Poliitika ja jahindus

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Poliitika ja jahindus

Postitus Postitas aivar00 »

No sai siis lõpuks see nn. jahindusteemaline ümarlaud asjadega lõpuks ühelepoole. Panen siis kokkuvõtte ka siia üles. Mind palun mitte peksma ega sõimama hakata valimisreklaami tegemises, kuna mina olen "erakonnatu" ning omade "vaadetega". Antud ettepanek aga tundub mulle väga mõistlik olema. Kas see ka reaalsuseks saab on iseasi, kuid mina oleks sellise lahendiga väga rahul.



Jahinduse ümarlaua kokkuvõte


09.02.2007.a


Eraldada RMK-st tema põhitegevusega mitte seotud ülesanded ehk jahi- ja puhkemajandus (mitte igamehe õigusel põhinevad matkarajad, vaatlusplatvormid, puhkekohad etc). Riik ei pea tegelema ülesannetega, millega eraõiguslikud ja mittetulunduslikud organisatsioonid saavad hakkama, pakkuma maaettevõtjatele kõlvatut konkurentsi ning peale maksma riiklikule jahindus- ja turismiärile riigi metsatulu arvelt.

Jahinduse korraldamisel minna täielikult üle (tänane suhe 91% jahimaast kasutavad eraõiguslikud ja 9% riik) eraõiguslikele jahindusorganisatsioonidele (edaspidi lihtsalt jahiseltsid). Jahiseaduse ja selle rakendusaktidega on jahiseltsidele juba pandud või võimalik panna kõik vajalikud kohustused, mida täna riik täidab riiklike jahimajandite kaudu. Ulukite arvestus, pidev seire, hooldus, asurkondade regulatsiooni ja tasakaalustatud arengu tagamine, jahindusalase väljaõppe korraldamine ning jahipidamise heade tavade levitamine on võimalik korraldada jahiseltside, maakondlike jahindusorganisatsioonide ja Eesti Jahimeeste Seltsi kaudu.

Tänane riigi kasutada olev 9% jahimaadest jaotada jahiseltside vahel. Keskkonnaministri poolt kinnitatav jahimaade korralduskava peab andma tervikliku visiooni jahimaade jaotusest seltside vahel üle Eesti. Riigi jahimaade vabanemisel eelistada maa kasutusse andmisel kohalikke jahiseltse. Kindlasti annab võimaluse 9% täiendava maa jahiseltside kasutusse tulemine korrigeerida ja muuta jahipiirkonnad loogiliseks ja terviklikuks. Eesmärk peab olema soodustada terviklike, tugevate ja piisava jahimaaga jahipiirkondade teket.

Rendilepingute kord jahipiirkonna kasutusõiguse luba omava jahiseltsi ja sealsete maaomanike vahel muuta nö keeldumisele põhinevaks. Ehk kui maaomanik ei ole kirjalikult keelanud jahipidamist oma maal siis on jahipiirkonda haldaval jahiseltsil õigus seal jahti pidada.

Maaomanike paremaks kaasamiseks jahindustegevusse anda võimalus kuuluda maaomanikust (sõltumata maaomandi suurusest) jahimehel soovi korral automaatselt jahiseltsi, kelle jahipiirkonnast tema maaomand asub. Maaressursi lisandumisel on võimalik jahiseltsidel võtta täiendavalt liikmeteks täna kindla jahipiirkonnata jahimehi.



Taavi Veskimägi
Isamaa ja Res Publica liidu kaasesimees
ikka lõbusalt
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Poliitika ja jahindus

Postitus Postitas baddmann »

aivar00 kirjutas:...Panen siis kokkuvõtte ka siia üles...


Kokkuvõtte millest ? Ehk viitad ka algallikale kui tegemist ei ole enda mõtetega.

BM
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Postitus Postitas Metslane »

Kes ümarlauas osalesid? Taavi ma vaatan on osalenud, kuid kas hr. Linnemäe või kedagi ka EJSist? Leian, et jahimaade eraldamine RMKst on hea idee, kuid jagamine on jama. Olgu siis eraldi olev üksus, kes sellega tegeleb- kuid siis miks mitte RMK mingi osakond (nagu praegu)!?!?!?!! Riiklikke jahimaid on päris keeruline jagada. Jagada saab neid vaid nende vahel, kes sellega piirnevad. Ehk ühtäkki osad seltsi saavad omale kaks korda rohkem maad ja teised peavad leppima oma jupiga edasi! Aga "Rendilepingute kord jahipiirkonna kasutusõiguse luba omava jahiseltsi ja sealsete maaomanike vahel muuta nö keeldumisele põhinevaks. Ehk kui maaomanik ei ole kirjalikult keelanud jahipidamist oma maal siis on jahipiirkonda haldaval jahiseltsil õigus seal jahti pidada. " toetan kahe käega!!!!
Aim small, miss small!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Feen,hoia sõrm peal,ehk saab foorumlastele kuhugi päris oma jahipiirkonna.Mõne riigi käes oleva maatüki.
noorus on ilus aeg
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Postitus Postitas sergo »

jorr kirjutas:Feen,hoia sõrm peal,ehk saab foorumlastele kuhugi päris oma jahipiirkonna.Mõne riigi käes oleva maatüki.


Jorr, ära unista! Vaevalt, et vaba minimaalselt suletud ringpiiris 5000 ha tükki tekkida võiks. Aga samas tekkis mul küsimus "teisest oblastist":tea kas RMK on sõlminud oma jahipiirkondade eramaakasutajatega lepingud? Kuidas seal öeldud oligi-vähemalt 50,1%? Huvitav-huvitav! Ja kas see protsendi nõue neil käiks summa summaarum kogu hallatava pinna kohta või iga lahustüki kohta eraldi?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Selgitan siis veidi "ümarlauda". Nimelt tehti ettepanek Raplamaal olevate jahimeeste poolt arutada jahinduses valitsevat hetkeseisu. Sellesse ettevõtmisse kaasati jahimehi nii Harju kui ka Läänemaalt. EJS ei olnud sellega mingit pistmist ega ka initsiatiivi. Kas nad teadsid sellest või mitte ma ei tea. Ümarlaual osalenute sooviks oli, et antud kokkuvõte ei hakkaks ringlema koos nende nimedega igasuguste "lintšimiste" vältimiseks. Teema algatamise probleemiks oli valitsev olukord nii EJS kui ka RMK-s (s.o. asja koondumine "Villu" meeste kätte ja ei mingit arengut). Oli ka arutlusel teema miks RMK jahindusega tegelemise peaks lõpetama. Kokkuvõttes küsimus selles, et eraõiguslikud seltsid saaksid kogum tegevusega oma rahakotiga hakkama-riik aga pakub ebatervet konkurentsi. Kasvõi väide jahimeeste koolitamisest-jahimeeste seltsid saaksid sellega isegi hakkama. Siis "maata jahimeeste" teema-RMK jahil käinud on enamus neidd nn. linnulubadega mehi ja nagu ka meie faasanijaht oli- jälle päevaluba RMK-le-milline oli aga seos RMK-ga jäigi mulle arusaamatuks. Selliseid aspekte oli palju. Osades RMK jahipiirkondades saadakse kohalikega hästi läbi-Mahtra maadel ja ka muudes regioonides on aga probleeme väga lihtsaid-tahab jahimehest maaomanik oma maale võtta kasvõi põrsa luba-RMK-st saad vastuseks osta terve päeva teenus või luba ei saa. Enam ei ole isegi kodulehel hindu üleval jne. Neid probleeme on palju. Kui keegi konkreetselt veel selgitust soovib, siis üritan selgitada. See kokkuvõte oligi mõeldud aruteluks teemal kuhu me jõuda tahame sest ka erametsaomanikel on "ulukikahjudega" lahendamata probleeme. EJS poolt aga seni mitte piuksugi...
ikka lõbusalt
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

aivar00 kirjutas:nagu ka meie faasanijaht oli- jälle päevaluba RMK-le-milline oli aga seos RMK-ga jäigi mulle arusaamatuks.

Seos ainult selles, et jahti pidasime rmk maadel
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mind huvitaks ka kus ja kelle vahel need mõtted kirja pandud? Minuteada pole Veskimägi isegi mitte jahimees ,v ma eksin? Kui pole siis on see küll puhas valimis propakanda! Mõtted on ju ahvatlevad ,ütleks ,et ülearugi ja küllap maakorraldusega saaks need maadki jagatud! Tegu on ju ikkagi arvatavasti riigi kõige "magusamate" jahimaadega :!: Seniks aga kuni eestis käivad asjad nii nagu nad praegu käivad ,võin kihla vedada ,et midagi taolist ei korraldata. Kui "mingil"Karlal ,on praktiliselt ainuisikuliselt võimu ära keelata kevadine nepijaht siis uskuge mind meil on neid võrdsemast võrdsemaid mehi veel küllaga ,kes oma jahikirge just noil maadel käivad väljaelamas :M Muidugi on üks võimalus ,kui just hakatakse neid nn.riigi jahimajandeid erastama.Tean vähemalt ühte endist sellise jahimajandi juhti ,kes loobus riigi palgast ja ajab nüüd omal käel sama äri.Kindlasti on selliseid veelgi ja küllap need maad lõpuks rahameeste kätte mängitaksegi! Üks meie "suur juht" (endine ) alles sai vangist välja ,kuuldavasti on teisel pappi õnnestunud kõrvale panna,üks kandidaat jahipiirkonnale kohe olemas :D Ühesõnaga ,küllap tahtjaid leidub ,Villu soputab ka sulgedelt vee maha ja läheb aga lahti :wink:
Võiobolla olen liiga paranoiline ,aga nii ma mõtlen!
Kivi kotti!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kuldi mõtted käivad õigetel radadel. Veskimägi (kel muideks on isegi jahimehepaberid taskus) on nimelt IRL-i Rapla- ja Harjumaa valmisnimekirja esinumber. Samas on huvitav lugeda, et ümarlaud isegi nii "avalik" oli, et lausa osalejadki salastatud...

BM
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

RMK maad

Postitus Postitas Metslane »

See, et RMK'ga on praegu lood kehvad näitab, et seal tuleb muuta asju-mitte kogu kehtiv krempel laiali lüüa.
Võin ka maksa praadimisel olevad jutud ära protokollida ja seia nõnna kenasti lugeda anda. Millegi reaalse tegemiseks oleks vaja kutsuda kokku kindlasti ka ASJASSE puutuvad inimesed ehk RMK esindajad, EJS esindaja, keskkonna minister.
Oma postituse tahan ka mina nimetada Metslase Arvutilauaks 12.02.2007. a

Metslane
Valimisselts Kodumaa Poeg
Aim small, miss small!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Mõelge ka sellele, et kui jahipidamine muutuks läbi reformide maaomandikeskseks ja RMK tahaks enda kätte jahipidamiseks saada kogu riigimetsa. Pakun, et RMK elaks selle reformi üle, aga kas ka jahtkonnad, umbes pool metsast ju riigimets. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Õige metslane- sa võid tõesti enda maksapraadimist ja viina viskamist ka "ümarlauaks pidada. Ei ole mina isiklikult seni olnud poliitik ega kavatse ka selleks hakata. Küsimus RMK-st tekkis sellel tasandil- kas RMK jahinduslik pool toob kasumit või majandab ennast ära? Nimelt RMK-le puhast kasumit tootvast nn. metsamüügist pidi minema osa kasumit "jahinduse" arendamiseks. Seega järelikult RMK ei ole suutnud jahindust kasumlikult käima lükata ja vajab toetust. Miks aga peab riik toetama temale kahjumlikku ettevõtlust. Vastus tundub olevat selles, et seda soovib teatud arv "loe käputäis" endisi "mõttekaaslasi-seltsimehi" Minu arusaamist mööda on Eestimaal küllaldaselt ettevõtlikke jahiseltse, kes saavad oma maadel majandamisega edukalt hakkama. Pealegi pakutakse ka nn. külalisjahti nende seltside poolt kui huvi on. Maade "ümbermängimist" nägin mina oma seltsi piires väga täpselt 2 aastat tagsi, kui maakorraldus meil oli. Suhtlesime kellega iganes-"lollideks" jäime ikkagi. Küsid oma vallas maad juurde-pakutakse teises maakonnas nn. suvilate rajooni. Oma vallas olev "magus" tükk aga läheb "segastel asjaoludel" hoopistükis X pundi kätte (mingit seotust pole isegi maakonnaga). Maaomanike käest ulukikahjustuste pärast saame aga ikkagi meie... Lõppkokkuvõttes kuskil on miskit väga -väga mäda ja selleks ka see ümarlaud kogunes. Elu on kahjuks näidanud, et kui ollakse "pumba" juures, siis ununeb kõik lubatu. Samas aga kui jaanalinnu moodi pea liiva pista ja oodata, et "küll asi iseenesest paraneb" ma ka mõtet ei näe. Aga see on minu seisukoht. Pealegi Harjumaal kahaneb jahimaa suurus igapäevaselt. Sama probleem kummitab rohkemal või vähemal määral ka teiste "suurlinnade" ümbrust. Seega mina ei näe selles mingit vastuolu, kui Obinitsa maadel tegutsevad Obinitsa mehed ja Rapla maadel Rapla mehed. Kui seltsil on jahimaid rohkem saab ka liikmeid rohkem olla nn. "linnast". Praegu aga on palju nn. maata jahimehi. See väide, et RMK pakub nendele jahivõimalust ajab naerma-enamus nn. ühepäevatuusikuid on läänemaale ja saartele hanele-pardile, samuti oli meie faasan-ainult RMK maa.
PS. Metslane lisan veel, et sellel teemal on ka ennem lahiguid löödud ning nii mõnigi asjalik RMK töötaja on pidanud "seltsimeestele" alla vanduma. Osa vastaseid on aga "ära kodustatud" "seltsimeeste" poolt. Kokkuvõttes ei taha hakata kõiki seda "kõntsa" siin foorumis lahkama. Eks igamees loeb ja mõtleb ise- mis on hea-mis halb. Samuti on teisigi teemasi, mis kreeni kiskunud ja eesmärgist eemaldunud-prozed, noad-lõpuks aga ikkagi rööpasse läinud. Seega see ongi mõtlemiseks ja ettepanekuteks tehtud ning ei oma "seaduslikku jõudu".
ikka lõbusalt
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Kakuke- Kohila vallas on praegusel hetkel 70 % eramaad, lisaks veel väike käputäis tagastamisel olevat maad. Siis suur ports "jätkuvalt riigi omandis olevat" ehk teisisõnu "pärijateta talumaid. Päris riigimetsa vaid mõned kvartalid. Pealegi jahimaade hulka arvestatakse ka põllumaad. Ma ei ole küll uurinud protsentuaalselt kui palju on Eestis maareformi käigus "eramaid" ja kui palju "riigimaid" kuid selles olen küll veendunud, et riigimaad on samuti "jupitatud" nagu ka eramaad s.o. praegu kehtivat 5000 ha ei saa igalt poolt ühhes ringpiiris kätte. Pealegi jutuks ei olnud olemasolevate jahipiirkondade lõhkumist vaid laiendamist ning uute loomist RMK kasutuses olevate maade arvelt kus ka eramaa omanikkudel oleks omal maal jahipidamiseks rohkem võimalusi.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ega siis Eesti ikka palju suurem, kui Kohila vald. :D
Ja usu, on RMK`l ka selliseid lappe, milledega annaks moodustada suurulukijahipiirkonna ja piirkondade arv jääks vähemalt samasse suurusjärku kui täna.
Jahtkonnad milledega ma täna seotud olen ja kus külalisjahimehena käinud, kaotaksid selle tõttu kõvasti. Ei ole head ilma halvata ja vasutpidi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Jutt käib sellest, et RMK ja jahindus ei oleks enam seotud-s.o. RMK käes olevad jahimaad läheksid selles piirkonnas tegutsevate jahiseltsidele lisaks et jahimaade piirid oleksid ka selgemad. Mitte keegi ei kavatse olemasolevaid jahipiirkondade maid vähendada. Pakuti välja 2 varianti- 1-kohaliku omavalitsuse piirid (seaduse järgi looduses peaksid olema eristatud) ja 2- looduslikud piirid s.o. teed, kraavid, sihid. Põhimõtteliselt sama süsteem nagu praegugi, kuid piiride muutmine justnimelt kohalikule "maaomanikust" jahimehele rohklem orienteeritult.
ikka lõbusalt
Vasta