Need tänapäeva sead.

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
Vasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas Metslane »

Ma olen teinud enda lastud sigadele väikeseid kaalumisi. Oktoobris lastud põrsas oli 35 kg. Tiit Randveeri 2004 aasta "Jahiraamat" ütleb, et esimese elusügise põrsas peaks kaaluma 20-30 kg. Eile komistasin ühe kesiku otsa, kes kaalus 57 kg. Jahiraamat ütleb, et kesikueas kaaluvad sead kni 40 kg.

Kas Saaremaal sead suuremad või mis asi nüüd on? Olete kaalunud suvel lastud kesikuid, mis teil kaal näitab?

Hõissa!
Aim small, miss small!
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas Ats »

Eelmine suvi juuli lõpus lastud kult kesikust jäi peale kondistamist järgi 33 kilo puhast liha.
Samas lastud veebruaris nii 10-15 kg kaaluv põrsas.
Viimati muutis Ats, P Juun 08, 2008 9:41 am, muudetud 1 kord kokku.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas jorr »

Usun,et Randveer arvestas metssea kaalu tavalise(lisasöötmata) metssea järgi aga need ülekaalulised ju puha söötmise tagajärg.Ka ise olen seda tähele pannud,et viimasel ajal metssiga ikka pekine ja pärast nülgimist lausa valge(nagu kodusiga).Oli ükskord talvel(hiljuti) juhus just võrrelda lastud põrsaid.Ei kaalunud aga nülgides torksa silma,et (lasime kahest eraldi karjast) olid ühe karja põssad ikka ilma pekita ning rohkem lihas ja luu,kuid teise karja seapõssad valgepoolsed,pekk naha vahel.Vanasti tehti selle järgi ilmaennustust,et kui metsloom rasvane,siis külm tali tulemas aga praegu söödetakse metssiga ka metsas nii,et ega enam ei ennusta midagi õigesti ja sellest(söötmisest) ka need suured seakarjad tekkivad.Talved ju pehmepoolsed ja sööt loomal olemas,muutkui paljune.Varsti vist polegi vahet,kas lased metssiga või tapad kodusiga.Hea,kui mehed ka kaaluga asja jälgivad.
noorus on ilus aeg
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas aivar00 »

Eks selle teema ümber võib heietada pikalt. Eks jorri jutus ka iva sees kuid mina alustaksin sellest, et talved soojad ja nn. jooksuajad erinevad. Samuti emised eri tugevusega. Sellest ka põrsaste erinevus. See kui seal on looduslikult toit aasta läbi kätte saadav, siis ta ka kasvab jõudsamalt- vähem liigutamist rohkem pekki-enda pealt hästi teada :oops: Ka kehasooja hoidmiseks läheb soojal talvel vähem energiat. Enne talve hakkab aga iga metsloom vastavalt võimalustele nn. pekki selga kasvatama. Seda enam kui toitu igal pool saada. Kui juurikaid ja ussikesi tuhnida ei viitsi-lähevad söödale. Arvan, et Jahiraamatus on keskmine kaal nn. normaaltingimuste juures. Neid tingimusi aga ei oloe olnud mitu talve järjest. Samas on hilissügisel lastud ka 10 kg kaaluv põrsas ja nähtud oktoobris triibulisi põrsaid...
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas Metslane »

Minu poolt väike üleskutse, kui järgmine kord sea saate, siis kaaluga ja kirjutage siia.
Aim small, miss small!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas rajaleidja »

Metslane kirjutas:Minu poolt väike üleskutse, kui järgmine kord sea saate, siis kaaluga ja kirjutage siia.

Ja juurde ka, millega söödate ja kui palju söödate :) Siis hea ülevaade kohe, mis sööta on mõtekas kasutada ja kalkuleerida lisa kilode omahinda. :lol:
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Need tänapäeva sead.

Postitus Postitas Ats »

Nii järjekordne kult kesik (eelmise aasta põrsas, esimese hooga vaatasin, et kust selline hall peletis välja lastud on kaalus peale kondistamist 29 kilo.
Manused
11.JPG
Pole looma, pole probleemi!
Vasta