Jahiseaduse muudatus

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
Vasta
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

Siit võib välja lugeda, et tasuta jahiluba tuleb jahipiirkonna kasutajal anda kehtiva jahitunnistusega maaomanikule oma kinnistul metssigade küttimiseks. Loen siit välja, et oma kinnistul saab jahti pidada maaomanik ilma, et seda õigust kellelegi edasi delegeerida oleks võimalik, ehk siis, et maaomanik ei saa kutsuda jahimeestest sõpru oma kinnistule metsseajahile.


5) paragrahvi 40 lõiget 4 täiendatakse teise lausega järgmises sõnastuses:
ˮKeskkonnaametil on õigus riikliku tauditõrjekomisjoni ettepanekul kehtestada sigade Aafrika katku tõrjumise eesmärgil ajavahemik ja piirkond, mille jooksul ja kuhu jahipiirkonna kasutaja on kohustatud kehtiva jahitunnistuse alusel andma_ tasuta jahiloa_ metssigade küttimiseks_ oma kinnisasjal jahti pidavale maaomanikule_.ˮ.
Ole kui leebe tuul...
greenhorn
Postitusi: 188
Liitunud: N Apr 29, 2004 8:31 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas greenhorn »

Kas ma saan õigesti aru, et punkti 5 rakendudes piisab maaomaniku puhul metssea küttimiseks ainult kehtivast jahitunnistusest, tal ei pea olema sooritatud suuruluki laskekatse?
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas unt »

greenhorn kirjutas:Kas ma saan õigesti aru, et punkti 5 rakendudes piisab maaomaniku puhul metssea küttimiseks ainult kehtivast jahitunnistusest, tal ei pea olema sooritatud suuruluki laskekatse?

Jahiseadus ju ei nõua jahiloa väljastamisel laskekatse tunnistuse olemasolu, nõuab vaid jahitunnistuse olemasolu.
§ 40. Jahiluba
(1) Jahiluba annab õiguse pidada ulukile jahti. Jahiluba antakse kehtivat jahitunnistust omavale isikule.

Seega - maaomanik peab saama metssea küttimiseks loa, aga, tulenevalt seadusest, võib ta ikkagi omal maal korraldada ühisjahti, kus ta ise ei saa siis kütina osaleda.

§ 42. Suuruluki laskekatse tunnistus ja vibujahi laskekatse tunnistus
(1) Suuruluki laskekatse tunnistus on jahitunnistust omavale isikule antav dokument, mis tõendab tema õigust osaleda suurulukijahil kütina ja kasutada uluki laskmiseks jahipüssikuuliga laetud padrunit.

Seega jah, ainuke nõue on , et ta peab ise olema maaomanik (juriidilise omaniku puhul füüsiline volitusega isik) ja ta peab olema jahimees. Nii saan mina praegu sellest aru.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
greenhorn
Postitusi: 188
Liitunud: N Apr 29, 2004 8:31 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas greenhorn »

Tulenevalt seadusest võib ta korraldada ainult väikeulukijahti
Maaomanikul on õigus käesoleva seadusega sätestatud ulatuses ja korras:
1) korraldada oma maal väikeulukijahti;
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

5) paragrahvi 40 lõiget 4 täiendatakse teise lausega järgmises sõnastuses:
ˮKeskkonnaametil on õigus riikliku tauditõrjekomisjoni ettepanekul kehtestada sigade Aafrika katku tõrjumise eesmärgil ajavahemik ja piirkond, mille jooksul ja kuhu jahipiirkonna kasutaja on kohustatud kehtiva jahitunnistuse alusel andma_ tasuta jahiloa_ metssigade küttimiseks_ oma kinnisasjal jahti pidavale maaomanikule_.ˮ.

Siin pole mingit juttu jahipidamise korraldamisest vaid maaomaniku poolt jahipidamisest.
Ole kui leebe tuul...
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas unt »

greenhorn kirjutas:Tulenevalt seadusest võib ta korraldada ainult väikeulukijahti
Maaomanikul on õigus käesoleva seadusega sätestatud ulatuses ja korras:
1) korraldada oma maal väikeulukijahti;


No vot! Ütle nüüd, mis see "korraldamine" jahiseaduse mõistes peaks tähendama :D ? Mina ei tea, Sina ei tea ja seadus ei täpsusta ka :? Seadus ütleb ühisjahi kohta nii:

§ 31. Ühisjaht
(1) Ühisjaht on suurulukitele peetav mitme isiku osavõtul toimuv jaht, mida korraldatakse vähemalt ühele jahist osavõtvale isikule antud jahiloa alusel.
Luba on ju maaomanikust jahimehele väljastatud. Järelikult järgneva korraldamine toimub selle jahiloa alusel.
Jah, väikeuluki puhul me võime rääkida nii, et see ongi maaomaniku korraldada täies ulatuses. Ma senini ei mõista, miks jahiseadus seda veel läbi jahiseltside poolse lubade väljastamise reguleerib? Võib-olla statistika pärast?! Aga võib-olla ei ole need seaduse koostajad ikka ja jälle aru saanud sellest, mida nad tegelikult korraldada tahavad :cry:
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

unt kirjutas:
greenhorn kirjutas:Tulenevalt seadusest võib ta korraldada ainult väikeulukijahti
Maaomanikul on õigus käesoleva seadusega sätestatud ulatuses ja korras:
1) korraldada oma maal väikeulukijahti;


No vot! Ütle nüüd, mis see "korraldamine" jahiseaduse mõistes peaks tähendama :D ? Mina ei tea, Sina ei tea ja seadus ei täpsusta ka :? Seadus ütleb ühisjahi kohta nii:

§ 31. Ühisjaht
(1) Ühisjaht on suurulukitele peetav mitme isiku osavõtul toimuv jaht, mida korraldatakse vähemalt ühele jahist osavõtvale isikule antud jahiloa alusel.
Luba on ju maaomanikust jahimehele väljastatud. Järelikult järgneva korraldamine toimub selle jahiloa alusel.
Jah, väikeuluki puhul me võime rääkida nii, et see ongi maaomaniku korraldada täies ulatuses. Ma senini ei mõista, miks jahiseadus seda veel läbi jahiseltside poolse lubade väljastamise reguleerib? Võib-olla statistika pärast?! Aga võib-olla ei ole need seaduse koostajad ikka ja jälle aru saanud sellest, mida nad tegelikult korraldada tahavad :cry:


5) paragrahvi 40 lõiget 4 täiendatakse teise lausega järgmises sõnastuses:
ˮKeskkonnaametil on õigus riikliku tauditõrjekomisjoni ettepanekul kehtestada sigade Aafrika katku tõrjumise eesmärgil ajavahemik ja piirkond, mille jooksul ja kuhu jahipiirkonna kasutaja on kohustatud kehtiva jahitunnistuse alusel andma_ tasuta jahiloa_ metssigade küttimiseks_ oma kinnisasjal jahti pidavale maaomanikule_.ˮ.

Veelkord, mis maaomaniku poolsest jahi korraldamisest jutt käib, kirjas on ju, et jahti pidavale maaomanikule
Ole kui leebe tuul...
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Beretta »

Õigust räägid, Prohvet!
Sõnastame selle lihtlauseteks
Keskkonnaamet kehtestab ajavahemiku ja piirkonna. Selles piirkonnas ja ajal on jahipiirkonna kasutaja on kohustatud andma tasuta loa maaomanikule.
Maaomanikul peab olema kehtiv jahitunnistus.
Jahti tohib ta selle loa alusel pidada tema ise oma kinnistul.
Kas on veel midagi arusaamatut?
Grumpy old man
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Ats »

On hea, kui inimesed mõtlevad aktiivselt :lol:

viskan uuesti lingi kus on tegelikult mingid seletusfailid ka olemas.

http://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud ... %20seadus/
Pole looma, pole probleemi!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas unt »

Ok, ok! Teeme siis puust ja punaseks
Olen maaomanik ja ühtlasi ka jahiseltsi liige ja minu maa asub selle samase jahiseltsi maal. Meie jahiseltsis väljastatakse põrsaload nagunii tasuta. Nüüd ütleb seadus, et mulle kui maaomanikule tulebki minu nõudmisel väljastada tasuta jahiluba metssea küttimiseks. Ütleme siis nii, et nüüd on mul kaks põrsaluba
1. see, mis väljastati mulle lihtsalt tasuta, sest see oli tasuta
2. see mis väljastatakse pärast seaduse muudatuste jõustumist ja on siis ka tasuta ja väljastatakse mulle kui maaomanikule
Nüüd - esimese sealoa alusel võin ma pidada koos teiste jahimeestega ajujahti (lubatud jahipidamise viis ja eeldab ühisjahina pidamist!);
aga teise sealoa alusel nagu enam ei tohi pidada ühisjahti, vaid võin vaid ise küttida.
Nüüd küsimused:
1. Kuidas nendel lubadel vahet teha?
2. Mille alusel ja kuidas koostatakse õigusrikkumise protokoll kui kõik jahiseaduse nõuded minu kui jahimehe poolt on täidetud
a) mul on olemas jahipidamist õigustavad dokumendid
b) ma kasutan seadusega lubatud jahipidamisviisi
c) mul on olemas jahinimekiri
Kui nüüd keegi tahab väita, et selline märkus, et ma tohin selle nn "maaomaniku tasuta loaga" vaid individuaalselt küttida, siis kuidas see märkus sinna tehakse, sest § 40 ütleb konkreetselt, mida jahiloale kantakse. Ülejäänud kanded oleksid nagu väljaspool seadust juba.
(8) Jahiloale kantakse:
1) jahiloa number;
2) loa andja nimi ja asukoht;
3) loa saaja ees- ja perekonnanimi;
4) loa andmise aeg ning loa kehtivusaeg;
5) ala, kus jahipidamine on lubatud;
6) küttida lubatud uluki liik, suuruluki jahiloale vajaduse korral uluki vanus ja sugu;
7) loa andnud isiku allkiri.
Kui keegi nüüd mulle vastu väidab, siis ma tõesti paluksin, et pööratakse ümber minu väited.
Ei piisa kui korrutada kogu aeg muudatuse sõnastust (Prohvet Maltsvet: "Veelkord, mis maaomaniku poolsest jahi korraldamisest jutt käib, kirjas on ju, et jahti pidavale maaomanikule"). Egas siis ülejäänud seaduse sõnastus ja nõuded sellest automaatselt ei muutunud. Tegemist ongi ju jahti pidava maaomanikuga kes teeb seda seadusega lubatud viisil (ajujaht) ja seadusega lubatud korras.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Tundub, et selle muudatuspügala esimene lause on tähelepanuta ehk see "Keskkonnaametil on õigus ..."
krupp
Postitusi: 89
Liitunud: R Veebr 13, 2004 10:09 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas krupp »

[quote="unt"]Ok, ok! Teeme siis puust ja punaseks


Ei hakka tervet teksti kopeerima, tähte võib ju närida kuid milleks?

On näha, et siga on metsas palju ja seaduseandja loodab, et jahimehest maaomanik aitab seda arvukust reguleerida, kuid kas tema seda viitsib/leiab vaba aega?
Sinu näite puhul ei saa normaalselt toimivas jahiseltsis sellist dilemmat isegi tekkida, sest ühisjaht on reeglina seltsi pärusmaa ja arvan, et õigusega.

Kui soovid seltsile "ära teha" siis vast küll on selline küsimuse asetus diskuteeritav, kuid see ei vii reeglina kusagile paremuse poole suhetes seltsiga.

Seega, võta seda seadust kui ajutist meedet SAK tõrjel, mis annaks jumal edasi ei leviks.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas Beretta »

Unt. Sa panid ise ju vastuse kirja, kuidas nendel kahel loal vahet teha. Loal on a) loa number b) ala, kus jahipidamine on lubatud.
Ehk punaseks tehes. Esimesel loal on kirjas Kükametsa jahiseltsi jahipiirkond. Teisel on kirjas Kasemetsa kinnistu ( pange või katastritunnus juurde ) Esimese loaga tohib jahti pidada kogu teie jahiseltsi alal. Teisega tohid jahti pidada ainult Sina oma kinnistul- s.o Kasemetsal.
Ja kui nad seda teist luba Sulle kirjutavad, pangu sinna kirja metssiga, ilma vanuse ja soota.
Ah jaa, enne kui miskit luba tahtma lähed pead olema veendunud, et Keskkonnamet on oma tingimuse täitnud ja andnud otsuse, et Sinu Kasemetsa kuulub sellesse taudipiirkonda kus kohalik jahiselts peab Sulle tasuta loa andma. Nii lihtne se ongi. :lol:
Grumpy old man
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas tony »

To Unt:
Jahiloal on veel selline lahter nagu erinõuded. Vot sinna pannaksegi kirja, et selle loa alusel võid ainult sina oma kinnistul jahti pidada vmt.
smurf
Postitusi: 156
Liitunud: P Mai 08, 2005 1:42 pm

Re: Jahiseaduse muudatus

Postitus Postitas smurf »

Vt kadaka kommentaari
Vasta