Ajujaht ja tuule suund

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas andrus »

Ärge nüüd peksa andke aga..................


Hommikuti "pidulikul rivistusel" räägitakse tuule suundadest ja nende järgi sätitakse ajusid aga ........
sry. ei pea see asi minu arust eriti paika.Kui on ikka kisa kära taga läheb see looma sinna kus on asi rahulikum(pääsemis lootus),sõltumata tuule suunast.Ja olen ma seda täheldanud juba pikemat aega,kõva häälega pole julgenud seletada aga täna veendusin ma selles 3x järjest.

Jutt ikkagi ajujahist!
jahismurf
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas baddmann »

Eelmisel nädalavahetusel oli jällegi võimalus põdra ajujahis veenduda, et 2 koosliikuvat pulli ei soovinud aju ees pärituult kütiliini välja minna, vaid lahkusid ajualalt külje peale. Üks loom ka tabati. Varemgi on meelde jäänud, et justkui kipub kinnitust saama "vana tõde", et põder tahab minna vastutuult. Samas ei saa küll öelda, et mina personaalselt oleksin sellealast statistikat teinud ja teisi võimalikke häirivaid faktoreid hinnanud ja meeles pidanud (küttide lärm, automüra jms).

BM
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas TiitR »

Räägitakse meilgi sellel "rivistusel" lõpuks tuule suunast ja sellest sõltub, ka kuhu poole aju ajama hakatakse. Targemad räägivad ikka, et loom tahab vägisi ikka vastu tuult minna ja sinna ta ka läheb, kui vähegi võimalust on, kui aga aju väga hea - tihe ja häälekas, valib loom mineku ka pärituult...peaasi, et eluga pääseks.
jagwelt
Postitusi: 233
Liitunud: R Nov 30, 2007 11:48 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas jagwelt »

Mnjh olen teie mõtetega täitsa nõus. Loom läheb ikka sealt kus rohkem pääsemis võimalust vaatamata tuule suunast.
Parem puhtalt mööda kui sitalt pihta...
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas andrus »

Kui ma vaid oskaks.Paneks teile siia kaardi,loomade liikumise,tuule suuna ja tabamiskohaga
jahismurf
jyri

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas jyri »

Põdra liikumissuund ajus sõltub ka ajajate rivi "sirgusest".Sageli üritab nende vahelt lipsata.Alla tuult läheb ikka haruharva.See-eest kui kisajaid pole ja ainult koerad töötavad,läheb otsemaid vastutuult koos koertega.
Kui ajada alla tuult,pole ka koertest suurt tolku põdra leidmisel.
Need siis minu tähelepanekud ja juhtumite analüüsi tulemused.
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas mustlesk »

Kipuvad üldiselt ikka vastu tuult välja minema, aga sõltub muidugi ka muudest asjaoludest. Kui ikka kütiliin liiga tihe ja ei teki loomal nn.lõhnakoridori ja ajajatel liin hõre murravad ikka tagasi. Vahest ka küljepeale muidugi. Need minu mõningad tähelepanekud.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas unt »

Ei ole ka sellist täpset statistikat teinud. Aga mulle endale siiski tundub, et need mehed, kes kütiliinis tuulepoolses nurgas seisavad, et need mehed saavad üldjuhul pauku teha suurema tõenäosusega kui ülejäänud.
Üks vahva jahipealik Saaremaal, kes rääkis alati nii kiiresti, et jõudis raadiosaatja nupu alla vajutada alles siis kui pool lauset juba räägitud oli, ja keegi pea kunagi aru ei saanud, mida ta õieti öelda tahtis - tema ei lasknud meestel kunagi tuulesuunast rääkima hakata. Kohe tuli tema suust nagu kalašnikovi valang: "Loom lähe sinna kuhu ta läheb!" Ja ma ei saa nagu öelda, et selle jahiseltsi maadel vähe loomi kütiti.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas smtasku »

Olgu see ajuliin kui tahes tihe ja tuul ükskõik kus poolt, hirv (eriti pull) kipub ikka tagasi minema. Jookseb kasvõi ajaja pikali.
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas aadu kadakas »

Klassikaliselt ikka vastu tuult. Nagu Jyri lausub, et kui koerte ees "jalad alla" võtab, siis nina tuules. Lisan siia vaid selle tähelepaneku, et kui aju enam-vähem ning kütid tihedalt ees, siis ikka "tuiavad" vahest päris kõvasti ning siin just määrabki, kui sirge rivi on (Jyri tsiteering). Kas paneb "lüngast" tagasi või pressib külje pealt välja. Kusjuures väikeste ajujõudude ja ilma koerteta on vägagi edukaks osutunud hoopis "kõputamine" - mehed suht aeglaselt ja kaootiliselt põhisuunda muutmata kopsivad vastu puid ning ilmselt vist siis just nooremad põdrad ei saa asjale pihta ning suht suvaliselt on kütiliinile tulnud, ka täiesti allatuult.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas rajaleidja »

Üldiselt tahavad minna ikka vastutuult. Aga see pole 100% reegel. Ja kui aju tehakse ka koertega, siis parem ikka lükata vastu tuult. Teevad ka koerad paremat tööd.
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas Tormis »

Kui alla 10 m/s tuul, siis läheb loom vastu tuult, üle selle, siis alla tuult. Hirv ei allu reeglitele, ka põder on selgeks saanud, et teda aetakse ja pöörab tagasi. Küllaltki edukas on jätta paar kütti ajajate selja taha, tihti tulebki loom vaikselt tagant välja. Kui koerad ajus, siis vastu tuult, muidu mõni ägedam peni tõstab nina ja põrutab vastassuunas minema, pool päeva raisus, otsitakse koera.
kaval
Postitusi: 12
Liitunud: N Nov 11, 2010 9:03 am

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas kaval »

Meil eelmine nädal olukord, kus ajus oli neli põtra. Ise nägi kui aju algul läksid kõik
neli ilusti koos vastu tuult, kuid 100 meetrit enne kütiliini peatusid ja hakkasid hargnema
koer võttis esimes ja läks sellega alla tuult. Kui koer tagasi tuli võtti järgmise see põrutas küljepealt välja. Kask ikka veel ootasid kütiliini ees. Siis tuli jälle koer tagasi. Pani liikuma
kolmanda kes läks vasta tuult läbi kütiliini. Siiani ei olnud käinud ühtegi pauku. Kui aju hakkas jõudma viimasele kolmandikule hakkas ka liikuma neljas, kes jälle otse küttiliinile ja kes
ka tabati.
Hiljem selgus, et esimene pull oli kõige suurem ja tumedam loom. Kahjuks mehed sarvi ei näinud. Ülejaanud olid pulgad 2+1, 1+1 ja 2+2 mis tabati.
Järeldus siis, et suur ja tark loom ikka otsib kohta ja liigub kohe kui midagi kahtlast teoksil.
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas valgeronk »

Olen põtrade käitumist ajujahis jälginud ja analüüsinud,mõned aastakümned.Põder liigub ikka vastutuult.Praegu, kui enamustel küttidel vintraudsed relvad,saab kahe küti vahelise maa viia 150 meetrini.Minu arvates ei saa põder siis nii lihtsalt n.n.lõhnakotti.Saab põder aga kütiliini lõhna, liigub ka külgsuunas.Eks arvestame sellega ka ajujahis.Mis puutub aga hirve ning seajahti,siis teised liikumised(elavajuga)Arvan,et nii hirvel kui ka seal ettearvamatu käitumine nagu külajoodikul.Kui aga aju aeglane ja mittelärmakas,liiguvad nemadgi vastutuult.Hea näide mõõdunud jahipäevast laupäeval.Ajumehed(5 ) liikusid lääne suunas,tuul aga oli edelast,hirved (6)ja põder liikusid otse vastutuult.Tulemuseks,kütiti üks hirvepull,mitte küll medalisarved aga küttile ikkagi troffee.Enda eest(6-70m.)jooksis üle metsasihi hirvepull,kahjuks sarveharusi kokku ainult 12.-laskmiskõlbmatu.Sellised siis minu kogemused ja arusaamad,mis ei pruugi olla ainuõiged.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Ajujaht ja tuule suund

Postitus Postitas Feen »

Põder kipub pigem vastu tuult minema. Seal on pigem oma meelisrajad mida kasutab. Teinekord pole vaja vaadata tuult ega midagi, paned aga mehed kindlatesse kohtadesse ja olemas.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta