Hirvejaht

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Vasta
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas linnukütt »

Tüüpiline ilma vaheharudeta punahirvesarv. Kroonis 8 haru (4+4). Hinnatakse tavareeglite kohaselt.
krl
Postitusi: 14
Liitunud: T Veebr 28, 2006 11:53 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas krl »

kakuke kirjutas:See tähendab, et kui vaadata sarve jämedust(et sarv suht koht peenike ja loom noor), et kõva potensiaaliga loom, kellest tulevikus oleks võinud midagi ägedat veel tulla?
Metslane, kui sarve/looma kohta tõde selgub, siis anna siin ka teada. Ennast ka huvitab.


Sarv tundub veidi peenike küll. Kui võimalik siis võiks hammastest ka pildi üles panna, saaks vanusest ka natuke aimu.
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Metslane »

linnukütt kirjutas:Tüüpiline ilma vaheharudeta punahirvesarv. Kroonis 8 haru (4+4). Hinnatakse tavareeglite kohaselt.


Aga mis sa nüüd ütled? Pilt
Viimati muutis Metslane, R Okt 03, 2014 5:40 pm, muudetud 1 kord kokku.
Aim small, miss small!
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas linnukütt »

Ütlen siis, kui saab normaalse pildi ette, st vasakpoolsel sarvel peab olema ka parempoolne haru. Sarve vaadatakse ikka kahe tüviku peale kokku. Ühelt tüvikult vaadatuna võib arvata, mida iganes.
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Metslane »

Nüüd siis 2 tk.
Pilt
Aim small, miss small!
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Metslane »

Linnukütt, pidid midagi ütlema!
Aim small, miss small!
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas linnukütt »

Ütlengi. Ma polnud vahepeal arvutis vaid jahil.
Jällegi tüüpilised sarved. Altpoolt vaadatuna silmaharud, sellele järgnevad kroonialused e keskmised harud, Vaadake nende paiknemist, mõlemal tüvikul samal kõrgusel ja ülespoole neist jääb kroon. Pistab vasakul olevat kahvel ja paremal tüvikul kolmene. Seega saab ka krooni hinnata. Vaheharud on puudu. Ps kroonialused harud oma asetuselt on vägagi kõikuvad, vahel lähedamal silmaharudele kui kroonile. Võivad ka lausa krooni alla ronida, aga krooniks nad ei saa.
Keskmised e kroonialused harud on hirvel 99,9 % juhtudest olemas. Võib puududa üks keskmine, neid juhuseid on rohkem. Vaheharude või ühe vaheharu puudumine on üpris tavaline nähtus hirvemaailmas.
Kui vana CIC hindamisjuhend ei lubanud hinnata hirvesarvi, kus puudusid pooled silma- või kroonialused harud, siis uus juhend (seni veel kinnitamata) ei loe nende puudumist veaks e anomaaliaks ning sarvi saab hinnata. Hindepunktide arv tuleb küll pisem, sest kui haru ei ole , ei saa ka punkte selle eest, aga midagi see sarv ikkagi saab. Hiiumaal lasti paar aastat tagasi võimas hirv, mille vasakpoolsel sarvetüvikul puudusid nii silma kui keskmine haru (loeti vana juhendi järgi anomaaliaks ja ei hinnatud). Nüüd hinnatakse ka selline sarv uue juhendi järgi ära.
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas valgeronk »

Silmaharu ei puudu kunagi.Olen näinud sadu hirvesarvi.Geneetilise hälve tõttu puudub osadel hirvesarvedel esimene vahearu,teine aga olemas.Saaremaale toodi punahirv aastaid tagasi,kahjuks ka tiineid hirvelehmasi kes oli tiinestatud hälbega pullide poolt.Edukat hirvejahti kõigile,kellel see tore võimalus.
krähvik
Postitusi: 3
Liitunud: E Juul 02, 2007 10:44 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas krähvik »

Ka vahest hirvedega kokku juhtunud ja ei püüdle absoluutsele tõele, aga arvan noorema vanuseks 4-5a ja ülearu võimsust sealt ei paista. Vanemal vanust u10 ja oleks pidanud ammu seinal olema. Liigub selliseid vist keskel ja Leisi pool kõige rohkem.
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas linnukütt »

Valge ronk kirjutas:
"Silmaharu ei puudu kunagi.Olen näinud sadu hirvesarvi."
Vastuseks talle:
Puudub ikka küll, ma vaatan, kas ma oma kartoteegist leian ühe pildi üles. Kui ei leia pole ka häda, siis vaata "Jahiraamat, 2014" jahitrofeede hindamise osas hirvesarvede pilti. Need sarved seni hindamisele ei kuulunud, sest puudu oli üks keskmine haru ja silmaharu, vaheharust rääkimata.
Ma tagasihoidlikult öeldes olen hindamisel käest läbi lasknud või üle vaadanud enam-vähem kõik Balti riikides kütitud ja näitusele toodud hirvesarved alates Balti III jahitrofeede näitusest aastal 1975. Sarvede koguarvu võite ise kokku liita. Sellele vaatlusmaterjalile toetub minu vastuväide.
Looduses olevate asjadega ei või kunagi raudkindlalt väita, et miski haru sarvedel pole puudu või pole neid rohkem kui tavaliselt.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Välek »

Teist korda viimase paari nädala jooksul leidnud sellided jäljed. Kits see pole, tundus esmapilgul kesik olema, aga lähemal vaatlusel on sõrgatsid taga,mitte küljele hoidvad. Pole hirvejälge kunagi näinud varem, küsin kinnitust oletusele.
Manused
20160223_183308.jpg
20160223_184607.jpg
20160223_184144.jpg
mõtus
Postitusi: 79
Liitunud: L Nov 12, 2005 5:38 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas mõtus »

Tunduvad ikkagi seajäljed olema!
:D
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Välek »

Unustasin mainida, et lagedal, kus lumi umbes 20 või rohkem cm, polnud ta mingit vagu jätnud , samas kitsed olid korralikult triibutanud. Ja üle lageda oli astunud ligi 70cm jäljevahega. Seasöödast oli täiesti ükskõikselt 10 sammu kauguselt möödunud.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas jahe »

Meil selliseid tundmatu loomajälgi veel jagub,katk pole veel maha võtnud :wink:
243win
Kasutaja avatar
Arne
Postitusi: 40
Liitunud: T Dets 01, 2015 2:56 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Arne »

Välek kirjutas:Teist korda viimase paari nädala jooksul leidnud sellided jäljed. Kits see pole, tundus esmapilgul kesik olema, aga lähemal vaatlusel on sõrgatsid taga,mitte küljele hoidvad. Pole hirvejälge kunagi näinud varem, küsin kinnitust oletusele.


esimese foto järgi võiks arvata, et siiski sea jäljega on tegemist
Hirvel on kannus eemal ja kindlalt patjade taga, vähese lumega kohtades kannust näha ei jää, kui tegemist terve loomaga, erinevalt seast, kellel on enamjaolt kannused näha ja laiali, isegi kinnitambitud lumega teed ületades, hirvel sellises kohas kindlasti kannuse jälge maha ei jäägi
Lisaks lohistab hirv enamjaolt jalgu, nii et lohistamine peaks ka kenasti näha olema, isegi 5cm lumega.
nii et kui valikus on ainult hirv ja siga siis mina kaldun arvama et antud juhul on sea jäljega tegemist, kuid on alati ka erandeid
edu uurimisel (y)
Vasta