vihane metsis

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
oks
Postitusi: 72
Liitunud: E Mär 12, 2007 6:48 pm

Postitus Postitas oks »

Teder kirjutas:Metsiseid jääb vähemaks põhiliselt metsade raiumise tõttu, tihtipeale lausa metsisemängude lähiümbrusest. Vanasti ole vist 300m tsoon, kust metsisemängude puhul raiuda ei tohtinud, nüüd pärast 90-ndaid on nii mõnigi mäng lausa hiigel-lageraietega ümbritsetud. Mäng on nagu metsatutike mõnitavalt püsti jäetud- metsiseid ei ühtegi enam. Paljusid mängusid pole kirjas või on märgitud vale koha peale - tulemuseks on see, et ikkagi võetakse puid lausa mängu kõrvalt. Kas raiete puhul on üldse kontrolli metsise osas? Annad infot mängude kohta - keelatakse sul endal seal liikumine. Ja tundub, et seda infot väga ei tahetagi, ehk ma eksin?
On ka seda, et kaitstakse ühe kukega mängu ja kehtib liikumiskeeld, aga 6 kuke mäng kilomeeter eemal pole kaardilgi ja võtavad sealt metsa.
Metsis on polügaamne liik ja arvukusele ei oma erilist mõju kui mõned kuked suurtest mängudest ära lastakse, kanad saavad ikka üle käidud. Lisaks oli varem auasi lasta mitte mängude tsentris olevaid vanu kukkesid, vaid ääreala noori kukkesid. Hea kui mängudel ka laskeluba omavate jahimeeste näol silma peal hoitakse, hullem kui liik nii salastatakse, et üldse kõikide huvi peale tippproffide kaob. Siis saab mängude piirkonna metsadega hästi raha teha. On ka veidi utoopiline jahimeestelt nõuda, et metsistest eriti hoolitakse kui lasta ei saa. Parim näide hoolimatusest on massiline sigade metsades karjatamine - kuna sigu tohib lasta, aga metsist mitte, siis kes see hoolib. Huvitav, mitu protsenti metsisepesadest sead üles tuhnivad kui sigade arvukus maksimumis? Probleem ka kährikus ja nugises- seega nahkade hindades.
Mõjub ka häirimisfaktor ja asjatundmatu võib ka mitte metsiseid lastes vaid lihtsalt uudishimutsedes selleks hommikuks mängu ära rikkuda. Piisab põdra mängust läbijooksmisest, et hommikuks vaikus oleks. Kanade mängus käimise ajal on see häirimine oluline. Lastes kukke enne või pärast kanade mänguskäimist on võimalik ka seda vältida.
Siiski võib ahne inimene mõne kevadega mängu kukkedest puhtaks teha- mõned mängud on nii hävinud. Ja ohtlikum kui mängust laskmine, on metsiste laskmine teedelt kruusa söömast, ja kanad on üksjagu usaldavamad.

Praegu on metsiste mängukohtades moodustatud metsise püsielupaigad, kus lubatud ja keelatud tegevused on kehtestatud kaitsekorralduskavaga.
Mänguala asub sihtkaitsevööndis, kus ei ole mingisugune raietegevus kindlasti kohe lubatud. Ja see ala on kindlasti suurem,kui 300 m. Edasi järgneb ümber mänguala kaitsevöönd, kus lageraie on lubatud 30 m laiuste lankidega, pindalaga mitte üle 1 ha. Pealegi võib seda raiet seal teostada 01.sept kuni 01.veebr., seega pesitsusajal ei toimu mingit raiet.
Seda keskonnainspektsioon ka üsna rangelt kontrollib. Kuidas siis sellised hiigellageraided? Lageraietel on kogu aeg olnud pindalalised piirangud, üle 7 ha suurust lageraiet korraga maha võtta pole olnud ka 90 aastatel seaduse järgi võimalik, seda muidugi tulundusmetsas.
See jutt siis kõik riigimetsa kohta. Erametsas puuduvad kogemused. Kuna erametsatükid meil nii väikesed, siis vaevalt seal saab mingist metsise kaitsest juttu olla. Aga alati võid ju keskonnateenistusele teatada mängupaiga asukoha, kuigi jah, kui see tõsine mängupaik on, siis nad keelavad sul seal liikumise ära küll
See , et metsis elab tegelikult mujal, kus kaardi peal elupaik märgitud, tuleneb sellest, et kui metsisealal näiteks harvendusraieid ei tee,siis kasvab mets liiga tihedaks, mis metsisele ei sobi,ja ta kolibki mujale, kus metsa natuke hõrendatud. Looduskaitsjatele see praegu veel pähe ei mahu aga eks aeg toob arutust. Töötan ise riigimetsasüsteemis ja võin seda kinnitada.
Metsis on II kategooria kaitsealune liik ja teda kaitseb ka looduskaitseseadus,mis paneb piirangud küll ajaliselt, mitte raieliikidele.
Igaljuhul,kui sul mõni mäng teada ja tahad metsist kaitsta, teata keskonnateenistusele.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Jah ,kaitse või ära kaitse iga jahimees arvatavasti teab ,milline on seis meie metsise ja tedrega! Ja ometi on naad olnud meil jahilinnud mõlemad! Mis värk küll meil need linnud sellisesse seisu on viinud ,aga Soomes ometi mitte :?: ,eks sealgi raiuta metsi ja ka samad väikekiskjad on olemas.Oli aeg kui metsad korjati pea-aegu kährikutest puhtaks ,aga lindu juurde ikka ei tulnud. Teadjamad võtke sõna :!:
Hullust metsisest rääkides ,mäletan kui kooliõuele(mõisaparki) üks selline tuli,tahtsime teist poistega kinni püüda ,aga vist aeti ennem tundi ja kuhu ta kadus ,ei mäleta. Huvitav on see ,et juhtus see kuskil septembris,igaljuhul olid puud alles lehtes,mis põhjusel ta sellisel ajal sinna võis sattuda ei oska arvata.
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
soobel
Postitusi: 117
Liitunud: E Dets 13, 2004 11:27 am

Postitus Postitas soobel »

See mis metsistega tehakse,on lausa anekdoot.Metsise elupaigas kehtestatakse ranged piirangud ja mets muutub läbipääsmatuks dzungliks.Metsis kolib seepeale kõrvale tulundus metsa.Siis nihutatakse kaitseala piire ja algab sama protsess otsast peale.Ene Viht´i poolt koostatud metsise kaitsekorraldus kavas mainitakse metsise ohutegurite hulgas ka nugist ja kährikut,kommentaariks on lisatud,et antud tegur ei oma suurt tähtsust!!!Olen ühte metsapiirkonda aastad järjest puhastanud nugistest ja kährikutest.Paari aasta pärast tekkisid sinna metsis ja teder.Kus juures männikute osakaal on seal väga minimaalne.
Oluline viga on jahipidamise keeld metsise alades veebruari kuus.Püünistega võiks nugist ja kährikut küttida neist kohtadest isegi märtsi.Arvan et see annaks häid tulemusi metsisele.
Kult rääkis ajast,mil mets kährikust puhas aga metsist ikka polnud.Seda aega ma ise ei mäleta,aga kuidas oli lood teiste vaenlastega,nugis - metssiga?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Kas praeguses metsise püsielupaikade kaitsekorralduskavas (pole hetkel käepärast) pole mitte harvendusraiete kohustus sees? Kuna püsielupaigad loodi alles aasta eest, siis tedre jutt muidugi jumala õige. Seda, et mõõdukas küttimine võib populatsioonile hästi mõjuda, on täheldatud väga paljude loomaliikide juures. Kui nüüd natuke mõtiskleda, siis, metsisel (ja tedrel) on probleemiks see, et ühest küljest tuleks küttida vanu kukkesid (vt. jahe jutt, kehtib muide väga hästi põdra ja soku puhul) teisest küljest tuleks neid hoida, kuna vana kuke surm toob mängus kaasa suure segaduse (vt Tedre jutt), seega reaalselt mingit valiklaskmist teha ei saa. Kuna metsise arvukus on selle piiri lähedal, kus kohalikud asurkonnad võivad isolatsiooni sattuda, siis vähemalt minu arvates oleks metsise jahilinnuks tegemine üsna riskantne eksperiment. Kuldile: nii palju kui mina olen teadjamatega rääkinud, laiutavad nii eesti kui Soome metsiseuurijad käsi - keegi ei tea milles asi, ainult oletatakse. Mõnevõrra sarnane on olukord kassikakuga, Soomes kolisid 80.-tel kassikakud prügimägedele elama (söövad vareseid ja kajakaid) ja muudkui sigivad, meil on endiselt haruldus.
mürka
Postitusi: 188
Liitunud: T Okt 31, 2006 10:04 am

Postitus Postitas mürka »

Ei ole midagi imestada, et mõni lind või loom segaseks läheb. Käitumine looma ja linnuriigis ikka kevadel isemoodi. Kes punub pesa või otsib kaaslast. KEVAD ON KÄES
küll siga pori leiab
Kasutaja avatar
soobel
Postitusi: 117
Liitunud: E Dets 13, 2004 11:27 am

Postitus Postitas soobel »

Kaitse alla võetud püsielupikades kehtib vastav kaitse eeskiri.Kaitsekorralduskava seega mitte.Piiranguvööndis on harvendusraie lubatud,sihtkaitsevööndis võib valitseja loal harvendada alusmetsa ja põõsa rinnet.Kui paljud metsaomanikud võtavad ette sellised kulutused ja asja ajamise metsise heaolu nimel?Metsaomanikule on metsis pigem nuhtluseks.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

Elupaikade vähesus vast see põhjus miks tetre ja metsist vähe on,kui uskuda vanemate jahimeeste jutte,siis olla parimates tedremängudes 80-100 kukke olnud,nii aastaid 50tagasi.
Tedre ja metsise arvukus hakkas järsult langema siis,kui läks lahti uudismaade tegemine,just tetrede pesitsuskohad olla ära lõhutud, arvatavasti ka hirmus keemia ,mis põldudele läks mõjus arvukusele,eks soomes ole vähe teine teema,raiutakse sealgi metsa,aga seal siiski metsamassiivid suuremad,kui meil,inimasustus kah hõredam,tegu ju ikkagi suht inimpelgliku lindudega,kes häirimist väga ei taha
Kuigi hetkel tundub ,et tedre ja metsise arvukus vähehaaval tõuseb, on neid siiski niivõrd vähe,et ei suuda sellest madalseisust välja tulla,oma osa siin kindlasti ka nende vaenlastel.
Eks spetsialistid tea muidugi paremini,mis need põhjused on.
243win
mürka
Postitusi: 188
Liitunud: T Okt 31, 2006 10:04 am

Postitus Postitas mürka »

Kas just vähe on. Vaidleks sellele vastu. Sellel kevadel ise näinud kokku umbes kümmekond lindu. Eriti on näha noores kase võsas ja suuremate kaskede otsas. Seeda mitte ainult seelel kevadel vaid juba aastaid.
küll siga pori leiab
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ega tedrega äkki segi aja?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Oksale:
Selles asi ongi, et keskkonnateenistus ja Ene Viht oma meeskonnaga ei ole suutelised kogu infot metsiste kohta kogu Eesti territooriumil haldama, paljutki infot pole või on ta vananenud 25-aasta tagune. Pole ka ime - kaadripuudus ja spetsialistide nappus mängib rolli. Ja kui ma küsin, miks kusagil metsa võetakse, kus ei tohiks, saan ma vastuse, et seal pole midagi kirjas - aga millal siis andmebaasi uuendati ja kas selleks uuendamiseks üldse jõudu jätkus. Ei maksa minu peale loota, et ajan asja ja teatan uusi mängukohti- mul oma töö ja pole aega mööda metsi rassida nii palju kui vaja oleks, tuleb leiba teenida. Andmebaasi uuendamine on tõsine töö ja nõuab rahaeraldusi.
Ja sellest 300m tsoonist rääkides - enamusest metsisemängudest lähevad kuivenduskraavid läbi, mis teevad alusmetsa liiga tihedaks ja nii mõnigi mäng on ka poolitatud lageraidega - erinevatel aegadel - ju siis tohtis. Neist mängudest, mis koos metsaga vallidesse lükati ja karjääride alla jäid, ma ei räägigi - ei aidanud siin mingi keskkonnakaitse. Teede rajamisel pole ka mängudega arvestatud.
Selle lageraide kohta, mis ma enne mainisin, niipalju, et oli ikka inetu küll see tegu - aga ega vist keegi vastuta kui mängu kirjas pole. Nüüd pole seal enam metsistest haisugi.
Tetrede mängukohtade ümbert tõmmatakse ka praegu maha kaasikuid - mis kaitsest me üleüldse räägime? Ega neid saa isikuliselt kaitsta- et võtame salaküti kinni ja probleemi pole. Tedred peavad ikka kusagil elama ka ja süüa saama.
Sihtkaitsevööndid on tore algatus, kuid sellest on vähe kui üle kontrollimata 30-aasta tagant teadaolevad mängukohad kaitse alla kuulutada (või osa neist). See oligi mu mõte, et peab olema asjast huvitatute ring veidi laiem - pidasin silmas jahimehi. Muidu ei huvita jahikeelu all olevate jahilindude saatus kedagi peale käputäie spetsialistide. Ja käputäis ei mõjuta rahamaailma. Ja surevadki tedred-metsised rahateenimise survel (metsaraie, kaevandused, karjäärid, kinnisvaraarendus, teedevõrk, metssigade kasvatus metsades) ja teatud ultraroheliste tobeduste pärast (olukord nahaturul) välja ilma et neist ühtegi peaks jahtimagi.
Vasta