Metssea põrsad

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Metssea põrsad

Postitus Postitas reimakas »

rajakaamera piltide all võeti sõna selle aasta põrsaste teemal. Olin siis täna 3 tundi söödal ja nägin kahte emist triibuliste põrsastega. Kokku 11 põrsast 2 emist ja üks kesikupunn. Nii et järelkasv juba liigub.
See, kes tapab, pole veel jahimees
eros
Postitusi: 88
Liitunud: L Mär 29, 2008 8:58 am

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas eros »

reimakas kirjutas:rajakaamera piltide all võeti sõna selle aasta põrsaste teemal. Olin siis täna 3 tundi söödal ja nägin kahte emist triibuliste põrsastega. Kokku 11 põrsast 2 emist ja üks kesikupunn. Nii et järelkasv juba liigub.
Kus kandis need põrssad nii vara liiguvad? :shock: :shock: :shock: :shock:
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas reimakas »

Viljandimaal. Sama rääkis ka tuttav naabersektsioonist. Alguses ei usukunud aga eile õdangu sain sellele ise kinnitust- oma silm on kuningas.
See, kes tapab, pole veel jahimees
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas Feen »

Mis mõttes vara. Esimesed olid u kuu aja eest liikvel. Kui keegi pole märganud, siis on 2 aastat talvega kummalised lood olnud. Sigadel põrssaid väga varajasi, kui ka väga hiliseid.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas jorr »

Seda minagi imestasin,kui lumega söödal väikseid põssajälgi nägin ja keegi siin tugevasti kahtles selles.Minu söödal oli siis(lumega) liikunud üksik kesikemis,kel kaks põssat taga.Eile oli söödaplats igas möödus jälgi täis,lund küll seal enam polnud (seal) aga plats porile tallatud ja ei saanud ka täpselt aru,et palju loomi oli käinud.Käidud oli aga tublisti ja ümbrus korralikult üles küntud.Mis ehk nati kummaline,siis samas oli kohalik peremees puid langetanud ja sead olid seal langetatud puude juures rahulikult tegutsenud,tea nüüd,kas arvasid,et peremees sinna künnipõllu teeb ja ise kesakünni (metssead) teinud,et aitavad maameest nati,muidu aint kirutakse,et (sead)kahju teevad?
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas unt »

Panen siia jutu tänasest jahimeeste listist lootusega, et seda loeb veel suurem seltskond ja loodan, et Janno selle peale ei pahanda. Mõte selles, et emiste laskmine tuleks nüüd ikka ära lõpetada küll. Kui vaatad, et tuleb üksik suur ja lased ära, siis ikka jääb võimalus, et terve pesakond triibulisi jääb emata. Küsimus on nüüd siis eetikas, sest nii mõneski piirkonnas, ka siin Läänemaal, on sigade arvukus ikka väga-väga kõrge ja nii mõnigi mees võib öelda, et neid emiseid küllaga. Aga hoidkem nüüd siis seda, mille kadumise üle me nii väga kurdame ja mida me ajakirjandusest ikka ja jälle loeme - lugupidamist jahimeeste ja looduse vastu!

Janno jutt :

Tere!

Tahan jagada oma uudist ja kogemust.

nimelt laupäeval avastasin oma söödalt väa pisikesed sõra jäljed lumelt ja üllatus oli üsna suur. Koheselt teavitasin ka jahikaaslasi (ise see päev jahtis osaleda ei saanud) ja palusin neil sinna metsa mitte minna, kuna kaks emist on vastsündinud põrsastega - ajujahil nii pisikesi ei näe ning koerad võivad põrsad maha murda. Jahikaaslased arvasid küll, et ma teen nalja kuid õnneks oli mujal sigu ajada ja sinna metsa nad ei läinud. Eile õhtul vedasime traktoriga sööda tagant metsast puid välja ning vastsündinud triibulised seapõrsad ilmutasid ennast söödal. Üllatsu ja imestus oli suur, sest sellisel ajal ju tavaliselt ei ole seal veel põrsaid ja kuus põrsast ennast traktorist küll segada ei lasknud (traktori ja põrsaste vahe 15-20 m).

Vot sellised imelood Tuudi JS maadel

Janno Tomingas


Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas aivar00 »

Mis seal imelikku- sellele "varajasele" emispõrsale paneb kuldipruss suraka ära ja nende soojade talvedega sünnib ka detsembris-jaanuaris põrsaid. Lihtsalt tänu soojale võimaldab rohke söödabaas neil ellu jääda.
Meil oli ka viimane laupäev jutuks kuda edasi toimida. Min. limiit on 20 looma võrra ületatud ja sigu ka hordide kaupa ei ole. Kui aga ütled, et paneme jahi paariks kuuks "kinni", seda juhtub kuulma mõni "talumees" kelle heinamaa üles tuhnitud- siis kisa kui palju.
Lihtsalt endal peab midagi "kõrvade" vahel olema enne kui päästad.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas unt »

aivar00 kirjutas:Lihtsalt endal peab midagi "kõrvade" vahel olema enne kui päästad.


Just! Seda ma tahtsingi rõhutada. Mitte seda, et nüüd peaks jahi kinni panema. Kuigi, jah, ega koertega seajaht, mis selle kuu lõpuni käib, nende varakult poeginud sigade järglaskonda just ei soosi. Seega ei ole küsimus mitte ainult päästmises.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas mustlesk »

Ja kahjuks paljudel kõrvade vahel midagi ei ole. Ida-Virus ei ole min. limiiti, vaid pannakse paika max. limiit ja nii palju ka lasta saad. Meil ei ole veel limiit(30 looma) täis lastud, aga siga ka enam metsas pole mida lasta. Ilmselge üleloendus ja nagu sellest veel vähe oleks on lastud seitse emist(hetke andmed, võib ka rohkem olla), mõned neist emistest olid küll kesikemised. Olen üritanud rääkida, et oleks aeg seajaht lõpetada, aga see jutt on kurtidele kõrvadele. Öeldi mulle nii umbes kuu aega tagasi, et jahi lõpuni veel nii palju aega, tahaks ikka jahti pidada. Sellises seisus oleks veel viimane võimalus lasta ainult põrsaid, et säästa kesikemiseid, kellelt järelkasvu loota. Aga kus sa sellega, nädalavahetusel tõmmati kaks emist jälle külili. Ei saa aru kus on meeste mõistus, alles hakkas meil sea arvukus pisut tõusma ja nüüd nulliti kogu see söötmine ja vaev mõne jobu poolt mõne kuuga ära. Kõige kurvem veel asja juures see, et mingit karistust ei järgne. Mõned load veel üleval ja ma ei ei ole sugugi kindel, et veel mõni emis ei kuku. Kas ei pane vanduma selline lollus.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas andrus »

Aga kui palju neid tegelikult õhtuti "loaga" kukub ei tea keegi ****.Ma julgen arvata et hooaja jooksul lastakse ikka 2 limiiti julgesti ära. :evil:
jahismurf
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas jorr »

Metssiga võib kaduda ka siis,kui hunt sealkandis nati pidama jääb,mitte aint üleküttimise pärast.Loenduse järgi muidugi küttimisliimiit,kuid siga ei pea alati sinu seltsi maale jääma,tema seltsipiiri ei tunnista ja kui nüüd mingis kohas väga elu kallale kiputakse(jahimees,hunt),kolib siga kaugemale.Täida siis limiiti,kui looma pole.
noorus on ilus aeg
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas mustlesk »

Kuule Jorr, nüüd sa räägid pisut mööda asjast. Mina ei tule rääkima ulukiarvukusest teie maadel, kuna ma ei tea sellest midagi, aga sina ise peaksid ju hästi seda teadma. Sama ka siin, ei ole ma esimest aastat jahimees ja pisut ikka kursis sellega mis oma piirkonnas toimub. Ma räägin seda, et kui lubatud 30´st kütitud seast 7 on emised, siis ei ole see kindlasti mitte mõistlik ulukitagavaraga ümberkäimine ja jutt ei ole kesikemistest.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas unt »

mustlesk kirjutas:Ja kahjuks paljudel kõrvade vahel midagi ei ole. Ida-Virus ei ole min. limiiti, vaid pannakse paika max. limiit ja nii palju ka lasta saad. Meil ei ole veel limiit(30 looma) täis lastud, aga siga ka enam metsas pole mida lasta. Ilmselge üleloendus ja nagu sellest veel vähe oleks on lastud seitse emist(hetke andmed, võib ka rohkem olla), mõned neist emistest olid küll kesikemised. Olen üritanud rääkida, et oleks aeg seajaht lõpetada, aga see jutt on kurtidele kõrvadele. Öeldi mulle nii umbes kuu aega tagasi, et jahi lõpuni veel nii palju aega, tahaks ikka jahti pidada. Sellises seisus oleks veel viimane võimalus lasta ainult põrsaid, et säästa kesikemiseid, kellelt järelkasvu loota. Aga kus sa sellega, nädalavahetusel tõmmati kaks emist jälle külili. Ei saa aru kus on meeste mõistus, alles hakkas meil sea arvukus pisut tõusma ja nüüd nulliti kogu see söötmine ja vaev mõne jobu poolt mõne kuuga ära. Kõige kurvem veel asja juures see, et mingit karistust ei järgne. Mõned load veel üleval ja ma ei ei ole sugugi kindel, et veel mõni emis ei kuku. Kas ei pane vanduma selline lollus.


Oota nüüd natuke. . . Ma ei saa aru, mis tähendab, et lastakse sellise sigade arvukuse juures (max limiit 30 siga) emiseid!? Jahieeskiri võimaldab ju loale kanda erisusi - vanust, sugu jne. Kas Teie seltsis siis seda ei tehta? Kui lastakse loale märgitust erinev loom (vanem, teisest soost jne), siis jah, tulenevalt nn kahjutasu määrusest ei saa lastud uluki puhul sisse nõuda keskkonnale tekitatud kahju, aga pädevad organid saavad trahvida küll ja see trahv ei pruugi olla sugugi väike ja märkamatu. Tegemist on ju loa nõuete rikkumisega. Põhimõtteliselt võib trahv olla kuni 18 000 krooni. Kui seltsis märgitakse loale lihtsalt "metssiga", siis jah, pole ka pädevatel organitel midagi teha kui just põrsaste eest emist ära ei ole lastud ja sedagi ajavahemikus 1. veebruar - 1. oktoober (oli vist selline see ajavahmik?)
Võin vaid lisada võrdluseks, et meie jahimaadel on min limiit sel hooajal 150, lasknud oleme juba kusagil 190 siga ja praegu ei ole veel olulist arvukuse vähenemist märgata. Aga emiseid ja eriti tiineid emiseid ei taha küttida sellegipoolest. 30-40 seaga ajud või mastid (kuda neid keegi kusagil nimetab :D ) on igapäevased. Viimane nädalavahetus oli jahil kusagil 30 meest, kahel päeval tehti kokku kolm aju koertega (koertemehed on meil muidugi (y) ja koerad ka (y) ) ja saagiks oli 23 siga. Noh, see oli ka meie seltsi rekord, aga alla 10ne sea nädalavahetusel pole vist kütitudki?! Aga palju aastaid on ka siinkandis olnud emise laskmine põlu all ja ega see praegugi nagu eriti kaaslaste poolt heakskiitu ei leia. Momendil lihtsalt arvukus üle mõistuse suur ja emise laskmine rohkem selline eetiline probleem - mitte vähese arvukuse probleem.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas andrus »

Eriti hästi elate. :M
jahismurf
robi1
Postitusi: 299
Liitunud: K Nov 30, 2005 12:46 pm

Re: Metssea põrsad

Postitus Postitas robi1 »

unt kirjutas:
mustlesk kirjutas:Ja kahjuks paljudel kõrvade vahel midagi ei ole. Ida-Virus ei ole min. limiiti, vaid pannakse paika max. limiit ja nii palju ka lasta saad. Meil ei ole veel limiit(30 looma) täis lastud, aga siga ka enam metsas pole mida lasta. Ilmselge üleloendus ja nagu sellest veel vähe oleks on lastud seitse emist(hetke andmed, võib ka rohkem olla), mõned neist emistest olid küll kesikemised. Olen üritanud rääkida, et oleks aeg seajaht lõpetada, aga see jutt on kurtidele kõrvadele. Öeldi mulle nii umbes kuu aega tagasi, et jahi lõpuni veel nii palju aega, tahaks ikka jahti pidada. Sellises seisus oleks veel viimane võimalus lasta ainult põrsaid, et säästa kesikemiseid, kellelt järelkasvu loota. Aga kus sa sellega, nädalavahetusel tõmmati kaks emist jälle külili. Ei saa aru kus on meeste mõistus, alles hakkas meil sea arvukus pisut tõusma ja nüüd nulliti kogu see söötmine ja vaev mõne jobu poolt mõne kuuga ära. Kõige kurvem veel asja juures see, et mingit karistust ei järgne. Mõned load veel üleval ja ma ei ei ole sugugi kindel, et veel mõni emis ei kuku. Kas ei pane vanduma selline lollus.


Oota nüüd natuke. . . Ma ei saa aru, mis tähendab, et lastakse sellise sigade arvukuse juures (max limiit 30 siga) emiseid!? Jahieeskiri võimaldab ju loale kanda erisusi - vanust, sugu jne. Kas Teie seltsis siis seda ei tehta? Kui lastakse loale märgitust erinev loom (vanem, teisest soost jne), siis jah, tulenevalt nn kahjutasu määrusest ei saa lastud uluki puhul sisse nõuda keskkonnale tekitatud kahju, aga pädevad organid saavad trahvida küll ja see trahv ei pruugi olla sugugi väike ja märkamatu. Tegemist on ju loa nõuete rikkumisega. Põhimõtteliselt võib trahv olla kuni 18 000 krooni. Kui seltsis märgitakse loale lihtsalt "metssiga", siis jah, pole ka pädevatel organitel midagi teha kui just põrsaste eest emist ära ei ole lastud ja sedagi ajavahemikus 1. veebruar - 1. oktoober (oli vist selline see ajavahmik?)
Võin vaid lisada võrdluseks, et meie jahimaadel on min limiit sel hooajal 150, lasknud oleme juba kusagil 190 siga ja praegu ei ole veel olulist arvukuse vähenemist märgata. Aga emiseid ja eriti tiineid emiseid ei taha küttida sellegipoolest. 30-40 seaga ajud või mastid (kuda neid keegi kusagil nimetab :D ) on igapäevased. Viimane nädalavahetus oli jahil kusagil 30 meest, kahel päeval tehti kokku kolm aju koertega (koertemehed on meil muidugi (y) ja koerad ka (y) ) ja saagiks oli 23 siga. Noh, see oli ka meie seltsi rekord, aga alla 10ne sea nädalavahetusel pole vist kütitudki?! Aga palju aastaid on ka siinkandis olnud emise laskmine põlu all ja ega see praegugi nagu eriti kaaslaste poolt heakskiitu ei leia. Momendil lihtsalt arvukus üle mõistuse suur ja emise laskmine rohkem selline eetiline probleem - mitte vähese arvukuse probleem.
Tõesti hästi elate,kuskandis neid sigutikke nii palju on? :shock: :M
metsas käi tasa tasa.....
Vasta