soku jaht

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: soku jaht

Postitus Postitas baddmann »

aivar00 kirjutas:Jorr vaidlen sulle vastu-see jutt, et mehele laskmata jätmise pärast luba enam ei anta on küll jama- pange siis loale vingem hind või lühem aeg-kitselimiit tuleb nagunii täis lasta. Lubasid vähe :?: :?: :?: Miskipärast lõuna osariikides ringi sõites kitsi vaat et rohkemgi põldudel näinud kui enda kandis...


Loomulikult on kitsi piisavalt ja enamgi, aga mitmeastmelise majandamise puhul (loe: selts-klubi-keskkonnateenistus) puhul, millega kombineeritud veel ka seltsi juhatuste vanamoelisus (see on pehmelt öeldud) --- lihtsalt ei ole veel seni aru saadud, et miinimumlimiit on see, mis tuleb ära lasta, kuid alati võib ja on isegi soovitatav lasta rohkem. Lisaks olemasolevate lubade tähtaegade piiramine ja suht kobe hind - "nagunii-kõik-lasevad-ühe-loaga-mitu-looma" suhtumine seltsi juhatuse poolt on need "meetmed" millega, julgen väita, mitmelgi pool lihtsalt hoitakse metskitse arvukust.

BM
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas honkomees »

Tegelt tundub, et paljuski on kitse arvukus metsameeste poolt ülehinnatud, nt 70-ndate karjasid pole praegu kuskil põllul näha ja mitmed vanemad mehed ütlevad, et siis polnud siledaga probleem esimene päev kits/sokk ära lasta, nüüd käid nädal aega ja ei näe sokku.
Arvatavastio on probleem siledamaa kotacdes, kus palju lagedat põldu. Meil aga enamasti põllundust vähe ja tegelt ka kitse vähevõitu, aga ikka võetakse nn harju keskmise järgi, et kitse palju ja peab laskma
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas kakuke »

Ega loom loll pole, ta õpib ka päris kiiresti. 70´datel polnud ka vintrelvi ja loom ei pidanud sel määral inimest kartma nagu nüüd. Sellest võbolla ka asjaolu, et siis sai siledaga palju lähemale, kui nüüd. Tean omast käest, kuidas hani jahi algul vintrelvaga lasi 100m peale ja hooaja lõpu poole 300m ja siis nende närv enam vastu ei pidanud. Samamoodi ei näe naljalt enam auto tulede ees jooksvat jänest, mis näiteks ca 10a tagasi oli väga tavaline vaatepilt.
Mina isiklikult küll ei klassifitseeri ennast ühtegi lahtrisse, et kas nüüd üht või teist pidi olen saks või mats. Kui meeldib sarv ja tahan seda siis selle võtan ja kui saslõkihimu peal siis seda ka söön. Kae kus mõisa. :D
Aga ma ise olen ka seda meelt, et jahimehe osatähtsus kitse suremuses võiks olla suurem, kui 20%.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: soku jaht

Postitus Postitas baddmann »

honkomees kirjutas:Tegelt tundub, et paljuski on kitse arvukus metsameeste poolt ülehinnatud, nt 70-ndate karjasid pole praegu kuskil põllul näha ...


Ma muidugi ei saa vanuse tõttu kuidagi omast käest teada, millised need 70.-ndate karjad olid, aga kas 56 kitse ühes jahipiirkonna nurgas kahel kõrvuti 200 m vahega talvisel öisel põllul ja 85 isendit kohe naabruses jahipiirkonna piiri taga teisel orasepõllul kvalifitseeruvad kitsekülluseks ? Seda 56 isendiga põldu (millele lisanduvad sama jahipiirkonna teiste alade loomad, võite ise aimata) haldava jahipiirkonna kogu miinimumlimiidiks on aastas 42 (!) looma, millest üle "ei tohi jumala pärast lasta".

BM
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas honkomees »

baddmann kirjutas:
honkomees kirjutas:Tegelt tundub, et paljuski on kitse arvukus metsameeste poolt ülehinnatud, nt 70-ndate karjasid pole praegu kuskil põllul näha ...


Ma muidugi ei saa vanuse tõttu kuidagi omast käest teada, millised need 70.-ndate karjad olid, aga kas 56 kitse ühes jahipiirkonna nurgas kahel kõrvuti 200 m vahega talvisel öisel põllul ja 85 isendit kohe naabruses jahipiirkonna piiri taga teisel orasepõllul kvalifitseeruvad kitsekülluseks ? Seda 56 isendiga põldu (millele lisanduvad sama jahipiirkonna teiste alade loomad, võite ise aimata) haldava jahipiirkonna kogu miinimumlimiidiks on aastas 42 (!) looma, millest üle "ei tohi jumala pärast lasta".

BM

No sellest jutt käibki et asi piirkonniti erinev - meil praegu üle 5-6 kitse korraga põllus ei näe kusagil ega mingil ajal, enamasti ikka 2-3. Aga 70-ndatel olid 20-30 pealised karjad küll tavalised. Aga ülevalt tuleb ikka käsk kätte et kitseuputust likvideerida. Samas juba naaberjahtkonnas on lagedat põldu ja võsavahet ja seal on tõesti kitse palju ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: soku jaht

Postitus Postitas hendrik »

2 aastat tagasi õnnestus lugeda ühel Lääne-Harju põllul, suurusega nii umbes suts üle 500ha, kokku sadakond metskitse. Öisel ajal ja talvel aga mulje oli suur... Suuri karjasid leiab ka tänapäeval, ei pea ajamasinaga 30a tagasi minema.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas aivar00 »

Enda kandis oli sügise lõpuks kitse suht vähe näha( pidime laskma Märjamaa ja Vardi loenduse alusel määratud miinimumlimiiti- ca 80 kitse). Ületasime veidi isegi plaani+ jahipiirkonnas igaaastaselt auto alla jäävad isendid vähemalt 40-50 tükki. Kui palju nn. salaküti kotti läheb ei hakka spekuleerima-ei usu, et palju, sest isegi tasuta (auhinnaks)antud luba ei suuda mõni mees realiseerida. Viimaste lubade realiseerimine oli küllaltki probleemne. Varakevadel aga olid kitsed karjas kuid karja suurused väiksemad kui eelmisel hooajal. Eks naabriks olev RMK Mahtra jahimajand suurendab arvukust, kuid ise ühel õhtul ringi sõites trehvasin 4 sokku (kõik 2-3 aastased)keda oleks lasta saanud. Ja sedagi ainult ühes jahimaa servas. Eilse seisuga oli soku lube välja võetud 4 ja ise võtsin 5-nda. Nendest 5-st loast olen kindel, et 4 lastakse jaanipäevaks ära (ka ise). 1 mees rohkem "trofeekütt" kuid kui juhtuvad huvitavad pulgad või väärarenguga olema laseb ka tema ära. Juulist hakkavad alles meil trofeekütid aktiviseeruma.
Aga asjaolu mille BM välja tõi tundub arvestades veel jorri heausksete kommentaaridega tundub tõesti õige olevat. Igatahes kannatust meestele juhtkonna "arusaamade" muutmiseks(miinimum limiit).
ikka lõbusalt
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas mustlesk »

Meie pool siiski ei ole miinimum limiiti, vaid pannakse paika maksimum limiit. Nii vähemalt räägiti mulle keskkonnateenistuses. Meil see aasta lasta 35 kitse-sokku.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas aivar00 »

Loomulikult võib asi piirkonniti erineda- kuigi ei tahaks uskuda, et Eestimaal kitse vähe on. Lääne virus igatahes on neid küll. Eks kohapeal teatakse täpsemini.
ikka lõbusalt
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas andrus »

Ei ütleks et vähe.Aga paraja % võtavad ära salakütid.
jahismurf
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas reimakas »

Salakütid ja jahimehed ise, kes lasevad ühe loaga 1-3 looma. Öeldaske et 75% salakütitud loomadest lasevad kohalikud jahimehed.
See, kes tapab, pole veel jahimees
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas jorr »

Eks kitse jää ka pidevalt liikluses vähemaks ja üks mis jahi algul just paitab,on see,et sokk ei tule erti metsast välja.Raiesmikel(mida praegu ohtrasti) liigub sokku-kitse küll aga metsast väljas aint osa käib.Kui hein suureks läheb ja varju pakub(kohati juba on), küll siis ka sokk metsast välja kolib kitsi otsima.Omal juba kaks sokujahipäeva kirjas aga pole veel trehvanud(ilm ka õhtul vihmane ja pimedik ruttu saabub), pole meiegi kandis enam sellist kitse-soku rohkust nagu oli varem,nii aastat kümmegi tagasi.Kunagi sai neid(sokke) siledaga korjatud aga selleks on teised nipid kui vindijahiks ja siis algas sokujaht nati hiljem kui praegu.Samuti ei reageeri veel sokk eriti vilele,vahel ikka tuleb,eriti noorloom aga mitte alati.Seda sa ütlesid Kakuke hästi,et loom õpib ja minu arust õpib ruttu.Oli juhus nõuka-ajal,kui sokujahil olles(siledaga) oli lausa imelik vaadata,sokk tuli õhtul heinapõldu(ädal) sööma ja vaatas iga nati aja tagant üht kohta metsaserval ja pealegi üles.Et olin ise allatuult,siis sain teda(sokku) küllalt kaua jälgida.Hiljem kuulsin,et keegi meie jahimees oli sinna redelistme teinud ja loomast mööda lasknud aga näe,sokk pidas meeles ja hoidis silma sellel kohal peal.Aga hakata nüüd just jahimeest salaküttiks sõimama sellepärast,et kitse-sokku vähevõitu tundub,no mina ehk olengi siis ja söön aint kitseliha,hea tervislik toit täiesti(aga jah,arstipagan keelas mul lihasöömise ära) ja ei usu,et ta kuhugi kõhtu kinni jääb või midagi seal(kõhus) lahti võtab.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
raindrenkhan
Postitusi: 219
Liitunud: K Mär 26, 2008 10:26 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas raindrenkhan »

Ei ole eriti näinud sokku õhtuti väljas. See kuivus ei meeldi talle vist eriti mis siin on. Rohkem vihma tuleks eks siis leksid ka varem väljas.
Jaht ilma koerata on justkui saun ilma õluta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas kakuke »

Eile oli lasketiiru minnes 6 ajal väljas ja kui rahvas tagasi läks siis nägid ka paari. Nüüd 10-11 ajal olid ka sokud väljas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: soku jaht

Postitus Postitas aivar00 »

Eile hommikul õuest välja sõites kell 8:15 passis mu maja juures teisel pool teed noor sokupoiss- tahtis vist mulle külla tulla aga mina kuramus pidin tööle minema... :lol:
ikka lõbusalt
Vasta