kas karule polegi seadust?

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Vasta
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

kas karule polegi seadust?

Postitus Postitas jorr »

Piibutobideta karud mesipuude kallal
16.11.2006 Jüri Liim

Jüri Liim karude rüüsteretkedest Harjumaal Kõue vallas Kautla kandis.
Karu kui kratt
Vahtrasaare talu aias on mesitarud, millega ma hoolt ja vaeva näen. Paraku tuleb tunnistada, et liini, mida kohalikud kratid aastaid tagasi ajasid, tassides minema tosina mesipuid, on jätkamas karud. Viimane metsaoti või -ottide rüüsteretk sai teoks alles hiljuti.
Metsaisanda seekordne magusarünnak oli põhjalik: kuus taru oli purustatud, meeraamid laiali tassitud ja pilbasteks järatud ning mesi viimseni ära söödud. Mesipuude vaheline maa oli nagu buldooseriga töödeldud. Tõenäoliselt karu püherdas, püüdes end vabastada kasukas tegutsevatest mesilastest. Nõelamise valus olles murdis ta hiljem ka peenemaid puid, püherdas pajupõõsastes ja pildus osaliselt laiali heinakuhja.
Järele jäi ainult kaks peret, nagu ka paar aastat tagasi
Selle ja muude külaskäikude tõttu olen pöördunud mitmete ametkondade poole. Jahimehed ütlevad, et karu niisama lasta ei tohi, lube antakse aga piiratud hulgal. Karud olevat looduskaitse all ja Euroopa neist väga huvitatud. Üks jahimees mainis, et karvast marodööri ei lubata maha lasta enne, kui ta on kas või ühe inimese murdnud. Karu ei tohtivat isegi mitte ehmatada, kuna siis pidavat karu kõtu (just nii mulle öeldi!) lahti minema ning karu tervis korvamatut kahju saama.
Liigne mesi vaevab kõhtu Mul on aga ehmatamise ja “kõtu” teemal vastuküsimus. Kas korraga kuue mesipuu tühjaks õgimine ei tekita kõtule kahju? Arvan, et tekitab küll. Mesilas oli kõikjal väljapasandatud kärgede ja mesilaste segu lasusid.
Usun, et taolistes oludes on olnud ka teised mesinikud või loomapidajad. Meele teeb kibedaks, et ma juba neli korda olen pidanud meega toitma seda mesikäppa, kes pealegi kultuurselt ei oska maiustada, vaid peksab puruks ka nn lauatarbed koos laua ja toolidega. See sell või sellid on nelja korraga rüüstanud ja tühjaks söönud täpselt 20 peret koos kõige juurdekäivaga.
Omal ajal ütles Trivimi Velliste Lauluväljakul, et Vene karu on Euroopa mesipuude rüüstaja. Nüüd aga teeb samasuguseid tempe Euroopa lemmikust karu. Neid on Eestis teatavasti 600. Ja nii ma ilmselt peangi kannatama mesinduse valdkonnas pidevat kahju. Või tuleks pöörduda kaitsejõudude poole, et nad minu mesiaeda maamiinid maha paneksid? Kuidas ka ei ole, kuid midagi tuleb olukorra lahendamiseks ette võtta. Ja selleks ei ole mitte mesilaste pidamisest loobumine.
Selline lugu siis Maalehes lühendatuld karu kohta ja mida mesinikule soovitada?Saksas tapeti ainuke karu aint hirmu pärast aga siin pole tema rüüsteretked kellegi asi nagu.
noorus on ilus aeg
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Eks meie riigist tahetakse ilmselt teha mingit issanda loomaaia näidismudelit, kus hunt elab lambaga ja lõvi veisega sõbralikult koos, et seda siis edaspidi raha eest arenenud tsivilisatsioonidele näidata! :lol:
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Postitus Postitas gunnar »

Noh, kõige aluseks on siiski ametlik kahjuteade keskonnateenistusse. Vastavalt sellele siis antakse karuküttimise luba seal. Niivõrd keeruline ongi. Kui kohalikud jahimehed ei tea seda siis on kahju küll.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Artikli autoril väga eriline suhestumine lõhkeainetega: küll Pronks-Aljoša ja õhkulaskmine, küll mesila turvamine maamiinidega. Mõttetu ennast afišeerida sooviv tegelinski, kes asjaajamise asemel pelgalt viriseda viitsib.

BM
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Las kohalikud jahimehed lasevad selle karu maha. Minu teada tuleb ka kahjuteade esitada ja on võimalik selle alusel luba taodelda. Keerulisem vast kui selles rendijahipiirkonnas karujahti pidada ei tahetagi või proovitakse luba maha müüa ja siis ikka kliendid ära lasta ei suuda vähese aja, vähese ettvalmistuse või kogemuste puudumise tõttu.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Huvitav, et autor sedakorda ülemaailmset juutide vandenõud asja taga ei näinud.
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Beretta kirjutas:Huvitav, et autor sedakorda ülemaailmset juutide vandenõud asja taga ei näinud.


Ajad ehk Jüri Linaga segi?
Vananaise loomaaed pidavat suur ja lai olema.
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

ulukid

Postitus Postitas Kallekke »

Tuttav mesinik ka kurttis mõned aastad tagasi sama asja üle, vahe selles eelneva kurtjaga et tema elatub meetootmisest ja mesilasperesid tal ligi sada.
käis ka keskkonnas asja küsimas, seal laiutati ka käsi ning olevat öeldud et peab oma jõududega hakkama saama. muidu ise ka jahimees teine, ilmselt oskas õieti asja valgustada ametnikele.
Nõuanne järgmine et püüa kinni ja saada Saksamaale küll nad seal suures kabuhirmus ta ära tapavad.

tea kas peaks ise ka kompensatsiooni kuskilt küsima, kui ott seenel olles eelmine aasta natuke vedelaks ehmatas? :?
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Sorry, Intu. läks tõesti Linaga segi.
Ei ole ka ime nende kahe selli puhul.
Vasta