juhtkult metsseakarjas :)

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
Vasta
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas sammal.habe »

kas keegi teab, mis on juhtkult?

kas keegi on oma silmaga näinud määrust, mis ütleb, et "...pole jahimeestel lubatud samas jahipiirkonnas korraldada üle kahe lisasöötmiskoha"? :shock:

vt http://www.parnupostimees.ee/?id=343696

lugupeetud Keskkonnaameti metsaosakonna jahindusala peaspetsialistile sekundeerib väärikalt Pärnumaa jahimeeste liidu juhatuse esimees Jaan Liivson, kelle sõnul on jahimehed metssigadele sõja kuulutanud. "Liivson kinnitas, et söödaga ligimeelitatud karjade nottimine ei käi jahieetikale vastu." Sõda? Nottimine??? :shock:

Kuna terve artikkel on tasulises versioonis, siis siia koopia-ja-pasta:

Jahimehed kuulutasid metssigadele sõja
18.11.2010 00:00
Tõnu Kann, reporter
Prindi

Igal esmaspäeval edastab Pärnumaa jahimeeste liit keskkonnaametile, kui mitu metssiga nädalavahetusel liidu 22 jahipiirkonnas maha lasti. Nädala kohta tuleb keskeltläbi kümmekond kütitud siga.

“Võib öelda küll, et metssigadele on sõda kuulutatud,” tunnistas Pärnumaa jahimeeste liidu juhatuse esimees Jaan Liivson. “Karjad on nii segi pekstud, et sigade leidmisega on jahimeestel juba raskusi.”

Sealjuures on metsseatapu hooaeg alles ees, kui lumi maha sajab ja jälgede järgi on karju hõlpsam metsast üles leida.

“Suurem küttimine langeb detsembrisse, jaanuarisse ja veebruarisse,” rääkis Liivson. “Kuigi ametlik jahihooaeg lõpeb 28. veebruaril, kütitakse sigu ilmselt edasi, muidugi kui selleks ajaks on, keda küttida.”

Mõneti peab seajaht jahimeestele kompenseerima metskitsede arvu katastroofilise kahanemise möödunud lumerohkel talvel.

“Metskitsi hukkus tänavu talvel nii palju, et rahuldava populatsiooni taastamine võtab metsas ilmselt aastaid,” nentis Pärnumaa jahimeeste liidu juhatuse esimees.

Sigadest on saanud nuhtlus

Metssigu elab aga laantes sedavõrd palju, et kui näiteks lugeda ajalehtedes ilmunud pealkirju, hakkab kõhe linlaselgi, kes metsanotsude sigadustega vähe kokku puutuvad: “Metssead sonkisid taluõue segamini”, “… rikkusid kaerapõllu”, “… kündsid muuseumi õue üles”, ”… hoiavad Naissaart hirmu all”.

Mullu loendasid Eesti jahimehed 1. septembrist 31. detsembrini 36 896 metssiga, keskkonnaamet edastas natuke väiksema numbri: 22 642 isendit. Jahiaruandlusest nähtub, et neist lasti läinud hooajal 20 072 looma.

Olukorda see ei leevendanud, sest sead on head sigijad. Kui vaja, seemendavad kuldid sügistalvisel jooksuajal emiste kõrval emased põrsadki, kes 18-20 nädala pärast omakorda kolm-neli järglast ilmale suudavad tuua. Täiskasvanud emiste pesakonnas võib headel aegadel olla kümmekond põrsast.

“Uskusime, et intensiivne jaht ja raske talv suruvad sigade populatsiooni alla, aga seda ei juhtunud,” sõnas Liivson. “Maa polnud paksu lume all kuigi sügavalt külmunud ning sead elasid raske aja üle.”

Peale selle viisid jahimehed loomadele metsa lisasööta: sadade tonnide viisi põllumeestelt ostetud silo, kartuleid ja teravilja, nagu Liivson tunnistas.

Poolvabad farmiloomad

Keskkonnateabe keskuse veebilehel avaldatud jahiulukite mulluse aasta seirearuande kaaskirjas on nimetud metssigu rohke lisasöötmise tõttu poolvabalt peetavateks farmiloomadeks, “kelle keskkonnamõju looduskoosluse teistele liikidele, sh kaitsealused taimed ja loomad, võib paiguti muutuda talumatuks”.

Tegelikkuses sätib looduslik regulatsioon liikidevahelise arvukuse tasakaalu. Jahimeeste kõrval on hakanud metssigade populatsiooni vähendama meie metsades arvukamaks muutunud hundid, kes sõna otseses mõttes hammustavad seakarju kõige valusamast kohast, murdes esimestena põrsad ja piirates sellega karjade taastootmist.

Liivson tõi näite Soomaa piirkonnast, kus veel mõne nädala eest nähti liikumas vana emist ainult ühe kevadise põrsaga, kuid nüüd pole ta kõrval seda ainukestki elus …

Vaieldav lisasöötmine

“Lisasöötmist on tõesti hakatud kritiseerima, kuid siin tuleks vahet teha jahimajanduse kavas ettenähtud söötmiskohtade ja selle kava välise lisasöötmise vahel,” arutles Liivson. “Jahimajanduse kava kohane lisasöötmine on ette nähtud ulukiliigi arvukuse säilitamist silmas pidades. Jahimeeste korraldatud söötmiskohad peavad aga loomad metsades ja põldudest ning aiamaadest eemal hoidma ning jahimeestel on söötmispaikades neid ka kergem küttida, kui on vaja arvukust järsult vähendada, nagu näiteks nüüd.”

Liivson kinnitas, et söödaga ligimeelitatud karjade nottimine ei käi jahieetikale vastu.

“Tänavusel jahihooajal kütitakse Pärnumaal hinnanguliselt umbes kaks ja pool tuhat siga, mis on natuke alla kümne protsendi Eesti metssigadest,” märkis Liivson. “Kuna Pärnumaa on umbes kümme protsenti Eesti maismaast, siis ma usun, et 2500 kütitud siga aastas on meie maakonnas optimaalne.”

Mõistagi ei ole jahimeestele tehtud eesmärgiks tappa kõik Eesti metssead. “Sead on väärt jahiulukid, kellest jahimehed kohe kindlasti ilma jääda ei taha,” sõnas Liivson. Samal ajal pole ette antud numbrit, mitu metssiga võiks riigis elada, nii et maarahva põllud kärssninadel tuhnimata jääksid.

Kümme aastat tagasi loendati Eestis veidi alla viie ja poole tuhande metssea. Kuid rahvas mäletab aega, kui meie aladel peaaegu üldse metssigu ei elanudki, see oli kohe pärast sõda, 1945. aastal. Ning 17. ja 18. sajandil oli metssiga Eestis juhukülaline ja paiksena siin seakarju ei elanudki.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas vallo »

Huvitav kui kõrgelt see härra esimees pea peale on kukkunud, et sellist juttu ajab. :mrgreen:
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas Feen »

Ja kahe seltsi peale keskmiselt nädalas 1 siga!! Tõsine tapatalg käimas, karjad segi paisatud ja sigadele liiga tehtud. Mis siis veel saab kui päriselt sigu laskma hakatakse :S
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas baddmann »

sammal.habe kirjutas:...

kas keegi on oma silmaga näinud määrust, mis ütleb, et "...pole jahimeestel lubatud samas jahipiirkonnas korraldada üle kahe lisasöötmiskoha"? ...


Siinkohal võib oletada, et tegu võib olla Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni eripäraga ehk ? Või siis Pärnu JL eripäraga ?

BM
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas Joosep Käba »

Kirjatükki lugedes jäi mulje, et kohati sobimatud mõttearendused ja sõnakasutused on jahijuhi jutu vahele pookinud enamasti ajakirjanikunatuke. Lugege veel korra läbi.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas Beretta »

See kahe söödakoha jutt on artikli algul ja ilmselt siis seostub Ärmusega.
Et olen ise ka ühe Pärnumaa seltsi liige, siis võin öelda et äi ole kuulnd.
Aga üks soovitus, mehed, ärge uskuge kõike mida tee lehest loete.
Ajakirjanik oskab sõna seada ja väänata, pealegi üldjuhul ei tea ta asjast midagi.
Kui usuks näiteks seda, mida Õhtulehes kirjutab Sami Lotila, peaks me ennast ammu põlema panema.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas unt »

Mind tegi viidatud artikkel üsna nõutuks. Ma ei saagi aru, mida selle sisuga siis ölda on tahetud.
Aga - meil räägitakse kogu aeg iga asja jätkusuutlikusest. Kuidas saab keegi jahindust üle riigi kureeriv ametnik ajada metsigade seisukohalt sellist, otse kaosesse viivat juttu. Ma ei tea, kust on võetud see "juhtkult", ma ei tea, kust on võetud selline jura, et "juhtkult hoiab ära noorte kesikemiste viljastumise" jne.
Ma olen nõus, et kui on vaja sigade arvukust järsult alla viia mingis eriolukorras, et siis "tapame emised maha" ja mida rohkem, seda parem. Nii tegid valged mehed kunagi ammu ameerikamaal indiaanlastega. Aga jahindust sellisel viisil juhtida :VS
On ju olemas kindalad ja parimad sigade arvukuse kontrolli all hoidmise "käitumisnormid", millede puhul ei jookse karjad metsa all laiali ja ei tekitata populatsioonis mingit hullu segadust. Need on Eestis jahimeeste hulgas põlvest-põlve edasi antud tarkused
1. ära lase juhtemist
2. varitsuset lase kulti või põrsast või kesikut - e. teisisõnu - hoia alles elujõus ja tugev karjatuumik
3. emiseid saab niigi püssi läbi hukka ajujahtidel, kus "ikka juhtub"
4. mis pagana pärast on nüüd äkki mingi kuldikihvade kasvatamine A ja O; mulle tundub, et olulisem on hoida tervet sigade populatsiooni ja need kihvad kasvavad seal ise.

Ühesõnaga, kuna artiklist ei saa aru, mida keegi konkreetsel öelnud on ja palju seal ajakirjanduslikku sõnaseadmist sees on, tahaksin ma selle artikli kohta öelda vaid ühte - "Ära usu hülge möla!"
Õige on käituda ise oma parimate ja loodust hoidvate äranägemiste järgi. Ja see ongi jätkusuutlik jahimajandus meie oma riigis.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: juhtkult metsseakarjas :)

Postitus Postitas Sarvik »

hmmm.....tunnen tõnu kanni isiklikult.....jahimees ta pole....aga arvestades et tal on epa zooinseneri haridus....on artikli sõnaseadmine toimunud vist veicse (b) (b) (b) juures :lol: :lol: :lol:
kärbes kirbule!
Vasta