Sokk 2010

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Marekp »

mosse kirjutas:Niih, veel valiklaskmisest: ma arvan et Rootsi peamine edu saladus peitub kitsepopulatsiooni suuruses ja ajaloos. Tänu pindalale on neil kitsede absoluutarvukus ikkagi mitu korda suurem ja tõenäoliselt puudub sihuke "pudelikael" nagu meil - möödunud sajandi esimesel poolel oli sokk ju haruldane loom. Tänu stabiilsele minevikule on populatsiooni geneetiline baas parem (parem lähtepositsioon). Ma arvan et kõik teavad misasi on Gaussi kõver ehk normaaljaotus. Tõendeid pole, aga ma olen veendunud, et see kehtib ka sokusarvede kohta: medalisarvi on mingi kindel protsent populatsioonist. Ja kui populatsioon on 2x suurem, on ka medalisarvi samapalju rohkem. Suurem ja tugevam populatsioon annab vägevamaid sarvi, lihtne retsept, eks ole :roll:


Vôtame näiteks Saksamaa, kitsepopulatsiooni poolest paneb Rootsile "pika puuga" ära, aga medalitrofeesid käivad ikka Rootsis laskmas. :M
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Pauli »

Saksamaa populatsioon on killustunud ja meeletu küttimissurve all. Ja on selline olnud sajandeid.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas aadu kadakas »

Feen kirjutas:Nüüd küsimus, kui paljudel on metskitsejaht kas kinni või oluliselt limiiti vähendatud?


Põltsamaa JS-is on sokujahi algus 01.08. Sisulist loendust väga vähe, hinnanguid palju ja erinevaid.
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas mihkelson »

Siit siis :?: teile. Kui pikka maapealt sokku lasete?
Ma ise veel laskja pole, aga luuret teen ikka ja vahest ka peibutan neid.
Eelmine aasta peibutasin ligikaudu 13m peale (y) ja päris ilus kolmene oli :lol:
Gute Jagd
Prügikala
Postitusi: 10
Liitunud: E Mär 08, 2010 10:40 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Prügikala »

Olen lasknud põhiliselt max 100m.pealt,on ka erandeid,kükitades kraavikaldal ja toetades küünarnukid põlvedele sai lastud ka üks sokk ca 200m.pealt. Kuid jah,see aasta sokkudega tõesti kehvad lood.Enda elukoha läheduses pole siiani märganud mitte ühtegi isast isendit.Eelnavatel aastatel jooksevad või jalust maha. :)
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas mihkelson »

Mul ikka kodu ümber mõned liiguvad :P kuid vaid üks on ilus jäme kolmene. (y) Aga kui sokku lähemalt lasta soovid (PEIBUTA) :P
Gute Jagd
Taniel
Postitusi: 18
Liitunud: N Sept 14, 2006 10:30 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Taniel »

Täna sigade sõõdaplatsi tõrusid viies,siis nägin ka soku ära.Algus vaatasin,et pani jooksu,aga kui sõbraga autost välja läksime,siis vaatas otsa mingi 15m pealt ja ei olnud härral kuskile kiiret.Me võtsime oma ämbrid ja hakkasime minema sõõdakoha poole,siis alles läks natuke metsa sisse,aga vahtis ikka,et mis kuradi imeloomad need siin käivad.Keha poolest ilus loom,aga sarved olid üsnagi viletsad.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Feen »

Kui kaugelt keegi sokku laseb, see juba individuaalne. Kes tahab, peibutab ligi, kes tahab hiilib ligi, kes tahab. harjutab, katsetab tiirus ja siis läheb ja laseb 500 m pealt ära. Pole päris nii, et kui 100 m pealt pihta saad ja selline tundub hea laskemaa olevat ning eraldi põnevust ei otsi, siis peaks kohe peibutama kukkuma.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas aadu kadakas »

Sõpradega oleme otsustanud, et vindiga üle 150 m ei lase. Pigem on olulisem törtsuga kas hiilides või oodates saada sokuga 20-40 m peale. Arvan, et metskits üks maailma kaunemaid metsaelajaid ning sokujaht üks ehedamaid jahte üldse ning oleks kuidagi kohatu hakata arutlema, et kui kaugelt ikka keegi talle külge sai. :D
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Kellamees »

To: rajaleidja.
'... Kulda ei näinud, piik sarvi liikus,..'.


Miks Sa seda piiksarvelist ei lasknud? Oleks ohtlikke värde vähem. Või olid need pulksarvedlised keda Sa säästsid?

Ehk, siis küsimus: keda me nimetame piiksarvelisteks ja keda pulksarvelisteks sokkudeks? Tegemist ei ole norimisega vaid sooviga endale asja üheselt selgeks saada.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas tony »

Kui tegu ca 1,5 aastase sokupoisiga kellel peas piigid-pulgad (kas siis vähe allapoole kõrvu või üle),siis mina selliseid ei lase.Vana piiksarv tuleks muidugi ära lasta.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas rajaleidja »

Kellamees kirjutas:To: rajaleidja.
'... Kulda ei näinud, piik sarvi liikus,..'.


Miks Sa seda piiksarvelist ei lasknud? Oleks ohtlikke värde vähem. Või olid need pulksarvedlised keda Sa säästsid?

Ehk, siis küsimus: keda me nimetame piiksarvelisteks ja keda pulksarvelisteks sokkudeks? Tegemist ei ole norimisega vaid sooviga endale asja üheselt selgeks saada.

Ei nori ka, aga loe lause ikka lõpuni: "...piiksarvi liikus, aga õnn oli alati looma poolel".
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas mihkelson »

:M :M HMMM Kas need pikkade pulkadega vanad sokud mitte mingi väärareng pole??? :?:
Ja olen kuulnud et need mingid julmad jõhgardid olema pulmamängus ,et kohe surnuks teised
Gute Jagd
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Joosep Käba »

Mitte et nüüd loom jõhkard oleks ja teisi tapahimu silmis taga ajaks. :shock:
Hirmpikal piiksarvel pole ju võimalust pusklemise ajal teise sarve taha takerduda ja nii need vigastused tulevad.
jyri

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas jyri »

Huvitav teema see "piiksarv".Küsimus tõesti põhjendatud,et kas see on liiga noor või siis vana loom-eks las bioloogid selgitavad,kui tahtmist on.Omalastud sarvede kollektsiooni vaadates meenutan vaid üht hästi vana sokku,kelle lihakere läks 100% koertele(omale süüa ei kõlvanud),kellel sarved tõesti pikad,eestvaates piigid,kõvasti üle kõrvade,kuid siiski 3 haru.Väikesed,aga harud.See-eest sarve "juur" läbimõõdus poole suurem,kui minu lastud "medalisarvedel".Mäletan "piiksarvede" teemat nõuka ajast,kuid see kehtis põtradele ja nimetuseks oli "sanitaarlaskmine".Vahest sai isegi uue loa asenduseks,kui selline ette oli jäänud.
Vasta