Küsitlus - metskitse ajujahi poolt või vastu

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.

Kas oled metskitsele ajujahi lubamise poolt või vastu?

Hääletus lõppes T Dets 18, 2007 11:30 pm

Pooldan!
66
81%
Olen vastu!
15
19%
 
Hääli kokku: 81

Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Küsitlus - metskitse ajujahi poolt või vastu

Postitus Postitas Metslane »

Keskkonnaministri määrus metskitsejahi korralduse muutmise kohta on kutsunud jahimeeste hulgas esile aktiivse ja tulise poleemiks. Mis on sinu arvamus?
Aim small, miss small!
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

See on seadustatud vana jahuipidamisviis.Tavaliselt,kui loa aeg hakkas täis saama tehti seda ikka.Küll mitte nii suure seltskonnaga kui praegu aga ajujaht ta oli.
Tegime oma pundiga sel aastal päris mitu kitseaju päeva.Jaht meeldis kõigile meestele:väikesed koerad kilkavad,lasta saavad pea kõik.Enamus kitsedest lähevad muidugi ajust tagasi.Jälgisin metsas,kuidas koer ajab ühte looma ja teised seisavad paigal ning vaatavad seda pulli pealt.Tore jaht.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Meil Liivimaal kitsele alati aju tehtud, mina sain alles jahimehepabereid tehes teada, et ei tohi. Ilus jaht ju, eriti esimese lumekirmega: koerad kilkavad, loomad liiguvad, pole ka pikka ühe koha peal külmetamist. Praeguse kitsearvukuse juures pole tegelikult ühtegi tõsiseltvõetavat argumenti ajujahi vastu, kellele ei meldi, ärgu pidagu. Paljud jahuvad lääne jahitraditsioonidest ja eetikast, vaadake, mis Prantsusmaal, Hispaanias ja mujal toimub, ega siis Reich pea maailma etalon olema.
Kasutaja avatar
annaliisa
Postitusi: 407
Liitunud: P Okt 14, 2007 8:53 pm

Postitus Postitas annaliisa »

pooldan. ma arvan et köik jahiseltsid ikka seda kohe korraldama ei hakka, sest asi on ikkagi vabatahtlik ja mitte kohustuslik :)
Vegetarian is an old indian word for bad hunter.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

annaliisa kirjutas:pooldan. ma arvan et köik jahiseltsid ikka seda kohe korraldama ei hakka, sest asi on ikkagi vabatahtlik ja mitte kohustuslik :)

Täpselt minu mõte!
Kasutaja avatar
<Mario>
Postitusi: 82
Liitunud: T Jaan 09, 2007 4:35 pm

Postitus Postitas <Mario> »

Seda võib hiljem ka muuta,(elame näeme mis juhtub) kuid hetkel kui teda niivõrd palju on ja see võte nende arvukuse alandamisele kaasa aitab siis poolt.
OÜ kauplus Matkaplus
Keskväljak 18, Paide
<Matka-, Kalastus- ja Jahitarbed>
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Küsitluses peaks olema peale poolt ja vastu variandi ka erapooletuse variant. Ise kitsele niipea ajujahti korraldama ei hakka, seega on mul ükskõik, kas ta on lubatud või ei ole. Pole otseselt poolt ega vastu, seega hääletusel ei saa osaleda
lendorav
Postitusi: 163
Liitunud: E Mär 27, 2006 6:58 pm

Postitus Postitas lendorav »

Ei poolda.
Kasutaja avatar
Kairu
Postitusi: 5
Liitunud: E Nov 19, 2007 12:13 pm

Postitus Postitas Kairu »

Pooldan. Kuigi meil seda veel ei ole rakendatud.
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas wsm »

Meie seltsis ei ole vajadust ajujahti kitsele praktiseerida, sest meil arvukus kontrolli all ja seda tänu mõnele heale kütile(snaiperile). :wink:
Hetkeks kütitud juba üle saja looma kusjuures lastakse valikuliselt.
Milleks neid ajujahiga hirmutada ja taga ajada , ajust lastes ei saa valida ja mõned võivad ka vigastena metsa jääda. :evil:
SUPS
Postitusi: 132
Liitunud: T Nov 21, 2006 9:15 am

Postitus Postitas SUPS »

Pooldan. Esimesed jahil käigud suurte meestega olid ikka sügisel nii, et poisid saadeti metsa et äkki saavad mõne kitse metsatukkast välja aetud, värskelt praetud maks oli kah pärast hea...on siiamaani.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

Meil ka siiani kõik sokud-kitsed varitsus-hiilimisjahis lastud,isegi ülearu,seega arvukus kontrolli all, ja ajujahiks mingit vajadust ei ole,pealegi nullib sügisene kitseaju,suvise valiklaskmise tulemi(juhul ,kui seda tehakse)seda siis minu arvates,aga loomulikult antud seadusemuudatus ei kohusta vaid võimaldab,nii et kui mõnel jahtkonnal selleks vajadus on miks mitte.
243win
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ega kohustust ju ei ole. Kui tekib vajadus, siis saab jahti seaduslikult teha. Samas võiks ka jahiseadust muudes punktides üle vaadata. Ikka see samune nepijaht. :) Samuti ka ulukikahjustuse piirkondades kõrgistmelt kunstliku valguse lubamine. Aa see vast siis tuleb, kui põllumehed mässama hakkavad. :)
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Ei oskagi 100% praegu seisukohta võtta. Päris eraldi nüüd kitseaju teha? :M :M Aga näiteks kui põdrajahi viimased ajupäevad ja kitselubasid üleval... Pean oma seisukohta veel mõtlema.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Nagu Niittee kirjutas, siis põhjustavad jahimehed u 20% metskitsede surmadest, seega, mis valiklaskmisest me siin räägime, kui pidevalt hoolitsevad autojuhid heigused ja kiskjad selle valiku tegemise eest enam kui jahimehed kokku. Muidugi, jube jama kui trofeeloomad jooksuajal ära lastakse, ja seda stabiilselt valikuliselt, selliste hulk on piirtud, kuid ma mitte ei usu, et ajujahi lubamine hakkab populatsiooni suhet märgatavalt rikkuma. (jääb lihtsalt nt rohkem emasloomasid auto alla, kuna neid rohkem, st see 1 võimalus lihtsalt).

Kuna arvukuse reguleerimise teemal olgem ausad, pole suurt vahet, kas teha ajujahti, või otsijahti (nt täiskuuööl autoga ringi kolada, astud autost välja ja lased, hea ööga võiks mingi 20-30 looma ära küll lasta, kui kitsearvukus suur on). Ajujahi mõte on pigem see, et kui on mingid kahjustuskohad, aga muudeks jahtideks selline koht ei sobi hästi (võetakse ikka sealt, kust lihtsamalt kätte saab), siis võib mingi punt järjest seal ajujahti teha, ja kitsed kas lähevad mujale (pidevalt jahti tehes lõpuks ikka ned kohapeale vähemaks jääb, isegi kui ühtegi looma ei taba).

Teine aspekt on sotsiaalne, meestel load üleval, tehakse jänese-rebasejahti, saab kohe kitsed k kavasse võtta. Seltskondlik jaht, mõni vana lihtsalt ei suuda õigesse kohta varitsema minna (nö koduaia metskitsed, kahju kohe, aga mujalt otsida enam ei oska või ei jaksa) ja kui ajus nad paika panna, siis võivad veel mõnegi kitse lasta.

Iseenesest, hiilimis varitsus, otsijaht (viimane eelkõige) on siiani minu jaoks kordades efektiivsemad olnud, või mis seal ikka, nt 20 x 0 on ikka null :D, mis kordadest me räägime, aga senini ei ole ma suutnud ajujahtides ühtegi lasku kitsede poole teha, kuigi kitseajudes päris palju käinud. (rebaseid-jäneseid aga üsna mitu lasknud... lihtsalt pole trehvanud). Ajujaht sobib sel juhul, kui mingil suuremal seltskonnal load üleval, aga hommikul-õhtul aega pole, ja ei osata õiget aega otsijahiks valida.

Seega, kellelegi kohustuseks ajujahti ei penda, kuna mõnedesse kohtadesse ja mõnedele meestele see sobib, siis miks keelata sellist võimalust, kui tegelikkuses see populatsiooni tasakaalu ei kõiguta. Ise poolt.

Ja hoopis tõsisemalt tuleks mõelda sellele, et jooksuajal lastaks ainult "äbarikke" ning isegi sellised "mine tea mis tulla võib" keskmistest tuleks hoiduda.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta