Hirvejaht

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Vasta
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas baddmann »

Vahet pole kas kompenseeritakse või mitte, see on konkreetse süsteemi rakendamise küsimus. Kuid maaomanikule võiks süsteem anda võimaluse ise jahinduse pealt reaalselt teenida - nt põllumajandusest teenimise asemel kas osaliselt või täielikult. Sellisel juhul oleks valik maaomaniku teha, praegu tehakse valik tema eest ära (süsteemi poolt siis).
BM
tuska
Postitusi: 99
Liitunud: T Dets 14, 2004 5:58 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas tuska »

Lähme teema juurde. Täna õhtul kuulsin kuningat möirgamas.
vahel tuleb ka mööda lasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Metslane »

Meil siin põhja Saaremaal juba terve nädala laulavad. Täna õhtul olin 5 poisi kontserdil. Reede hommikul kohtusin 12 harulisega 20 m peal. Hirve mõll on kõva jubs üsna pikalt.
Aim small, miss small!
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas valgeronk »

Metslane.Lugesin sinu üht vana postitust.Miks pead Jaan Härmuse nõuet idiootsuseks?Jaanil igati õige lähenemine hirvepulli küttimisel.Karistada muidugi vale looma laskmise eest ei saa,tegelikult vale sarveharude eest mitte.Kas tahad küttida nn.magamistoa sarvi,ei julge sõpradele näidata,muidugi va.oma naine?Kas tõesti jahikihk nii suur?Parem oota mõni aasta,ehk naeratab sinulegi õnn.Ja õnn pole m.... mille pihku võtad ja pigistad.Olen minagi sellel aastal näinud igasuguseid hirvepulle aga sellist mida küttida,ei.Soovin sinule ja ka teistele jahimeestele rohkem kannatlikkust.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Joosep Käba »

valgeronk kirjutas:Metslane.Lugesin sinu üht vana postitust.Miks pead Jaan Härmuse nõuet idiootsuseks?Jaanil igati õige lähenemine hirvepulli küttimisel.


Mitte et ma hr Ärmuse korraldusi miskiks ei pea. Oleme endale vabatahtlikult mõne sarnase kokkuleppe seltsisiseselt teinud.
Päris hästi aga aru ei saa, millise seaduse (või muu dokumendi või normi) alusel kohaliku tähtsusega ametnik selliseid piiranguid seab? Mis jõud on reaalselt üleastujaid korrale kutsuda? Lasen 11 haru(loe: aru) ja mis siis saab?
Mitte et ma tahaks niiväga seda teha. Tahaks süsteemile pihta saada. :)

Grammatika parandatud. :)
Viimati muutis Joosep Käba, E Okt 11, 2010 9:27 am, muudetud 3 korda kokku.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas unt »

Joosep Käba kirjutas:
valgeronk kirjutas:Metslane.Lugesin sinu üht vana postitust.Miks pead Jaan Härmuse nõuet idiootsuseks?Jaanil igati õige lähenemine hirvepulli küttimisel.


Mitte et ma hr Ärmuse korraldusi miskiks ei pea. Oleme endale vabatahtlikult mõne sarnase kokkuleppe seltsisiseselt teinud.
Päris hästi aga aru ei saa, millise seaduse (või muu dokumendi või normi) alusel kohaliku tähtsusega ametnik selliseid piiranguid seab? Mis jõud on reaalselt üleastujaid korrale kutsuda? Lasen 11 haru(loe: aru) ja mis siis saab?
Mitte et ma tahaks niiväga seda teha. Tahaks süsteemile pihta saada. :)

Grammatika parandatud. :)


Jaan Ärmus ei ole alates sellest suvest enam sugugi "kohaliku tähtsusega ametnik". Jaan on Keskkonnameti metsanduse osakonna peaspetsialist ja nagu ma aru olen saanud, siis kureerib jahindust Eestimaa ulatuses. http://www.keskkonnaamet.ee/index.php?id=12676
Jah, senini Jahiseadus lubab suuruluki küttimise loale panna erinõudeid. Nende eiramise puhul saab vastutusele võtta. Kui aga loa väljastaja kirjutab sinna "hirvepull", siis, tõsi, soovitud vanusest erinevat pulli küttides ei ole seadust rikutud.
Uue seaduse eelnõus on aga olemas säte, mille alusel tahetakse muuta jahimaa kasutaja (rentnik?) vastutavaks, et jahimaal oleks kinni peetud ulukite küttimisel nii vanuselisest kui ka soolisest struktuurist. Kui seda sätet piisavalt täpsustatakse, siis võib see isegi võimalikuks osutuda. Ja sellisel juhul langeb vastutus eelkõige juriidilisele isikule (loe siis jahiseltsile!) ja need trahvimäärad, millised sinna taha kirjutatakse, ei ole sugugi lapsemäng.
Mina saan aru asjast niimoodi, et seda sätet tahetakse kasutada "hoovana", et jahiseltsid võtaksid asja väga tõsiselt ja teeksid oma sees ikka sellised reeglid (kodukorrad), mis igat seltsi liiget paneks tõsiselt mõtlema, enne kui päästikule vajutada. Seega tahetakse asi muuta selliselt, et jahiselts oleks ise ikka vägagi huvitatud, et tema liikmed "lollusi" ei teeks.

Kuidas asi tegelikkuses läheb, on vara öelda, sest tegemist ikkagi eelnõu tööversiooniga.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Metslane »

Olen suutnud ennast piisavalt ohjes hoida ja loodetavasti minu laskmata 12 harulised üks päev ka juba asjalike 14-haruliste sarvedega ka minu ette jalutavad. Leian, et kui reegel, siis ka kõigile. Kuid RMK jahipiirkonnas, ka Salmel toimunud Viru Valge jahil kukuvad ikkagi 10-harulised pullid. Ei tahaks uskuda, et need härrad kõik hirveeksperdid on, pigem natuke rahakamad ja probleemi ei ole.

Nagu ka Jahiraamat (T.Randveer,2004) ütleb: "Näib, et hirvepopulatsiooni suunamisel on valiklaskmine end õigustanud, ehkki kõik uurijad pole ka selles päris ühel meelel."

Seda sama püüab praegu Ärmus teha ka põdraga- trofeepulle kasvatada. Ulukiseirearuanne 2009 ütleb selle kohta järgmiselt:"Samas muule Eestile juba varemgi vastandlikule Saaremaale omane lehmade ülekaalus küttimise trend kandus 2009. a. jahihooajaks üle ka teistele KKA Lääne regiooni maakondadele (Hiiumaa, Läänemaa) [Ärmus sai Keskkonnaameti Hiiu, Lääne, Saare piirkonna metsandusspetsialistiks 2008]. Lehmade teadlik ülekaalus küttimine oleks õigustatud a) olukorras, kui asurkonna soolises koosseisus valitseb suur emasloomade ülekaal, mida aga nimetatud maakondades ei esine, b) lisameetmena arvukuse kiireks vähendamiseks nt talumatute metsakahjustuste korral. Struktuurimuutuses kajastub tn pigem soov liikuda Euroopa punahirvekogemuste najal trofeemajanduse suunas, mille mõju põdraasurkonnale vajab sügavamat analüüsi. Näiteks lehmade osa vähenedes võib asurkond hakata tootma rohkem lehmvasikaid, peale selle väheneb ka juurdekasv saja vanalooma kohta. Jahimajanduslikke plaane pidades tuleks ikkagi esiplaanile seada asurkonna enda elujõulisus."

Küsimus ongi, kas visionäär või lihtsalt loll?
Aim small, miss small!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Joosep Käba »

Sain tegelt ridade vahelt vastuse omale enamvähem kätte. Tänud. Lubade väljastamist käib ka erimoodi. Load annab välja jahimaa kasutaja. Kui kasutajaks on selts siis ise ju kirjutategi.
"Lääneosariikides" on ilmselt omad reeglid.
Et kuidas see hirvejahti puutub? :shock: No ikka valmistame end ette kui hirvede "massrünnakuid" põhja poole Viljandit "peame tõrjuma" hakkama. :D
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas valgeronk »

Olgu nimega kuidas on,mees ajab õiget rida.Toon ühe näite Leedust(mis leedukad teevad,on nende asi).Seal on selline seadus.Valesti kütitud sarveharudega hirvepulli eest:aastane jahikeeld ja uuesti jahimehe eksamile.Ei peaks neid kindlasti kopeerima,aga mõtlemisainet küllaga.Meil jahiseltsis selline kodukord:valesti kütitud uluki eest 10 lakusoola kuubikut,osta ja paigaldada.Hea,et ei ole tulnud seda kodukorra punkti rakendada.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas baddmann »

Metslane kirjutas:...Küsimus ongi, kas visionäär või lihtsalt loll?


Miks nii drastiliselt ja äärmuslikult ? Pigem on küsimus selles, et kas ametnik peab lähtuma ulukiuurijate soovitustest või tegutsema omaenese parima äranägemise kohaselt. 2010. a seirearuandes on veel pehmelt öeldud selle kohta, tahtmata kedagi solvata nähtavasti, aga Keskkonnaameti loomisega need võimupiirid täpselt nii laienesid, nagu seirearuandes põdra osas vihjatakse.

Mis puutub tulevasse aastasse, siis praegune uue JS eelnõu muideks ei näe riigi poolt sõraliste laskeplaani ettekirjutamist JP kasutajale. Seega teeb otsuse, keda ja kui palju küttida ikkagi JP kasutaja ise, mitte Keskkonnaameti ametnik.

BM
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas honkomees »

valgeronk kirjutas:...Meil jahiseltsis selline kodukord:valesti kütitud uluki eest 10 lakusoola kuubikut,osta ja paigaldada.Hea,et ei ole tulnud seda kodukorra punkti rakendada.

hmm.... meil oli ka üks aasta trahvimäärus kehtimas, aga asja sellest ei saanud, mehed ei julgenud üldse lasta nädalate kaupa, meil ikka selline "paksust tuli paksu läks" olukord kus sekundi murdosa jooksul tuleb otsus vastu võtta, kas on õiges mõõdus-soos loom ja siis oligi nii et ajumehed-koerad higistasid end lolliks, loomad peksti laiali, aga pannile polnud midagi panna. Selge see et sihilikult keegi ei lase nt juhtemist vms aga sedasi loomade oma maadelt minemapeksmises pole midagi head.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Tormis »

Kes on see tark, kes ütleb milline on õige sooline vahekord, kui pulmas on korraga 7 pulli ja 5 lehma-mullikat, kas see vahekord on õige? Tegelikult peab selgeks tegema millist trofeepulli me tulevikus näha tahame? Kui jahiseltsi maadel on ligi kümme medali pulli ja lehmad toovad kevadel kaksikuid pullvasikaid ja jahimees peab ühe pulli kohta laskma 2-3 lehma vasikat aga tegelikult on pullide arv paigast ära? Ma ei aja luulusid, kas keegi on nii tark ja ütleb kui vanalt pull möirgama hakkab? Kas keegi on nii tark ja ütleb, miks korraliku krooniga pull viletsamate sarvedega pullilt tappa saab ja pulmast kõrvale jääb? Kas keegi julgeb väita, et hirvelehm toob iga aasta vasikaid, või üle aasta? Mina julgen väita, et on hirvelehmi, kes toovad iga aasta kaksikud vasikad. Lükake väide ümber. Ja sarveharude lugemine ei ole õige, sest kui 8-9 aastasel pullil on kroonis kaks või kolm haru, siis sinna juurde midagi enam ei tule, jahimees jääbki ootama ja lugema aga perspektiivikas noor 5-6 aastane pull, kellel on üle 14 haru peas, tõmmatakse ennem õiget vanust maha. Mina ei poolda harude lugemist, valida tuleb vanuse järgi ja kui mees ei oska, siis tal pullijahti asja ei ole. Ennustan, et kolme aasta pärast on Saaremaal hirvedel sama probleem, nagu hiinas pruudiprobleem, lihtsalt kõigile ei jagu pruute ja pulle on palju. Seega ainuke lahendus on koolitus, koolitus ja veelkord koolitus. Koos rohkete näidis ja õppematerjaliga aga seda hakkab Saaremaal juba olema.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas kakuke »

Selles mõttes Tormisega täitsa päri, et meetrite ja harude lugemine liialt lihtsustatud asi, mis ei pruugi üldse eesmärki täita. Looma vanus peaks ehk olema ette kirjutatud teatud agadega?
Ja mis siis saab, kui jahimaal pole ette kirjutatud looma, on muid, aga on kahjustused?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas valgeronk »

Kaks kuud veel ja algabki hirvejaht.Eks näis, kuidas uuel hooajal jaht sujub? Küttida on hirve palju,meie jahtkonnal 30 looma.Ise olen näinud küllaltki paljusi,nii lehmasi-vasikaid,kui ka pulle.Karm talv ei ole vist hirvedele halvasti mõjunud?
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Hirvejaht

Postitus Postitas Üllar Tamm »

valgeronk kirjutas:...Küttida on hirve palju,meie jahtkonnal 30 looma...


Kui abi tarvis, anna aga teada, aitaks rõõmuga :lol:
Vasta