt, et kasutusel olev maa suudaks loomapopulatsiooni "üleval pidada". Ja seda lausa "teaduslikul" tasemel tehes koostööd antud ala spetsialistidega, kes määravad ära eri liikide populatsioomi maksimumi, mida antud territoorium suudab majandada. Ja milliseid loomi üldse seal pidada saab. Ei ole kursis küll Eesti looduse ja loomade vastavate "näitajatega" kuid arvestades meie looduse eripära ja ilmastikuolusi ei ole need numbrid kindlasti võrreldavad.
Samuti ei kasva mitte kõikidest hirve ja põdrapullidest trofeeloomad...samuti aeg, mis kulub trofeelooma arenguks...jne.
Nii et teemadering on lai, mis sellise "tegevusega" kaasneb...rääkimata seadusandlikust poolest, mida olemaski veel pole
Aga igal juhul huvitav teema mida võiks siin käsitleda ja erinevate osapoolte arvamusi kuulda...
(y)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kui "õiged mehed " aasja ajavad küllap siis need investeeringud ja seadused ka kähku tulevad! Võib olla mõneajapärast maksame me ise need "vabatahtlikult"kinni !? Näe tuule energija,mis tavainimesele paistab odavana, tuleb välja on vist üks kallimaid :M .Kuigi minule vähemalt saja kilomeetri raadioses ühtegi tuulikut pole,ostan ma iga kuu EE-lt teatud osa seda "luksuskaupa"! Ja hoitku jumal seda kes endale midagi sellist(tuulegeneraatorit) julgeb püstitada.Täpselt sama asi võib ka mainitud jahindusviisiga toimuda.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Seadusandliku poole pealt on hetkel kehtiv selline variant. Uue seaduse tööversioonides paistab samamoodi olema, ehkki viimast seisu ei tea. Reguleeritud on see, millistel puhkudel tohib jahiulukit loodusest eemaldada ning kuidas registreerimise kord seatud on. Kas praeguste sätete alla mahub ka jahiaedade jahindus - raske kommenteerida.

§ 25. Jahiulukite loodusest eemaldamine ja tehiskeskkonnas hoidmine

(1) Jahiuluki tohib loodusest eemaldada:
1) vigastuse või haiguse ravimiseks või hüljatud noorlooma üleskasvatamiseks;
2) teadus-, õppe- või ärieesmärgil loomakogude asutamiseks või täiendamiseks;
3) kohaliku asurkonna täiendamiseks;
4) majanduseesmärgil loomafarmide asutamiseks või täiendamiseks.

(2) Jahiulukite tehiskeskkonda viimine kooskõlastatakse Veterinaar- ja Toiduametiga.

(3) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 1 nimetatud juhtudel tohib jahiuluki loodusest loata eemaldada ametiülesandeid täitev isik. Kui jahiulukite loodusest eemaldamise viis erineb jahipidamise lubatud viisidest, annab selleks nõusoleku keskkonnaminister.

(4) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 3 ja 4 nimetatud eesmärkidel tohib jahiuluki loodusest eemaldada, kui jahiulukite tehiskeskkonnas hoidmise koht on registreeritud Keskkonnaministeeriumis.

(5) Jahiulukite tehiskeskkonnas hoidmise koha registreerimise taotluse esitamise, läbivaatamise ja registreerimise korra kehtestab keskkonnaminister määrusega .

(6) Jahiulukite tehiskeskkonnas hoidmise koha registreerimisest keeldutakse, kui see ei välista jahiulukite loodusesse sattumist või haiguste levimist ega vasta loomakaitseseaduse (RT I 2001, 3, 4; 2002, 13, 78) nõuetele.

(7) Tehiskeskkonnas hoitud jahiuluki tohib loodusesse viia, kui ta loodusest oli eemaldatud:
1) vigastuse või haiguse ravimise või hüljatud noorlooma üleskasvatamise eesmärgil;
2) kohaliku asurkonna täiendamiseks.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas aivar00 »

Eilses Maalehes oli sellel teemal päris hea artikkel sees. Seal oli ka seda ulukite asurkonna probleemi lahatud.
ikka lõbusalt
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas Messer »

Ulukite arvukuse reguleerimine aias ja sealne jahiturism pole juriidiliselt jahipidamised jahiseaduse mõistes. See tähendab, et jahipaberiteta "tondid" võivad minna, maksta väraval raha, siseneda aedikusse ja seal looma ära veristada. Üks imelik assjavärk. :M
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas vallo »

Kasvatan isiklikus farmis lamba, löön ta isiklikus liharuumis maha ja söön ära. Ehk siis võrdub , kasvatan isiklikus hirveaias hirve , lasen ta maha ja söön ära. Selle asja üldnimetus on kapitalistlik majandus , mis seal vahet on kas mu lauda juures olev karjaaed on 2ha või 200 ha, elukaks siga hirv või simmentali veis. Kui keegi nimetab seda jahinduseks , siis ma arvan ,et ta eksib.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas kirp »

Jahindus on siis kui kohe kätte ei saa ja pead püüdma :lol:
Laudas võid ka tule ära lasta ja siis toimetada.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Suletud alade jahindus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Teema sai tõstatatud muuhulgas ka sellepärast, et ei tekiks olukorda nagu Messer kirjeldab. Selline loomaaia külastamise äärmuslik vorm :D . Et enamasti käivad lastega perekonnad ja muidu huvilised ja kui pimedaks läheb, ilmuvad jahimehed. Mati Kaalul vist hirveaiad ka kipuvad üleasustatud olema... :D
Pealtnäha paistab nagu lihtne teema olema. Tükk maad, kooskõlastused, investeeringud, loomad aeda, toit ette ja ... hakkad ootama kuniks "trofee kasvab", et siis müüa. Aga siis tekibki küsimusi. Trofeehindamine, haigused, vaktsineerimine, koosluste muutumine, metsloomast kodulooma tekitamine, väljapääsemisvõimalus, kiskjate sissepääsemis(päästmis)võimalus, loomakaitse, juriidilised nüansid, bioloogilised mured ja mida kõike veel.
Minuarust pole õige tekitada nö "valget laiku", kus seadused ei rakendu ja poleks nagu ühiskonna asi, mis seal sünnib.
Vasta